O co chodzi?

w dziale Po godzinach
nunio napisał(a):

Trafilem wlasnie na taka ciekawostke:
http://wybierzopere.pl/

Ktos wie, co wspolnego z Opera ma nadejscie jesieni?

Zajec napisał(a):

Strona "tworzy się" od kilku miesięcy (pół roku?) i ciągle odkładany jest termin publikacji. Ogółem niestety niewypał.

underhill_79 napisał(a):

Czego brakuje do pełnego ,,stworzenia''?

xjack napisał(a):

Originally posted by underhill_79:

Czego brakuje do pełnego ,,stworzenia''?Determinacji... przede wszystkim.

Zajec napisał(a):

Nie, gorzej. Chęci.

underhill_79 napisał(a):

No to trzeba kogoś kopnąć w miejsce, w którym plecy tracą swoją szlachetną nazwę. ;-) Pewien ,,nieodżałowany'' premier zwykł mawiać: ,,Nie ważne, jak się zaczyna, ważne, jak się kończy''. ;-)

nunio napisał(a):

Originally posted by nunio:

Ktos wie, co wspolnego z Opera ma nadejscie jesieni?Mija kolejna jesien i nic.

qviri napisał(a):

Widać Nasty zajęty, czemu zresztą się nie dziwię.

Zajec napisał(a):

Originally posted by qviri:

Widać Nasty zajęty, czemu zresztą się nie dziwię.


?

qviri napisał(a):

Domena do Nasty'ego należy, ale jak widać tzw. Real Life ma priorytet.

nunio napisał(a):

Originally posted by qviri:

Domena do Nasty'ego należyWg http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl domena nalezy do Opera Software.

quiris napisał(a):

Wypadałoby, gdyby w tej sprawie wypowiedział się sam zainteresowany.

qviri napisał(a):

Ups. No rzeczywiście. To ja już nie wiem.

quiris napisał(a):

Nasty obiecał się wypowiedzieć w tej sprawie w tym wątku. Poczekajmy na stosowne wyjaśnienia smile

Nasty napisał(a):

Witajcie.

Strona wybierzopere.pl to pilotażowe przedsięwzięcie, rozpoczęte w czerwcu 2005, w wyniku którego miała powstać polska strona dla potencjalnych i obecnych użytkowników Opery i przez nich współprowadzona. Miała zawierać i pozwalać gromadzić zarówno informacje pomagające zwiększać popularność Opery - dlaczego warto jej używać - jak i inne ciekawe i przydatne informacje dla jej użytkowników.

Podjąłem się jej stworzenia, przy założeniu znacznej i aktywnej pomocy ze strony uczestników tego forum, w wyniku wyrażenia zainteresowania przez Opera Software. W tym wątku forum jest więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia oraz cała dyskusja jaka miała miejce podczas jej tworzenia. Widzę, że obecnie jest wyłączony serwer http na not.opera.com, więc nie działa wiki (Kuźnia pomysłów), ani robocza wersja strony. Zrzut ekranu jednej z roboczych wersji strony głównej wygląda tak.

Zainteresowanie realnymi pracami nad stworzeniem strony było bardzo niewielkie. Pomimo tego, i pomimo, że nie jestem zawodowym webmasterem, nadal próbowałem, z okazjonalną pomocą pojedynczych osób, stworzyć stronę, jednak okazało się to za dużo pracy, żeby udźwignąć wszystko niemal w pojedynkę.

Od tego czasu strona częściowo się zdezaktualizowała, trzeba by przemyśleć jej zawartość na nowo, jednak myślę, że nadal jest miejsce, które ten serwis może zapełnić, może mieć swoją znaczącą rolę w promowaniu Opery i być przydatny dla nas wszystkich. Jeśli obecnie znalazłyby się osoby naprawdę chętne do pomocy w jego stworzeniu, mogące przeznaczyć konkretną ilość czasu na ten cel, z radością bym reaktywował tę inicjatywę, aby, tym razem w żwawym tempie, uruchomić ten serwis. Tak więc... jest jakieś zainteresowanie?

quiris napisał(a):

Podstawowe pytania:

1. Jaką to nową jakość miałaby wnieść nowa, mało „oficjalna” strona o Operze, ponad to, co oferuje dziś, wiki: http://operawiki.info/OperaPL oraz Opera PL: http://operapl.net? Szczerze mówią, nie wygląda mi to na wiele nowego. Wiesz czego nam teraz naprawdę potrzeba? Potrzeba nam po prostu oficjalnej polskojęzycznej strony: http://pl.opera.com Żeby potencjalny użytkownik po raz pierwszy stykając się z Operą, mógł odnieść jak najlepsze pierwsze wrażenie pobierając program z eleganckiej strony. Zauważ, że z chwilą premiery Opery 9 przestała istnieć nawet ta namiastka strony http://opera.com/lang/pl Naprawdę nie potrzeba nam tworzenia kolejnej z wielu hobbystycznych stron, które tak naprawdę nie robią profesjonalnego marketingu. Potrzeba nam również w pełni zlokalizowanego forum. Żeby użytkownik, który nie rozumie z angielskiego nic, mógł bez przeszkód zarejestrować się na forum i zadać pytanie.

2. Jak rozumiem, to przedsięwzięcie było konsultowane oficjalnie z firmą OS ASA? Czy tak? Jeśli tak, to dlaczego ta firma, posiadająca zastępy utalentowanych webmasterów, nie pomogła Ci w stworzeniu profesjonalnego layoutu strony?

3. Skoro to było takie ważne przedsięwzięcie, które docelowo miało zaangażować całą społeczność, to dlaczego wiki nie była otwarta dla wszystkich, dlaczego selekcjonowałeś potencjalnych pomocników? Myślę, że to była jedna z przyczyn porażek tego projektu, projektu, którego moim zdaniem nie warto wskrzeszać. Bo tak jak napisałem powyżej. Prawdziwym naszym celem powinna być walka o oficjalne strony polskojęzyczne pl.opera.com oraz przynajmniej w pełni zlokalizowane forum my.opera.com/polski. Drugim superważnym celem powinno być dążenie do pełnej lokalizacji wszystkich wersji Opery. Nie tylko dla Windows, ale dla pozostałych platform też.

4. Jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje. Piszesz, że podjąłeś się stworzenia tej strony, to znaczy, że OS ASA wybrała Ciebie i tobie zaproponowała poprowadzenie tego projektu. Dlaczego akurat Tobie? Wybacz, ale z całym szacunkiem dla Twojego wkładu w popularyzowanie Opery, nie rozumiem, dlaczego nikt z OS ASA nie rozmawiał z innymi aktywnymi użytkownikami Opery, angażującymi się od wielu lat na tym forum, a w szczególności, dlaczego nikt nie rozmawiał z andolem, który z racji swojej pozycji ma najlepszą orientację i kontakty, zarówno po stronie OS ASA, jak i w społeczności Opery?

Nasty napisał(a):

Originally posted by andol:

Jeśli zaś chodzi o sam problem strony "Wybierz Operę" - kierunek, w jakim podążały prace w ogóle mi się nie podobał, co zresztą napisałem we wskazanym przez Nasty'ego wątku.


Z tego co widzę, odnośnie kierunku rozwoju tego serwisu napisałeś tam tylko, że nie podoba Ci się skoncentrowanie się na kafejkach internetowych - odniosłeś wrażenie, że to główna część strony - tak nie było, jak Ci w owym wątku odpisałem. Żadnych innych uwag nie zgłaszałeś. Może teraz?

Nasty napisał(a):

Originally posted by quiris:

Podstawowe pytania:

1. Jaką to nową jakość miałaby wnieść nowa, mało „oficjalna” strona o Operze, ponad to, co oferuje dziś, wiki: http://operawiki.info/OperaPL oraz Opera PL: http://operapl.net?

Serwis nie musi być wcale mało oficjalny. Może mieć bardzo silne wsparcie Opera Software, włącznie z integracją z serwisem my.opera.com. Akurat integracja jest chyba zbędna, ale na wszelkie inne wsparcie promocyjne, jakie Ci przychodzi do głowy, jak najbardziej możemy liczyć.

Koncepcja jest taka, żeby wybierzopere.pl był serwisem bardzo ukierunkowanym na dwie rzeczy. Jego pierwszym zadaniem byłoby możliwie łatwo i szybko pozwolić:
- potencjalnemu użytkownikowi - ocenić, że chce spróbować Opery
- nowemu/mało doświadczonemu użytkownikowi - dowiedzieć się co przydatnego Opera ma w sobie - dlaczego przy niej warto zostać

Jeśli chodzi o to, co miałoby być w tym serwisie, to liczyłaby się tu nie zasada "jak najwięcej", ale odpowiednio mało, specjalnie wybranej treści - żeby na pierwszy rzut oka było widać najważniejsze informacje. Położenie nacisku na czystość przekazu do potencjalnego i nowego użytkownika. Myślę, że zrzut ekranu z fragmentu roboczej wersji strony oddaje ten zamysł.

Byłby też m.in. do pobrania/wydrukowania jednostronicowy artykuł-gotowiec z szybkimi faktami dla menedżerów dlaczego warto zainstalować Operę w ich firmie oraz drugi taki krótki artykuł z opisem podstawowych poręcznych funkcji Opery, które czynią poruszanie się po Internecie wygodniejsze i szybsze/produktywniejsze - szybkie wprowadzenie do Opery np. dla pracowników w firmie.


Druga część/funkcja strony to miejsce aktywizujące użytkowników Opery, wspierające różne ich działania - np. różne akcje, spotkania. Można by się m.in. zadeklarować i być wyróżnionym jako Ambasador Opery, mogłaby być również np. mapa zamieszkania użytkowników.

Można zbierać chlubną listę firm, gdzie zalecana pracownikom jest Opera, a także listę szkół/uczelni i kafejek internetowych, gdzie Opera jest instalowana na stanowiskach. Opera Software byłaby gotowa rozdawać np. T-shirty osobom, które np. przekonały firmę do zalecania Opery / szkołę do instalacji na wszystkich stanowiskach.
Użytkownicy tego serwisu mogliby w jednej z jego sekcji chwalić się sukcesami w popularyzacji Opery i np. ciekawymi/śmiesznymi przypadkami, sytuacjami, jakie im się przytrafiły.

Mógłby być oficjalny blog społeczności Opery "Społeczność Opery komentuje", gdzie moglibyśmy m.in. odnosić się do różnych, czasem np. złych i błędnych/nieścisłych, wzmianek na temat Opery w prasie oraz pisać swoje wpisy na różne ciekawe tematy.

Oczywiście co powinno być na wybierzopere.pl to kwestia otwarta, to są moje wyściowe propozycje, które możemy przedyskutować, zmienić, czy też dodać nowe.

Originally posted by quiris:

Wiesz czego nam teraz naprawdę potrzeba? Potrzeba nam po prostu oficjalnej polskojęzycznej strony: http://pl.opera.com Żeby potencjalny użytkownik po raz pierwszy stykając się z Operą, mógł odnieść jak najlepsze pierwsze wrażenie pobierając program z eleganckiej strony. Zauważ, że z chwilą premiery Opery 9 przestała istnieć nawet ta namiastka strony http://opera.com/lang/pl Naprawdę nie potrzeba nam tworzenia kolejnej z wielu hobbystycznych stron, które tak naprawdę nie robią profesjonalnego marketingu. Potrzeba nam również w pełni zlokalizowanego forum. Żeby użytkownik, który nie rozumie z angielskiego nic, mógł bez przeszkód zarejestrować się na forum i zadać pytanie.(...)
Prawdziwym naszym celem powinna być walka o oficjalne strony polskojęzyczne pl.opera.com oraz przynajmniej w pełni zlokalizowane forum my.opera.com/polski. Drugim superważnym celem powinno być dążenie do pełnej lokalizacji wszystkich wersji Opery. Nie tylko dla Windows, ale dla pozostałych platform też.

Podpisuję się oboma rękami, walczmy o to. Ale to nas przecież nie blokuje przed innymi działaniami.
Ba, jeśli ta strona pomogłaby zwiększyć dynamikę wzrostu popularności Opery w Polsce, byłoby to dodatkowym argumentem/zachętą/naciskiem na Operę, żeby spełnić wszystkie nasze ww. przez Ciebie prośby. smile

Originally posted by quiris:

2. Jak rozumiem, to przedsięwzięcie było konsultowane oficjalnie z firmą OS ASA? Czy tak? Jeśli tak, to dlaczego ta firma, posiadająca zastępy utalentowanych webmasterów, nie pomogła Ci w stworzeniu profesjonalnego layoutu strony?

Nie sądzę, żeby Opera posiadała całe zastępy webmasterów, mają zastępy programistów różnych języków programowania, tworzących przeglądarkę na różne platformy. Niedobór webmasterów zresztą widać, skoro znikają nawet namiastki polskiej strony opera.com. W owym czasie Opera miała znacznie mniej pracowników, niż dziś i jeszcze bardziej nieliczna, zapewne, grupa webmasterów była bardzo obciążona, tworzyli m.in. nowy serwis My Opera. A sprawa wybierzopere.pl nie sprowadzała się do samego szybkiego stworzenia layoutu, trzeba przecież było napisać silnik strony - obsługujący rejestrację i logowanie użytkowników i wyświetlanie poszczególnych działów - czyli napisanie też kodu serwisu. W tej sytuacji liczono więc, że wśród użytkowników forum znajdzie się chociaż paru, którzy zechcą pomóc.

Originally posted by quiris:

3. Skoro to było takie ważne przedsięwzięcie, które docelowo miało zaangażować całą społeczność, to dlaczego wiki nie była otwarta dla wszystkich, dlaczego selekcjonowałeś potencjalnych pomocników? Myślę, że to była jedna z przyczyn porażek tego projektu

Selekcjonowałem? Zupełnie nie wiem o czym mówisz... W wątku na forum i na wiki mógł się udzielać każdy, kto się zarejestrował, a do tworzenia strony dawałem dostęp każdemu chętnemu do pomocy - zakładałem mu konto.

Originally posted by quiris:

4. Jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje. Piszesz, że podjąłeś się stworzenia tej strony, to znaczy, że OS ASA wybrała Ciebie i tobie zaproponowała poprowadzenie tego projektu. Dlaczego akurat Tobie? Wybacz, ale z całym szacunkiem dla Twojego wkładu w popularyzowanie Opery, nie rozumiem, dlaczego nikt z OS ASA nie rozmawiał z innymi aktywnymi użytkownikami Opery, angażującymi się od wielu lat na tym forum, a w szczególności, dlaczego nikt nie rozmawiał z andolem, który z racji swojej pozycji ma najlepszą orientację i kontakty, zarówno po stronie OS ASA, jak i w społeczności Opery?

Pomysł na stronę wziął się chyba z rozmów na temat intensywniejszego zaangażowania Opery na rynku polskim podczas spotkania z Eskilem w Polsce. Miał być w tym czasie rozwijany serwis chooseopera.com i zrodził się pomysł, żeby stworzyć również polski podobny serwis. Nie bardzo rozumiem w czym dostrzegasz problem i dlaczego zakładasz, że nikt nie rozmawiał z andolem. Nie pamiętam jak to dokładnie było, ale byłem w kontakcie z Operą i podjąłem się tego, bo czułem się na siłach poprowadzić to przedsięwzięcie, oczywiście zakładając wsparcie choć paru sympatyków Opery.

andol napisał(a):

Originally posted by quiris:

dlaczego nikt nie rozmawiał z andolem, który z racji swojej pozycji ma najlepszą orientację i kontakty, zarówno po stronie OS ASA, jak i w społeczności Opery?Moich kontaktów ani „pozycji” nie należy przeceniać, gdyż moje opinie naprawdę w OS mało kogo obchodzą, a „pozycja” jest żadna. smile

Jeśli zaś chodzi o sam problem strony "Wybierz Operę" - kierunek, w jakim podążały prace w ogóle mi się nie podobał, co zresztą napisałem we wskazanym przez Nasty'ego wątku.

I tak - najbardziej potrzebny jest teraz w pełni zlokalizowany serwis www.opera.com. To, co w tej kwestii działo się w Operze, było moim zdaniem pełną partyzantką. Teraz już nic się nie dzieje. Te nędzne ochłapy, które mieliśmy - zniknęły. Było kilka zlokalizowanych stron na opera.com - zniknęły z sieci. Był polski interfejs forum - nie ma go. Czy serwisy Opery tworzone są z myślą o przyszłej lokalizacji? Nie wiem. Ale w to wątpię.

quiris napisał(a):

Opera miała znacznie mniej pracowników, niż dziś i jeszcze bardziej nieliczna, zapewne, grupa webmasterów była bardzo obciążona, tworzyli m.in. nowy serwis My Opera.


Obciążona? To dziwne, że zespołowi Osiołki udało się uzyskać wsparcie w kwestii nowego layoutu w OS ASA, a tego samego nie udało się priorytetowemu projektowi wybierzopere.pl sad

trzeba przecież było napisać silnik strony - obsługujący rejestrację i logowanie użytkowników i wyświetlanie poszczególnych działów - czyli napisanie też kodu serwisu.

Ludzie, czy zaraz, przy każdym nowym serwisie, trzeba zawsze wynajdywać koło i pisać nowy silnik, skoro na rynku jest mnóstwo znakomitych i całkowicie darmowych rozwiązań. Dlaczego nie można skorzystać z czegoś gotowego i dostosować go do własnych wymagań. Zapewniam Cię, że nie jest to wielki problem. Jeśli zacznie się myśleć o nowym silniku to projekt będzie wyglądał, tak jak wygląda. Podobna sytuacja z forum na Osiołkach. PorneL miał pisać (napisać) nowe forum, mimo, że ja i nie tylko ja, o ile dobrze pamiętam, proponowałem znakomite, ultralekkie, zgodne ze standardami rozwiązanie w postaci PunBB http://punbb.org/. Niestety, zdecydowano się czekać. Efekt jest taki, że Osiołki do dziś nie mają żadnego forum sad

W wątku na forum i na wiki mógł się udzielać każdy, kto się zarejestrował, a do tworzenia strony dawałem dostęp każdemu chętnemu do pomocy - zakładałem mu konto.

Szkoda tylko, że nie można było przynajmniej przeglądać postępów bez konieczności posiadania konta sad Nie wszyscy, którzy mogliby wnieść jakieś uwagi i propozycje, chcieliby od razu zostawać współpracownikami i deklarować zobowiązania.

Originally posted by Nasty:

Żadnych innych uwag nie zgłaszałeś. Może teraz?


No, ale teraz to do czego te uwagi można zgłaszać?

zielski napisał(a):

A sprawa wybierzopere.pl nie sprowadzała się do samego szybkiego stworzenia layoutu, trzeba przecież było napisać silnik strony - obsługujący rejestrację i logowanie użytkowników i wyświetlanie poszczególnych działów - czyli napisanie też kodu serwisu. W tej sytuacji liczono więc, że wśród użytkowników forum znajdzie się chociaż paru, którzy zechcą pomóc.Następny. Czy Was rodzice nie kochają czy jak?
http://core-cms.com/
http://drupal.org/
Jak się zakręcisz na cssbeauty to znajddziesz strony profi na wordpress i textpattern.
Chyba łatwiej dostosować coś gotowego do własnych ptotrzeb co?

andol napisał(a):

Originally posted by Nasty:

Z tego co widzę, odnośnie kierunku rozwoju tego serwisu napisałeś tam tylko, że nie podoba Ci się skoncentrowanie się na kafejkach internetowych - odniosłeś wrażenie, że to główna część strony - tak nie było, jak Ci w owym wątku odpisałem. Żadnych innych uwag nie zgłaszałeś.Jakiś czas potem napisałeś: "Robię stronę razem z jedną osobą i jak powstanie - będzie można się rejestrować, zgłaszać kafejki i szkoły z Operą, to dam znać." Rejestrować się, zgłaszać kafejki i szkoły... Te trzy elementy zostały przez Ciebie uznane za najistotniejsze? A miejscem, w którym mogliby udzielać się członkowie społeczności, miał być właśnie dział kafejek.

Napisałem, że moim zdaniem Twoja koncepcja strony była nietrafiona. W tym samym komentarzu zasugerowałem Ci bliższe konsultacje z OS (później tę samą sugestię przesłałem w wiadomości prywatnej - bez skutku), gdyż wówczas wiadomo już było, że wkrótce Opera będzie dostępna bezpłatnie bez banera reklamowego. Tymczasem jednym z podstawowych elementów Twojej koncepcji była redystrybucja płatnej Opery na rynku polskim za pomocą sieci sklepów komputerowych. Koncepcja, która nawet w przypadku dalszego istnienia płatnej Opery, była koncepcją, delikatnie mówiąc, utopijną, o czym zarówno ja, jak i Mr. M., mówiliśmy podczas wspomnianego spotkania z Eskilem. A o akcji "kafejki" na pewno nie było tam mowy.

Moim zdaniem zalążek serwisu w ogóle nie zwiastował powstania jakiejś społecznościowej witryny promującej Operę.

W tej chwili, w obliczu istnienia operapl.net oraz operawiki.info/OperaPL, najistotniejszym elementem ewentualnej kampanii "Wybierz Operę" byłaby polska wersja serwisu opera.com. Szkoda, że Opera Software tego nie dostrzega.

quiris napisał(a):

Originally posted by andol:

W tej chwili, w obliczu istnienia operapl.net oraz operawiki.info/OperaPL

No i nie zapominajmy, że jest jeszcze wiki Adasia: http://mojaopera.9g.pl, które również można rozwijać w ramach społecznościowej definicji serwisu (choć tu przydałby się natychmiastowy szlif wizualny wink)