Opera nie potrafi wyświetlić tła na jednej podstronie :>

w dziale Strony WWW w Operze
slashbeast napisał(a):

Witam! Wczoraj na szybko napisałem sobie strone i osoby uzywające opery poinformowały mnie że niby wszystko jest ok na wszystkich podstronach np. http://slashbeast.eu.org/home/ ale za to tło nie ładuje się na podstronie http://slashbeast.eu.org/hamachi/ wydaje mi sie że to błąd opery :> Sam używam opery i zaobserwowałem że jak się parenaście razy odświeży jest oks, nie rozumiem nic z tego, parokrotnie czyściłem cache i nic nie pomagało :>

Zajec napisał(a):

Przetestowałem obie strony w Operze 8.5, Firefoksie Deer Park Beta2 i Konquerorze. Chociaż strona rozwala się w tych dwóch ostatnich, to elemnety graficznie wszędzie występują. Dokładniej nic nie mogę powiedzieć, bo nie wiem co masz dokładnie na myśli mówiąc o tle.

slashbeast napisał(a):

w Konq się rozwala stronka ? A jesteś w stanie dać mi sshotwa z konq i ew. jakąś rade jak zrobić aby w konq było ok ? Wydaje im się że strone napisałem dobrze :|

A to screen jak w O 8.5 Win wyświetla się ta podstrona u wielu ludzi:
http://slashbeast.eu.org/o85zonk.png

Pozdrawiam

Edit: Ewidentnie błąd opery, przejde na inną karte i wróce jest ok, przewine troszeczke to juz tak jakby to co było zasłoniente obcina mi itp. anomalia ta jest tylko na tej podstronie.

Edit2: U mnie na Deer Park Alpha2 wszystko jest ok :>

szyk napisał(a):

Originally posted by slashbeast:

Edit: Ewidentnie błąd opery, przejde na inną karte i wróce jest ok, przewine troszeczke to juz tak jakby to co było zasłoniente obcina mi itp. anomalia ta jest tylko na tej podstronie.


Też miałem tak na jednej ze stron w jednej czy dwóch Operach 8.5, teraz już mam dobrze i nie wiem czemu. Adres tamtej strony: http://gimnazjum-lubin.salezjanie.pl/.

PS. Wcześniej najprawdopodobniej było coś popsute w kodzie.

Zajec napisał(a):

slashbeastff.png slashbeastk.png slashbeasto.png Błędu z tłem nie mogę się nigdzie dopatrzeć. Próbowałem czyścić cache, sprawdzałem pod windowsem - wszędzie mi się wyświetla.

Nastomiast z tym rozwalaniem strony chodzi o to, że stopka nachodzi na menu, gdy treści jest mało. Prawdopodobnie przez zabawę z absolutnym pozycjonowaniem. Jeśli mogę coś doradzić, to unikaj tego, dopuki można posłużyć się innymi, prostszymi metodami.

Wystarczyłoby nadać #lewy_blok float: left; natomiast .tresc float: right;
Do tego dorzucić
przed zamknięciem .kontener_glowny i gotowe. Wszystkie absolute można usunąć.

slashbeast napisał(a):

min-height: 430px; chyba z tym jest problem :| A co do tego float to i tak lipa wychodziła jak walczyłem z tym, pomęcze się jeszcze.

Edit: Wydaje mi sie że juz to naprawiłem, w efekcie na IE moja wygląda jeszcze gorzej wink. Pozycja absolutna jest tylko przy pierwszym bloku (pozycjonuje idealnie w poziomie strone) i dolny pasek desingu wink

Zajec napisał(a):

Sugeruję:

div.desing {
margin: 10px auto 0 auto;
min-height: 430px;
width: 700px;
background: #FFFFFF;
background: url(/gfx/tlo.png) center;
background-repeat: repeat;
}
Ładnie się wycentruje smile

Zajec napisał(a):

A footer cały czas Ci ładnie zasłania treść w Linuksowej Operze - opierasz się o odstępy w pikselach jeśli dobrze widzę... a czcionki różnie wyglądają w różnych DPI.

Nadal więc proponuję zrobić footer bez
position: absolute;
z-index: 2;
bottom: 0;
a zamiast tego dać

.kontener_glowny:after {
display: block;
clear: both;
content: "";
}

slashbeast napisał(a):

Pięknie dziękuje wink Jak juz pozbyłem sie pozycji absolutnej diva desing to myslałem że z footem poza wywaleniem pozycji absolunej będzie bez problemu ale jednak nie było o footer nachodził na div kontener glowny dopuki nie dodałem twojego kodu, którego nie rozumiem wink Jakim cudem div na diva nachodził bez pozycji absolutnej i bez z-index ?

Zajec napisał(a):

Chodzi o specyficzne zachowanie się elementów z nadanym float. Mimo, że posiadają one pewną treść, która zwiększa automatycznie ich wysokość to one same nie zwiększają wysokości div'a, w którym się znajdują.

Tak więc .kontener_glowny (mimo, że jest potrzebny przy pozycjonowaniu i są w nim elementy z pewną wysokością) sam ma wysokość równą zeru.

.footer z kolei ma za zadanie umiejscowić się pod .kontener_glowny i tak też robi... w rezultacie jego miejsce pokrywa się z miejscem zajmowanym przez div'y z ustawionym float :-)

Kod CSS, który Ci zapodałem imituje występowanie div'a pod elementami z float - i on już nie ma float, więc zwiększa wysokość .kontener_glowny :-)

Na przyszłość jeszcze dwie rady:
1) Stosuj id zamiast klas tam gdzie to możliwe (czyli w przypadku elementów, których ustawienia przypisujesz tylko im).
2) http://pornel.net/b

P.S.
Proszę nie czepiać się o niewłaściwe słówka :-) (div -> element blokowy etc.)

slashbeast napisał(a):

ale float nadałem tylko #lewy_blok :> i jest spoko, w momencie kiedy dałem float:right div.tresc zrobiło się nie ciekawie, mniejsza, ważne że wszystko jest tak jak być powinno wink. Dość chaotycznie posklejałem ten desing ale może kiedyś będe mieć przypływ mocy i zrobie to jakoś lepiej wink.

Zajec napisał(a):

Originally posted by slashbeast:

Dość chaotycznie posklejałem ten desing ale może kiedyś będe mieć przypływ mocy i zrobie to jakoś lepiej .

Chyba żartujesz... A widziałeś kiedyś XHTML serwisu wp.pl? p

Btw. fajny obrazek u Ciebie znalazłem. Skoro jest dostępny publicznie, to chyba pozwolisz że się (Cię) pochwalę? :-)
http://slashbeast.eu.org/galeria/?show|0|27

slashbeast napisał(a):

Spoko wink, Tak będzie wyglądać GyGy 8.0. Dlatego Jabber to jedyna przyszłość wink. Ale musze chyba pobawić się <hN> specjalnie dla google, mam pagerank 4 ale może jak zrobie strone przyjazną dla google to będzie upragnione 5 bigsmile ? Zobaczymy.

Pozdrawiam.

Zajec napisał(a):

Originally posted by slashbeast:

Dlatego Jabber to jedyna przyszłość

wypraszam sobie :-)

Originally posted by slashbeast:

może jak zrobie strone przyjazną dla google to będzie upragnione 5

Możliwe, tylko naprawdę rozważnie używaj nagłówków

slashbeast napisał(a):

Rozważnie :> ? Podpowiedz coś, chce dać nagłówki h1 dla tytułów działów i h2 dla tematów newsów jak wyskrobe jakiegoś news publishera.

A co do jabbera to zapraszam na www.jabberpl.org, chwilowo serwer padł (patrz jogger.pl). GG jako sieć nie ma przyszłości to jest moje zdanie, XMPP/Jabber to jest to co tygrysy lubią najbardziej, nie wiele osób wie że taki Spik/WPKontakt to jabber, TLEN.pl to tez jabber tyle że zamknieta sieć jak Google Talk itp. :>

quiris napisał(a):

W kwestii gubienia tła. Właśnie wczoraj rwałem sobie włosy z głowy, bo Opera gubiła tło w zależności od szerokości okna w jednym bloku. Wkrótce zamieszczę minimalną stronę testową oraz zgłoszę błąd z moim przypadkiem.

Zajec napisał(a):

A to moja pomyłka - Jabbera skojarzyłem sobie z klientem działającym na protokole GG. Inaczej nie przeczę, że masz rację :-)

A z nagłówkami chodzi o to, by teksty w nich ujęte były jak najelpiej powiązane z treścią strony. To oczywiście w pewnym stopniu marzenia, ale chodzi głównie o to, by nie obejmowały jakiegoś tekstu z zupełnie odrębnego tematu, oraz, żebyś nie umieszczał w nagłówku całej treści newsa :-) Google potraktuje to zapewne jako próbę oszustwa i policzy na Twoją niekorzyść.

slashbeast napisał(a):

Google bardzo dobrze trawi moją strone p mod_rewrite mojej roboty i jest super wink. Google bardzo się podoba że każda podstrona jest w "odzielnym" Katalogu :>.

Zajec napisał(a):

Spox, nie ucz ojca robić dzieci ;-) Już nie wyobrażam sobie zrobić stronę bez mod_rewrite czy bazy MySQL.

Widzę, że lubisz trochę grzebać w stronkach, więc może zainteresuję Cię jeszcze serwowanie strony jako application/xhtml+xml browserom obsługującym takie cudko. http://www.juicystudio.com/tutorial/xhtml/mime.asp

slashbeast napisał(a):

No moja strona nie kozysta z bazy danych, moze na PgSQL się skusze :>. A jakie plusy niesie za sobą ustawienie nagłówka na xhtml+xml ? Rozumiem ze poza dodaniem kodu PHP mam się pozbyć <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /> :> ? czy zamienic content na xml+xhtml ?

Edit:
Po dodaniu AddType application/xhtml+xml;qs=0.8 apache zwraca 500 :>

Zajec napisał(a):

korzysta
AddType nie stosowałem nigdy, zawsze się na php opierałem.

Co zmienia application/xhtml+xml?
1) wymusza poprawność kodu (inaczej strona się nie wyświetli)
2) sprawia, ze strona jest traktowana jako XHTML, a nie HTML z błędami
3) umożliwia użycie xslt
4) wyklucza używanie document.write, ustalanie kodowania w meta

Osobiście używam głównie z pierwszego powodu.

Po użyciu xhtml musisz pozbyć się meta, a kodowanie i mime type wysyłać tylko jako nagłówek (header()wink A przed doctype wypada jeszcze dodać

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

slashbeast napisał(a):

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?> <- tylko jak to dodac aby nie było konfliktu z php ?

Zajec napisał(a):

1) W ustawieniach php wyłączyć krótkie zapisy (wtedy zadziała tylko <?php)
2) Uzyć echo('<?xml version ...?>');

Tylko pamiętaj, żeby nie serwować tej linijki IE - bo wtedy biedactwo przestraszy się, że ma coś przed doctype i załączy quirks mode.