Katalog icons - duże pliki

w dziale Opera
daroc napisał(a):

Ostatnio wolnego miejsca na dysku mi ubyło, więc zacząłem szukać pokładów zbędnych plików. Jednym z nich okazał się katalog AppData/Local/Opera/Opera/icons. Jest tam sporo plików które po prostu przeglądałem.
Wyczyściłem ten katalog (usunąłem ręcznie przy wyłączonej Operze), po czym wszedłem na pewne forum internetowe i kliknąłem link do pliku http://staticmg.demotywatory.pl/uploads/201106/1308479252_by_Madeline1_500.jpg
Efekt jest taki, że w ww. katalogu pojawił mi się plik http%3A%2F%2Fstaticmg.demotywatory.pl%2Fuploads%2F201106%2F1308479252_by_Madeline1_500.jpg o rozmiarze 35 KB i zawartości dokładnie takiej jak plik, do którego prowadził link.
Zajrzyjcie do tego katalog i zobaczcie czy też macie tam dużo sporych plików. U mnie ten katalog zajmował 1 GB. Moja historia na dysku ma ustawione max 100 MB i znajduje się na osobnej partycji (sprawdziłem że w tym katalogu znajduje się taki sam plik z obrazkiem).

lemari napisał(a):

535,3 KB
Historia na dysku to 200MB, ale czaaasem czyszczę.

pgmost napisał(a):

Mam niecały 1 mega, same pliki .ico oraz .idx i jeden jpg ważący blisko pół mega który pamiętam z jakiejś stronki z linkiem do imageshacka, być może otwierany rozszerzeniem ImgTip ?? (czyli podgląd zdjęcia przez najechanie kursorem na link)

Ryszard napisał(a):

No tak. Jeżeli otworzyć w Operze dowolny obrazek
np. http://static.myopera.com/avatars/pool1/c8/fd2/011a01a7ce941b20b2c6d860dd8c10554ed.jpg
to jego miniaturka pojawia się jako ikonka na uchwycie karty. I wychodzi, że żeby mogła się pojawić to w /icons/ robi się kopia obrazka. Tu - http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=553041 opis plików.

Originally posted by daroc:

Moja historia na dysku ma ustawione max 100 MB i znajduje się na osobnej partycji


I to ustawienie nie ma żadnego wpływu na katalog /icons/.
Nie widzę też sposobu na czyszczenie tego katalogu z poziomu Opery. Owszem można ręcznie, można ccleanerem.

I trzeba(muszę) o tym pamiętać dając w wiadomości link do zrzutu.

gwarser napisał(a):

To zostało już naprawione w wersji dev. Teraz Opera tworzy miniaturki wielkości ikonki (16x16 czy coś koło tego)

daroc napisał(a):

Moim zdaniem to trochę lipa. Mam możliwość ograniczenia miejsca zajmowanego przez cache, a tymczasem zwykłe ikonki zajmują kilka/kilkanaście razy więcej miejsca na dysku.
Jakby tego katalogu nie czyścić, to po kilku miesiącach nazbierałoby się tam tego kilka GB (zdarza się że ktoś wrzuca do Internetu obrazek ważący około 5 MB). I teraz taki zwykły użytkownik ma wiedzieć dlaczego znikają mu gigabajty wolnej przestrzeni dyskowej? Zresztą ja sam ostatnio polubiłem taktykę "set it and forget it" i trochę denerwuje mnie jak muszę pamiętać żeby coś tam raz na jakiś czas wyczyścić.
Samą koncepcję przechowywania kilkumegabajtowego obrazka na dysku, aby wyświetlić ikonkę 16x16 px (która powinna zajmować mniej niż 1 KB), raczej zakwalifikowałbym jako bug niż jako metodę.

Edit: Jeśli zostało to poprawione to bardzo mnie to cieszy. yes

Ryszard napisał(a):

Originally posted by daroc:

Samą koncepcję przechowywania kilkumegabajtowego obrazka na dysku, aby wyświetlić ikonkę 16x16 px (która powinna zajmować mniej niż 1 KB), raczej zakwalifikowałbym jako bug niż jako metodę.


Podobnie jak obowiązującą w 11.11 koncepcję tworzenia miniaturek dla "szybkiego wybierania". To też poprawili w nowszej Operze?