Przewijanie stron za pomocą spacji - zmiana ustawień

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
wobo2 napisał(a):

Czy ktoś wie, jak zmienić w Operze, żeby po naciśnięciu spacji strony nie przewijały się o jeden pełny ekran, tylko o 3/4 ekranu, ewentualnie pół ekranu?

Saskatchewan napisał(a):

- Preferencje > Zaawansowane > Mysz i klawiatura
- Edytuj
- Wyszukaj "space"
- Bodajże w Advanced > Browser widget zmień "Page down" na "Scroll down,#", gdzie # to ilość "małych" przewinięć (zazwyczaj trzy linijki)

wobo2 napisał(a):

Wielkie dzięki!

Czy analogicznie da się zrobić dla klawisza AltGr, żeby strona przesuwała się o pewną część ekranu w górę? W Browser widget dodałem AltGr, któremu następnie przypisałem polecenie "Scroll up,10", ale niestety to nie działa.

Saskatchewan napisał(a):

Samo AltGr? Przecież używasz go do pisania polskich znaków... wink

Jest to klawisz sterujący, a na dodatek, przy układzie klawiatury "Polski programisty", jego wciśnięcie w zasadzie nie różni się niczym od wciśnięcia Ctrl+Alt (spróbuj np. wcisnąć lewy_Ctrl+lewy_Alt+a - efekt jest taki sam jak wciśnięcie prawy_Alt+a, czyli literka "ą"). Zatem jeśli chcesz wykorzystać AltGr, to piszesz np. "k ctrl alt". Samego "Ctrl Alt" do niczego użyć nie możesz.

wobo2 napisał(a):

Szkoda, bo ten klawisz najlepiej leży w zasięgu moich palców (a przy tym blisko spacji) i pasowałby idealnie do przewijania. Dobrze, że przynajmniej spację udało się ustawić tak, jak chciałem smile

Saskatchewan napisał(a):

A może chcesz się pobawić ze skrótami jednoklawiszowymi, literkowymi? Jeśli trzymasz lewą rękę na WSAD, to możesz się pokusić o ustawienie sobie czegoś takiego jak opisane tutaj: http://my.opera.com/Saskatchewan/blog/2011/03/02/skroty-klawiaturowe-w-operze . Ja, osobiście, rzadko z tego korzystam, bo wolę gesty myszy. Przez przypadek może się też zdarzyć, że coś wciśniesz myśląc, że jesteś w trybie wprowadzania tekstu smile.

wobo2 napisał(a):

Akurat ja korzystam wyłącznie z prawej ręki, którą trzymam na touchpadzie (mysz mi zdechła jakiś czas temu). A ponieważ rolka w touchpadzie z niewiadomych względów też przestaje mi czasem działać po hibernacji laptopa, muszę korzystać ze strzałek lub spacji do przewijania stron. Co nie jest zbyt wygodne, bo wiąże się z koniecznością odrywania ręki od touchpada. Najbliżej touchpada jest - poza spacją - klawisz AltGr, dlatego chciałem go zaprogramować do przewijania w górę.

A może znasz jakiś wygodny sposób na posługiwanie się przyciskami (prawy, lewy) w touchpadzie do przewijania stron w Operze? Tak żeby w ogóle nie trzeba było odrywać ręki od touchpada.

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by wobo2:

A może znasz jakiś wygodny sposób na posługiwanie się przyciskami (prawy, lewy) w touchpadzie do przewijania stron w Operze?

Jakoś nic specjalnie wygodnego mi do głowy nie przychodzi.

daroc napisał(a):

Przypisać polecenie zamiast do skrótu klawiszowego to do gestu myszy, o ile coś takiego w ogóle może być wygodne.

Saskatchewan napisał(a):

Przyznam, że podczas korzystania z touchpada zdarza mi się korzystać z gestów: wstecz, dalej, zamknij kartę. Może to być względnie wygodne, ale zależy od przycisków touchpada. Muszą one być dość "miękkie". (U mnie właśnie takie są, a do tego są głęboko osadzone, więc ciężko je wcisnąć przez przypadek.) Gdy przyciski są o niewielkim skoku, wtedy zazwyczaj są twardsze i w takim przypadku niewygodne jest np. przenoszenie czegoś przytrzymując lewy klawisz, a zatem niewygodne byłoby też wykonywanie gestów myszy.

Po zastanowieniu jednak... Przecież gesty, to nie tylko przesuwanie myszy, ale także "mouse flips" i może to właśnie daroc miał na myśli (?). Z tym, że tutaj też na miękkich klawiszach będzie się to wykonywało wygodniej niż na twardych:
- Preferencje > Zaawansowane > Mysz i klawiatura,
- Edytuj konfigurację myszy,
- wyszukaj "FlipForward" i zamień polecenie na "Scroll down,#",
- wyszukaj "FlipBack" i zamień polecenie na "Scroll up,#".
Teraz, żeby przewinąć w dół: przytrzymaj lewy przycisk i kliknij prawy; żeby przewinąć w górę: przytrzymaj prawy i kliknij lewym.

wobo2 napisał(a):

No tak, ale w tym przypadku tracę polecenia "wstecz" i "dalej", z których korzystam. Dlatego interesowałyby mnie jakieś inne kombinacje klawiszy do przewijania, typu: szybkie wielokrotne kliknięcie prawym/lewym (odpowiednio: "przewiń w dół"/ "przewiń w górę"), dłuższe naciśnięcie odpowiednich klawiszy czy jeszcze jakieś inne. Ewentualnie inne, w miarę wygodne kombinacje klawiszy dla poleceń: "wstecz" i "dalej".

daroc napisał(a):

Nie można wszystkiego robić wygodnie dwoma przyciskami, nie ruszając w ogóle rękami. smile
Można by powiedzieć że klawisze c v b n m są blisko touchpada, więc im można przypisać różne funkcje. Powinno dać radę też ustawić skrót klawiszowy pod średnik i apostrof. Ewentualnie najprostsze - strzałki i page up/down.

wobo2 napisał(a):

Originally posted by daroc:

Nie można wszystkiego robić wygodnie dwoma przyciskami, nie ruszając w ogóle rękami. smileNo, niestety. A chciałoby się... smile

Można by powiedzieć że klawisze c v b n m są blisko touchpada, więc im można przypisać różne funkcje. Powinno dać radę też ustawić skrót klawiszowy pod średnik i apostrof.Niestety, ale moje palce są za krótkie, żeby do nich dosięgnąć (nie ruszając ręki). wink

Ewentualnie najprostsze - strzałki i page up/down.I, jak na razie, to mi pozostaje (nie licząc spacji)...

chocimir napisał(a):

A może skrót Alt+spacja?

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by chocimir:

Alt+spacja

Pod Windowsem bym nie polecał smile.

chocimir napisał(a):

Originally posted by Saskatchewan:

Originally posted by chocimir:

Alt+spacja

Pod Windowsem bym nie polecał smile.

To wycofuję się. A na Linuksie Ctrl+Alt+a i AltGr+a to inne skróty smile

Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by chocimir:

A na Linuksie Ctrl+Alt+a i AltGr+a to inne skróty

W Windowsie też są aplikacje, które inaczej interpretują AltGr+a i Ctrl+Alt+a.(Z czego to wynika, to nie jestem pewny. Może niektóre aplikacje odczytują tylko sygnał wysłany przez klawisz (Ctrl+Alt), a inne biorą pod uwagę kod wciśniętego klawisza?)

A co do Alt+Spacja, to jest to skrót systemowy, wywołujący menu, które nie pamiętam jak się nazywa - to z opcjami Przywróć, Przenieś, Maksymalizuj, itp., które można też wywołać poprzez kliknięcie ikony aplikacji na pasku tytułu (a w Vista/7 takiej często nie ma, ale to już inna sprawa).

daroc napisał(a):

To może zadziała AltGr+Spacja, czyli Alt+Ctrl+Spacja? wink