Czcionka

w dziale Opera dla systemów Linux, Mac OS, FreeBSD oraz Solaris
sher22 napisał(a):

Opera zle wyswietla litere "s". Probowalem z roznymi czcionkami i wersjami Opery. Uzywam Kubuntu 6.06.

Przyklad:

http://img151.imageshack.us/img151/6327/zrzut1nw.png

Ryszard napisał(a):

Dziwne. Takiego jeszcze nie widziałem.
A jak wygląda ta przykładowa strona po włączeniu trybu użytkownika? I jaką czcionkę ustawiłeś w Operzę jako domyślną?
Podaj też (na wszelki wypadek) adres strony z której robisz obrazek.

sher22 napisał(a):

http://wiadomosci.onet.pl/1340526,11,item.html

Czcionka Dejavu FreeSans Condensed. Na Verdanie jest podobnie. W trybie uzytkowanika nic sie nie zmienia.

Ryszard napisał(a):

Czyli - jako domyślną czcionkę masz Dejavu FreeSans Condensed? Chodzi o tą ustawioną w Operze pod "Strony WWW: tekst zwykły" A co masz w Operze pod "Czcionka CSS: bezszeryfowa"?
Podany przez Ciebie przykład chodzi na "font-family : Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;" - masz w ogóle którąkolwiek z nich zainstalowaną czy oglądasz stronę z użyciem tego co masz ustawione pod "Czcionka CSS: bezszeryfowa"? Piszesz

Originally posted by sher22:

Na Verdanie jest podobnie

Czyli pewnie wiesz co piszesz.
Dejavu FreeSans Condensed to to http://dejavu.sourceforge.net/ - akurat niedawno "odkryłem" tą czcionkę, ale tam żadna nie ma "Free" w nazwie. Ale przy DejaVu Sans Condensed jest (experimental) - może poprostu w Twoim pliku DejaVuSerifCondensed-Bold.TTF "brakuje" tego s? Oglądałeś tą czcionkę jakimś przeglądaczem czcionek (tablicą znaków)? A inna przeglądarka? Kubuntu - jest tam Konqueror?
U mnie (Win98) jest OK ale co z tego wink
dejavu.png po koleji jest: tryb użytkownika z Dejavu Sans Condensed, Twój obrazek, orginał z Verdaną. Win98 "wygładza krawędzie" Dejavu Sans Condensed tak jak widać wink - a może to o to chodzi - jak zmieni się wygląd literki s gdy wyłączysz wygładzanie?

sher22 napisał(a):

Czcionka nie ma w nazwie "Free", moja pomylka. ; )

W Konquerorze i Firefoksie czcionka dziala bardzo dobrze. Ciekawe jest to, ze w Firefox po uaktywnieniu opcji "Pozwol stronom stosowac inne czcionki niz ustawione tutaj", czcionka wyswietla sie blednie. Zdaje sie, ze w Operze odpowiednikiem tej opcji jest "tryb uzytkownika", jednak nie dziala jak nalezy. Wylaczenie wygladzania nic nie daje. W poprzedniej wersji Kubuntu nie bylo problemu z tym, moze jest to bug systemowy?

Ryszard napisał(a):

Originally posted by sher22:

W poprzedniej wersji Kubuntu nie bylo problemu z tym, moze jest to bug systemowy?

Na Kubuntu to się nie znam.

Originally posted by sher22:

Czcionka nie ma w nazwie "Free", moja pomylka. ; )

A może i z Verdaną też jest pomyłka - może jej w ogóle nie masz? wink To by wiele ułatwiło wink

Originally posted by sher22:

Ciekawe jest to, ze w Firefox po uaktywnieniu opcji "Pozwol stronom stosowac inne czcionki niz ustawione tutaj", czcionka wyswietla sie blednie.

Ja rozumiem, że opcja "Pozwól stronom...." działa jak operowy tryb autorski - strona jest wyświetlana czcionkami wybranymi przez autora a nie czcionkami ustawionymi przez użytkownika.

A jakbyś spróbował w Operze pod "Czcionka CSS: bezszeryfowa" ustawić coś innego? Może jest np. "Lucida Sans" jak zadziała zmiana z trybu autorskiego na tryb użytkownika.

Jak wygląda ta strona http://www.testopery.terramail.pl/integra.html - akurat trochę przy niej dłubię, więc wstawiłem do css - font-family: "DejaVu Sans Condensed"; a kawałek pogrubiony z s (Zaawansowane - Paski narzędzi) też się znajdzie.

Zaufany napisał(a):

Która Opera? Wersje shared mają duże problemy z tym systemem operacyjnym.