Czemu w Operze nie działaja animacje Shockwave?

w dziale Opera
Adalbertus napisał(a):

Miałem Operę 9.0 beta2 i kiedy wchodziłem na stronę z jakąś animacją Schockwave, nie mogłem tej animacji obejrzeć. Mimo tego że miałem zainstalowaną wtyczkę Opera pokazywała w miejscu animacji komunikta że trzeba pobrać wtyczkę. Teraz zainstalowałem finalną dziewiątkę i dalej mam to samo. Co trzeba zrobić by wyeliminowac ten błąd?

Jeśli taki temat już był i padła odpowiedź rozwiązująca ten problem,to sorka. Uprzedzam że szukałem też w poprzednich tematach związanych z problemami z flashem, ale nic takiego nie znalazłem.

Pavel84 napisał(a):

Źle szukałeś. Poza tym oprócz wtyczki Shockwawe Flash potrzebujesz Shockwave for Director.
http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=117562

Adalbertus napisał(a):

A skąd mam niby wiąść tą wtyczkę Shockwave for director? Na stronie Macromedia w Download jej nie ma.

szyk napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

A skąd mam niby wiąść tą wtyczkę Shockwave for director?


http://www.adobe.com/shockwave/download/alternates/#sp

Wersja dla Netscape.

Pavel84 napisał(a):

Gdybyś jednak raczył przeczytać wątek do którego dostałeś linka w moim poprzednim poście to zapewne znalazł byś tam odnośnik do pobrania Shockwave... http://sdc.shockwave.com/shockwave/download/download.cgi? Nadal bardzo polecam lekturę tamtego wątku. Dowiesz się stamtąd co z tą instalką należy zrobić...

Adalbertus napisał(a):

Dobra, więc przekopiowałem te pliki jak pisało w tamtym poście. I nie pomogło. To znaczy, wcześniej pojawiał mi się komunikat żeby zainstalować wtyczkę, a teraz komunikatu nie ma, za to jest ładne logo Shockwave Macromedia i pasek ładowania który stoi w miejscu. Usunąłem więc to co skopiowałem i terz mam znowu tak jak na pczątku.
Czytałem że nowa wersja flasha oznaczona numerem 9 beta ma sobie radzić z Operą ale czy flash jest powiązany z Shockwave? Czy instalując tą betę Shockwave zacząłby działać? Jeśli tak to dajcie adres do tego pliku.

Do Pavel84: "oprócz wtyczki Shockwawe Flash potrzebujesz Shockwave for Director." - To są dwa rodzaje Shockwave-ów? Myślałem że jest Shockwave Flash i tyle. A na stronie której adres mi dałeś jest do pbrania tylko Shockwave Flash w dwóch wersjach: Full i Slim. Ja pobrałem Full, bo Slim miałem wcześniej i nie działał. Full też nie działa wink
Na razie do odtwarzania czegoś we flashu będę używał FF. Szkoda...

Pavel84 napisał(a):

Jeden to zwykłe flashe a drugi to właśnie te skopane Shockwave. Przynajmniej tak to się przedstawia Operze. pluginy.png

szyk napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

jest ładne logo Shockwave Macromedia i pasek ładowania który stoi w miejscu.


Z tego, co pamiętam, to Opera z niektórymi animacjami Shockwave miała problemy, więc może tak jest w tym wypadku. Podaj przykładowy adres strony z animacją, która nie jest prawidłowo odtwarzana.

Adalbertus napisał(a):

Problem występuje wszędzie gdzie są gry bądź jakieś inne animacje w formacie swf. Przykład: Po instalacji Shockwave, uruchamia się Opera ze stroną Macromedii gdzie na górze powinna pojawić się animacja. W FF pojawia się a Operze nie. Jest jescze klika innych przykładów: http://www.2cda.pl/gry-online/1/mc.php jak znajdę jeszcze inne adresy, których nie mam w zakładkach to je tu dopiszę.

Pavel84 napisał(a):

Potwierdzam. Pod podanym adresem animacja nie działa. Tak samo nie działa na stronie shockwawea. No cóż. Z bólem serca przyznaję, że Opera coraz mniej nadaje sie do przeglądania internetu. Postaram się wytrwać i będę czekał na poprawę błędu ale mniej doświadczeni użytkownicy napewno już sciągają firefoksa. Szkoda. Ktoś się za bardzo pospieszył...

szyk napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

http://www.2cda.pl/gry-online/1/mc.php


U mnie działa tak samo w Operze i FF - pojawia się McDonald, animacja dalej nie reaguje.

Originally posted by Pavel84:

Tak samo nie działa na stronie shockwawea.


U mnie działają.

Może Opera korzysta ze starych wtyczek? Nie macie np. 2 wtyczek Shockwave for Director w opera:pluguns?

PS. Opera wywala u mnie tylko błąd z plikiem nvopengl.dll (to pewnie stery do grafiki) i straszy mnie, że zostanie zamknięta, ale na całe szczęście tego nie robi

Pavel84 napisał(a):

Originally posted by szyk:

Może Opera korzysta ze starych wtyczek? Nie macie np. 2 wtyczek Shockwave for Director w opera:pluguns?


Szyk, jesteś wielki. Wywaliłem z pluginów Opery plik plugin.dll a zostawiłem tylko pluginping.dll. W poście na forum, dzięki któremu shockwave w ogóle zaczął u mnie działać, było napisane aby zgrać obydwa te pliki. Tak też zrobiłem i wtedy te animacje działały. Widziałem, że obydwie biblioteki chcą robić to samo ale sądziłem, że tak ma być i one ze soba współpracują... Obydwa mają inny rozmiar i obydwa jednak siedzą sobie spokojnie w katalogu \system32\Macromed\Shockwave 10\.

Adalbertus napisał(a):

No to jak tak pięknie nie mam wink
Mam takie wtyczki w folderze Opera/program/plugins: npdsplay.dll npwmsdrm.dll GetFlash.exe.manifest NPSWF32.dll SwMenu.dll dirapi.dll iml32.dll PluginPing.dll Proj.dll i nic mi nie działa dalej. Ale jest zmiana: zaczął działać pasek postępu pod logo Macromedii wink

Dobra, jest zmiana. Animacja podana w adresie w moim poprzednim poście zaczęła działać. Lecz animacje zapisane u mnie dysku dalej nie działają w Operze. FF nie ma tych problemów, w nim działają animacje ze stron i z dysku.

Pavel84 napisał(a):

Ja mam tam troszkę więcej "pluginów":

File name          Size       
------------------------  ---------------  
dirapi.dll            1,495,040  
GetFlash.exe            122,880  
GetFlash.exe.manifest          594  
iml32.dll              630,784  
JSRealPlayerPlugin.class       3,330  
npdrmv2.zip               403  
npdrmv2.dll             226,816  
npds.zip               22,060  
npdsplay.dll            364,544  
NPJava11.dll             65,647  
NPJava12.dll             65,647  
NPJava13.dll             65,647  
NPJava14.dll             65,647  
NPJava32.dll             65,647  
NPJPI142_05.dll           65,650  
NPOJI610.dll             65,647  
nppdf32.dll             53,248  
nppl3260.dll            139,305  
npqtplugin.dll           126,976  
npqtplugin2.dll           126,976  
npqtplugin3.dll           126,976  
npqtplugin4.dll           126,976  
npqtplugin5.dll           126,976  
nprjplug.dll             24,621  
nprpjplug.dll            81,967  
NPSVG3.zip              7,651  
NPSVG3.dll             321,192  
NPSWF32.dll            2,068,480  
npwmsdrm.dll             10,240  
og.dll                24,576  
og_install.bat              17  
operaget.exe             28,672  
PlugDef.dll             53,323  
PluginPing.dll           401,408  
Proj.dll              151,552  
QuickTimePlugin.class         4,208  
rpcl3260.zip             4,114  
ShockwaveFlash.class         3,374  
SwMenu.dll              86,016  

total files 39  total size    7,424,827 

JaDo napisał(a):

Originally posted by Pavel84:

Ja mam tam troszkę więcej "pluginów":


No to "troszkę" przesadziłeś wink . "NPjavki" możesz w ogóle zlikwidować, w 9-ce i tak nie ruszą -> plugin-ignore.ini. Jeżeli ścieżki prowadzą do katalogu "konkurencyjnej przeglądarki", to można wyedytować Plugin Path w opera:config.

Te iml32.dll, Proj.dll, SwMenu.dll, dirapi.dll to od Shockwave-a. Tylko nie wiem po co u Ciebie siedzą w plugins confused .

Adalbertus napisał(a):

Do JaDo: "Te iml32.dll, Proj.dll, SwMenu.dll, dirapi.dll to od Shockwave-a. Tylko nie wiem po co u Ciebie siedzą w plugins." - a gdzie mają siedzieć jak nie w pluginach?
Trzeba je zostawić w folderze system32/Macromed/Shockwave10...(nic nie kopiować) ? Czy wrzucić gdzie indziej?

JaDo napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

a gdzie mają siedzieć jak nie w pluginach?
Trzeba je zostawić w folderze system32/Macromed/Shockwave10...(nic nie kopiować) ? Czy wrzucić gdzie indziej?


Zostawić. Ten pluginping.dll można mu chyba zmienić nazwę (o ile dobrze pamiętam) na np32dsw.dll i będzie chodziło. Mam tylko to + ShockwavePlugin i Flash.class. I działa smile .

Adalbertus napisał(a):

Nie chcę zmieniać Opery na FF, ale takie przełączanie się między przeglądarkami by zobaczyć flasha jest męczące. Powiedz mi JaDo skąd ty masz to Flash.class i ShockwavePlugin? Tych rzeczy nie ma w katalogu Shockwave w system32.
Czy nie wie ktoś przypadkiem czy OS planuje naprawić ten problem z flashem? Wystarczy chyba by OS i Macromedia się zgadały w sprawie pluginów i byłoby po sprawie...

Pavel84 napisał(a):

Robiłem jak pisało w poradach na forum. Niektóre pliki pamietają jeszcza Opere 7. Zawsze jak coś nie działało to nowe DLLki lądowały we wtyczkach i zaczynało działać. Przed chwilą wywaliłem wszystko co było w plugin-ignore.ini oraz te (oby niepotrzebne) pliki shockwavea.

Adalbertus napisał(a):

Z ciężkim sercem przechodzę na FF, przynajmniej na razie. Jak ten błąd z flashem zostanie naprawiony wrócę do Opery. Oczywiście animacje swf nie są dla mnie aż tak ważne, ale gdy już trafię na taką, chcę by się odtwarzała normalnie bez żadnych zbędnych operacji z mojej strony. W końcu chodzi o wygodę i czas. Nie mam zamiaru grzebać w katalogach, configu i czym tam jeszcze. Nie żeby mnie to przerastało, ale mam zasadę, że nie robię zbędnych rzeczy. A takie bawienie się Operą jest zbędne gdy w FF wszystko działa, a obie przeglądarki prezentują podobny poziom. Niedługo będzie pewnie premiera FF 2.0 z którym miałem okazję się zetknąć w wersaji alpha- żadna rewelacja, jedynie dodano parę usprawnień. Nie odchodziłbym od Opery gdyby była bezproblemowa. Ale na dysku ją zachowam do testowania stron które robię, by wiedzieć że będą w niej działały wink

I przy tej decyzji pojawiła się konieczność zlikwidowania z moich stron logo Opery. Nie będę ludziom polecał czegoś co nie jest w pełni funkcjonalne. A w internecie jest wiele osób "zielonych" więc nie będę ich niepotrzebnie narażał na problemy. A jeśli ktoś zechce miec Operę to sam znajdzie wink Może komuś nie będą przeszkadzały te niedociągnięcia.

szyk napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

Z ciężkim sercem przechodzę na FF, przynajmniej na razie.


Jeszcze się chwilę wstrzymaj, przekopiuj poniższe pliki do katalogu z wtyczkami dla Opery - tylko one wystarczają do odtwarzania animacji Shockwave.

np32dsw.dllShockwavePlugin.class

Pavel84 napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

I przy tej decyzji pojawiła się konieczność zlikwidowania z moich stron logo Opery. Nie będę ludziom polecał czegoś co nie jest w pełni funkcjonalne. A w internecie jest wiele osób "zielonych" więc nie będę ich niepotrzebnie narażał na problemy. A jeśli ktoś zechce miec Operę to sam znajdzie Może komuś nie będą przeszkadzały te niedociągnięcia.


A nie lepiej pod te loga podpiąć adres do wersji 8.54? Tamta wersja działała prawidłowo.

Adalbertus napisał(a):

Do szyk: Już jestem na FF, ale pobrałem te pliki co je podałeś. Skopiowałem tam gdzie trzeba i dalej nic się nie działo. Ale to już nie ważne.
Dzięki wszystkim za pomoc i rady oraz czas. Na razie będę siedział na FF, przynajmniej do czasu gdy na stronie Opey pojawi się komunikat że Opera działa wreszcie poprawnie z flashami.

Temat można uznać za zamknięty. (Chyba że ktoś ma podobny problem i nie chce zostawiać Opery, wtedy niech sobie dyskutuje wink)

JaDo napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

Na razie będę siedział na FF, przynajmniej do czasu gdy na stronie Opey pojawi się komunikat że Opera działa wreszcie poprawnie z flashami.


Słowo kluczowe - shockwave. Dodaj do zakładek, myślę, że się przyda nie raz bigsmile .
Adalbertus napisał(a):

Ech, nawróciłem się. Co mi tam z animacji jakichś wink Zainstalowałem FF i jakoś mi nie podszedł. Chcąc sprawdzić pocztę musiałem uruchomić Thunderbirda (bo zmiana objęła też program pocztowy). Toż to coś uruchamia się z 5 sekund.A często sprawdzając pocztę można się wściec. Do tego popatrzyłem jeszcze na raporty Secunii i tak jakoś patrząc na nie, przeprosiłem się z Operą ;)Do tego w FF drażniły mnie rozszerzenia, które trzeba było wpierw szukać, pobierać i ustawiać...
Na szczęście wielkim fanem gier wykonanych w swf nie jestem. A co lepsze animacje lub nawet całe strony są wykonane na szczęście we flashu a nie Shockwave flashu więc dużo nie stracę... ;D

krzychoocpp napisał(a):

Nie prościej po zainstalowaniu dodać sobie katalog Shockwave do katalogów z wtyczkami ?

Wystarczy dopisać ścieżkę w pliku opera6.ini

draczeek napisał(a):

Pewnie i prościej. Ale nie wszyscy lubią grzebać w plikach "*.ini"

quiris napisał(a):

Originally posted by draczeek:

Pewnie i prościej. Ale nie wszyscy lubią grzebać w plikach "*.ini"


Nie trzeba grzebać. Wystarczy klik: opera:config#UserPrefs|PluginPath wink

Adalbertus napisał(a):

A mógłby ktoś to opisać? Krok po kroku. Z zastosowaniem tego co radzi quiris, żeby nie grzebać nigdzie.

draczeek napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

A mógłby ktoś to opisać? Krok po kroku. Z zastosowaniem tego co radzi quiris, żeby nie grzebać nigdzie.Noooo... spróbuję. Bo sprawdziłem już poradę quiris'a i ... DZIAŁA !!!

1. Ściągnij.
http://fpdownload.macromedia.com/get/shockwave/default/english/win95nt/10.1.3.018/Shockwave_Installer_Full.exe

2. Zainstaluj.

3. W opera:config#UserPrefs|PluginPath dopisz na końcu (po średniku) ścieżkę do katalogu
C:\Windows\System32\Macromed\Shockwave 10

4. Zapisz nowe ustawienia (na dole strony opera:config masz przycisk Zapisz) i zrestartuj Operę.

5. Wejdź na stronę http://www.2cda.pl/gry-online/1/mc.php i już możesz obsługiwać klientów McDonalda. bigsmile

draczeek napisał(a):

edit > Trochę się ta "instrukcja" zdezaktualizowała. Niżej jest prostszy sposób, wykorzystujący możliwości opera:config Opery 9. Jednak nie usuwam posta, bo się trochę namęczyłem coby to wszystko tu powklejać happy

1. Ściągnij.
http://fpdownload.macromedia.com/get/shockwave/default/english/win95nt/10.1.3.018/Shockwave_Installer_Full.exe

2. Zainstaluj.

3. Z folderu "c:\windows\system32\Macromed\Shockwave 10\" skopiuj pliki (jak na obrazkach) do katalogu z pluginami Opery

Przed kopiowaniem:
01.png

Po kopiowaniu:
02.png

4. Uruchom Operę i sprawdź http://www.2cda.pl/gry-online/1/mc.php

U mnie gra działa:
03.png


Mam nadzieję, że pomogłem bigsmile

Adalbertus napisał(a):

Ech, bo wyjdzie że jestem jakimś fanatykiem hamburgerów wink Podałem tą grę po prostu jako przykład animacji swf. Nie lubię McDonald'sa i tego czym tam napychają ludzi, po prostu trafiłem na ta grę i nie działała.

Zrobiłem tak jak polecił draczeek i ta animacja zaczęła działać. Fajnie bo inne animacje na stronach też zaczęły działać.

Ale jest jeden problem z którym nie mogę sobie poradzić: Gdy włączę animację swf zapisaną na dysku nic się nie dzieje. W FF działa normalnie. Dodam że w Operze włącza się logo Macromedii z paskiem postępu który ani myśli się ruszać... (Dzieje się tak tylko z animacjami na dysku, nie na stronach)

szyk napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

Gdy włączę animację swf zapisaną na dysku nic się nie dzieje


A jak opróżnisz pamięć podreczną?

Originally posted by szyk:

U mnie działa tak samo w Operze i FF - pojawia się McDonald, animacja dalej nie reaguje.


Bo się w niej nie steruje myszką. wink

Adalbertus napisał(a):

Po opróżnieniu pamięci dalej nic się nie dzieje

draczeek napisał(a):

Ale przecież od animacji SWF (czyli, że tak powiem, standardowego Flash'a) jest trochę inny plugin. I do Opery 9 najlepiej zainstalować sobie plugin Flash'a 9-ki (beta na razie).

Instalator znaleźć można na stronie:
http://www.adobe.com/products/flashplayer/public_beta/

a aktualny link bezpośredni:
http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/fp9_beta/install_flash_player_9_beta.exe

I tym razem, nie trzeba już dodawać żadnych ścieżek, bo ta instalka sama wykrywa katalog pluginów Opery 9 i wrzuca tam odpowiednie pliczki (nawet jeśli w kompie zainstalownych jest kilka Oper w różnych katalogach i wersjach - tak mam i u mnie tak to zadziałało).

Czemu Flash 9 beta? Bo zastosowanie wcześniejszych wersji wiąże się z problemami z zamykaniem reklam flash'owych.

edit:
sprawdziłem i ZONK!!! -> nie zadziałało. Pojawiło się tylko okienko "Pobierz plik".

Ale don't panik! bigsmile
Wystarczy w tym okienku klkinąć przycisk "Zmień" i w oknie które się pojawi zaznaczyć radio-button (.) "Użyj wtyczki" i wybrać "Shockwave flash". Tadam!

szyk napisał(a):

Originally posted by draczeek:

instalka sama wykrywa katalog pluginów Opery 9


U mnie nie (mam kilka katalogów z Operami). Jak dla mnie, to te instalatory Flasha i Shockwave są beznadziejne, w przypadku tego drugiego kilka razy instalowałem go wskazując mu ręcznie katalog z wtyczkami dla Opery 9, do którego ma skopiować pliki, zanim w końcu się tam pojawiły.

Adalbertus napisał(a):

A czy Opera Software podjęła kroki w kierunku by te błędy z flashami naprawić? Wiem że to Macromedia jest odpowiedzialna za te pluginy, ale OS też by mogła coś w tej sprawie zrobić. A tak wogóle to ten błąd z flashami został zgłoszony jako bug? Jeśłi tak to kiedy zamierzaja to naprawić? Jeśli nie, to czy mógłby to ktoś zgłosić? Może, jeśli ludzie zaczną to zgłaszać to OS podejmie jakieś działania z Macromedią by to naprawić.

JaDo napisał(a):

Originally posted by Adalbertus:

...ale OS też by mogła coś w tej sprawie zrobić. Może, jeśli ludzie zaczną to zgłaszać to OS podejmie jakieś działania z Macromedią by to naprawić.


Ale dlaczego ma to robić Opera Software ?. Przypuśćmy na chwilę, że Opera ma jakiś bug i żle wyświetla jakąś stronę z tą wtyką. Jest to ewidentny błąd Opery. Czy mogę to zgłosić do Adobe z żądaniem podjęcia działania - wywarcia nacisku na OS żeby to poprawili ?. No niby mogę. Tylko to "chore" jest jakieś takie.

Isnieje nie tylko fleszowa wtyka, jest ich dużo więcej. Czy w każdym przypadku OS ma podejmować działania, jeżeli jest coś nie tak z oprogramowaniem firm trzecich ?.

A czemu ci ludzie nie walą wprost do np. Adobe i tego nie zgłaszają, tylko liczą , że OS za nich to załatwi ?. Umiesz "liczyć" ? - licz na siebie.

Topiki na głównym forum na ten temat istnieją nie od wczoraj.kubusiek77 napisał(a):

Dzięki panowie...
Już myślałem że moja kochana opera pójdzie w odstawkę a bardzo się do niej przyzwyczaiłem i niecierpię FF

pozdro....party