Wyświetlanie tabelek w Operze.

w dziale Strony WWW w Operze
tomasz.kaznowski napisał(a):

Cześć, jestem muzykiem i postanowiłem zrobić sobie stronkę. Postanowiłem też być profesjonalny ;-) - zaoptrzyłełm się w dwie knigi o pozycjonowaniu stron (trochę ciężka lektura), no i postanowiłem dostosować stronę tak coby dobrze wyglądała w Firefoxie, IE, Netscapie i Operze.

Generalnie mi się udało, ale... No nijak nie idzie mi pozbyć się wystających kresek w dość zaawansowanym układzie tabelarycznym właśnie pod Operą. Wszystkie 3 pozostałe przeglądarki tego nie wyświetlają, a Opera - owszem.

adres mojej stronki to: http://tomasz-kaznowski.net (to tak w ogóle, jakbyście chcieli zobaczyć - dopiero się rozwija)

A ADRES TESTOWEJ STRONY NA KTÓREJ WIDAĆ PROBLEM TO:
http://tomasz-kaznowski.net/contents/test_opera.htm

Zwróćcie proszę uwagę na wystającą kreskę nad słowami: "drobne formy wokalno-instrumentalne", "piosenki", "pieśni" oraz "muzyka wokalna" (to ostatnie, na samym dole).

Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc?

Pozdrawiam,
Tomek Kaznowski

Zaufany napisał(a):

1. Przeczytaj o arkuszach CSS. W dużym skrócie zamiast stylów inline (atrybut style="") należy stosować klasy (class=""), a dokładny styl opisać w stosownym arkuszu.
2. Napisz stronę w HTML 4.x Strict albo w XHTML Strict w trybie zgodności z HTML. Ogranicz stosowanie tabelek na rzecz sekcji (div) i list (ul, ol).
3. W trybie quirks, jaki się włącza dla Twojej strony, Opera robi błędy i jest to zamierzone. Jeśli zastosujesz sie do punktu 2, Opera włączy się w trybie standardowym, w którym prawie nie robi błędów. Inne przeglądarki też robią błędy, często inne.

grafio napisał(a):

Zerknąłem na tę stronę i chyba najprostszym sposobem jej "naprawienia" byłoby rozbicie tej tabeli na 4 osobne tabelki (większe formy , małe formy itd...) i umieszczenie ich jedna pod drugą. A tak między nami mówiąc, różnica w wyglądzie jest tak niewielka, że ja bym sobie tym nie zawracał głowy.

tomasz.kaznowski napisał(a):

ad. Big_Z: dzięki! Ale nie wiem, czy sobie z tym poradzę. Jak pisałem jestem muzykiem. I tak dobrze, że potrafię zrobić to, co zrobiłem. Arkusz stylów walidowałem przez stronę W3C i dostałem komunikat, że jest OK. Może będę mógł rozgryźć to, co napisałeś - ale nie wiem tego na pewno. Trochę to skomplikowane...

ad. grafio: także dziękuję! Głównie za otuchę ;-) Myślałem o Twoim pomyśle (nawet już wcześniej) ale stwierdziłem, że jednak większą kontrolę nad wyglądem mam w takim trybie.
Wiem, że uważacie że Opera jest najlepsza na świecie ;-) ale dlaczego - u licha - nie tylko IE, ale także Firefox i Netscape wyświetlają to dobrze? Czy mimo wszystko to z Operą (w tym wypadku) coś nie jest nie tak?

Spróbuję jeszcze zawalczyć wg. wskazówek Big_Z, ale jak nie dam rady to chyba pocieszę się Twoją wskazówką: "A tak między nami mówiąc, różnica w wyglądzie jest tak niewielka, że ja bym sobie tym nie zawracał głowy."

Dziękuję raz jeszcze!
:-)
Tomek

tomasz.kaznowski napisał(a):

Słuchajcie - rozwiązałem!!!

Wystarczyło z kodu:

<TABLE BORDER="0" CELLSPACING="0" ID="AutoNumber1" WIDTH="522" STYLE="border-collapse: collapse">

wyciąć:

STYLE="border-collapse: collapse"

TO WSZYSTKO! DZIAŁA!!!!

Zaufany napisał(a):

Krótka historia.

Microsoft zaimplementował obsługę CSS w swojej przeglądarce z bardzo wieloma błędami. Nie było jednak konkurencji, więc powstało wiele stron, które na owych błędach bazowały. W końcu jednak w wersji 6 postanowił owe błędy poprawić. Aby jednak zapewnić działanie jego nowej przeglądarki z tymi błędnymi stronami wprowadził dwa tryby: quirks (dziwadł) i standardowy.

Niestety ludze do dzisiaj bardzo niechętnie czerpią z dobrodziejstw trybu standardowego. Konkurencja Microsoftu musiała więc też wprowadzić tryb quriks do swoich produktów, aby poprawnie wyświetlać liczne, źle napisane strony.

Przełączanie się między tymi trybami następuje na podstawie doctype. Jeśli zastosuje się poprawne, pełne doctype trybu Strict, przeglądarka wyświetli stronę w trybie standardowym. W przypadku pozostałych Doctype różne przeglądarki zachowują się różnie.

Jak zauważyłem, tryb quirks opiera się na zamierzonym popełnianiu błędów w interpretacji CSS. Różne przeglądarki popełniają w dodatku różne błędy. Czyli w sumie nie wiadomo, jak dana strona się wyświetli. Cóż, prawie nikt nie zna się dobrze na tworzeniu stron w tym trybie.