Zarządzanie zakładkami - nowe podejście

w dziale Opera
woj-tek napisał(a):

Witam,
ostatnio [skłoniony tematem o ilości posiadanych zakładek], postanowiłem uporządkować moje zbiory [z pliku ~650KB zeszłem do 380KB... a jeszcze nie skończyłem wink]. Niemniej w trakcie wpadłem na pewien pomysł [może i nie odkrywczy, może gdzieś o czymś takim po prostu przeczytałem, nevermind]. Otóż w chwili obecnej możemy sobie tworzyć katalogi i umieszczać w nich stosowne zakładki... jednak kiedy mamy bardziej rozbudowane drzewko i niektóre odnośniki mogą pasować do kilku katalogów... powstaje problem w którym katalogu jest odnośnik albo [w przypadku umieszczenia w kilku katalogach] przy usunięciu trzeba czynność powtarzać. Co wymyśliłem [albo re-wymyśliłem wink]. Zastąpic katalogi tagami, które też będzie można układać w katalogi, umieszczać w tagach nadrzędznych, tworzyć drzewka, etc., ale przy dodawaniu odnośnika zamiast zwykłego wybierania katalogu w którym tenże ma być umieszczony zwyczajnie podawałoby się tagi [albo z palca albo używając drzewka/listy i zaznaczając odpowiednie]. Stosowny podgląd [chociażby menu Bookmarks byłoby tworzone automagicznie na podstawie tagów i tego które odnośniki należą do jakich tagów... w znaczący sposób ułatwiłoby to zarządzanie i nawigowanie po zakładkach zwłaszcza w przypadku mnogości samych zakładek jak i kategorii.

Ot, takie przemyślenia...

PS. Mam nieodparte wrażenie [co dawałem do zrozumienia cały czas wink], że już gdzieś o czymś takim czytałem ale za diabła nie wiem czy było to tu czy gdzieś indziej proponowane więc postanowiłem napisać... jakby co nie opieprzajcie za bardzo wink

andol napisał(a):

W polu "opis" zakładki umieszczaj odpowiednie słowa kluczowe. Potem w polu szybkiego wyszukiwania panelu zakładek wpisz żądane słowo kluczowe, a zostaną wyświetlone wszystkie zakładki, w których opisie to słowo umieściłeś. Ale już kiedyś o tym pisałem. wink


Opera mogłaby jednak posiadać opcję zapamiętywania kryteriów wyszukiwania pod postacią filtrów (tak, jak to jest z widokiem "Znalezione" w kliencie poczty). Rozwiązałoby to problem wymyślonych na gorąco słów kluczowych, których potem (po kilku miesiącach?) nie można sobie przypomnieć. wink

woj-tek napisał(a):

No wlasnie to jest ten myk ze słowami kluczowymi że potem człowiek i tak ich nie pamięta... chodzi mi tu o drobne rozszerzenie tej funkcjonalności ;]

archetwist napisał(a):

Znaczniki to nie jest zły pomysł...

woj-tek napisał(a):

Wygrzebane na innym forum:

Twórcy popularnej przeglądarki bez wytchnienia pracują nad jej nową wersją - Firefoksem 2.0. Zmian w stosunku do Firefoksa 1.5 ma być sporo, ale czy produkt Mozilla Corporation, w świetle odmłodzonego Internet Explorera 7 i dynamicznie przeobrażającej się Opery, będzie zyskiwał internautów w takim tempie, jak czynił to do tej pory?

O zamiarach programistów możemy się częściowo dowiedzieć z planu rozwojowego Firefoksa 2.0. Natomiast z zapowiadanych przez Mike'a zmian warto podkreślić możliwość etykietowania (tagowania) zakładek tak, by pojawiały się one w kilku folderach.

Firefox 2.0 ma również wzbogacić się o ulepszoną obsługę kart (zwanych również panelami, zakładkami, czy też tabami). Programiści rozważają zmiany, które upodobniłyby karty Firefoksa do tych, znanych z innej popularnej przeglądarki - Opery. W związku z tym, miałaby pojawić się możliwość zachowywania sesji, czy też przywrócenia zamkniętej uprzednio (np. przez pomyłkę) karty.

Innym pomysłem zaczerpniętym z przeglądarki Opera będzie wbudowane w Firefoksa narzędzie, umożliwiające usuwanie niepotrzebnej wyszukiwarki z paska wyszukiwania.

Czekając na wydanie Firefoksa 2.0 - który ma ukazać się w połowie roku - przypominamy, że zarówno Firefox, jak i Opera, są przeglądarkami polecanymi przez polski oddział CERT-u.

Info:http://www.mozilla.org/projects/firefox/roadmap.htmlNiech to do O wprowadza tez ! bigsmile

dodd napisał(a):

Funkcjonalność jaką opisujesz ma praktycznie każdy serwis do zarządzania bookmarkami online np. del.icio.us. Starczy tylko wstawić jako side-panel do Opery (dodatkowo można ustawić w nim: widok > mały ekran), gdzieś na jakis pasek opery przeciagnac button dodawania do deliciousa i masz prawie to co chciałeś. No i przy dodawaniu fajnie sugeruje tagi na podstawie tych co ty używałeś do tej pory oraz tych co inni dali do tego linka, sprawdza się wyśmienicie.

woj-tek napisał(a):

Hmm... całkiem sympatyczny... szkoda że nie trafiłem na niego jak robiłem porządki w bookamrkach bo teraz średnio mi się chce przenosić wszystko tam wink No chyba że jest jakaś opcja importu? :>

Niemniej jednak miłoby było gydyb podobną funkcjonalność [tagi] wprowadzono do O.

Xeophyte napisał(a):

A czy softwareowo mozliwe jest wprowadzenie PPM na zakladkach w menu Opery?

archetwist napisał(a):

Nie pozostaje Ci nic innego jak założyć wątek na Wishlist albo dopisać się do istniejącego.

woj-tek napisał(a):

Plus jeszcze Srodkowy przycis na zakladkach w menu... ktos widzial stosowny watek gdzie mozna postawic symboliczne +1 czy trzeba nowego? :>

archetwist napisał(a):

Środkowym i prawym go - wątek na Wishlist dotyczący klikania zakładek środkowym i prawym przyciskiem myszy

Miroslaw napisał(a):

Właśnie dzisiaj próbowałem zrobić porządki w moich zakładkach i wpadłem na ten sam pomysł co lwiczek. W dzisiejszych czasach foldery są już przestarzałe i niepotrzebne wink i w tym wypadku tagi to jedyne dobre wyjście moim zdaniem.
Bardzo podoba mi się filozofia działania Operowego klineta pocztowego, wydaje się, że "przeniesienie" tej funkcjonalności do zakładek nie będzie dużym problemem. A wiadomo coś na ten temat, czy twórcy taką możliwość rozważają, a może opóźnienie wydania nowej testowej wersji jest z tym związane. p :marzyciel:

A co do del.icio.us to jakoś nie jestem przekonany do tego by trzymać swoje zakładki na obcym serwerze, wolę rozwiązania lokalne najwyżej z dostępną opcją wyeksportowania.

daroc napisał(a):

Dlaczego na delicious każą używać personal baru? Przecież linka można przeciągnąć na dowolny pasek.