Opera Next 12 build 1191 z 7 grudnia 2011

w dziale Wersje beta, testowe i rozwojowe
Emdek napisał(a):

http://my.opera.com/desktopteam/blog/2011/12/07/wahoo-tunny

DSK-347234 (Opera with a theme installed refuses to minimize or stay minimized)
DSK-347393 (Resizing the tab thumbnail toolbar is jerky)
DSK-347394 (Window borders spill over onto secondary monitors with a theme installed)
DSK-347445 (Minimizing, then restoring Opera with theme makes it take over the screen)
DSK-347446 (Can't minimize Opera using the taskbar button when using themes)
DSK-347553 (Make sure the windows caption buttons are shown when the tab bar is left, right or bottom aligned.)
DSK-347716 (Theme background image/colorization not applied to tab bar when positioned on the left or right)
DSK-347762 (Make the "Find More Themes" button in Appearance larger to allow for longer translations)
DSK-347793 (Titlebar remains when entering fullscreen mode in Windows XP)
DSK-347835 (Speed Dial background is not transparent for themes on Mac)
DSK-347941 (Drag to screen top or side to maximize broken with installed themes in Windows 7)
DSK-347956 ("Undo" button appears in new theme "download failed" dialog)
DSK-347978 (Installing themes on Win 2000 crashes Opera)
DSK-348310 (Opera window not movable when using themes and having the Main Bar enabled)
DSK-348450 (Wrong Alt+Space menu options available with themes)
DSK-349067 (Title/Tab bar looks broken when opening new tabs in a maximized Opera and clicking on a link in Windows XP)
DSK-350669 (Crash when installing theme with Tab Bar Placement set to right)
DSK-350687 (Text missing from theme installation toolbar)
DSK-351284 (New mails are date sorted behind old mails)
DSK-344845 (Implement themes on Linux/FreeBSD): further work still to be done

miet55 napisał(a):

Przy okazji nowych build'ów, może programiści pomyśleliby żeby "O"otwierała poprawnie stronę na Facebook'u z nowym profilem Timeline.

Emdek napisał(a):

To raczej kwestia programistów FB (gdyby to nie był projekt komercyjny, to napisałbym, że ich lenistwa ;-)).

miet55 napisał(a):

@Emdek, myślę że nie koniecznie przyczyna leży po stronie FB. Jedna i druga strona powinna coś zrobić w tym kierunku. Dodam, że wszystkie inne przeglądarki poprawnie wyświetlają profil Timeline!

Emdek napisał(a):

@miet55, obejść na poziomie przeglądarki się nie dodaje, to niemalże samobójstwo.
Powinno się dążyć do możliwie dokładnej implementacji standardów (niestety nie zawsze prawdziwych, a czasem takich de facto).
Główną wadą Opery (i jedną z głównych zalet) jest to, że ma własny silnik renderowania, a nie jakiś recykling Tridenta, Gecko lub WebKita. Różne problemy ze stronami były zawsze (i inne przeglądarki też je mają, ale jeśli już się pojawiają, to web deweloperzy je poprawiają priorytetowo), a teraz mamy potężną zmianę w silniku (głównie HTML, ale to się przekłada na konkretne skrypty JavaScript) i to jest normalne, że przez jakiś czas po wydaniu będą problemy, bo web deweloperzy nie mają chęci, czasu lub wiedzy (w sensie otrzymania informacji o wydaniu) o tym, że jest już np. beta lub RC, które trzeba by sprawdzić chociaż pod kątem, czy dalej są potrzebne stare obejścia problemów (które mogą być przyczyną części obecnych problemów).
W sumie dobrze, że się zdecydowali wypchnąć te zmiany w "mniejszym" wydaniu, dzięki temu fala narzekania na "niedziałające" strony po wydaniu dużej 12.00 będzie pewnie dużo mniejsza. ;-)

Cóż, to się nadaje na notkę PR, ale taka jest niestety prawda, z Chrome też by się nikt nie liczył (tak jak się nikt właściwie nie liczył z Safari, ale WebKit ma w UA ciąg "like Gecko" i się pewnie przynajmniej łapał na wcześniejsze durne skrypty sprawdzające kompatybilność od "dupy strony", po nazwie silnika / przeglądarki, a nie sprawdzając właściwości JS itd.), gdyby nie to, że stoi za nim Google.

miet55 napisał(a):

Myślę, że nie jest to skomplikowana sprawa, być może nawet programiści nie wiedzą o występującym błędzie. Do niedawna wystarczyło żeby "O" przedstawiała się jako IE lub FF a nowy interface FB działał prawidłowo. Wczoraj zauważyłem, że coś się zmieniło, działa tylko na maskowaniu. Lada dzień Timeline będzie dostępny a tu kiszka. FB już od wczoraj zaczął wprowadzać i niebawem będzie również u nas. Obawiam się, ze może być podobnie jak w przypadku strony Picasa gdzie trzeba wstawiać własny skrypt do prawidłowego wyświetlania. Ten problem trwa już parę lat.... i co? Nikt się nie pokusił żeby zrobić coś w tym kierunku sad

Emdek napisał(a):

@miet55, ale co ma z tym zrobić Opera?
Opłacać we deweloperów dla potężniejszych firm? :-D

miet55 napisał(a):

Nie znam się tworzeniu aplikacji ani programowaniu stron, aczkolwiek wydaje mi się że skoro ja załatwiam problem skryptem, to równie dobrze Opera może to zaimplementować do przeglądarki.

Emdek napisał(a):

@miet55, w ten sposób można narobić więcej problemów niż naprawić...
Przede wszystkim spadłaby motywacja web deweloperów do tworzenia dobrego kodu (albo chociaż działającego). :-)
Ponadto trzeba by stworzyć całą infrastrukturę dystrybuowania aktualnej łatki, bo "ważnych" stron są setki i każda może mieć wiele różnych "problemów", które ze zmianą swojego stanu nie poczekają grzecznie na nowe wydanie z aktualną listą (a zwiększona częstotliwość wydań dla samej aktualizacji listy byłaby bez sensu).
No i najważniejsze, ktoś musiałby nad tym siedzieć non stop, ciągle sprawdzać czy web deweloperzy czegoś znowu nie spieprzyli, ktoś musiałby rozgryzać ich kody, często obrobione obfuskatorem (dla zmniejszenia czytelności, prymitywne - w przypadku JS - zabezpieczenie przed kopiowaniem pomysłów) lub przynajmniej zminimalizowane (usunięte białe znaki itd., dla zmniejszenia ruchu na serwerze). Trzeba by to robić ciągle, żeby te poprawki nie generowały innych problemów.
Aha, trzeba by tez oczywiście zaimplementować obsługę wstrzykiwania poprawek do parserów i interpretera JS, co miałoby jakiś narzut (może niewielki, ale jednak) dla wszystkich stron.

W skrócie, to jest problem web deweloperów, problemem Opery jest tylko to, że ma małe środki na promocję, bo potencjał ma duży, proporcjonalnie do wielkości firmy najwięcej robi ze wszystkich graczy (Google chyba najmniej, wzięli gotowy silnik, dodali prosty interfejs i się chwalą, że nie wiadomo co zrobili).

Operze pozostaje tylko promowanie standardów (zachęcanie do ich stosowania web deweloperów), bo to najoptymalniejsza metoda, ale czy działa, to niestety można łatwo ocenić...

miet55 napisał(a):

Ktoś z boku stojący mógłby powiedzieć - przesiądź się na coś innego. Jestem z Operą od wielu lat i właśnie cenię ją za b. dogodny interfejs. Tu fajnie działają "pasek zakładek" "pasek kart", można wstawić ich dowolną ilość w przeciwieństwie do innych przeglądarek. Jeszcze wiele innych udogodnień jakich nie mają inni. A może to kwestia przyzwyczajenia.... smile

Emdek napisał(a):

Originally posted by miet55:

Ktoś z boku stojący mógłby powiedzieć - przesiądź się na coś innego.


Tak, dokładnie, to eksploatuje choćby Google właśnie, nie do końca jest im na rękę naprawienie wszystkich problemów z ich produktami (jakkolwiek łatwe lub trudne by to było), bo działają na korzyść konkurencji (ciekawe co będzie z Firefoksem, jeśli za kilka lat Google zepchnie go do poziomu popularności choćby Safari).
To nie jest teoria spiskowa, po prostu dzięki splotowi czynników nie opłaci im się nic z tym robić (tu teoria spiskowa, o ile świadomie nie psują, jak niektórzy - z niechęci, a może nieformalnych umów). ;-)

andol napisał(a):

Originally posted by Emdek:

@miet55, w ten sposób można narobić więcej problemów niż naprawić...
Przede wszystkim spadłaby motywacja web deweloperów do tworzenia dobrego kodu (albo chociaż działającego). :-)
Ponadto trzeba by stworzyć całą infrastrukturę dystrybuowania aktualnej łatki, bo "ważnych" stron są setki i każda może mieć wiele różnych "problemów", które ze zmianą swojego stanu nie poczekają grzecznie na nowe wydanie z aktualną listą (a zwiększona częstotliwość wydań dla samej aktualizacji listy byłaby bez sensu).
No i najważniejsze, ktoś musiałby nad tym siedzieć non stop, ciągle sprawdzać czy web deweloperzy czegoś znowu nie spieprzyli, ktoś musiałby rozgryzać ich kody, […]Ale tak przecież jest już od paru ładnych lat. smile
http://www.opera.com/docs/browserjs/

Emdek napisał(a):

No tak, zapomniałem o tym.
Ale z tego co widzę po liście jego poprawek, to on głównie manipuluje DOMem, a to często za mało (szczególnie przy tych durnych aplikacjach sieciowych).

Inna sprawa, to u mnie nie działa, ustawienie jest gubione (czasem dopiero po restarcie, o ile w ogóle nie wraca do 0 przy odświeżeniu strony ustawień), zawsze dostaję informację, że go nie mam, a w profilu nie mam tego pliku.

bananjp napisał(a):

Jedyna słuszna i niesprawiająca problemów to 11.52, w 12 nawet nie mogę napisać odpowiedzi tu ponieważ strona nie wczytuje się do końca i nie można wklepać nic w polu. To jakaś paranoja
Win7 64 bity
A tu scren z niewczytywania
http://prntscr.com/4ie72

Emdek napisał(a):

@bananjp, bo wydali ją dawno i od tego czasu zdążyli się webmasterzy przystosować. ;-)
Poza tym nie było tak wielkich zmian w parserze od bardzo dawna.

A 12.00 to jest rozgrzebana jeszcze, chociaż i tak nieźle się sprawuje (przynajmniej u mnie), byle tylko poprawili to jako tako przed finalną, bo niestety coraz rzadziej zaskakują wyższą sprawnością buildów wydawanych jako "publicznie" testowe (nie tylko na nieznanym z zewnątrz blogu) i stabilne...

Cappo napisał(a):

Straszne problemy z filmikami YT ma ta wersja, załączone filmiki na stronach scorlują się z całą stroną i ciągle są na środku ekranu, zacinają się lub totalnie zawieszają przeglądarkę, mimo zamknięcia strony z filmikiem głos ciągle leci.

operetka napisał(a):

Originally posted by Emdek:

@miet55
W sumie dobrze, że się zdecydowali wypchnąć te zmiany w "mniejszym" wydaniu, dzięki temu fala narzekania na "niedziałające" strony po wydaniu dużej 12.00 będzie pewnie dużo mniejsza. ;-)


Przestały mi działać w ciągle "ulepszanej" Operze najważniejsze opcje na orange online.
Nie pokazuje mi stanu środków na koncie, nie mogłam dezaktywować usługi. Musiałam to zrobić w przeglądarce IE9! chef knight ninja

daroc napisał(a):

Originally posted by operetka:

Przestały mi działać w ciągle "ulepszanej" Operze najważniejsze opcje na orange online.Nie pokazuje mi stanu środków na koncie


U mnie działa. Raczej doszukiwałbym się tutaj problemów Orange. Im ciągle to Orange on-line nie działa... Raz środków dostępnych nie chce pobrać ajaxem, raz usługi się nie chcą załadować, raz pisze że sesja wygasła mimo że przed chwilą się logowałem... ale jeśli to wina Opery, to raczej nie wersji 12, tylko wcześniejszych wersji także.

CamisNet napisał(a):

Nie działa otwieranie/zamykanie panelu dzyndzelkiem na skraju ekranu.


Trzeba używać F4.

sad
AlphaOmega666 napisał(a):

Originally posted by CamisNet:

Nie działa otwieranie/zamykanie panelu dzyndzelkiem na skraju ekranu.

Trzeba używać F4.

sad


U mnie działa bardzo dobrze.

daroc napisał(a):

A ja potwierdzam, u mnie też nie działa. W razie czego - chodziło o krawędź przełączającą (chyba tak to się nazywało, albo - panel toggle at edge of window).

kewinpol napisał(a):

Od kilku rozwojowych wersji nie widzę różnicy w działaniu przeglądarki.

kewinpol napisał(a):

Ta wersja ma także problemy z oficjalną stroną HP.