Opera dla słabych komputerów

w dziale Opera
webcm napisał(a):

W związku z tym, że Opera ma coraz większe wymagania sprzętowe, szukam przeglądarki dla komputera z małą ilością pamięci RAM. Na początku był zainstalowany Firefox 2 (najbardziej ociężała wersja). Przejście na Operę 9.6 albo 10.0 było dobrą decyzją. Równocześnie chodził antywirus, GG 8, Skype i dało się szybko przeglądać Internet. Problemy zaczęły się od przełomowej 10.50, która zabijała nawet mocny sprzęt. Najnowsze wersje Opery zoptymalizowano i chodzą coraz szybciej, ale dalej nie wyrabia przy intensywnym korzystaniu z Web 2.0.

CPU: Transmeta Efficeon 996 MHz
RAM: 224 MB RAM (ktoś wyciągnął 32 MB albo system nie wykrywa całości)
GPU: XGI Volari X5

Na nieco lepszym komputerze (Athlon 1.6 GHz, 256 MB RAM, GeForce MX 440) Opera działa o niebo lepiej, ale po dłuższym czasie też tnie.

Przeglądarka ma służyć głównie do serwisów społecznościowych: Nasza Klasa, Facebook, YouTube, wiadomości. Tam, gdzie najwięcej skryptów i obrazków. Która wersja Opery z wersji przedpotopowych (9.5 - 10.20) jest najszybsza, potrzebuje najmniej RAM-u i bezpieczna? Producent już nie łata starych wersji, dlatego chodzi o poważne luki, gdzie łatwo przejąć kontrolę nad komputerem bez ingerencji użytkownika. Serwisy społecznościowe kilka lat temu miały mniejsze wymagania sprzętowe. Obecnie są przepełnione ciężkimi skryptami i grafiką. Nie ma pewności, że na starszych wersjach Opery będą chodzić tak szybko, jak dawniej i nie zapełnią RAM-u. Kto próbował, niech się podzieli wrażeniami.

Medium napisał(a):

Originally posted by webcm:

Która wersja Opery z wersji przedpotopowych (9.5 - 10.20) jest najszybsza, potrzebuje najmniej RAM-u i bezpieczna?

Z wymienionych końcowa 9-tka (9.64), a z 10-tek 10.10 wydają się stabilne. Ale o wydajności nie napiszę, bo mam 2GHz RAM.


lemari napisał(a):

Originally posted by webcm:

GG 8


Można ulżyć systemowi używając: http://web.gadu-gadu.pl/

pgmost napisał(a):

Na moim 8.5-latku (512RAM i 1.8GHz) wszystko działa jeszcze zadowalająco, na każdej Operze, Avast7, komunikator WTW z listą GG i od niedawna listą znajomych z Facebooka i wtyczką radiową, Foobar i podstawowy zestaw jest

stivo85 napisał(a):

Originally posted by Medium:

Ale o wydajności nie napiszę, bo mam 2GHz RAM.


2GB

Medium napisał(a):

Originally posted by stivo85:

2GB

No jasne, przepraszam.

Medium napisał(a):

Originally posted by weep86:

Wystarczy też wyłączyć w opcjach Gładkie przewijanie.

Chcesz powiedzieć, że gładkie przewijanie zwalnia Operę? Ja akurat nie lubię, więc nie używam. Czy moja Opera dzięki temu jest sprawniejsza?


webcm napisał(a):

Jak przenieść funkcję "wtyczki na żądanie" do Opery 10.10? Można pobawić się JavaScriptem, ale wolę inny sposób. Nie chodzi mi o przyciski, które włączają lub wyłączają Javę i Flasha. Włączenie wtyczek dla wszystkich stron jest niebezpieczne, bo automatyczne aktualizacje wtyczek są wyłączone.

Mogę zainstalować Operę 12 na czysto, zmienić ustawienia, wyłączyć zbędne funkcje, ale po dłuższym czasie przeglądania Naszej Klasy i Facebooka dalej będzie ciąć. Kiedy w tle chodzą Skype i Thunderbird, przeglądanie internetu jest praktycznie niemożliwe.

andol napisał(a):

Ja zrezygnowałem z Thunderbirda właśnie dlatego, że po długim używaniu stał się ociężały i obciążał nie tak słaby komputer smile Opera 12 nie ma przy nim szans, jeśli chodzi o ociężałość.

twilczynski napisał(a):

Opera na tle innych przeglądarek i tak radzi sobie nieźle. Jedynie RAM-u dużo pobiera, ale jeśli chodzi o samo wyświetlanie stron, to radzi sobie znacznie lepiej niż chociażby Firefox. Ktoś pisał, żeby nie instalować rozszerzeń, ale niektóre, jak np. Adblock, są nawet bardzo wskazane, bo wyłączenie reklam przyśpieszy ładowanie stron.

Jeśli mimo to Opera nie daje rady, to jest jeszcze bardzo lekki K-Meleon.

pgmost napisał(a):

Originally posted by twilczynski:

Opera na tle innych przeglądarek i tak radzi sobie nieźle.


Zależy która Opera
Na 12-tce na niektórych filmach YouTube osadzonych na JoeMonster 100%CPU (no i zamuła kompa)
Ten sam film na 11.64 - ok 70% i jest dobrze dobrze
Na Google Chromie też 100%
Na Firefox 70%
Ten sam film bezpośrednio na YouTube - wszyscy zgodnie około 70%

Przykładowy link: http://www.joemonster.org/filmy/45680/Jedrek_odpowiada_na_pytania_internautow