Odzyskanie plików Opery po reinstalacji Mandrivy

w dziale Opera dla systemów Linux, Mac OS, FreeBSD oraz Solaris
szuwa64 napisał(a):

Na Mandrivie miałem dwa konta użytkowników.Po awarii systemu reinstalowalem tylko partycję /(pozostawiając bez formatowania:/home ),ale z jakiegoś powodu zamkniety mam teraz dostęp do mojego konta ,gdzie zostały w Operze moje kontakty, zakładki i cała ściągnieta poczta.W mc widzę wszystkie foldery.Utworzylem trzecie konto usera ,i chciałbym tam ściągnąc wszystkie ustawienia i zawartość pzeglądarki.W jaki sposób mógłbym tego dokonać ,żeby mi śie nic nie posypało.

dodd napisał(a):

strarczy przenieść folder .opera do twojego katalogu (musisz zrobić to jako root, żeby mieć dostęp do obu katalogow domowych), potem zmień właściciela katalogu .opera twojego aktualnego uzytkownika poleceniem chown (z opcja -R). jeszcze tylko w opera.ini zmien sciazki i to powinno juz byc wszystko.

Zajec napisał(a):

1) Odpalasz mc jako root
2) Wchodzisz do katalogu starego użytkownika oraz katalogu nowego użytkownika
3) Od starego do nowego kopiujesz katalog .opera
4) Wychodzisz z mc
5) Wydajesz komendę (nadal jako root)

# chown -R nowyuser /home/nowyuser/.opera

szuwa64 napisał(a):

Jako root otworzyłem mc ;
po lewej stronie miałem widoczny folder [,,.opera''staryuser ], a po prawej to samo ale nowego usera.Poprzez F5 otworzyłem okno<Skopiuj> ; w pierwszej linii nic nie dopisywałem ,w drugiej dopisałem do ,,/home/drugiuser'' : .opera.
Opcje pod drugą linią zostawiłem domyślne (x-był tylko przy zachowanie atrybutów).Po enter pojawiło sie okno z paskiem operacji widać było dłuższy czas postęp poeracji.Po wyjściu z mc dopisałem podaną komendę ,system wchłąnał ale nic nie pojawio się .Zamknąłem mc , otworzyłem operę ale nie znalazłem nic starego -poczty, zakladek, kontaktów.Nie pomógl restart przeglądarki.
Z tym ,że nie zrobilem tego :

 jeszcze tylko w opera.ini zmien sciazki
dodd moglbys mnie oświecić, bo nie bardzo wiem jak to zrobić.
Jednak jak chciałem powtórzyc kopiowanie to system zapodał mi komunikat ,ż dany plik już istnieje i czy ma go nadpisać, albo co innego...czyżbym wysłał folder nie tam gdzie trzeba?

Zajec napisał(a):

Eh, coś motasz z tym kopiowaniem :-) Upewnij się, że nie masz żadnych ważnych danych w Operze odpalanej przez nowego użytkownika i zrób tak:

$ su
# rm -fR /home/rafal/.opera/
# cp -R /home/www/.opera/ /home/rafal/.opera/
# chown -R rafal /home/rafal/.opera/
# exit
$ operaW moim przypadku:
www stary użytkownik
rafal nowy użytkownik

dodd napisał(a):

otworz w edytorze tekstu opera6.ini i zamien w nim wszystkie wystapienia /home/staryuser/ na /home/nowyuser/ .

Zajec napisał(a):

Oj, o tym faktycznie zapomniałem.

szuwa64 napisał(a):

Eh, coś motasz z tym kopiowaniem 

sorry za łopatologiczność ale jestem tylko skromnym klikaczem winowym, a Linuxa mam dopiero poł roku i stanowi on w dalszym ciągu przedmiot mojej (nocnej zwłaszcza )fascynacji<lol> . Zajec po Twojej pierwszej poradzie za szybko zamknąłem forum, bo póżniej okazalo sie ze cos jednak zadziałało- w mc znalazlem dwa katalogi opera ( nowy ) i skopiowany.Czyli cos namieszalem ze scięzką? usunąłem ten folder i w/g drugiej Twojej porady uzyskałem to: [root@localhost waldemar]# rm -fR /home/waldemar/.opera/
[root@localhost waldemar]# cp -R /home/tusiek/.opera/ /home/waldemar/.opera/
[root@localhost waldemar]# chown -R waldemar/home/waldemar/.opera
chown: za mało argumentów
Spróbuj `chown --help' dla uzyskania informacji.
[root@localhost waldemar]#

<waldemar-to nowy user>

otworz w edytorze tekstu opera6.ini i zamien w nim wszystkie wystapienia /home/staryuser/ na /home/nowyuser/ .

a po tym coś musiałem sknocić bo Opera mi sie w ogole nie chciała uruchomić .Wykonałem moja ulubiona komendę:urpme i urpmi i spróbuje noch einmal.Tylko mi powiedzcie : mam otworzyc folder ,,ini'' w starym userze?

Zajec napisał(a):

W komendzie

[root@localhost waldemar]# chown -R waldemar/home/waldemar/.opera
nie dałeś po prostu spacji do "waldemar". Powinna być między nazwą użytkownika, a ścieżką.

Masz KDE? Do edycji użyj po prostu
$ kate /home/waldemar/.opera/opera6.ini

szuwa64 napisał(a):

[root@localhost waldemar]# chown -R waldemar /home/waldemar/.opera
[root@localhost waldemar]# exit
exit
[waldemar@localhost ~]$ opera
ERROR: ld.so: object 'libjvm.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
ERROR: ld.so: object 'libawt.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
co moze to znaczyć?w mc widzę ,że zmienił się czas przy dacie przy katalogu, tzn komenda zadziałała bez porzednich błedów ale otwieram operę i amba...

szuwa64 napisał(a):

...cholera- patrzę w mc a tam w folderze opera znajduje sie drugi folder opera , ten od starego usera.Jeden w drugim! Stawiac system od nowa , czy co ?ziomale??

Zajec napisał(a):

Może skasuj cały katalog .opera z /home/waldemar/ i uruchom Operę. Odpali się wtedy z domyślnymi ustawieniami.

Zaimportuj sobie zakładki, a resztę ustaw od nowa?

ERROR: ld.so: object 'libjvm.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.
ERROR: ld.so: object 'libawt.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded: ignored.

Oznacza tylko tyle, że Opera nie znalazła Javy. Ja z tym żyję od kiedy mam Linuksa :-)

szuwa64 napisał(a):

Oznacza tylko tyle, że Opera nie znalazła Javy. Ja z tym żyję od kiedy mam Linuksa :-)

miałem to samo do wersji 8.52, nie instalowałem Javy, bo zawsze pojawiał sie jakiś problem . Jednak zauważyłem ,że od wersji8.54 Java już jest w pzeglądarce bez mojej ingerencji( sprawdzam przez :pomoc/o Operze/a tu pojawia sie komunikat :,,Srodowisko Jawy zainstalowane'' ; no i czat chodzi...).Widzę masz wersję 9.0 - nie masz tak samo?
Przyszło mi do głowy ,że może to przez to ,że nowa instalka różńi sie zawartośćią folderów - bo starsza wersja miała już mnóstwo rzeczy zgromadzone i teraz system głupieje?No i nie wiem czasem czy to nie była wersja 8.52?I jak teraz mam 8.54 to też ma znaczenie i stąd kłopoty z kopiowaniem.
Zaimportuj sobie zakładki, a resztę ustaw od nowa?
- zakładki ręcznie przeniosę po kolei- nie są takie dla mnie ważne, istotna jest tylko dla mnie poczta.Może skopiować sam folder z jej zawartością?Który to może być , bo nie wszystkie po wyedytowaniu są czytelne - kontakty i zakładki odczytuję ale inne foldery są
,,zakrzaczone''.

Zajec napisał(a):

Dziwnie z tą Javą. Mi się to pojawia, ale nigdy nie próbowałem jej instalować.

Pocztę masz w katalogu /home/tusiek/.opera/Mail/.

Usuń katalog /home/waldemar/.opera/Mail/ i w jego miejsce skopiuj ten wymieniony wyżej.

szuwa64 napisał(a):

Dziwnie z tą Javą. Mi się to pojawia, ale nigdy nie próbowałem jej instalować
ja tez ją instalowałem tylko po to żeby przerobic kolejne zadanie z Linuxa a do szczęścia mi nie jest potrzebna bo na czaty nie wchodzę.
Nim przeczytałem Twoją odpowiedz sam przykombinowałem : po otwarciu w mc katalogu
home/tusiek/opera nie s k o p i o w a ł e m ale przez F6 przeniosłem (zostawiłem domyslną scieżkę home/waldemar ; wcześniej ,jak kopiowałem , to dopisywałem jeszcze <.opera> i może to był ten problem z podwójnym folderem?).
System zapytał czy mimo istnienia takiego katalogu mam go nadpisać danymi ze starego.
Enter...otworzyłem Operkę - i sukces! ...ale połowiczny- są zakładki ,stare ustawienia programu ale nie ma archiwum z pocztą .I co jeszcze dziwniejsze w Narzędzia opcja ,,konta poczty i czatu'' jest nieaktywna (szara), a miałem już skonfigurowany moduł pocztowy.W mc w home/waldemar jest katalog <mail> ,więc wyglada na to że coś z programem,dostępem do pliku jest nie tak.Nie cofnę tego też bo folder przeniosłem a nie skopiowałem.Może utworzyć nowego użytkownika?postawić czyściutką Operkę i przenieść z kolei z Home/waldemar do home/calkiemNowyUser?
Zajec,masz staż na Linuxie - powiedz dobrze kombinuję?

Zajec napisał(a):

Spróbuj jeszcze zmienić właściciela katalogu Mail, więcej pomysłów nie mam.

# chown -R waldemar /home/waldemar/.opera/Mail/
Czy zupełnie nowy user pomoże? Obawiam się, że już mogłeś zbyt dużo namieszać w tych katalogach ;-)

Zajec napisał(a):

A czy odpalając Operę z nowego użytkownika w opera:about masz podany adres poczty
/home/nowy/.opera/Mail ?

szuwa64 napisał(a):

[root@localhost waldemar]# chown -R waldemar /home/waldemar/.opera/Mail/
chown: nie ma dostępu do `/home/waldemar/.opera/Mail/': Nie ma takiego pliku ani katalogu

Zajec, ziomalu dzięki for all, mam przyjaciół we Włocławku i jak tam będę to masz u mnie dzbanek browara - miałes rację - namieszałem chyba sporo poczta poszła jednak się gdzieś szuwa64
Założyłem konto nowego usera skopiowałem do home/nowyuser/.opera sam katalog mail z home/waldemar/opera, ale skutki są takie same ,tzn.szara opcja konto poczty i tu tez nie ma możliwości odczytu treści archiwum.Na razie skopiuję sobie ten folder gdzieś na płytkę , może w przyszłosći ktoś wpadnie na pomysł reanimacji tych ,,krzaczków''
Maiałem tam takie fajne listy od psiapsióki
p ,...esh...

szuwa64 napisał(a):

nie - mam mail katalog ,,tusiek'' czyli stary user; czyli przeniosłem dobrze bo tak jak mówilem w mc go widzę , ale nie chce sie otworzyć w Zakladkach i opcja konta poczty i czatu sa ,,szare''.

szyk napisał(a):

Również w plikach index.ini i accounts.ini w katalogu Mail pozamieniaj ścieżki na aktualne. Jak nie pomoże, to załącz tu plik opera6.ini.
Pocztę można również ręcznie zaimportować, wtedy powinna się pojawić w Operze, ale to będzie następna porada, jeśli ta z pierwszego zdania nie pomoże. smile

Edycja: albo ją podam - pocztę można zaimportować poprzez Plik->Importuj->Pocztę->Importuj plik standardowej skrzynki pocztowej->Przeglądaj->"Przejdź do ./.opera/mail/store/AccountX"->Wybierz wszystkie pliki mbs->Potwierdź->Zaznacz pliki->Importuj.

Najlepiej chyba zrobić to na instalacji ze "świeżym" katalogiem Mail (po przeniesieniu tego katalogu w inne miejsce i odpaleniu Opery powinien się pojawić taki nowy katalog), potem w Operze dodać wszystkie konta, które były w poprzedniej wersji, a dopiero na końcu zaimportować pocztę.
Ale ja rzadko importowałem pocztę, więc nie jestem pewien, czy rzeczywiście tak jest najlepiej, ale pewnie tak. smile

szuwa64 napisał(a):

...zaraz sprawdzę

szuwa64 napisał(a):

Również w plikach index.ini i accounts.ini w katalogu Mail pozamieniaj ścieżki na aktualne

nie pomogło a po edycji kwrite opera6.ini dostałem :
[root@localhost waldemar]# kwrite opera6.ini
kbuildsycoca running...
KWrited - nasłuchiwanie urządzenia /dev/pts/5
QMultiInputContext::changeInputMethod(): index=0, slave=xim
QMultiInputContext::changeInputMethod(): index=0, slave=xim


i pustą stronę...także nie zamieszczę .Ale w mc widze opera6.ini mnostwo info, ale nie mogę jakośc odkryc jak to skopiowac do posta.