Hakowanie bt

w dziale Po godzinach
grzejnik32 napisał(a):

Dziś kolega po szkole mówił mi że istnieje aplikacja która może się włamać przez bt do fona, nawet gdy bt jest wyłączony. Jest wogóle taka aplikacja? Co może sterować tel bez parowania i wł bt?

karolkuich napisał(a):

Art. 267. §1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.Bye, bye. Nikt Ci tu nie pomoże...

Ryszard napisał(a):

Szkoda, że nikt nie pomoże - to znaczy nie wyprostuje mojego przekonania - jeżeli mam wyłączony bt to nikt nie dostanie się do mojego telefonu. A przy włączonym bt dostęp jest możliwy tylko wtedy gdy mam zainstalowany program odbiorczy.

karolkuich napisał(a):

Włączony, czy nie. Nie ma to żadnego znaczenia. Zgoda na uzyskanie dostępu/informacji musi być wyraźna. Korzystanie z niezabezpieczonych sieci też podlega pod ten paragraf. Inaczej; czy możesz sobie wejść do czyjegoś mieszkania jeśli drzwi nie są zakluczone ?

Originally posted by Ryszard:

jeżeli mam wyłączony bt to nikt nie dostanie się do mojego telefonu

O ile dobrze pamiętam to było kiedyś głośno o dziurze w protokole bluetooth, która pozwalała na uzyskanie dostępu do chyba pewnych modeli telefonów nawet, gdy port bt był wyłączony. Tutaj już nie ma mowy o "włamywaniu się przez otwarte drzwi", o czym sam autor wątku wspomina.

grzejnik32 napisał(a):

ale możliwości bt są super. Oczywiście gdy używa się go zgodnie z prawem;) bigsmile

Ryszard napisał(a):

Czyli kolega grzejnika32 miał rację - może istnieć program pozwalający na włamanie do telefonu z wyłączonym bt, a przynajmiej do niektórych modeli.
Trzymając się tego przykładowego mieszkania - gdyby grzejnik32 zapytał o możliwość otwarcia zakluczonych drzwi przez podważenie od strony zawiasów to też uszczęśliwiłbyś go kawałkiem kodeksu karnego czy odpowiedział - tak, można i dlatego w futrynach montuje się bolce zabezpieczające.
Pewnie moja naiwność każe mi odczytywać pytanie grzejnika32 jako pytanie potencjalnej ofiary szukającej metod obrony a nie napastnika.

grzejnik32 napisał(a):

ale spójrzcie na to że dobrze 'grzebać' w takich sprawach. Można znaleźć lukę i zgłośić do załatania.

karolkuich napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

gdyby grzejnik32 zapytał o możliwość otwarcia zakluczonych drzwi przez podważenie od strony zawiasów to też uszczęśliwiłbyś go kawałkiem kodeksu karnego(...)


Jeśli zapyta się o to właściciela mieszkania i uzyska zgodę, to niech podważa... wink Bez zgody właściciela to będzie włamanie. sherlock

Pewnie moja naiwność każe mi odczytywać pytanie grzejnika32 jako pytanie potencjalnej ofiary szukającej metod obrony a nie napastnika.

Nie napisał tego. Wskazywanie aplikacji, przy pomocy, której można włamać się do czyjegoś telefonu jest pomocą raczej nieco ryzykowną.
Opisałem koledze zagrożenia jakie czyhają na niego jeśli uzyska nieuprawniony dostęp do urządzenia. Do obrony wystarczy znać ogólną przyczynę zagrożenia i metodę jego likwidacji.

Originally posted by grzejnik32:

Można znaleźć lukę i zgłośić do załatania.

Dużo zależy od tego, jak dana firma do tego podejdzie. Nie raz czytałem o gościach, którzy po wykryciu luki zgłaszali ją np. do właściciela serwisu, a ten w ramach "wdzięczności" pozywał ich do sądu... bigeyes
T.zw. biały hacking jakkolwiek pozytywny może przynieść niezamierzone kłopoty. Lepiej jest się więc dwa razy zastanowić nim się zacznie, tym bardziej, że do tego zajęcia potrzebna jest zazwyczaj ponadprzeciętna wiedza i umiejętności. cool

grzejnik32 napisał(a):

ale mimo to przyjemnie jest wiedzieć więcej smile