SVG jako tło z gradientem (background-image)

w dziale Strony WWW w Operze
pietrek napisał(a):

Witam,
mam pytanie. Niedawno pozwoliłem sobie na zabawę formatem SVG z gradientem w formie, która jest przedstawiona na IE Testdrive. Ustawiłem takie tło dla przycisków na swojej stronie, w menu poziomym pod bannerem (LINK). Jednak po przejechaniu kółkiem myszki jednego poziomu (oczywiście w zależności kto ma jak ustawiony skok scroll'a) tło SVG przesuwa się razem z obrazem (doskonale widać to jak się kliknie kółkiem i zacznie zjeżdżać powoli niżej). W innych przeglądarkach sytuacja ta nie występuje. Pytanie brzmi - czy to błąd w kodzie strony czy błąd Opery?
Można to oczywiście obejść background-image:-o-linear-gradient, ale nie jest to przedmiotem dyskusji. Chciałbym tylko wiedzieć czy to ja coś skopałem i zapomniałem coś dopisać, czy to Opera ma problem, który należy zgłosić.

Medium napisał(a):

Nie widzę, by tło przycisków się przesuwało. Dla mnie strona jest OK. Z tym, że ja nie używam płynnego przewijania.

pietrek napisał(a):

Przedstawię może problem bardziej obrazowo tzn. linki do zrzutów ekranu.

Normalny widok

Lekko przesunięta strona

Kontynuujemy przesuwanie strony


Originally posted by Medium:

Nie widzę, by tło przycisków się przesuwało. Dla mnie strona jest OK. Z tym, że ja nie używam płynnego przewijania.


Obecnie mam i wersje stabilną i testową Opery. Na obu efekt występuje, ale w stabilnej nie używam płynnego przewijania, a w Next tak.

Medium napisał(a):

Już wiem, o co chodzi. Mam na tyle duży skok kółka, że nie uzyskuję efektu pośredniego smile
I powiem Ci, że spośród moich przeglądarek z całą Twoją stroną najlepiej radzi sobie właśnie Opera.

Co prawda ChromePlus i SRWare Iron radzą sobie dobrze z kolorami menu, pozostają one niezmienne podczas przewijania, ale za to nie czytają chińskich czcionek (może czegoś w ustawieniach nie dopracowałam, ale załóżmy te firmowe).
IE 8 nie ma ani kolorów w menu, ani czcionek, FF nie ma koloru, a ma czcionki, K-Meleon ma czcionki, ale nie ma koloru i nie aktywuje się on (te rozmycia) po najechaniu myszką.

A jaki był zamiar twórcy?

Dodane:
Przetestowałam też podaną stronę we wszystkich moich przeglądarkach i tło pozostaje zafiksowane jedynie na chromo-pochodnych.
W Operze (ostatniej stabilnej) zanika w miarę przewijania, w pozostałych całkiem nie ma barwy.

Wg mnie jednak większym problemem są czcionki...

pietrek napisał(a):

Właśnie staram się aby strona wyglądała tak samo dobrze w każdej (najnowszej!!!! Nie zamierzam wspierać zabytków typu IE6 - nie mam na to ani czasu ani chęci) przeglądarce. Jak do tej pory nie było większych problemów (a zawodowo nie jestem związany z środowiskiem webdeveloperów, chcę tylko trzymać się standardów). Raczej skupiam się na obsłudze chrome (poprzez iron), firefox'a 4-6, opery i IE9 (chociaż jeszcze 8 muszę "zaprzęgnąć" do testów i znaleźć sposoby obejścia niektórych ułomności rolleyes ) ze względu na ich udziały w rynku. Kiedyś "klepałem" kod dla większej ilości, ale wtedy było mniej obowiązków poza komputerami. A staruszka k-meleona pamiętam właśnie z tamtych czasów smile. Obecnie pomijam go w procesie, bo skoro jest na gecko (a działa w ff) to powinno w nim też działać (chociaż widzę, że rozwój przebiega trochę niemrawo).

Odnośnie czcionek - w windowsie xp trzeba zainstalować pakiet obsługi znaków azjatyckich (link do instrukcji). W najnowszych windowsach (vista i 7) są domyślnie zainstalowane. Ale dzięki za informacje o tym. Najpewniej dodam link na głównej odnośnie instalacji czcionek. Dzięki za uwypuklenie tematu smile

Zgłosiłem problem Operze, przydzielony numer błędu: DSK-346422. Zobaczę co oni powiedzą.

Medium napisał(a):

Originally posted by pietrek:

A staruszka k-meleona pamiętam właśnie z tamtych czasów

Rzeczywiście, mam najnowszą stabilną wersję.

Originally posted by pietrek:

Odnośnie czcionek - w windowsie xp trzeba zainstalować pakiet obsługi znaków azjatyckich

Dzięki za instrukcję, ale szczerze przyznam, że... właściwie nie potrzebuję smile
Opera i Chrome sobie radzi jakoś bez tego, a czcionki mam, nawet takie.