M2 / Opera - Kilka uwag po przejściu na linuksa z windows

w dziale Opera dla systemów Linux, Mac OS, FreeBSD oraz Solaris
tancredi napisał(a):

Witam

To mój pierwszy post na tym forum, choć czytuję go od dłuższego czasu.

Opery używam od dawna (od wersji 6) i nie wyobrażam sobie, żeby się to mogło zmienić - tak silne są moje przyzwyczajenia.
Jakiś czas temu zacząłem korzystać obok windowsa również z linuksa i tu pojawiła się kolejna rzecz za jaka cenię swoją operę. Możliwość korzystania z ustawień i katalogów roboczych (mail, cache) pod linuksem i windowsem jednocześnie.
Obecnie kiedy linux jest moim głównym systemem operacyjnym (używam go i w pracy i w domu) odkrywam niestety wady mojej ulubionej przeglądarki i klienta poczty wystąpujące tylko w tym systemie:

1. Bardzo uciążliwy jest dla mnie brak funkcji wydruku zaznaczonego fragmentu strony. U mnie ta opcja jest nieaktywna i to zarówno w wersjach stabilnych jak i weekly. Funkcja (działająca bezbłędnie pod windowsem) bywa bardzo przydatna, szczególnie że zaznaczany tekst jest wyrównywany do krawędzi strony i tworzy harmonijną całość. W konkurencyjnych przeglądarkach jest tak że niezanaczony fragment strony jest pominięty poprostu i w jego miejscu na wydruku nic nie ma tylko puste miejsce. Poki co radzę sobie kopiując dany tekst to writera i drukuje go stamtąd po drobnej korekcie ale to przecież nie jest rozwiązanie.

2. Jeśli chodzi o klienta poczty to swego czasu ogromnie zirytował mnie opisywany już wcześniej problem niewysyłania załączników zawierających w nazwach polskie litery lub spacje. Radzę sobie tutaj nie używając tych znaków w nazwach załączników ale nie jest to do końca wygodne. Pod windowsem ten problem nie występuje. Bardzo drażniło mnie to zanim jeszcze poznałem przyczynę tego błędu, bo nie mogę sobie, zwłaszcza w pracy, pozwolić na wysyłanie pustych maili - a w którymś momencie była to poprostu loteria dla mnie wyśle czy nie.

3. Ostatnio pojawił się do tego również opisany problem znikających maili. I tutaj moja cierpliwość się wyczerpuje. Narazie nie znalazłem rozwiązania,reindeksacja nie pomaga zupełnie,import z katalogu store moich maili to lekarstwo połowiczne. Np części maili po zaimportowaniu skrzynki nie ma, maile wysłane są w odebranych itp. Wykasowanie konta wraz z całym katalogiem mail i założenie go od nowa nie rozwiązuje problemu również. Po ściągnięciu maili z serwera niby wszystko w porządku ale po restarcie przeglądarki maile wysłane lub odebrane po konkretnej dacie (np obecnie jest to 04.02.2006, ale poprzednio był 10.04.2006) znikają.

Pod windowsem nigdy mi się coś takiego nie zdarzyło.

Nie obwiniam tutaj systemu oczywiście, ale wersja Opery pod Linuksa wydaje się być słabiej dopracowana niż ta pod Windows.

Jeśli chodzi o przeglądarkę i to oczywiście nie mam zamiaru zrezygnować przez to z jej używania, ale M2 pod Linuksem rozczarowało mnie. Bardzo silny kiedyś dla mnie argument o wspólnej poczcie pod Windows i Linuksem przestał już mieć tak duże znaczenie w momencie gdy systemu firmy Microsoft używam raz na kilka miesięcy. Myślę o zmianie na innego klienta poczty, ale tak naprawdę nie chciałbym tego robić.
Mam nadzieję, że ktoś pozwoli mi rozwiać powstałe wątpliwości.

Pozdrawiam

szyk napisał(a):

ad 1. U mnie to samo, trochę wątków dot. tego problemu (edycja: m. in. Twój) jest na angielskim forum linuksowym - bez rozwiązania...
U mnie w Firefoksie da się drukowac zaznaczony tekst.

ad 2. Cóż dodać... :/

ad 3. http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=132093 - pewnie jednak Ci to nie pomoże. Jak widać, system nie ma znaczenia. :/
W Operze 9 ma być chyba bardziej bezpieczna poczta, tak to sobie zapamiętałem z wątków jej poświęconych, nie wiem, czy również ten błąd zostanie zlikwidowany lub ryzyko jego pojawienie znacznie zminimalizowane.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by tancredi:

dzisiaj znowu nie ma wszystkich maili, które wysłano do mnie po 04.02.2006. Więc nie da się normalnie pracować na tym.
Sam już nie mogę pojąć dlaczego tak się dzieje.
Ma ktoś jakiś pomysł

Sprawdź, co się dzieje z plikami poczty. Naiwnie liczę, że linux nie linux wink ogólna struktura powinna być taka sama jak w win. A w win jest np. POCZTA/store/account1/2005-10.mbs
Pliki mają nazwę ROOK-MI.mbs
Opisywany objaw sugeruje, że z jakiegoś powodu nie powstają w Ciebie pliki 2006-02.mbs i następne

adas napisał(a):

Originally posted by tancredi:

Może spróbuję jeszcze z 9 beta ...


Spróbuj. Każdy list będzie wtedy w archiwum w osobnym pliku - mniejsze prawdopodobieństwo zniknięcia...

Originally posted by tancredi:

1. Bardzo uciążliwy jest dla mnie brak funkcji wydruku zaznaczonego fragmentu strony. U mnie ta opcja jest nieaktywna i to zarówno w wersjach stabilnych jak i weekly.


Hmm... A może podaj jaką masz dystrubucję i co w niej odpowiada za drukowanie (jaki CUPS). Sam bym sprawdził czy mi pod breezym drukuje ale mi drukarka hp siadła... sad

tancredi napisał(a):

Dzięki za odpowiedź

Originally posted by szyk:

U mnie w Firefoksie da się drukowac zaznaczony tekst.U mnie też, tylko tak jak wspomniałem wyżej układ strony www jest zachowywany (obszar nie zaznaczony jest na wydruku poprostu biały). M2 pod windows drukuje stronę czystego tekstu bez żadnych pustych miejsc i o coś takiego mi chodzi.

Originally posted by szyk:

ad 3. http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=132093 - pewnie jednak Ci to nie pomoże. Jak widać, system nie ma znaczenia.niestety nie pomogło, próbowałem tych metod już wcześniej.

Originally posted by szyk:

W Operze 9 ma być chyba bardziej bezpieczna poczta, tak to sobie zapamiętałem z wątków jej poświęconych, nie wiem, czy również ten błąd zostanie zlikwidowany lub ryzyko jego pojawienie znacznie zminimalizowane.Faktycznie w domu gdzie używam wersji weekly nie miałem jak dotąd tego typu problemów. W pracy jakoś się obawiałem używania takiej niestabilnej Opery, a zwłaszcza do poczty. A tu się okazało, że na stablilnej 8,5x poczta mi się wywaliła. Całe szczęście, że nie usuwałem wiadomości z serwera. Tym nie mniej odzyskać wiadomości wysłane też bardzo bym chciał.

Tak czy siak wczoraj usunąłem Operę wraz z wszystkimi ustawieniami, zainstalowałem od nowa, wpisałem ustawienia poczty, pobrałem zachowane na serwerze wiadomości. No i niby ok. Ale dzisiaj znowu nie ma wszystkich maili, które wysłano do mnie po 04.02.2006. Więc nie da się normalnie pracować na tym.
Sam już nie mogę pojąć dlaczego tak się dzieje.
Ma ktoś jakiś pomysł? Może spróbuję jeszcze z 9 beta ...

tancredi napisał(a):

Originally posted by Ryszard:


Opisywany objaw sugeruje, że z jakiegoś powodu nie powstają w Ciebie pliki 2006-02.mbs i następnels -1s /archiwum/Backup/Opera/mail/store/account1
razem 34512
1872 2005-11.mbs*
3072 2005-12.mbs*
4704 2006-01.mbs*
8368 2006-02.mbs*
4464 2006-03.mbs*
6208 2006-04.mbs*
5824 2006-05.mbs*

jak widać wszystkie pliki są. Co ciekawe wczorajsze maile nie zniknęły. Tylko te pomiędzy 04.02.2006 a 11.05.2006

tancredi napisał(a):

Originally posted by adas:

Spróbuj. Każdy list będzie wtedy w archiwum w osobnym pliku - mniejsze prawdopodobieństwo zniknięcia...Spróbowałem. Jeśli chodzi o pocztę to odebrane wcześniej maile zostały przekonwertowane i więcej żadnych zmian. Nadal brak maili z wspomnianego wyżej przedziału czasowego.

Po utworzeniu konta od nowa ściągnęło całą pocztę. Brak maili po 1.05.2006.
Po restarcie przeglądarki w widoku maile tylko z listopada. W katalogu store odpowiednie pliki są.
Po usunięciu katalogu Lexicon z opera/mail całkowicie zawieszona możliwość obsługi poczty w Operze. Nie ma konta i nie można go nawet utworzyć, nie można także zimportować maili z innych skrzynek.
Po usunieciu całego katalogu mail Opera tworzy nowy katalog mail z pustym plikiem mailbase.dat. Obsługa poczty nadal nieaktywna.
Kopiuję standardowy katalog z /home/user/.opera/mail. Restart Opery. Obsługa poczty aktywna. Znowu mogę sobie utworzyć konto ...

Spróbowałem jeszcze jeden wariant skopiowałem katalog mail oryginalny, ten który mi się zepsuł. Najpierw konwersja plików poczty. No i dalej też bez zmian. Czyli stare maile są, a nowych nie ma. Wysłane przeze mnie też są.
Czy jest wogóle jakiś sposób aby sobie zapisać tylko wysłane maile w jednym pliku .mbs? Wiem, że można zapisać je pojedynczo, ale takie rozwiązanie nie bardzo by mnie zodowoliło. Chodzi mi o to aby je później można było łatwo odzyskać.

Czy są jakieś pliki jeszcze w systemie, które tworzy opera oprócz tych z /home/user/.opera i tych instalowanych normalnie przez pakiet opera*.rpm, a z którymi mogło się coś stać co powoduje ten błąd?

Originally posted by adas:

Hmm... A może podaj jaką masz dystrubucję i co w niej odpowiada za drukowanie (jaki CUPS).distro: mandriva 2006 cups-1.1.23-17.1.20060mdk

Ale myślę że nie tutaj tkwi przyczyna. Drukarka normalnie działa w innych programach chodzi o to, że nie ma możliwości wyboru funkcji Zaznaczone na karcie PRINT gdyż jest ona nieaktywna.

Jakoś nieśmiało myślę, że można by spróbować coś zrobić na zakładce PRINTER PROGRAM ale tak naprawdę nie mam pojęcia ani jakiego programu można by tam użyć ani jakie parametry mu podać.

Ryszard napisał(a):

Czegoś nie łapię, ten kawałek:

Originally posted by tancredi:

ls -1s /archiwum/Backup/Opera/mail/store/account1
razem 34512
1872 2005-11.mbs*
3072 2005-12.mbs*
..............

To jest z "czynnego" katalogu poczty Opery 8.54?

Originally posted by tancredi:

Czy jest wogóle jakiś sposób aby sobie zapisać tylko wysłane maile w jednym pliku .mbs


To akurat jest - panel poczta, prawoklik w widok "Wysłane" i Eksportuj.

tancredi napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

Czegoś nie łapię, ten kawałek:

Originally posted by tancredi:

ls -1s /archiwum/Backup/Opera/mail/store/account1
razem 34512
1872 2005-11.mbs*
3072 2005-12.mbs*
..............

To jest z "czynnego" katalogu poczty Opery 8.54?Tak, te liczby z przodu to rozmiar pliku. Podałem je po to żeby było widać, że w plikach coś jest.

Originally posted by Ryszard:

To akurat jest - panel poczta, prawoklik w widok "Wysłane" i Eksportuj.Faktycznie działa smile

Ryszard napisał(a):

Originally posted by tancredi:

archiwum/Backup/Opera/

zastanowiło mnie to, które wytłuściłem.
Te "brakujące" maile są w odpowiednim pliku?

Dużej objętości poczty to ty raczej nie masz. Moje store to w sumie 30,1MB i żadnych problemów.
Niestety nie potrafię znaleźć diabełka.

tancredi napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

Originally posted by tancredi:

archiwum/Backup/Opera/

zastanowiło mnie to, które wytłuściłem.
Te "brakujące" maile są w odpowiednim pliku?faktycznie z nazewnictwa folderów mogło by tak nie wynikać

Originally posted by Ryszard:

Dużej objętości poczty to ty raczej nie masz. Moje store to w sumie 30,1MB i żadnych problemów.
Niestety nie potrafię znaleźć diabełka.Też mam w domu takie po 35 MB nawet i nie miałem problemu.
Najdziwniejsze jest to, że nie mogę utworzyć normalnie pracującego konta od nowa nawet.

Ale wygląda na to, że nie będę mógł rozwiązać swego problemu, bo dowiedziałem się że w poniedziałek szefostwo obdaruje mnie nowym komputerem w pracy smile

nowotny napisał(a):

Originally posted by tancredi:

U mnie też, tylko tak jak wspomniałem wyżej układ strony www jest zachowywany (obszar nie zaznaczony jest na wydruku poprostu biały). M2 pod windows drukuje stronę czystego tekstu bez żadnych pustych miejsc i o coś takiego mi chodzi.


Ja sobie radzę używając przycisku 'Kill' ( http://operawiki.info/SkryptoPrzyciski#zabij )... troszkę więcej roboty, ale przynajmniej nie mam niepotrzebnych elementów...