Jak wyłączyć scrolling w Operze?

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
porfiry napisał(a):

Opera 8.54: Stworzyłem stronę z ramkami i wstawiłem do jednej ramki scrolling="no". W FireFoxie i IE ramka się nie przewija, a w Operze tak. Jak to wyłączyć?

jasisz napisał(a):

Gdybyś był tak miły i załączył tu tę stronę...
Nie wydaje mi się, żeby Opera miała z tym problem. Pamętaj, że scrolling="no" dzaiła w taki sposób, że nie widzimy pasków przewijania, jednak tekst da się przewinąć inaczej wink

Zajec napisał(a):

W standardach jest coś takiego jak scrolling, więc Opera powinna to wspierać.

Podaj adres strony.

Zajec napisał(a):

Originally posted by jasisz:

Gdybyś był tak miły i załączył tu tę stronę...
Nie wydaje mi się, żeby Opera miała z tym problem. Pamętaj, że scrolling="no" dzaiła w taki sposób, że nie widzimy pasków przewijania, jednak tekst da się przewinąć inaczej wink

Na pewno?

http://www.w3.org/TR/REC-html40/present/frames.html#adef-scrolling

scrolling = auto|yes|no [CI]
This attribute specifies scroll information for the frame window. Possible values
auto: This value tells the user agent to provide scrolling devices for the frame window when necessary. This is the default value.
yes: This value tells the user agent to always provide scrolling devices for the frame window.
no: This value tells the user agent not to provide scrolling devices for the frame window.

daroc napisał(a):

Rozumiem że "device" (przyrząd, urządzenie) to jest tutaj pasek przewijania? Czy każda metoda przesuwania zawartości strony w oknie?

jasisz napisał(a):

Logicznie rzecz biorąc zwrot scrolling device powinien znaczyć pasek przewijania...
Z drugiej jednak strony wtedy powinni użyć słowa scrollbar. Sądziłem, że atrybut scrollbar przypomina tu stylowe overflow.
Przykładowa strona:
http://www.htmlcodetutorial.com/frames/scrollingtop.html
Rzeczywiście Opera i stare IE (mam tylko stare) pozwalają na przewijanie tekstu w sposób "na zaznaczanie" (mam nadzieję, że wiecie co mam na myśli), natomast Firefox nie.
Natomaist wszystkie z tych przeglądarek pozwalają na przewijanie strzałkami z klawiatury.

porfiry napisał(a):

dokładnie, tą stronę, którą podałeś: http://www.htmlcodetutorial.com/frames/scrollingtop.html można przewijać. Ja do tego używam mousewheela. Podobnie na mojej stronie (http://student.agh.edu.pl/~madudek/element_dyskretny) za pomocą tego narzędzia mogę przewijać menu, które się nie powinno przewijać. Jak mówiłem - FF i IE działają ok, tylko Opera się wybija. Gdybym nawet zmniejszył rozmiar paska po prawej stronie to i tak dla pewnych rozdzielczości nie działałoby to poprawnie (za krótki pasek lub przewijanie). W sumie to nie jakaś tragedia, ale jeśli ktoś wpadłby na pomysł to niech da znać. Dzięki za odpowiedzi.

jasisz napisał(a):

Jak to jest z rolką myszy tego niestety się nie dowiem wyłącznie z braku takowego ustrojstwa w mojej wiekowej myszce wink
Firefox (przynajmniej u mnie) również pozwala jednak na przewijanie menu za pomocą strzałek na klawiaturze...
Rozwiązanie jest proste. Z td w tabeli w pliku menu.htm usuń w ogóle wartość height (a raczej, bo zapomniałem, że height jest wymagane... wprowadź tam wartość 100%). Powinno być dobrze.
A tak na następny raz to sie postaraj ładniej te strony pisać, bo te br kilka razy obok siebie, a także cała ta konstrukcja menu... Tabelki służą do prezentowania danych tabelarycznych, a nie do robienia designu ;/
Na pocieszenie powiem Ci, że niestety wielu ludzi tak robi, ze zwyczajnej nieznajomości innych - wbrew pozorom prostszych sposobów.

porfiry napisał(a):

Oczywiście nad stylem tworzenia stron muszę jeszcze popracować (dzięki za uwagi), ale żadne zmiany o jakich mówiłeś nie wpływają na zachowanie Opery. Ani usunięcie ani zamiana na 100%. No nic, może po prostu wreszcie wywalę ten pasek smile Ale to zawsze będzie połowiczne rozwiązanie. Nie wierzę, żeby nie dało się tego zrobić po ludzku. Przyznaję bez bicia, HTML umiem tyle, ile przeczytałem z krótkiego skrypciku nt. tagów (co mnie nie usprawiedliwia). Wszystko w swoim czasie

jasisz napisał(a):

Faktycznie, zapomniałem o tej pionowej linii, która rozciąga tabelkę...

daroc napisał(a):

Tak na chama to dałoby się wyłączyć możliwość przewijania wrzucając całą zawartość strony do diva, który miałby ustawione overflow:hidden, a potem javascriptem ustawić mu max-height, korzystając z document.body.clientHeight. Większość osób ma włączony JavaScript. Tylko niewielki odsetek widziałby wtedy pasek przewijania.