Opera na USB PenDrive

w dziale Opera
marcelicho napisał(a):

Witam,

ze strony http://www.opera-usb.com/operausbpl.htm można pobrać polską wersję Opery 8.54 obsługującą każdą pamięć przenośną USB.

Sprawdziłem, działa szybko i sprawnie, a co najważniejsze nie ma problemu z pocztą (gubienie maili) i ścieżkami dostępu.
Po uruchomieniu i zmianie parametrów konfiguracyjnych wszystko zostaje ładnie zapamiętane i działa identycznie na każdym innym komputerze.

Nie trzeba jej instalować, a jedynie rozpakować archiwum zip. Zajmuje na dysku ok. 6 MB, a więc nawet użytkownicy małych pędraków mogą sobie na nią pozwolić.

nunio napisał(a):

Wszystko ladnie pieknie, tylko ty w dziale o Operze dla urzadzen przenosnych mowisz o Operze desktopowej (inastalowanej po prostu na pendrajwie). A jesli zajrzysz do odpowiedniego dzialu forum, to znajdziesz tam watki dotyczace OperaUSB. wink

golew napisał(a):

Więc wątek ląduje na ogólnym smile

Makabda napisał(a):

Originally posted by marcelicho:

nawet użytkownicy małych pędraków mogą sobie na nią pozwolić.

Ale gdyby ktoś miał przypadkiem wielgachny Pendrive i zamontowanych kilka aplikacyj, to ze strony http://www.pegtop.de/start/ może sobie ściągnąć (oczywiście darmowe) menu do uruchamiania tychże. Ten programik, żecz jasna - portable - zapisuje relatywne ścieżki dostępu co pozwala ominąć zwykłe trudności ze skrótami w Windows. Można go też stosować jako dodatkową aplikacyjkę uruchamianą z twardego dysku, choć nie jest to jego podstawowe zastosowanie.

Programik ma też genialne narządko "Search", którym można odnaleźć dowolną aplikację czy to zamontowaną na USB czy też w "Program files".
Polecam.

Lucky5 napisał(a):

portable Opera , tworzysz skrót a potem prawokolik i wyślij do .. Pulpit , działa tak , że nawet nie bardzo orientujesz się , że startujesz z pen drive.

username007 napisał(a):

Makabda dzięki za link do tego programu smile Od dawna szukałem czegoś takiego, bardzo przydatna aplikacja :]

A i jeszcze dla zainteresowanych Portable Software ------> masa programów portable (http://www.portablefreeware.com/) smile

Lucky5 napisał(a):

do pełni szczęścia można spróbować dograć jeszcze Skype na pen drive , jeszcze nie próbowałem
http://share.skype.com/directory/skype_on_usb_stick_?l69/view/

PientaL napisał(a):

A ja mam pytanko w kwestii Windowsowej.
Na stronce z Operą USB sa dwie wersje, dla WinXP i dla Win98. Chciałbym korzystać z tej Operki na pędraku zarówno na moim Win98 jak i na XP na innych kompach. W związku z tym czy kiedy ściągnę wersje na Win98 będzie się ona dobrze sprawować na WinXP?
Bo z wersji XPowej raczej nie skorzystam na mojej 98 windzie...

andol napisał(a):

Wersja dla Win98/Me będzie działać na XP. Jedyną różnicą pomiędzy wersjami dla Win98 i WinXP jest program startowy. O ile mnie pamięć nie myli, w starszych wersjach dla wszystkich systemów Win (w tym XP) był ten, który teraz znajduje się tylko w wersji dla Win98 (opera-usb.bat).

kwaku1 napisał(a):

Ja tak trochę z innej beczki. Może ktoś będzie wiedział.
Plik wykonywalny OperaUSB.exe (wersja 8.54) ma pojemność 136 KB. Plik wykonywalny klasycznej Opery 8.54 wynosi 76,5 KB.
Po zamianie pliku OperaUSB.exe na plik wykonywalny z klasycznej Opery (oczywiście należy zmienić nazwę z Opera.exe na OperaUSB.exe), OperaUSB działa bez żadnych problemów. Co więc zajmuje w pliku OperaUSB.exe aż 59,5 KB miejsca, a nie jest konieczne do jej prawidłowego działania?

andol napisał(a):

Originally posted by kwaku1:

Plik wykonywalny OperaUSB.exe (wersja 8.54) ma pojemność 136 KB. Plik wykonywalny klasycznej Opery 8.54 wynosi 76,5 KB.Wielkość nie ma tu znaczenia. Opera jako taka znajduje się w pliku opera.dll. Opera.exe jest tylko "starterem".
OperaUSB.exe ustawia zmienną środowiskową ze ścieżką Opery. Bez tego niektóre funkcje Opery na USB mogą działać niepawidłowo lub nie działać w ogóle.

A wracając do rozmiaru. Plik Opera.exe spakowany jest ASPackiem i po rozpakowaniu ma rozmiar 160KB. Plik ten zresztą znajduje się w pakiecie OperaUSB pod nazwą Opera.efe. Więc odwróćmy pytanie: co zajmuje w pliku opera.exe 24KB, skoro użycie OperaUSB.exe jest całkowicie wystarczające, a nawet zapewnia bezproblemową pracę OperyUSB zainstalowanej na pamięci przenośnej, czego nie można powiedzieć o starterze opera.exe. wink Jak wspomniałem na wstępie: rozmiar nie ma tu żadnego znaczenia i w żadnym wypadku nie świadczy o funkcjonalności pliku wykonywalnego.

(Nie bądźmy złośliwi i nie porównujmy np. rozmiarów różnych przeglądarek wink oraz liczby kilobajtów przypadających na każdą wbudowaną w nie funkcję.)

kizal napisał(a):

Originally posted by andol:

Opera.exe jest tylko "starterem". OperaUSB.exe ustawia zmienną środowiskową ze ścieżką Opery. Bez tego niektóre funkcje Opery na USB mogą działać niepawidłowo lub nie działać w ogóle.


Które dokładnie funkcje bo mam Operę 9 na dysku USB bez żadnego startera w postaci OperaUSB i działą mi wszystko. Co takiego detalistycznie robi tamten strater od tego standardowego? Zmienić pliki konfiguracyjne to mogę przecież sam.

kwaku1 napisał(a):

Dzięki Andol za wyjaśnienia.

andol napisał(a):

Originally posted by kizal:

Co takiego detalistycznie robi tamten strater od tego standardowego?Ten starter robi tylko dwie rzeczy, które zresztą we wcześniejszych wersjach robił plik wsadowy.
SET operadir=%~dp0
opera.exe

Teraz uruchamiany jest oczywiście plik opera.efe, czyli właściwy starter Opery.

Domyślam się, że plik operausb.bat został zastąpiony plikiem operausb.exe tylko i wyłącznie dlatego, że część użytkowników uruchamiała plik opera.exe, po czym miała pretensje, że coś nie działa. Teraz po prostu wyeliminowano możliwość pomyłki. Ale to jest tylko moje przypuszczenie. wink
Autor pakietu nie jest zapewne programistą i dlatego też do tego zadania zaprzągł AutoIt.