Przewijanie stron, czyli największa bolączka Opery

w dziale Opera
endl3ss napisał(a):

Jak wiadomo jednym z największych problemów (zaraz obok wykrzaczania się i problemów na stronach) w Operze jest "szarpanie" przy scrollowaniu stron. Czasami jest to mało płynne przewijanie, czasami klatkowanie, czasami nawet dłuższe opóźnienia i zawieszki.

Firefox i Chrome, nawet IE jakoś sobie z tym radzą od dawna, tylko Opera zostaje w tyle, chociaż chyba od wersji 12.10 czy 12.11 odczuwalnie (pierwszy raz od długiego czasu) sytuacja się poprawiła, mimo to do wygodnego przeglądania stron to za mało.

U mnie włączanie akceleracji sprzętowej pogarsza jeszcze problem (8600GT), a czcionki stają się mało czytelne. Korzystanie z Gmaila na Operze to porażka, na Facebooku czy tutaj widać właśnie ów problem ze scrollingiem, tutaj w komentarzach już zawieszka, choć jak wspominałem już o wiele lepiej niż było, a takich stron jest wiele i na pewno każdy to zauważył.

Opery zmieniać nie zamierzam, bo nie ma dla niej godnego konkurenta, ale ten problem mnie irytuje gdyż jest zawsze widoczny. Do tego można dorzucić wykrzaczanie się podczas zwykłego przeglądania stron oraz problemy z działaniem czy wyświetlaniem stron, czasami (x64) potrafi też nieźle zamulić.

Czy autorzy nie widzą tego problemu czy nie potrafią go rozwiązać? Te wszystkie benchmarki czy zgodność ze standardami można sobie o kant tyłka rozbić, skoro nie da się normalnie przeglądać stron internetowych, przy tym hasło reklamowe brzmi "wygodniejsze przeglądanie".

Medium napisał(a):

Originally posted by endl3ss:

Jak wiadomo jednym z największych problemów (zaraz obok wykrzaczania się i problemów na stronach) w Operze jest "szarpanie" przy scrollowaniu stron.

Używasz płynnego przewijania?
Ja zawsze to wyłączam, bo wolę zwykłe i przy nim nie występują problemy.

Originally posted by endl3ss:

na Facebooku czy tutaj widać właśnie ów problem ze scrollingiem

Niby strona taka ciężka nie jest, ale dysk startuje ostro podczas wczytywania. Z przewijaniem trzeba zaczekać do całkowitego załadowania strony.

Natomiast do szybkiego przewinięcia góra/dół polecam ustawić sobie gest, albo skrót klawiaturowy:
GestureUp=Go to Top CM Bottom
U mnie to gest w górę, ale może być dowolny inny wolny w zestawie.gwarser napisał(a):

Ja, tak jak Medium, mam wyłączone 'płynne przewijanie' i szczerze mówiąc, płynne przewijanie autoscrollem (środkowy przycisk) jest właśnie jedną z rzeczy która trzyma mnie przy Operze (żadna inna przeglądarka nie robi tego tak dobrze). Też mam GF8600GT, ale nie używam akceleracji, bo na XP to zbytnio nie działa (mam problem z przezroczystymi okienkami). Dziwne, też że masz mało czytelne czcionki, bo jak ostatnio próbowałem, to były całkiem OK (ale to XP z wymuszonym OpenGL).

Medium napisał(a):

Na czcionki kiedyś JaDo (dawno nie zaglądał) podał do regulacji wygładzania ClearType Tuner dostępny po instalacji w panelu sterowania.

pgmost napisał(a):

Przewijanie na Onecie i Fejsbuku tnie, wykop z komentarzami w liczbie minimum 200 to koszmar, strona z kilkoma filmami YouTube tak samo
Ale na słabym sprzęcie
Gmail jest w porządku

ceglash napisał(a):

No tutaj się zgodzę z twórcą wątku. Płynne przewijanie w Operze nie jest wcale takie płynne na wielu stronach. W chwili gdy się je wyłączy, stronę jakoś da się przewijać, jednak bardziej "skacze" i to widać. Akceleracja sprzętowa dużo nie pomaga - to fakt.
Piszecie tu o używaniu scroll'a myszki, tylko że to metoda dla tych, co myszki używają, a co z tymi którzy mają notebooki i przewijają za pomocą touchpada ?? Touchpad touchpadowi też nie równy. Dlatego metoda przewijania powinna być uniwersalna, a do czego zmierzam ?? Ano do tego, że Opera nie oferuje możliwości dostosowania płynnego przewijania. Nie ma do tego żadnych opcji. W innych przeglądarkach jak Chrome czy Firefox w sumie też, ale do nich przynajmniej są rozszerzenia, dzięki którym można próbować dostosować płynne przewijanie do własnych potrzeb. Do Opery nie ma nic i tu jest moim zdaniem problem...

wrobotka napisał(a):

Proponuję zainstalować dodatek : https://addons.opera.com/pl/extensions/details/modern-scroll/?display=pl
Poprawia płynne przewijanie.
Należy wyłączyć w ustawieniach paski przewijania.

pgmost napisał(a):

To rozszerzenie może jest i fajne ale na fejsbuku i tak tnie i dodatkowo jak rozpędzisz przewijanie rolką myszki to jej nie ma szans zatrzymać bo rolką można kręcić szybko a fejsbuk mułowato się przesuwa i poooooowoli nadrabia te zadane wcześniej polecenia rolki

Edit:
I niestety z tym rozszerzeniem uaktywnia się inna przypadłość Opery - strona przy przewijaniu jakby dzieli się na pół i nierównomiernie się przesuwa - jedna część troszkę spóźnia
Pojawiło się to w O12 i występowało czasami, a z tym rozszerzeniem cały czas

wrobotka napisał(a):

@pgmost
Tak zauważyłem takie zjawisko, strasznie denerwujące. Niestety nic innego nie ma co by poprawiało wadę, która występuje podczas przewijania.
Żal bo Opera kiedyś słynęła właśnie z płynnego przewijania. Wszystkie przeglądarki przewijały skokowo a Opera płynnie. Teraz jest odwrotnie.

Medium napisał(a):

Co do szybkiego przewijania stron, na niektórych, przy przewijaniu jeszcze nie załadowanych do końca optycznie odrywa się się i wędruje w górę pasek postępu widoczny u mnie na dole w czasie ładowania.
I dzieje się to tylko w najnowszej Operze.

pgmost napisał(a):

Originally posted by wrobotka:

Tak zauważyłem takie zjawisko, strasznie denerwujące


Ale które? Bo 2 opisałem wink

Originally posted by Medium:

optycznie odrywa się się i wędruje w górę pasek postępu


Tego to dawno nie miałem, gdzieś kiedyś było ale dawno

wrobotka napisał(a):

To:
"strona przy przewijaniu jakby dzieli się na pół i nierównomiernie się przesuwa - jedna część troszkę spóźnia"

ceglash napisał(a):

Originally posted by wrobotka:

Proponuję zainstalować dodatek : https://addons.opera.com/pl/extensions/details/modern-scroll/?display=pl
Poprawia płynne przewijanie.
Należy wyłączyć w ustawieniach paski przewijania.


U mnie to rozszerzenie tak na dobrą sprawę nic nie robi... to już lepsze jest to:
https://addons.opera.com/en/extensions/details/slim-scrollbar/?display=en

Działanie ma podobne, z tą różnicą iż posiada opcję:


U mnie widać różnicę. Przewijana strona nie szarpie ani nie skacze. Nawet Facebook. No, chyba że dotrze się do końca pierwszej części wiadomości, to wtedy potrafi czyciąć, bo doczytuje starsze wpisy p
Spróbować można i przetestować wink

pgmost napisał(a):

Originally posted by ceglash:

U mnie to rozszerzenie tak na dobrą sprawę nic nie robi... to już lepsze jest to:
https://addons.opera.com/en/extensions/details/slim-scrollbar/?display=en


Tak, to rozszerzenie jest o klasę lepsze

lemari napisał(a):

Originally posted by pgmost:

to rozszerzenie jest o klasę lepsze


+1

ceglash napisał(a):

Originally posted by weep86:

Pisałem już wcześniej na temat rozszerzenia Slim Scrollbar i jego modyfikacji w wątku Wadliwe rozszerzenia. To te rozszerzenie obciąża przeglądarkę, przez co przewijanie jest mnie płynne.


No to w takim razie u Ciebie. U mnie efekt jest zupełnie odwrotny - po zainstalowaniu Slim Scrollbar wyraźnie widać poprawę w przewijaniu stron. Nie szarpią, nie przeskakują. Przewijanie jest ewidentnie poprawione i płynniejsze.

endl3ss napisał(a):

Rozszerzenie działa u mnie dwojako. Z jednej strony faktycznie mniej tych przeskoków jest, z drugiej strony (Facebook) przewijanie samo w sobie jest mniej płynne; nie jest tak idealne jak z normalnym paskiem przewijania. W ogóle co ma ten pasek do płynności? :| Ogólnie jak by nie działało to problemu nie rozwiązuje, na stronach szczególnie przy ładowaniu będzie szarpać, gdzie dużo elementów tam mało płynnie, Gmail ma sporego laga, wiele animacji nie działa płynnie jak ostatnia od Google. Chyba bardziej kwestia silnika.

Medium napisał(a):

Originally posted by endl3ss:

Chyba bardziej kwestia silnika.

Albo identyfikacji przeglądarki. Spróbowałeś ją zmienić w preferencjach dla witryny?

ceglash napisał(a):

Originally posted by endl3ss:

Z jednej strony faktycznie mniej tych przeskoków jest, z drugiej strony (Facebook) przewijanie samo w sobie jest mniej płynne; (...) Gmail ma sporego laga, wiele animacji nie działa płynnie jak ostatnia od Google. Chyba bardziej kwestia silnika.


U mnie z tym rozszerzeniem nie ma większego problemu z przewijaniem płynnym na Facebook'u, co do Gmaila to się zgadza - trochę szarpie, ale też nie tak, jak w poprzednich wersjach Opery.
Kwestia silnika czy nie - ważniejsze jest to, że ja korzystam z Opery pod Linuxem, może wersja dla systemów z pingwinkiem jest bardziej pod tym kątem dopracowana niż wersja dla systemów z okienkami p [joke]

endl3ss napisał(a):

Po włączeniu Hardware Acceleration i WebGL jest jeszcze gorzej, a niby powinno być lepiej. Do tego te rozmyte czcionki...

http://i.imgur.com/N2owe.png

EDIT: Nie no żeby być obiektywnym - w niektórych przypadkach jest nieco lepiej (Gmail) a mozaika z Wykop.pl działa płynniej niż na Chrome smile Jednak w większości jest gorzej (Youtube, porażka) no i te fonty...

Medium napisał(a):

Originally posted by endl3ss:

http://i.imgur.com/N2owe.png


Spróbuj zmienić czcionkę w polach tekstowych wielowierszowych.

endl3ss napisał(a):

Nic nie daje jakakolwiek zmiana czcionek. Jednak zauważyłem jeszcze, że na Windows XP ten problem nie występuje (obecnie korzystam z Windows 7 x64). Do tego na Win XP przewijanie stron ładnie śmiga a po włączeniu akceleracji jest jeszcze lepiej i żadnych problemów. Może to tylko tak na Windows 7, sam nie wiem.

Medium napisał(a):

Originally posted by endl3ss:

Może to tylko tak na Windows 7, sam nie wiem.

A czym różni się Twój XP od W7? Może jest jakaś istotna różnica w ustawieniach czcionek (wygładzanie itp.)?

endl3ss napisał(a):

No właśnie nie ma różnicy, ta sama wersja Opery, domyślne ustawienia. Tylko system inny, 32 bity i 64 bity. Nie mam pojęcia.

Przy okazji powiem, że Win XP śmiga aż miło po kilku latach a Win 7 strasznie muli na 3 GB RAMu, chociaż pousuwałem i powyłączałem wszystko co możliwe.

Medium napisał(a):

Originally posted by endl3ss:

domyślne ustawienia. Tylko system inny

No właśnie chodzi o ustawienia systemowe czcionek, nie te operowe.


karolkuich napisał(a):

Płynne przewijanie nie jest uzależnione tylko od ilości "dociąganych" obrazków, ale także, a może przede wszystkim od elementów strony, które "poruszają" się wraz z oknem przeglądarki, lub wysuwają w trakcie przewijania. Kto ma konto na Facebooku niech wrzuci poniższe linijki do filtra CSS i wejdzie na swoją ścianę:

div#pagelet_bluebar,
div[class="stickyHeaderWrap clearfix"],
ul[class="fbTimelineScrubber fixed_elem"],
div[class="fbChatSidebar fixed_always"],
div[class="fbNub fbDockChatBuddyListNub hide_on_presence_error"]
{ display: none !important }

endl3ss napisał(a):

Originally posted by Medium:

Originally posted by endl3ss:

domyślne ustawienia. Tylko system inny

No właśnie chodzi o ustawienia systemowe czcionek, nie te operowe.Przeszedlem z DirectX na OpenGL (opera:config#Preferred renderer na 0 czyli włączenie OpenGL oraz opera:config#Enable Hardware Acceleration na 2 czyli wymuszenie przyśpieszenia sprzętowego) i czcionki są już w porządku. Problem scrollingu także zniknął na wielu stronach, mimo to pojawiły się inne problemy jak znikające obramowanie okna Opery, później wszystko mi się zawiesiło i nie wstało, ale nie wiem czy to problem z tymi ustawieniami, na razie testuję. Czyli jest to problem z renderowaniem czcionek przy użyciu DirectX.

ceglash napisał(a):

Originally posted by endl3ss:

przewijanie samo w sobie jest mniej płynne; nie jest tak idealne jak z normalnym paskiem przewijania. W ogóle co ma ten pasek do płynności? :|


No, pasek paskiem ale zauważcie jak na wydajność płynnego przewijania wpływa zmniejszanie lub zwiększanie w Preferences -> History -> Memory Cache/Disk Cache.
U mnie jest tak, że jak ustawię poniżej 400MB albo nie na Automat to zaczyna przycinać, szarpać i ogólnie widać sporą różnicę. Jak całkowicie wyłączę - tnie tak, że się przeglądać normalnie strony nie da...
Jak dla mnie to nie powinno mieć wpływu, chyba że faktycznie coś namodzili nie tak jak trzeba. Objawia się to od wersji 12.xx - żeby potwierdzić czy na 11.64 też tak było, muszę znaleźć chwilę i zainstalować.

ceglash napisał(a):

Mam nadzieję że przymniecie oko na post pod postem, czego z reguły nie robię... ale tak tylko informacyjnie: ukazały się nowsze wersje obu dodatków Modern Scroll oraz Slim Scrollbar. Autor tego drugiego, oficjalnie zapowiedział że nie wie kiedy będą ukazywały się kolejne, gdyż nie ma czasu się zajmować rozszerzeniem, zarekomendował Modern Scroll jako zamiennik dla swojego. Tutaj właśnie chciałbym, abyście przyjrzeli się temu dodatkowi. Autor - christoph142 wprowadził dodatkowy parametr, pozwalający ustawić odległość (w procentach) o jaką będzie się odbywało przewijanie strony za pomocą kółka myszy/touchpada. Tego własnie mi osobiście brakowało. Od razu mała uwaga z mojej strony - że może nie działać z jednocześnie włączonym płynnym przewijaniem. Jednak komfort przeglądania stron znacznie się poprawia smile
Spróbujcie, piszcie opinie - ja jestem usatsfakcjonowany happy

wrobotka napisał(a):

Originally posted by ceglash:

Od razu mała uwaga z mojej strony - że może nie działać z jednocześnie włączonym płynnym przewijaniem.


Zapytałem o to christoph142
Odpowiedź:
"You're aware that you dug out a pretty old post here, right?
So what's the deal?
The "smooth scrolling" option in Opera's settings does not affect modern scroll unless you deactivate the "custom scrolling functions" in modern scroll's settings if that's what you wanna know."

ceglash napisał(a):

Moim zdaniem takie rzeczy powinno się umieszczać w opisie rozszerzenia, a nie zostawiać odpowiedź w komentarzach. Jakbym się nudził i miał za dużo wolnego czasu, to może i bym przejrzał wszystkie (bo zakładam że tam jest to zawarte) ale akurat tak się składa, że nie mam i nawet mi się nie chce rozwijać tych wszystkich stron i czytać, bo to strata czasu jest po prostu...
rolleyes

[edytowane]
Znalazłem mały błąd w rozszerzeniu, dotyczy przewijania kursorami a nawigowaniem w tekście pomiędzy literkami. Na paru stronach dziwne rzeczy się dzieją. Zgłosiłem już autorowi - może to naprawi.


EDIT 2:
Jest jedna sprawa. Ostatnio bowiem bawiłem się w instalowanie czystej wersji Opery. Ściągnąłem 11.64 i ostatnią 12.14 - pierwszą zainstalowałem dla testu 11.64 i coś mnie podkusiło, żeby znów na niej trochę posiedzieć. Po paru dniach zainstalowałem 12.14 i jakież moje zdziwienie było, gdy zauważyłem że przewijanie jest o klasę gorsze w nowszej wersji irked Standardowo Płynne przewijanie jest nieaktywne. Różnica jest w przeskokach. Na 11.64 są mniejsze. Na 12.14 większe i Opera bardziej szarpie. Mógłby ktoś w wolnej chwili sprawdzić i ewentualnie potwierdzić lub podzielić się własnymi spostrzeżeniami ??
Jeśli można - to proponuję testować za pomocą touchpada a nie myszy.

EDIT 3:
Sprawdziłem jak przewijanie ma się do wersji 12.14 build 1737 czyli sprzed tej "przebudowy". Okazuje się, że jest tak jak na 11.64 - zatem wygląda to tak, że ostatnia odsłona Opery czyli 12.14 build 1738 coś namieszała. Tak wynika z moich obserwacji.

covo napisał(a):

Originally posted by ceglash:


U mnie to rozszerzenie tak na dobrą sprawę nic nie robi... to już lepsze jest to:
https://addons.opera.com/en/extensions/details/slim-scrollbar/?display=en

Działanie ma podobne


ano wlasnie - podobne; czyli w zasadzie żadne smile tylko dociążanie opery

Łukash napisał(a):

Originally posted by covo:

ano wlasnie - podobne; czyli w zasadzie żadne tylko dociążanie opery


Kosmetyka = większa przestrzeń dla strony, nie obciążą Opery patrz opera:cpu.

Medium napisał(a):

Originally posted by Łukash:

Kosmetyka = większa przestrzeń dla strony

No właśnie teraz w związku z dużą przestrzenią ekranu strony aplikują sobie zamiast paska menu w przeglądarkach zafiksowany pasek menu strony, zamiast paska stanu w przeglądarce, jakieś paski do obsługi strony...
Nie podoba mi się ta moda.

covo napisał(a):

Originally posted by Łukash:

Kosmetyka = większa przestrzeń dla strony


te 5mm opcjonalnego paska operowego to naprawde zero dramatu...
natomiast poprawy w "jeżdżeniu" strony - nie widze w ogole, nie chodzi b. gladko, a po to w koncu jest to rozsz..

lemari napisał(a):

Originally posted by covo:

te 5mm opcjonalnego paska operowego to naprawde zero dramatu...


... na ale nie na laptopie/netbooku.

covo napisał(a):

Originally posted by lemari:

Originally posted by covo:

te 5mm opcjonalnego paska operowego to naprawde zero dramatu...


... na ale nie na laptopie/netbooku.


jesli o mnie chodzi - alez wlasnie na laptopie.
(a nie masz tam gdzies w systemie regulacji szer. paska...? u mnie szer. to max 5 mm,ale juz nie pamietam,jak ustawione)

lemari napisał(a):

Originally posted by covo:

jesli o mnie chodzi - alez wlasnie na laptopie.


Wać Pan chcesz nosić „denka od jaboli” ;-).

ceglash napisał(a):

Opera tak na dobrą sprawę najlepiej i najpłynniej przewija strony, gdy History -> Memory Cache - ustawia się na Automatic. Disk Cache można wyłaczyć albo nie - wedle woli. Najważniejsze jest, aby pamięć była ustawiona na automat. Każda inna opcja powoduje że bardziej przycina.

W kwestii rozszerzeń - sprawdzałem zarówno Modern Scroll jak i Slim Scrollbar - to drugie działa o niebo lepiej. Modern oferuje więcej opcji, ale cóż z tego, jeśli przewijanie bardziej tnie i nic nie pomaga. Przynajmniej u mnie. Nadal jednak twierdzę, że Opera nie wie co to jest płynne przewijanie. Nawet z rozszerzeniami. Dla porównania proponuję sobie sprawdzić kombinację Firefox/Chrome + Smooth Scroll. Dla Firefoxa jest dostępne tutaj a dla Chrome tutaj.

covo napisał(a):

Originally posted by ceglash:

Opera nie wie co to jest płynne przewijanie. Nawet z rozszerzeniami


i to jest sedno tak zwane.