Sprawdzanie pisowni.

w dziale Opera dla systemów Linux, Mac OS, FreeBSD oraz Solaris
dziadu napisał(a):

Witam!

To mój pierwszy post na tym forum.

Szukałem możliwości dodania do Opery modułu sprawdzania pisowni. Na stronce http://www.opera.com/support/tutorials/opera/spellcheck/ jest napisane, że Opera sama wykrywa zainstalowanego ASpella.
U mnie jednak nic nie ma, po zaznaczeniu tekstu mam tylko: szukaj, słownik PWN i tłumacza, nie ma nic, co by korzystało z ASpella. Na Google ani na tym forum nic takiego nie widziałem.

Siedze na Gentoo-X86_64, nie sprawdzałem czy działa to na WinXP bo żadko z niego korzystam. Tu jst link do http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=88547 gdzie ten temat też jest poruszany ale on dotyczy Opery-8 więc może by już nieaktualny.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł to proszę o pomoc.

Pozdrawiam
rl.

Barthezdeleted napisał(a):

Cześć,

Sprawdzanie pisowni przy pomocy słownika w Operze dostępne jest wtedy gdy wprowadzasz jakiś tekst.Powinien być aktywne np.: podczas wprowadzania tekstu do posta.Słownik nie służy natomiast do sprawdzania tekstu zaznaczonego na stronie,a przynajmniej mi nic o tym nie wiadomo.

dziadu napisał(a):

Dzięki FloatingSkull, jeszcze raz przeczytałem ten artykuł i rzeczywiście pisze tam o menu kontekstowym dla pola edycji.

Teraz "już" mi działa.

dziadu napisał(a):

Musze niestety odwołać swoje ostatnie słowa... Działa owszem, ale na WinXP (bo tam to testowałem), ale na Gentoo dalej wywala mi komunikat że ta usługa nie jest zainstalowana, mimo, ze mam Aspell-0.60 zainstalowany (na 100%, robiłem to kilka razy w ciagu ostatnich dni).

Madar50 napisał(a):

A u mnie na mandrivie 2006, sprawdza, ale w języku en. Jak to zmienić, by język byl pl.? Mam zainstalowane perl-Text-Aspell-0.05-1mdk.i586.rpm.
Pozdrawiam
Adam

dziadu napisał(a):

I znalazłem winowajce. Biblioteki z systemu 64-bitowego nie zadziałąją oczywiście z 32-bitową Operą więc przekompilowałem Aspella na maszynie 32-biotwej, przekopiowałem biblioteki (libaspell.la i libaspell.so.15.1.4) i teraz ciesszę się sprawdzaniem pisowni w Operze.

Dzięki wszystkim za pomoc.

szyk napisał(a):

Originally posted by Madar50:

A u mnie na mandrivie 2006, sprawdza, ale w języku en. Jak to zmienić, by język byl pl.? Mam zainstalowane perl-Text-Aspell-0.05-1mdk.i586.rpm.


Może zainstaluj normalnego Aspella + aspellowy słownik języka polskiego? Ew. zapytaj na jakimś forum Mandrivy, tam się powinni lepiej znać. smile