Przerwane pobieranie

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
Soltys_Kadwa napisał(a):

Witam. Mam pewien problem tj. przerwałem pobieranie pliku, który był już na ukończeniu. W narzędziach n acisnąłem na przycisk Wyczyść hitorię pobierania i wraz z całą historią zniknęły wzzystkie moje transfery. Nic wielkiego by się nie stało ale pobieram ten 520kilowy plik już od jakichś dwóch dni i nie chcę go znowu pobierać od zera. Czy jest jakiś sposób na dalsze jego pobierane - dane już pobrane mam na dysku.Proszę o pomoc

szyk napisał(a):

http://my.opera.com/polski/forums/findpost.pl?id=967470

yarecco napisał(a):

Skąd wziąłeś przycisk "Wyczyść historię pobierania"?
ja widze w menu tylko usuń zadanie pobierania, co jest adekwatne z nieodwracalnym przerwaniem procesu oraz Usuń ukończone, co nie wpływa na zatrzymany transfer.
Obawiam się, że nie da się kontynuowac anulowanego wczesniej pobierania.

andol napisał(a):

Originally posted by Soltys_Kadwa:

pobieram ten 520kilowy plik już od jakichś dwóch dni


lol
wink

Originally posted by yarecco:

Skąd wziąłeś przycisk "Wyczyść historię pobierania"?


Chodzi chyba o polecenie "Wyczyść historię przeglądania" dostępne w menu "Narzędzia".

Soltys_Kadwa napisał(a):

Tak oczywiście że chodziło mi o ten przycisk. Czeski błąd. Wiem również do czego on służy, właśnie dlatego jestem wkurzony bo po raz pierwszy mis ię tak stało.

szyk napisał(a):

Originally posted by Soltys_Kadwa:

Czeski błąd.


Twórcy Opery trochę Ci w tym pomogli, bezsensownie chowając listę usuwanych rzeczy w "wyczyść historię przeglądania". Ciekaw jestem, ile osób nacięło się klikając "Usuń" przed spojrzeniem na "Zaawansowane", usuwając to, czego się nie chciało usuwać.

PS. Oczywiście mogłeś kliknąć wcześniej na "Zaawansowane" i zapomnieć o odhaczeniu "Wyczyśc historię pobieranych plików", ale to i tak nie zmieni mojego zdania, że rozwiązanie dotyczące czyszczenia historii przeglądania jest fatalne. smile

yarecco napisał(a):

No to jest ewidentny bug... transfer zatrzymany ( zapauzowany) jest traktowany jako zakończony, jesli jest w trakcie pobierania, zostaje.
Samo rozwiązanie jest dobre, bo w menu "Zaawansowane" wyraźnie napisano: Wyczyść historię pobranych ( nie pobieranych) plików.
Może by zgłosić?
Ponadto przetłumaczenie Clear Private data na Wyczyść historię przeglądania też jest nieszczęśliwie mylące... Kojarzy się bardziej z usunięciem Historii.

andol napisał(a):

Originally posted by yarecco:

Ponadto przetłumaczenie Clear Private data na Wyczyść historię przeglądania też jest nieszczęśliwie mylące... Kojarzy się bardziej z usunięciem Historii.Przez całe lata było to "Usuń dane użytkownika". Czy sądzisz, że brzmiało to lepiej? Nieco wcześniej, przez krótki okres, było jeszcze gorzej - "Usuń dane prywatne. Większość użytkowników omijała tę opcję z daleka uważając, że zostaną usunięte jakieś istotne informacje, takie jak poczta, zakładki, itp. Takie rozwiązanie było efektem kilkuletniego doświadczenia wynikającego ze związanych z tą opcją zachowań użytkowników. (O ile pamiętam opisałem to nawet na forum.)

Wszystkie usuwane w tym oknie dane związane z czynnościami, które użytkownik wykonywał za pomocą przeglądarki, a więc są związane z historią przeglądania.

W Firefoksie opcja ta pojawiła się niedawno i jego tłumacze zdecydowali się na "Wyczyść prywatne dane". O ile pamiętam było to wynikiem długiej dyskusji, jednak myślę, że w niedalekiej przyszłości AviaryPL dojdzie do wniosku, że nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie.

Podobną opcję wprowadzono w IE7. W anglojęzycznej wersji, którą niedawno usunąłem z systemu (więc nie mogę tego sprawdzić) nazywa się ona "Delete browsing history" (lub podobnie) - w każdym razie występuje tam słowo "history". Microsoft nie wymyśla nazewnictwa ot tak sobie - na pewno przeprowadzono odpowiednie badania związane z zachowaniami użytkowników - i tylko mogę się cieszyć, że wpadłem na ten pomysł z chwilą pojawienia się Opery 8. Czy raczej: podjąłem decyzję o zmianie, bo pomysł kołatał się po głowie wcześniej, o czym wspominam na końcu tej wiadomości. Dalej w tym samym wątku pojawiło się kilka propozycji, w końcu w fazie testów plikiu językowego było "Wyczyść historię surfowania", co jednak nie podobało się pewnemu wiecznie niedoszłemu zjadaczowi smurfów.

No to jest ewidentny bug... transfer zatrzymany ( zapauzowany) jest traktowany jako zakończony, jesli jest w trakcie pobierania, zostaje.Nie jest to żaden błąd. Opcja ta służy zachowaniu naszej prywatności - usuwa wszystko, co pozwala posiąść wiedzę na temat naszych zachowań. W przypadku pobieranych plików nie ma znaczenia, czy transfer został ukończony, czy też nie - jeśli niedokończony transfer nazywa się "F* XXX.avi", albo ma w ścieżce "http://discopolo.pl", to łatwo się domyślić, czym delikwent się interesuje, nawet jeśli nie możemy obejrzeć niepobranego pliku.

Do usuwania ukończonych transferów z listy służy polecenie "Usuń wszystkie ukończone" dostępne w menu podręcznym okna transferów.

Zajec napisał(a):

history.png Przyznam, że dla mnie bardziej przejżyste jest usuwanie w IE.

yarecco napisał(a):

No dobra, wycofuję "postulat" dotyczący nazwy polecenia "wyczyść historię przeglądania"smile
ale w dalszym ciągu uważam, iż opcja "Usuń historię pobranych plików" jest myląca.
Ewidentnie użytkownik ma prawo rozumiec to w ten sposób, że zostanie wyczyszczona historia plików POBRANYCH a nie pobieranych.
Może "Wyczyść listę transferów" albo "Skasuj listę pobieranych plików" albo "Usuń wszystkie transfery"..? To bardziej daje do myślenia.
Oczywiście też jestem za tym, aby okno wyświetlało sie domyslnie rozwinięte, to sa bardzo powazne i nieodwaracalne operacje i dobrze by było, aby nie dawać przeciętnemu uzytkownikowi okazji do nieumyslnego pozbycia się danych, których pozbyc sie nie chciał.

Zajec napisał(a):

Oj, wstyd Zajec, wstyd.

Dopiero teraz wczytałem się w temat.

W Operze 9.00p1 jest już tak, że aktywne transfery nie są usuwane, a informuje nas dodatkowo o tym odpowiednie okienko.

andol napisał(a):

Originally posted by yarecco:

Oczywiście też jestem za tym, aby okno wyświetlało sie domyslnie rozwinięte
W starszych wersjach Opery to okno było rozwinięte (i nawet nie można go było zwinąć). Obecną formę uzyskało w wyniku upraszczania interfejsu użytkownika. Na anglojęzycznym forum odbyła się na ten temat bardzo długa dyskusja i nie widzę szans powrotu do dawnej postaci.

szyk napisał(a):

Originally posted by andol:

Obecną formę uzyskało w wyniku upraszczania interfejsu użytkownika.


Ciekaw jestem, czy twórcy Opery podczas normalnego użytkowania korzystają z funkcji "Wyczyść historię przeglądania". Wątpię, bo jest to w tej chwili tak niewygodne, że ja np. szybko się odzwyczaiłem od jej używania, odkąd wykaz usuwanych elementów jest schowany. Poza tym nazwanie czegoś "Zaawansowane" działa chyba najbardziej odstraszająco na zwykłego użytkownika, co może przyczynić się do usuwania elementów bez jego kontroli. O to chodzi twórcom Opery?
Trochę zrzędzę, ale ilekroć wchodzę na "Wyczyść historię przeglądania", tylekroć mnie to wpienia, że tak skopali tę funkcję. smile

PS. Spróbuję coś pokombinować z dialog.ini, ale wydaje mi się, że już kiedyś bezskutecznie próbowałem poprawić wygląd okienka tak, żeby elementy były od razu pokazywane.

szyk napisał(a):

Originally posted by szyk:

Spróbuję coś pokombinować z dialog.ini, ale wydaje mi się, że już kiedyś bezskutecznie próbowałem poprawić wygląd okienka tak, żeby elementy były od razu pokazywane.


Pikuś, wystarczy w sekcji Clear Private Data Dialog zmienić nazwę grupy we wpisie:

Group, 0, Advanced_group , 0, 50, 430, 360, Size right, End

Na przykład może to wyglądać w ten sposób:

Group, 0, Bleble , 0, 50, 430, 360, Size right, End

archetwist napisał(a):

A propos mylących komunikatów: zawsze gdy wybieram "Usuń zadanie pobierania" przechodzi mi przez głowę myśl czy usuwam plik czy też pozycję z listy transferów.

Chyba warto byłoby się zastanowić nad innym tłumaczeniem.

andol napisał(a):

Zadanie, to zadanie.

Czy jeśli w "Zaplanowanych zadań" (panel sterowania) usuwasz zadanie "Skanuj komputer", to zastanawiasz się, czy tym samym nie usuniesz komputera? wink

Wątpliwości można mieć raczej w stosunku do "Usuń wszystkie ukończone", gdyż tutaj nie mówimy wprost, co usuwamy - należy się tego domyślić z kontekstu.

yarecco napisał(a):

Originally posted by archetwist:

A propos mylących komunikatów: zawsze gdy wybieram "Usuń zadanie pobierania" przechodzi mi przez głowę myśl czy usuwam plik czy też pozycję z listy transferów.No ja bym wolał, żeby niedokończony plik tez był usuwany, skoro wybieram usunięcie zadania, to znaczy, że nie chcę tego pobierac, tym samym nie potrzebny mi niedokończony plik, czyli smieć zalegający na dysku.
Oczywiście o ile to polecenie odnosi sie do transferów będących "zadaniem" a więc albo w trakcie ściągania albo zapauzowanych. Logiczne, że transfery ukończone przestaja być "zadaniem" po jego zakończeniu i nie powinny byc usuwane:)
Krótko mówiąc: tłumaczenie i polecenie dla mnie jest OK, ale jego skutek jest połowicznie satysfakcjonujący: usuwam pozycję z listy, ale śmieci pozostają.

archetwist napisał(a):

Originally posted by andol:

Zadanie, to zadanie.

Czy jeśli w "Zaplanowanych zadań" (panel sterowania) usuwasz zadanie "Skanuj komputer", to zastanawiasz się, czy tym samym nie usuniesz komputera? wink


W Zaplanowanych zadaniach nie mam przedmiotu tylko czynność. W Transferach jest przedmiot. W Zaplanowanych usuwam zadanie skanowania, a nie zadanie komputera.

andol napisał(a):

Originally posted by archetwist:

W Transferach jest przedmiot.Jakiż to "przedmiot"? Są tam wpisy symbolizujące transfery, a nie pliki jako takie. Bo czy fizycznemu plikowi możesz przypisać szybkość pobierania? Albo postęp w pobieraniu tego pliku? Czy też czas pozostały do zakończenia czynności pobierania? Transfer można nawet zatrzymać (przerwać) tak, jak przerywa się wykonywanie innej czynności. Wpisy na liście transferów istnieją niezależnie od tego, czy pobierany plik istnieje fizycznie na dysku, czy też nie. Oczywiście mamy tam również nazwę i rozmiar fizycznego pliku. Jednak pobrany plik możesz usunąć, jednak element na liście transferów pozostanie. I odwrotnie - usunięcie elementu z listy transferów nie powoduje usunięcia związanego z nim fizycznego pliku. Z kolei po pewnym czasie elementy z listy transferów usuwane są automatycznie. I oczywiście nie oznacza to, że usuwane są również pobrane pliki.

Wiem, wiem... Niektórzy użytkownicy komputerów uważają, że aby odinstalować aplikację wystarczy usunąć skrót z pulpitu. Ale cóż ja na to mogę poradzić?

A to, czym jest lub nie jest element listy transferów, pozostawmy rozważaniom filozofów, jeśli mają oni na to tylko ochotę i czas, no i jeśli widzą sens w zajmowaniu się tym przedmiotem. wink


yarecco napisał(a):

No świetnym rozwiązaniem byłoby, gdyby po wybraniu "Usuń zadanie pobierania" wyskawiwało okienko z zapytaniem, "Czy usunąć niedokończony plik"
Zdaję sobie sprawę, że zaraz dezwie się grupa niezadowlonych z wyskakujących okienek z żadaniem, aby tę opcję mozna było wyłączyć pp
Ale jak sądzicie, jest sens dawac takie coś na wishlistę?

archetwist napisał(a):

Originally posted by andol:

Originally posted by archetwist:

W Transferach jest przedmiot.


Jakiż to "przedmiot"? Są tam wpisy symbolizujące transfery, a nie pliki jako takie.


Ikonka pliku i jego nazwa też są symbolem pliku, który fizycznie znajduje się gdzie indziej i w innej postaci. A jednak gdy usuniesz odpowiedni symbol pliku, to i sam plik zostanie usunięty p .

Originally posted by andol:

A to, czym jest lub nie jest element listy transferów, pozostawmy rozważaniom filozofów, jeśli mają oni na to tylko ochotę i czas, no i jeśli widzą sens w zajmowaniu się tym przedmiotem. wink


To Ty wchodzisz w pseudofilozoficzne rozważania czy plik jest przedmiotem, czy jego reprezentacja na liście transferów jest przedmiotem itp. Mnie chodziło o różnicę między "skanowanie komputera" a powiedzmy "7-zip.exe". "Usuń" na liście transferów kojarzy mi się w taki sposób, że powoduje pewne zamieszanie (pomimo że umiem odróżnić skrót na Pulpicie od pliku) i sądzę, że wielu innym ludziom też.

andol napisał(a):

Originally posted by archetwist:

"Usuń" na liście transferów kojarzy mi się w taki sposób, że powoduje pewne zamieszanie (pomimo że umiem odróżnić skrót na Pulpicie od pliku) i sądzę, że wielu innym ludziom też.Ta opcja nazywa się "Usuń zadanie pobierania", a nie "Usuń plik", czy "Usuń". I nie jest moją winą, że Tobie akurat słowo usuń w dowolnym kontekście kojarzy się z usuwaniem pliku (analogiczną zależność zauważyłem w Twoich wcześniejszych wypowiedziach w odniesieniu do słowa "preferencje").

Do usuwania pliku służy polecenie dostępne w części menu odziedziczonej z systemu operacyjnego (oznaczonej na niebiesko). "Usuń" właśnie.
transfers.png

archetwist napisał(a):

Originally posted by andol:

transfers.png


Fajny obrazek, zapiszę go sobie.

P.S. Naprawdę, analizowanie mojej osobowości nie jest potrzebne w tej rozmowie. Ale nie jestem pierwszym na tym forum, którego "prześwietlasz".

Soltys_Kadwa napisał(a):

Ale czy nie powinno wyświetlać się zapytanie "Czy na pewno chcesz usunąć zadanie pobierania(zostanie również usunięty plik z dysku)". Albo tak jak w Bit Comecie: usuń zadanie pobierania albo to i to za razem.

andol napisał(a):

Usunięcie zadania pobierania nie powoduje usunięcia pobranego pliku - niezależnie od tego, czy pobieranie zostało ukończone, czy też nie.