nowy portal ZUS

w dziale Strony WWW w Operze
WuPeS napisał(a):

Wydawać by się mogło, że tworzony z rozmachem nowy projekt informatyczny ZUS-u, dodam że tworzony za publiczne pieniądze oraz ze wsparciem środków Unii Europejskiej, będzie poprawnie obsługiwał różne przeglądarki internetowe. Przy próbie logowania się do portalu przeglądarką Opera pojawia sie komunikat o niespełnianiu wymagań, po czym dalsze czynności jednak można wykonywać bezproblemowo. Zmiana prezentacji z Opery na inną przeglądarkę (poprzez F12 - preferencje witryny - sieć) powoduje, że komunikat nie wyświetla się przy logowaniu - ale nadal po zalogowaniu i wejściu do portalu wyświetlana jest informacja że użytkownik korzysta z nieobsługiwanej przeglądarki. Poruszanie się wewnątrz portalu nie stwarza problemow, podstrony są wyświetlane prawidłowo, nawigacja działa dobrze, ale przy wylogowywaniu się ponownie wyświetlany jest komunikat o niespełnianiu minimalnych wymagań.
Zaintrygowany takim działaniem i marnowaniem publicznych pieniędzy na wadliwy projekt posłałem do ZUS-u zapytanie następującej treści:

"Przy logowaniu się do portalu wyświetlany jest komunikat "Twoja przeglądarka nie spełnia minimalnych wymagań Nowego Portalu Informacyjnego." Proszę uprzejmie o podanie jakie sa te minimalne wymagania, które musi spełniać przeglądarka."

Celowo nie użyłem nazwy Opera aby nie sprowadzaĆ odpowiedzi do nazwy przeglądarki a skupić się na wymaganiach ;-)
Ciekaw jestem odpowiedzi ZUS-u, może przyniesie coś ciekawego co posłuży do usprawnienia przeglądarki Opera. Dam znać na forum

Medium napisał(a):

Najprościej ominąć problem i w preferencjach dla witryny przedstawić się (lub jak nie pomoże - maskować) jako FF.
Preferencje dla witryny czytasz z prawokliku na stronie, szukasz zakładki Sieć.

No i przy okazji proponuję napisać do szacownej instytucji, by uwzględniała też Operę, która w niczym od innych przeglądarek nie odstaje, a może i jest lepsza i bardziej bezpieczna.

Dodane:
Dranie!: https://pue.zus.pl/portal/errorpages/unsupportedBrowser.jsp
Ciekawe, czy rozszerzenie AntiBrowsniffer sobie poradzi z tym problemem?


Saskatchewan napisał(a):

Originally posted by Medium:

Najprościej ominąć problem i w preferencjach dla witryny przedstawić się (lub jak nie pomoże - maskować) jako FF.

Originally posted by WuPeS:

Zmiana prezentacji z Opery na inną przeglądarkę (poprzez F12 - preferencje witryny - sieć) powoduje, że komunikat nie wyświetla się przy logowaniu - ale nadal po zalogowaniu i wejściu do portalu wyświetlana jest informacja że użytkownik korzysta z nieobsługiwanej przeglądarki.

ZUS wymaga Firefoksa w wersji co najmniej szóstej, a Opera przy maskowaniu używa chyba user agenta Firefoksa 3.6 i dlatego to nie pomaga.

Medium napisał(a):

Originally posted by Saskatchewan:

ZUS wymaga Firefoksa w wersji co najmniej szóstej, a Opera przy maskowaniu używa chyba user agenta Firefoksa 3.6 i dlatego to nie pomaga.

To może IE?
A najlepiej wybrać

Kontynuuj mimo wszystkoOriginally posted by Medium:

Ciekawe, czy rozszerzenie AntiBrowsniffer sobie poradzi z tym problemem?

I poradziło sobie! smile
Komunikat:
https://pue.zus.pl/portal/errorpages/unsupportedBrowser.jsp się nie włącza
up

Ryszard napisał(a):

Było o http://pue.zus.pl/
http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=1442562

Originally posted by WuPeS:

Ciekaw jestem odpowiedzi ZUS-u, może przyniesie coś ciekawego co posłuży do usprawnienia przeglądarki Opera.


Na jaki adres pisałeś? Na ten z
http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=3516
Ja oprócz tego z powyższej strony dodałem
http://www.uokik.gov.pl/kontakt.php
i
http://www.nik.gov.pl/kontakt/
wink
Przyszedł tylko automat z UOKiK - że tak przekazanymi tematami się zajmują, jeżeli im podlegają.

Medium napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

Przyszedł tylko automat z UOKiK - że tak przekazanymi tematami się zajmują, jeżeli im podlegają.


Czyli pozostaje:

Originally posted by Medium:

rozszerzenie AntiBrowsniffer

plus rozgłoszenie tego w internecie.

WuPeS napisał(a):


Na jaki adres pisałeś?


Po zalogowaniu się do portalu wypełniłem formularz kontaktowy z zapytaniem jak wyżej; otrzymałem z automatu potwierdzenie złożenia.

Autorem projektu informatycznego jest firma SYGNITY, ale założenia programowe musiał przecież akceptować ZUS. W końcu za 18 mln złotych publicznych pieniędzy można oczekiwać porządnego produktu. To temat do dalszego ewentualnego rozwinięcia - bo nie dość że państwowa jednostka i projekt za publiczne pieniądze - to jeszcze realizowany ze wsparciem finansowym Unii Europejskiej, która nie lubi dyskryminacji , jeżeli temat dojdzie do centrali firmy Opera i ktoś zadziała zgłoszeniem do KE to może być ciekawie. Może grozic nawet wycofaniem dotacji unijnej :-(

WuPeS napisał(a):

Na zadane zapytanie jakie są minimalne wymagania, które musi spełniać przeglądarka internetowa wg wymagań portalu informacyjnego ZUS otrzymałem odpowiedź ogólnikową i nie na temat; cytuję

W celu prawidłowego korzystania z zasobów NPI wymagane jest: [nie pytałem o korzystanie z zasobów tylko o wymagania dla przegladarki]
1) połączenie z siecią Internet; [ ciekawe ? ]
2) przeglądarka internetowa: od Internet Explorer w wersji 8 lub nowszej albo przeglądarka Mozilla Firefox 6 lub nowszy, albo Chrome;
[ to już wiadomo z komunikatu wyświetlanego przy próbie logowania ]
3) system operacyjny Windows XP/SP2, 2003, 7 lub Vista, Linux; [ sprawdziiłem - działa logowanie z W2KPro Firefoxem]
4) włączenie obsługi technologii Java Script oraz tzw. „cookies”;
5) w przypadku niektórych elementów witryny internetowej może być konieczne zainstalowanie i włączenie wtyczki Flash Media Player w najnowszej wersji ze strony Adobe dla przeglądarek wymienionych w pkt 2 jeżeli takiej brakuje lub aktualizacja do najnowszej wersji w przypadku problemów z wyświetlaniem niektórych elementów strony.

Z zacytowanej odpowiedzi nie wymagają żadne wymagania których nie spełniała by Opera smile Brak wsparcia oraz pokazywanie komunikatu "nieobsługiwana przeglądarka" w przypadku Opery jest więc indolencją albo złośliwością.

Medium napisał(a):

Originally posted by WuPeS:

Brak wsparcia oraz pokazywanie komunikatu "nieobsługiwana przeglądarka" w przypadku Opery jest więc indolencją albo złośliwością.

Raczej to pierwsze, czyli indolencja.

Originally posted by WuPeS:

Autorem projektu informatycznego jest firma SYGNITY

I z pewnością dużo bardziej owocny byłby kontakt z tą firma, a nie z samym ZUS-em.

webcm napisał(a):

Zleceniodawcą jest ZUS, zatem oni powinni złożyć reklamację, ale można też napisać do Sygnity. Przydałaby się reaktywacja http://osiolki.net

pgmost napisał(a):

ZUS liderem informatyki
bigsmile