Opera i interpretacja HTML

w dziale Strony WWW w Operze
zarathos napisał(a):

Witam

Mam mały problem z Operą (do niedawna z Operą i IE, ale problemy z IE już rozwiązałem).

Chodzi mianowicie o sposób w jaki Opera wyświetla stworzoną przezemnie stronkę. Stronka jest zgodna ze standardem W3C dla HTML 4.01 oraz dla CSS. Zarówno Mozilla, Firefox, IE oraz Netscape wyświetlają ją prawidłowo, problemy zaczynają się z Operą.

Początkowo myślałem, że to wina jakichś (szerokie pojęcie bigsmile) błędów z PHP'a, ale po zrobieniu identycznego szablony wyłącznie w HTML wygląda toto identycznie. Jestem w stanie poprawić wygląd - tyle że wtedy rozjedzie się w pozostałych przeglądarkach. Chciałbym z czystym sumieniem umieścić butonika Opery na niej - i nie mogę bo toto badziewie nie robi tego co powinno. Znaczy buttona już umieściłem, ale czystego sumienia nie mam i pewnie go skasuje jak nie rozwiąże problemu.

Zamieszczam wygląd stronki w Mozilli, IE i Operze - może Wy coś wymyślicie bo mnie już zabrakło pomysłów. Aha - nie zależy mi na rozwiązaniu polegającym na ustawieniu odpowiednich opcji w Operze - tak jak ją mam jest świeżo po instalacji czyli tak jak ma ją zdecydowana większość szarych użytkowników. I chciałbym, żeby na takiej strona wyświetlana była poprawnie.

Pozdrawiam

Mozilla
IE
Opera

nunio napisał(a):

Rozne sztuczki tu wyprawiaja, ale jeszcze nie widzialem, aby komus udalo sie wyciagnac kod strony z obrazka jpg... Nie wiem, moze ktorys z programow OCR to robi, a ja jestem do tylu z tymi klockami? p

Na oko problem dotyczy nieprawidlowego CSS a nie HTML (co sugeruje temat). No i watek powinien wyladowac w podforum Strony WWW.

Porada nr 1: pokaz kod strony


DODANE:
Moze komus bedzie sie chcialo przepisac adres z ktoregos z obrazkow... Mi sie nie chce.

AbdulMumit napisał(a):

Witaj na Forum (nie żebym się czuł gospodarzem, ale nie mogę powstrzymać się od powitania, gdy widzę nowego użytkownika wypowiadającego się po polsku, pełnymi zdaniami, składnie i na temat! bigsmile).

1. Obrazki trochę dużawe, kompa mi zwiesiłeś na ładnych dziesiąt sekund, przydałoby się ostrzeżenie. smile

2. Zabrakło klikalnego linka do Twojej strony — jest niezbędny, aby można było przeanalizować kod bez przepisywania linka ze zrzutu ekranu. Przydaje się także link do arkusza stylów, nie trzeba go wtedy ręcznie wydłubywać z kodu. smile

3. Zabieram sie za analizowanie kodu, bo aż się chce!

4. Byłbym ostrożny z nazywaniem na tym Forum Opery… badziewiem. wink

Pozdrawiam!

zarathos napisał(a):

Dziękuję.

Proszę bardzo, adres strony: http://www.ussexcelsior.net
Samego kodu nie podaję, bo jest raczej przydługi.

Adres do arkusza stylów: http://www.ussexcelsior.net/css/styl.css

Za badziewie przepraszam wszystkich urażonych wink, ale po tym jak nawet IE zaczął ten kod interpretować jak powininen, a Opera nie to jakoś mi się wymsknęło.

Pozdrawiam.

Jakub81 napisał(a):

Dodaj na końcu arkusza:

hr {margin:5px 0;}


Zostają jeszcze drobne przesunięcia w poziomie.

golew napisał(a):

Przenoszę zgodnie z prośbą

zarathos napisał(a):

Najwidoczniej wszystkich się nie da zadowolić, ale już to próbowałem. Przenosi efekt z Opery do IE - mówiąc po ludzku jak się to zastosuje to zaczyna się rozjeżdżać w IE. No chyba ze zjade margines do 0.

Poza tym problem dotyczy nie tylko 1'szej strony, ale także tych głębiej (chociaż nie wszystkich). Przecież nie można robić osobnych stylów dla każdej podstrony bo to człowieka wykończy!

Wiem, irytujące, ale to nie moja wina że producenci przeglądarek nie mogą sie dogadać w sprawie interpretacji HTML'a

Niemniej dziękuję.

Nixer napisał(a):

Zrób tak, żeby się wyświetlało dobrze w przeglądarkach, a potem zrób łatę dla IE. Wtedy wszyscy będą zadowoleni.

Jakub81 napisał(a):

Originally posted by zarathos:

Wiem, irytujące, ale to nie moja wina że producenci przeglądarek nie mogą sie dogadać w sprawie interpretacji HTML'a


Bez urazy, ale to raczej wina tego jak stworzyłeś tę stronę. Zagnieżdżone tabele, obrazki udające obramowanie itd. To wszystko da się zrobić dużo prościej.

AbdulMumit napisał(a):

Originally posted by Nixer:

Zrób tak, żeby się wyświetlało dobrze w przeglądarkach, a potem zrób łatę dla IE. Wtedy wszyscy będą zadowoleni.


Originally posted by Jakub81:

Bez urazy, ale to raczej wina tego jak stworzyłeś tę stronę. Zagnieżdżone tabele, obrazki udające obramowanie itd. To wszystko da się zrobić dużo prościej.


Ani z jednym, ani z drugim nie można się tak zupełnie bezkrytycznie zgodzić.
1. Występują dość poważne różnice w interpretowaniu kodu przez np. Operę i Firefoksa, nie w samym IE jest pies podgrzewany.
2. Nie tylko na konstrukcji strony „ciąży wina”. Nie ma nic bardziej szkodliwego niż fanatyzm w sieci. :> Tak też można, tak robiono przez lata. Inna sprawa, że się nie powinno… Ale w czasach html 4.01 nie myślano o takich cudach css-owych, jak dzisiaj, więc nie można powiedzieć, że html 4.01 nie nadaje się do opierania dizajnu strony na tabelkach. smile

Nixer napisał(a):

Originally posted by AbdulMumit:

Ani z jednym, ani z drugim nie można się tak zupełnie bezkrytycznie zgodzić.
1. Występują dość poważne różnice w interpretowaniu kodu przez np. Operę i Firefoksa, nie w samym IE jest pies podgrzewany.


Ja osobiście nazwałbym różnice w interpretowaniu dobrze napisanego kodu przez Operę i Firefoksa dość niewielkimi. Zazwyczaj gdy piszę stronę (fakt, nie robię tego zbyt dużo ani nie żyję z tego, ale jednak trochę klecę), wszystko wygląda w dwóch wyżej wymienionych przeglądarkach niemal identycznie. Dla IE robię łatę i wszystko jest ok.

AbdulMumit napisał(a):

Originally posted by zarathos:

Proszę bardzo, adres strony: http://www.ussexcelsior.net
[…]

Adres do arkusza stylów: http://www.ussexcelsior.net/css/styl.css


Pierwsze wrażenia z przejrzenia kodu strony: jest bardzo archaicznie skonstruowany. Zapewne ze względu na ogrom pracy, jakiego by to wymagało, nie jesteś zainteresowany poradą w guście „zrezygnuj z tabelek”, ale na Twoim miejscu poważnie bym się nad tym zastanowił. Nie tylko ze względu na dociąganie do wyższej poprzeczki, ale także dlatego, że przez te tabelki kod jest znacznie cięższy niż mógłby być, bardzo zagmatwany i chyba koszmarnie trudny w modyfikacji. Ponadto praktycznie nie da się w tej wersji łatwo zmienić wyglądu, choćby kolorystyki strony, a gdybyś korzystał w pełni z dobrodziejstw css, oddzielając treść od formy, mógłbyś wyczyniać ze swoją stroną cuda, o których nie śniło się tabelkowiczom, przysłowiowym „jednym kliknięciem”.

Rezygnacja z tabelek i przejście na divy + css nie jest rozwiązaniem bez wad. Dostosowanie strony do swoich wymagań przy jednoczesnej dbałości o poprawne wyświetlanie jej we wszystkich przeglądarkach nie zawsze jest łatwe; także wymaga czasem stosowania jakichś trików i hacków (najczęściej pod Internet Explorera). Do dziś są zwolennicy używania raczej układu tabelkowego, wydaje się jednak, że są już w mniejszości, lub są nawet mniejszością wymierającą. Nie traktuję divów i css-a, jak Świętych Prawd Wiary ani dogmatów, daleko mi od fanatyzmu. Jednak mając doświadczenia zarówno z układem na table'ach, jak i na divach, stanowczo rekomenduję te drugie. Oto strona, która wyjaśnia to znacznie lepiej niż ja (strona o trochę zbyt ofensywnym tytule, ale za to o jakiej treści‥!): http://osiolki.net/tabelki/

Pewnie to wszystko już wiesz, a ja sie tylko wymądrzam, hehe, ale na wypadek, gdybyś nie wiedział, podsyłam kilka naprawdę wartościowych stron. W zasadzie lektura obowiązkowa dla stronoróbców:
Szablony, projekty, rozwiązania:
http://fox.com.pl/articles/web/layout.php
http://www.cssplay.co.uk/layouts/index.html

Galerie, źródło natchnienia:
http://cssvault.com/gallery.php
http://www.csszengarden.com/

Jako ciekawostkę dorzucę jeszcze http://friendlybit.com/css/levels-of-css-knowledge/

Nie do pominięcia są także kwestie dostępności, które z kolei mają silny związek z pozycjonowaniem i popularnością strony - nie sama zgodność ze standardami przeświadcza o dołożeniu nalezytej staranności w projektowaniu. Pod tym kątem tabelki nie wróżą stronie wiele dobrego. Tu także polecę kilka witryn:
Niezmiernie pomocny walidator (rodzima robota): http://kwality.polip.com/
W dość infantylnym stylu napisana, ale przydatna książka o projektowaniu dostępnych stron (można wyklikać polskie tłumaczenie): http://diveintoaccessibility.org/
Walidator aspirujący do wszechstronności: http://webxact.watchfire.com/
Tu można zrozumieć, jak wielu gości naszej strony potrzebuje, by była dostępna: http://www.w3.org/WAI/References/Browsing
Standardy dostępności Konsorcjum WWW: http://www.w3.org/TR/1999/WAI-WEBCONTENT-19990505/
Akt prawny także może być pomocny: http://www.access-board.gov/sec508/guide/1194.22.htm
Kopalnia wiedzy o www, w tym css i dostępność: http://www.alistapart.com/

Jako źródło wiedzy, opinii i porad, oraz rozwiązań praktycznych, polecam grupy dyskusyjne: pl.comp.www i pl.comp.www.nowe-strony (nazwa tej drugiej jest lekko myląca — ona służy wbrew pozorom nie tylko spamowaniu milionami adresów nowo uruchomionych stron).

Jak już odpocznę po tym męczącym weekendzie (oj, było…), to spróbuję znaleźć źródło Twojego problemu, choć pewnie ktoś mnie ubiegnie. Pozdrawiam serdecznie!

zarathos napisał(a):

Strona ma ładnych parę lat - pierwsza wersja pochodzi jakoś z okolic roku pańskiego 2000 - robiona była na zaliczenie na studiach. smile I jakoś nigdy nie mogłem znaleźć wystarczająco dużo czasu, żeby ją przebudować na coś, co bardziej przypominało by kod a mnie dzieło nieskończonej ilości małp klikających... itd. Jak coś robiłem to jakieś kosmetyczne zmiany.

Pewnie nigdy bym tu nie zapytał o radę gdyby jakiś czas temu nie zachciało mi się sprawdzić jak to moje 'dzieło' wygląda w Operze.

Dziękuję za porady i za adresy stronek. Część znałem, część nie - chętnie poczytam, ostatecznie człowiek cały czas się czegoś nowego uczy.