Problem z menu

w dziale Opera
jurek1 napisał(a):

Posiadam Operę 8,52 PL. W porównaniu z jeszcze niedawno używanym FF istna błyskawica.Męczy mnie jednak malutki ale irytujący problem z którym nie zetknąłem się w żadnym z używanych przeze mnie programów. Chodzi mianowicie o to, że kiedy poruszam się po menu np. z zakładkami wskazując kursorem myszy jakąś pozycję powoduję jej "podświetlenie" ale nie rozwinięcie podmenu które rozwija się dopiero po najechaniu kursorem myszki mniej więcej w okolice środka pola (chodzi o pion). Krótko - pole menu się już podświetla a jeszcze nie rozwija. Dodam, że czasami niedogodność ta znika i wszystko jest OK. Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie tej niedogodności ?


Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

JaDo napisał(a):

Wygląda to na jakiś problem związany z wydajnością wyświetlania. U siebie mam czasami coś takiego, że jak już się rozwinie to podmenu, to nie zawsze zostaje podświetlona pozycja, którą z niego wybrałem.

Winie za to przede wszystkim słabą kartę graficzną. To rozwijanie się trochę przyśpieszyłem za pomocą Nview plus parę innych tweaków, wpływa na cały system nie tylko na Operę.

Być może jeśli używasz jakiejś innej skórki niż domyślna lub naturalna, to może ona powoduje ten problem ?. To są oczywiście tylko domysły, ale tylko to pozostaje, ponieważ Twój problem jest IMO dość nietypowy ( lub typowy, jeśli winne są stery k. graficznej, hehe wink ).

Co robić ?. Zapodać naturalną skórkę jeśli jest inna, odpalić system w trybie awaryjnym, potem Operę i sprawdzić.
Sprawdziłbym również zużycie procka (jeśli masz podobnego "demona" szybkości do mojego Durona 600) w czasie kiedy to działa i nie działa.
Zatem, może te "cuda" dzieją się z powodu uruchomionej w tym samym czasie innej aplikacji ?. Czyli ten progs zabiera zasoby i z tego powodu Opera "cierpi". Mi się tak czasami dzieje jak Outpost Firewall zaczyna "mielić" połączenia p2p, poruszanie się w interfejsie Opery zwalnia wtedy o kilkadziesiąt procent ("pi x oko").

jurek1 napisał(a):

Dzięki za zainteresowanie. Niestety podane sugestie ni doprowadziły do rozwiązania "problemu". Komputer jest dosyć mocny ( Athlon XP 2000, GF4 Ti 4200, 1 Gb RAM )a używana skórka to :Windows domyślny. Pobowałem troszkę pomieszać w ustawieniach sterownika do grafiki - też nic ( wszystko raczej u mnie nastawione jest na jakośc a nie wydajność ). Z innymi skórkami Opery występuje to samo zjawisko. Zauważyłem go zresztą zaraz po zainstalowaniu przeglądarki, jeszcze z ustawieniami domyślnymi. Dodam jeszcze, że system operacyjny to XP+SP1 PL. Jeszcze jedno co mi przychodzi do głowy, to fakt, że problem znika b. często kiedy zmieniam coś w ustawieniach wyglądu przeglądarki ( ciągle szukam )a pojawia się albo po restarcie Opery lub tak po prostu za chwilkę. Pozostaje otwarta kwestia sterowników do grafiki - 66.93 nie są takie stare i muszą być, bo na nich najlepiej chodzi mój ulubieniec IŁ-2 Sturmovik. Kiedyś przy testach innych sprawdzę, jak zadziałają na Operę. To tyle ode mnie. Może ktoś jeszcze dołoży swoje trzy grosze ? Będe wdzięczny

andol napisał(a):

Nie sądzę, aby to pomogło, ale spróbuj wyłączyć efekty specjalne w "Narzędzia" >> "Wygląd" >> "Skórka".

Hm... Dziwny problem. bigeyes

Sprawdź też koniecznie sugestię JaDo dotyczącą skórki naturalnej. Wybierz dowolną z tych lub "Naturalną Windows" dostępną w czystej instalacji. Jeżeli przy skórce natywnej problem zniknie - to... aż się boję mówić. rolleyes

jurek1 napisał(a):

Próbowałem chyba już wszystkich kombinacji związanych z wyglądem - nic. Mam za to wrażenie, że po instalacji nowej javy (1,5.0.06)jakby się polepszyło ale nie do dońca tzn.częściej działa idealnie a kiedy jest źle to nie trzeba aż tak centralnie wskazywać na belkę, żeby się rozwinęła. Może to chwilowe, może autosugestia ale tak to widzę. No cóż - niby taki niuansik a drażni.Czuję, że będe się do tego musiał przyzwyczaić bo wina leży chyba gdzieś w głebokich zakamarkach systemu. Mam za to jeszcze jedno pytanko : czy można wstawić własne adresy do przycisku Top 10 i zablokować możliwość ich zmiany przez Operę ?


Dziękuję za zaangażowanie.

szyk napisał(a):

Originally posted by jurek1:

Mam za to jeszcze jedno pytanko : czy można wstawić własne adresy do przycisku Top 10 i zablokować możliwość ich zmiany przez Operę ?


Jeśli używasz paska osobistego, to możesz stworzyć sobie folder w zakładkach i wstawić do niego odpowiednie zakładki, a następnie przeciągnąć go na pasek osobisty.

Jeśli chcesz mieć folder z zakładkami na innym pasku, to musisz stworzyć sobie w używanym pliku standard_menu.ini (jeśli nie ma go w .\profile\menu, to stwórz sobie kopię menu w Narzędzia->Zaawansowane>Paski narzędzi, a następnie ustaw ją jako aktualną; kopia zostanie zlokalizowana we wcześniej podanym katalogu) przy zamkniętej Operze własne menu , np.

[Moje Menu]
Item, "Fajna strona"=Go to page, "http://fajna.strona.pl", 1
Item, Super strona"=Go to page, "http://www.super.strona.com", 1
...

, a następnie powinieneś stworzyć odpowiedni przycisk, np. button. Gdy przeciągniesz sobie ten przycisk na któryś z pasków, to jego kod doda się do pliku standard_toolbar.ini w .\profile\toolbar; zamiast "Moje menu" powinieneś wstawić własną nazwę, co można uzyskać np. poprzez zacytowanie tego postu, zmienienie w kodzie przycisku nazwy menu i danie podglądu postu (otrzyma się wtedy nowy przycisk) lub też poprzez zamianę nazwy "Moje menu" w kodzie przycisku w pliku standard_toolbar.ini.

Jurgi napisał(a):

Przyczyną raczej nie jest sprzęt, mam Durona 600 + TNT2 i nie mam takiego problemu. Zresztą nie występował nawet u sąsiada na Pentium 200 z kartą zintegrowaną.

andol napisał(a):

Originally posted by jurek1:

Mam za to wrażenie, że po instalacji nowej javy (1,5.0.06)jakby się polepszyłoTo jest raczej jedynie wrażenie. wink
JRE nie może mieć z tym nic wspólnego.

jurek1 napisał(a):

SZYK ----- WIELKIE DZIĘKI------- o to dokładnie mi chodziło. A właściwie to jest nawet lepsze niż to co chciałem, bo adresów może być więcej niż 10 ( troszkę roboty z ręcznym wklepywaniem adresów ale jaka satysfakcja:yes: ) Mam tylko jedno pytanie: czy zielony link "Moje Top 10" będzie tu zawsze ? Ja szczerze mówiąc nie mam pojęcia o tworzeniu przycisków i nie bardzo nawet wiem jakim to chytrym sposobem on do mnie trafił , a chciałbym mieć do niego dostęp w przyszłości ( nowsza Opera, reinstal Windowsa itp ) Ewentualnie ( wiem, wiem - to już drugie pytanie )jaki plik skopiować aby go zachować ?

Co do menu to próbowałem zmieniać opcje w efektach wizualnych systemu (dużo opcji mam wyłaczonych)ale poprawa jak zwykle była czasowa - więc to chyba nie to. Coraz bardziej skłaniam sie to twierdzenia, że ten typ tak ma (Opera , XP)i trzeba przestać zwracać na to uwagę. I tak niedługo zagości w moim kompie nowy dysk a z nim XP SP2 więc jestem dobrej myśli. Jak znam życie, problem rozwiąże się zupełnie przypadkiem przy innej okazji.


Jeszcze raz dziękuję cheers cheers

szyk napisał(a):

Originally posted by jurek1:

Mam tylko jedno pytanie: czy zielony link "Moje Top 10" będzie tu zawsze ?


Jeśli zarządzający serwisem my.opera.com robią kopie bezpieczeństwa, to tak. wink

Originally posted by jurek1:

Ewentualnie ( wiem, wiem - to już drugie pytanie )jaki plik skopiować aby go zachować ?


Plik standard_toolbar(X).ini z ./profile/toolbar (lokalizację profilu można zobaczyć w Pomoc->O Operze). Jak przejrzysz ten plik, to poznasz konstrukcję kodów przycisków, checkboksów, pól wyszukiwarek itp.
Zbiór poleceń, które wykonują przyciski, można znaleźć na http://nontroppo.org/wiki/allactions lub też przy edycji skrótów klawiaturowych bądź gestów myszy w Preferencje->Zaawansowane->Mysz i klawiatura, kiedy to wybiera polecenia dla nowego skrótu. Na http://nontroppo.org/wiki/operapl -> http://nontroppo.org/wiki/PrzyciskiUzytkownika masz podane przykłady różnych przycisków.
Do tworzenia przycisków mogą się też przydać narzędzia: http://nontroppo.org/tools/buttonmaker/ i http://nontroppo.org/wiki/PrzyciskiUzytkownika#creating. smile