A moim zdaniem poczta nie działa jak należy...

w dziale Opera Mail - poczta, czat, grupy dyskusyjne i kanały informacyjne
maccam napisał(a):

Po róznych doświadczeniach, ze różnymi klientami poczty korzystam wyłącznie z poczty na stronach www (gmail konkretnie) Ale dziś postanowiłem spróbować, zapuściłem swoje dwa konta z gmaila w operze. Na początku było miło, bo opera sama "ustawiła" nr portów, typy zabezpieczeń itp na kontach. Potem już było do kitu. Najpierw automatycznie rozpoczeło się ściąganie maili, więc sądziłem, że jest OK, ale po chwili zorientowałem się, że maile są z jednego konta i są to WYŁĄCZNIE maile "wysłane" - czyli listy, które ja do kogoś napisałem. Nie doszedłem, jak przełączyć się z jednego konta na drugie - nie wiem więc, czy jestem ślepy (dopuszczam taką ewentualność) - czy moja opera "zgubiła" część swojej funkcjonalności. Żadnych więcej maili nie udało mi się ściągnąć - poza "wysłanymi" z jednego konta.

Żeby była jasność, to w gmailu mam wszystko poustawiane jak należy, dostęp przez pop itp. Żeby była jeszcze większa jasność (dobra, to już złośliwość) ten okropny OE, nie mówiąc o mniej okropnym firefoksie sobie z tym radził.

Ryszard napisał(a):

I czego konkretnie oczekujesz od czytelnika? Potwierdzenia, że nie umiesz posługiwać się M2?

maccam napisał(a):

Słuchaj, ja jestem zupełnie pewnien, że nie potrafię. Oczekuję raczej na proste podpowiedzi w rodzaju: tak, to prawda, że jesteś ślepy, ale jak już koniecznie chcesz mieć dwa konta to przełączać między nimi możesz się tak: ... A jak chcesz ściągnąć maile z gmaila to trzeba tak: ... Nie da się na wszystkim zjeść zębów, czasem trzeba poprosic o pomoc...

Ryszard napisał(a):

Originally posted by maccam:

Żeby była jeszcze większa jasność (dobra, to już złośliwość) ten okropny OE, nie mówiąc o mniej okropnym firefoksie sobie z tym radził.

Jak rozumiem opisy ustawień na gmailu na zakładce "Przekazywanie i POP" jak "otrzymana" wiadomość została pobrana pobrana przez POP3 to żeby ją pobrać ponownie trzeba kliknąć w odpowiednim miejscu - pamiętałeś o tym przed "podłączeniem" gmaila do M2?popgmail.png (ta 20:28 to godzina mojego logowania do webmaila gmaila)

jak już koniecznie chcesz mieć dwa konta to przełączać między nimi możesz się tak:


Jest tyle różnych możliwości, że to się tak nie da. Pwenie najpotrzebniejsze teraz będzie:
Narzędzia - Konta poczty i czatu - [Właściwości] i na zakładce "odbieranie" odptaszkuj pobieraj co ...minuty (wyłącz chwilowo automatyczne sprawdzanie konta)
Otwórz panel poczta [Ctrl]+[Shift]+[3], na górze jest przełącznik, powinieneś w nim widzieć pozycję "wszystkie konta", a na samym dole po prawej mały trójkącik - jak go klikniesz to zobaczysz listę kont z opisem "gotowość do połączenia"
Gdy klikniesz w mały trójkącik przy [Sprawdź/Wyślij] zobaczysz listę kont. Klik w jedno i widać, że następuje łączenie.
Sprawdzisz prawidłowość ustawień kont, zajmiemy się automatyzacją.
Każda odebrana wiadomość trafia domyślnie do widoku "Nieprzeczytane".

maccam napisał(a):

Nie, no sorry, ala ja chyba mam coś pokopane po prostu. To odznaczenie na popie to mam od dawna, aczkolwiek po Twoim poście spróbowałem jeszcze raz, lecz nic to nie dało. Tym razem (obydwa konta załozyłem od nowa) sciągnął wiadomości z "wysłanych" tego drugiego. Dlaczego tylko z jednego i w dodatku z "wysłanych"? Żaden klient poczty z którym miałem do czynienia dotychczas (a było ich ze sześć), nie ściągał poczty z "wysłanych" z www. To prztykanie trójkącikami wcześniej zauważyłem, ale u mnie pod "aktywne konta" (na górze po lewej, na liście folderów poczty) jest niestety tylko jedno konto - w dodatku to, z którego nic nie ściągnął. Jestem absolutnie pewnien poprawnej konfiguracji obydwu kont (serwery, hasła, porty etc...). Jedno w tym wszystkim działa - z jednego i drugiego konta można wysłać maila. Ehh... Przy tym raczej nie eksperymentuje z komputerem, bo nie mam na to czasu, więc raczej nie mam nakwaszone w systemie (XP). Mógłbym jeszcze uaktualnić do 9.02, ale nie wiem sam...

Ryszard napisał(a):

Originally posted by maccam:

Dlaczego tylko z jednego i w dodatku z "wysłanych"?

Dlaczego tylko z jednego - nie wiem. Dlaczego z wysłanych - tak właśnie działa gmail - wiadomości wysłane przez webmaila (zapisane w "brudnopisie też) są pobierane przy najbliższym połączeniu klientem pocztowym i odwrotnie - to co wysyłasz klientem pocztowym jest też na serwerze w wysłanych. Takie kalekie IMAP

Originally posted by maccam:

Żaden klient poczty z którym miałem do czynienia dotychczas (a było ich ze sześć), nie ściągał poczty z "wysłanych" z www.

Na gmailu nie ściągał?

Popatrz na Narzędzia - Konta poczty i czatu... ile tam masz kont.
Możesz zrobić i umieścić tu *.png jak to u Ciebie wygląda? popgmail2.png

maccam napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

Dlaczego z wysłanych - tak właśnie działa gmail - wiadomości wysłane przez webmaila ... są pobierane przy najbliższym połączeniu klientem pocztowym i odwrotnie - to co wysyłasz klientem pocztowym jest też na serwerze w wysłanych.
.....
Na gmailu nie ściągał?


No to może juz wiem, dlaczego wcześniej tego nie zauważyłem (że ściaga wysłane). Poniewaz w ciągu dnia przelatuję po 4 komputerach pracowniano-domowych a na wszystkich chcę mieć to samo, to ostatnio kiedy korzystałem z gmaila i mozilli miałęm ustawione domyślne wysyłanie ukrytej kopii każdego maila na swój własny adres - tak zeby na każdym kompie mieć wszystkie własne wysłane. To mogło maskować to o czym piszesz (że takie ściąganie wysłanych działa na gmailu naturalnie - nie miałem o tym pojęcia)

Popatrz na Narzędzia - Konta poczty i czatu... ile tam masz kont.
Możesz zrobić i umieścić tu *.png jak to u Ciebie wygląda?


W Narzędzia - Konta poczty i czatu... mam oczywiście dwa konta, ale pod zakładką aktywne konta tylko jedno. Zrzut moge zrobic wieczorkiem w domu, bo w pracy jeszcze nie zapuściłem opery.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by maccam:

ale pod zakładką aktywne konta tylko jedno

Co Ty rozumiesz pod "zakładką aktywne konta"?

Originally posted by maccam:

Poniewaz w ciągu dnia przelatuję po 4 komputerach pracowniano-domowych


Obawiam się, że w takiej sytuacji to albo wyłącznie webmail, albo porządne konto IMAP. Myślę, że dla gmaila zawsze powstawać będzie problem niedociagania którejś wiadomości na którymś komputerze po pobraniu przez inne.

maccam napisał(a):

Aktywne konta! Co to są aktywne konta? To jest żart miesiąca w moim wykonaniu :-). A mam to tu:
1.jpg
o święta naiwności... :
2.jpg
(sorry za jpegi)
Niezależnie od tego dziś zaczął odbierać maile. Martwi mnie to, co napisałeś, że maile się będą gubić pomiędzy kompami. Z tego powodu porzuciłem wszystkie poprzednie progsy pocztowe i wróciłem do www. Poza tym, widzę, że poczta z obydwu kont jest pomieszana i widoczna jako konglomerat w przeczytanych. Czy nie ma naturalnej mozliwości rozdzielenia tych kont (innej niz filtrowanie?)

W zasadzie www nie jest złe. Męczy tylko, kiedy trzeba dużo załaczników wysłać.

golew napisał(a):

Originally posted by maccam:

Czy nie ma naturalnej mozliwości rozdzielenia tych kont (innej niz filtrowanie?)


Możesz wyświetlać w danej chwili wiadomości tylko z danego konta. Kliknij prawym na odebrane i wybierz "Pokaż wiadomości z"

krzychoocpp napisał(a):

Originally posted by maccam:

Czy nie ma naturalnej mozliwości rozdzielenia tych kont (innej niz filtrowanie?)Kliknij prawym w panelu poczty i wybierz "Pokaż wiadomości z..."

edit: I znowu mnie wyprzedzili p można usunąć post.

maccam napisał(a):

Ale koledzy sa szybcy, jak rewolwerowcy ;-)

golew napisał(a):

Koleżanki też wink

maccam napisał(a):

Originally posted by golew:

Koleżanki też wink


O niech mnie kule biją, żem pci pięknej nie zwąchał! Dla naprawienia tej gafy zjem swój kapelusz bez popijania ;-)

Ryszard napisał(a):

Ja go proszę o *.png, a on mi robi *.jpg no wziąść i zabić. wink

Originally posted by maccam:

Czy nie ma naturalnej mozliwości rozdzielenia tych kont (innej niz filtrowanie?)

Filtrowanie to właśnie naturalna metoda rozdzielenia wiadomości. (Zastosuj do wiadomości których dowolne pole nagłówka zawiera adres1@gmail.com i masz w jednym widoku wszystkie z danego konta, wysłane i odebrane. Trzeba tylko przełamać schematyczność myślenia - nie "lezę" do Odebranych, ale do Filtry.

Originally posted by maccam:

Martwi mnie to, co napisałeś, że maile się będą gubić pomiędzy kompami.

Oczywiście na pewno byłoby to wiadomo po wykonaniu kilku testów na które nie mam czasu, ani ochoty wink ale przesłanki są jednoznaczne http://files.myopera.com/Ryszard/files/popgmail.png - żadna z pozycji przy "Obsługa POP" nie jest zakropkowana, jest tylko opis - "Stan - pop włączony".
(Które kliknąłęm w momencie włączania obsługi pop? Żebym to ja pamiętał.)
Jest pozycja "Uaktywnij POP dla wszystkich wiadomości (nawet już pobranych wiadomości)" ale podejrzewam, że zadziała "jednorazowo" - to znaczy po wybraniu tej pozycji można będzie przy połączeniu pobrać wszystkie wiadomości, a następnie gmail przełączy się do stanu "POP jest włączony dla poczty otrzymanej od". W każdym razie pewne jest, że dla konta gmail mam odptaszkowane w Operze "Pozostaw wiadomości na serwerze" a i tak wiadomości na serwerze zostają - czyli za pilnowanie które wiadomości już pobrałem (robienie ich "skasowanymi" dla pop3) odpowiada mechanizm "po stronie serwera".
A może się mylę i każdy program łączący się z gmailem będzie spokojnie odbierał swoją porcję - od ostatniego logowania?

maccam napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

Ja go proszę o *.png, a on mi robi *.jpg no wziąść i zabić. wink

w zasadzie na czym polega różnica? jpeg też chyba jest nieźle skompresowany, a ja takie zrzuty zapisyję przy kompresji 70 czy nawet 80%

Oczywiście na pewno byłoby to wiadomo po wykonaniu kilku testów na które nie mam czasu, ani ochoty wink ale przesłanki są jednoznaczne - żadna z pozycji przy "Obsługa POP" nie jest zakropkowana, jest tylko opis - "Stan - pop włączony".

Tak niestety to właśnie działa jak mówisz, sądziłem jednak, że to wina programów pocztowych, a to niejako jest jak widzę nie do pokonania...

Jest pozycja "Uaktywnij POP dla wszystkich wiadomości (nawet już pobranych)" ale podejrzewam, że zadziała "jednorazowo"

Tak to niestety własnie działa, kilka razy z tego korzystałem zanim się zorientowałem, że tak właśnie jest

za pilnowanie które wiadomości już pobrałem (robienie ich "skasowanymi" dla pop3) odpowiada mechanizm "po stronie serwera". A może się mylę ...?

W weckend będę miał troche czasu to jeszcze popróbuję... Tak czy siak dzięki za pomoc!

golew napisał(a):

Originally posted by maccam:

w zasadzie na czym polega różnica? jpeg też chyba jest nieźle skompresowany,


Na wyglądzie. Png jest nie tylko skompresowany ale i skompresowany bezstratnie, więc obrazki są ładniejsze smile