Bittorrent

w dziale Po godzinach
daroc napisał(a):

Zainteresowałem się siecią Bittorrent. Nie używam do ściągania plików Opery (M.in. dlatego bo po każdym zamknięciu i otwarciu Opery i zastartowaniu pobierania plików, pojawia mi się "checking files" - co trwa dość długo. W innych programach takiego czegoś nie ma. Poza tym Opera ma dość słabo konfigurowalnego klienta BT. Nie o tym jednak chciałem pisać.), lecz programu BitComet 0.70.
Problem w tym, że cokolwiek bym chciał ściągnąć, odbywa się to bardzo powoli. Download co jakiś czas osiąga okolo 10 - 12 KB/s, po czym spada do około 4 - 5 KB/s. Z uploadem zresztą dzieje się podobnie - wysyłam około 3 KB/s, np. do 5 peerów. Średnie wykorzystanie mojego łącza (mierzone w okresie kilku minut programem DUMeter) to około 14 / 7 KB/s (download/upload), podczas gdy mam łącze 32 / 16 KB/s. Pobieranie i wysyłaniem mam ustawione na unlimited.
W programie mogę wyczytać:
Połączonych seedów: 29 (maksimum możliwych: 29)
Połączonych peerów: 55 (maksimum możliwych: 513)
Prędkość ściągania: 10 KB/s od 22 Peerów
Prędkość wysyłania: 9 KB/s do 3 Peerów
(Sądzę że ściąganie średnio 0,45 KB/s od jednego peera to trochę mało...)

Czy takie zachowanie jest normalne? Da się coś zmienić? Czy może mój dostawca usług internetowych coś blokuje?
Próbowałem zmienić port nasłuchiwania na 80, ale to nic nie pomogło.
Sieć BT ma wiele zalet, wiele osób chwali go sobie, jednakże tak mała prędkość pobierania plików wcale mnie nie satysfakcjonuje. Szybciej pobrałbym potrzebne mi pliki poprzez HTTP.

Update:
Aha, gdy transfer spada, ilość "połączonych peerów/seedów" ani podana ilość peerów przy "prędkość wysyłania/ściągania" nie zmienia się. Tylko wyświetla mi się np. Prękość ściągania: 3 KB/s od 21 Peerów.
I jeszcze jedno... mam internet z firmy MultiMedia.
Czy Wy też macie takie problemy? A może wypowie się ktoś, kto także korzysta z usług ww. firmy?

Zajec napisał(a):

Rozumiem, że IP masz zewnętrzne, albo przynajmniej zapewniony forwarding odpowiednich portów?

U mnie wygląda to tak, że przez 5 minut klient BT ściąga mi dane z prędkością 80KB/s, a potem spada go 5-10. Gdy użyję netstat to widzę kilka połączeń z różnymi IP przy których widnieje ogromna wartość w kolumnie Recv-Q lub Send-Q (nie pamiętam.

Gdy w kliencie BT zbanuję dany adres IP wszystko wraca do normy. Na kolejne 5 minut.

Nie potrafię sobie poradzić z moim problemem, ale może Cię to trochę nakieruje?

daroc napisał(a):

Mam zewnętrzne IP.
U mnie od początku jest wolno.
Gdzie w netstat widzisz kolumnę Recv-Q? Chodzi o polecenie netstat w wierszu poleceń np. WinXP?
Mi się pojawia tylko tyle (screen poniżej)...

screen.png

Update: Chciałem jeszcze zapytać... Dlaczego jest np. 700 peerów, a mój komputer łączy się tylko z 50 - 60?

Zajec napisał(a):

W Linuksie jest domyślnie. Zobacz czy są dostępne jakieś parametry ( netstat /help)

netstat
Active Internet connections (w/o servers)
Proto Recv-Q Send-Q Local Address      Foreign Address     State
tcp    0   0 192.168.0.2:8306    polaris.student.pu:imap ESTABLISHED
tcp    0   0 192.168.0.2:8239    unused-2170170:gadugadu ESTABLISHED
tcp    0   0 192.168.0.2:6531    ik-in-f19.goog:www-http ESTABLISHED
tcp    0   0 192.168.0.2:27726    host-195-11:xmpp-client ESTABLISHED

daroc napisał(a):

Przed chwilą ściągałem przez kilkanaście minut (tak jakoś od 23:00) jeden plik z prędkością 28 KB/s.
Najbardziej intryguje mnie fakt, że pobieranie jest jednak przez większość czasu bardzo nieregularne, tj. pobieram przez dwie sekundy około 20 KB/s, a potem przez 5 sekund 3 KB/s.

W dziale Peers mam kolumny z użytkownikami z którymi jestem połączony. Przy większości z nich w kolumnie "inicjacja" widnieje "lokalny". Co to oznacza?

screen.png

Update: Czy istnieje jakiś system nagradzania za wysyłanie danych do innych? Coś takiego istnieje chyba w eMule. Czy chodzi o takie zwykłe zasady dobrego postępowania (stosunek UL/DL conajmniej 1)?

Update2: W WinXP nie widzę żadnego przełącznika, który pokazywałby taką kolumnę.. Swoją drogą co w ogóle oznacza ta kolumna? Transfer? Może po prostu użyję innego narzędzia.

JaDo napisał(a):

Originally posted by daroc:

Update: Czy istnieje jakiś system nagradzania za wysyłanie danych do innych? Coś takiego istnieje chyba w eMule. Czy chodzi o takie zwykłe zasady dobrego postępowania (stosunek UL/DL conajmniej 1)?


Istnieje coś takiego jak współczynnik/ratio UL do DL, nie na każdym serwerze np. na mininowa.org podobno nie ma. Ale jak to dokładnie działa - nie wiem. Mniej więcej - jak dużo wysyłasz to jesteś "nagradzany".

zwykłe zasady dobrego postępowania

Gdzieś "dzwonili", że jeśli tylko ściągasz i nie udostępniasz, to możesz być zbanowany. Być może takie zasady panują na stronach/serwerach gdzie trzeba się rejestrować.

Originally posted by daroc:

Może po prostu użyję innego narzędzia.


microTorrent[/i] smile . Dobrze jest zaopatrzyć się w ipfilter.dat (może być ten z eMule). Banowanie_BC µTorrent też ma opcję DHT.

daroc napisał(a):

W microTorrencie na razie jakichś supertransferów nie zuważyłem...
W dzienniku wyświetla i się w nim "unable to map UPnP port". Czy to przeszkadza w osiąganiu wysokich transferów?
Możesz mi podać jakiś link do pliku, który u Ciebie ściąga się szybko? Może ja po prostu nie umiem sobie znaleźć czegoś, co ściągałoby się szybko? I napisz, czy długo czekasz na rozpoczęcie w miarę szybkiego pobierania pliku, czy już po kilkudziesięciu sekundach pobiera szybko.

JaDo napisał(a):

Originally posted by daroc:

W dzienniku wyświetla i się w nim "unable to map UPnP port".


Odhacz, Preferencje->Połączenia->Włącz mapowanie portów UPnP.

Originally posted by daroc:

Możesz mi podać jakiś link do pliku, który u Ciebie ściąga się szybko?


http://btjunkie.org/torrent?do=download&id=35102fa503c2e59cf9a7a4415ca100e3cfaadf77fc78.torrent bigsmile

Zaczęło się ściągać po 5s, transfer 150-170kB/s (łącze max 192/32 kB/s). Za drugim razem też po ok.5s zaczęło pobierać, jednak już wolniej 50-70kB/s, ale to i tak szybciej niż jak ściągałem STĄD.

Originally posted by daroc:

I napisz, czy długo czekasz na rozpoczęcie w miarę szybkiego pobierania pliku, czy już po kilkudziesięciu sekundach pobiera szybko.


Średnio czas rozpoczęcia ściągania to ok. 15-30s, może zacząć odrazu ściągać szybko tak jak w tym przykładzie co podałem, a może zacząć dopiero np. w połowie. Różnie z tym bywa.

daroc napisał(a):

Tutaj jest ok, pobieram nawet 15 KB/s (używam w tym czasie łącza jeszcze do innych celów) zaraz po zastartowaniu.
A możesz mi polecić jakąś wyszukiwarkę torrentów? Czy korzystać po prostu z tych domyślnych w microTorrencie? Tj. Mininova, TorrentSpy?

JaDo napisał(a):

Originally posted by daroc:

A możesz mi polecić jakąś wyszukiwarkę torrentów?


Najczęściej używam TEJ, rzadko już TEJ , a "spamerską" zaraz wywalam z zakładek bigsmile .

Originally posted by daroc:

Czy korzystać po prostu z tych domyślnych w microTorrencie? Tj. Mininova, TorrentSpy?

Nigdy z tego nie korzystałem, żle się wyszukuje tak pojedyńczo. Obydwie stronki są w Torrent-finderze.

I nie wywalaj eMule czasami smile. Torrentem napewno szybciej się ściąga, ale większe zasoby ma ed2k. Szczególnie jeśli chodzi o "starocie", archiwalia, dokument.

daroc napisał(a):

Właśnie z eMulem też mam problem. Wiem że niektórzy ściągają dane 10 - 15 KB/s zaraz po dodaniu pliku i często uzyskują transfery rzędu 40 - 50 KB /s (na łączu 64 KB/s). Ja natomiast (ściągając nawet dokładnie ten sam plik!) mam średnio 3 KB/s, a przez długie okresy czasu nie ściągam wcale. Wiem że w eMulu może to być spowodowane systemem kredytów (musiałbym z kimś porównać ile ktoś ściągał/wysyłał, a ile ja). Swoją drogą próbowałem coś ściągnąć (w eMulu) i udostępnić - jakoś też to wysyłanie rzadko kiedy idzie sprawnie. Podłączają się do mnie np 4 osoby, a ja każdemu z nich wysyłam po niecały 1 KB/s. Limity oczywiście wyłączone.
Nie wiem co mam o tym myśleć.

belek napisał(a):

odblokowales ilosc polaczen na sekunde w sp2? w emule masz duzo ustawien od ktorych wiele zalezy (poszukaj na forach osla)... co do kredytow to raczej nie - ja stracilem po 2 latach kredyty i na nowym 'czystym' emule idzie wszystko prawie tak samo... zalezy tez co sciagasz - jak nowosc to ustawiaja sie po nia hardcorowcy i ciezko przeskoczyc kolejne miejsca w kolejce... wazne tez jest z jakim serwerem sie laczysz - a najlepiej samemu poskakac po roznych zeby osiolek znalazl szybciej wszystkie zrodla...
no i jak masz problemy z wysylaniem to ustaw limit np na 11kb - u wielu osob to pomaga, tzn u kolezanki byla neo 640 i ustawione bylo bez limitow - szlo max 3kb dl przy up~3. po ustawieniulimitu up na 11, nagle caly up (11kb)jest wykorzystany a sciaga sie z predkoscia do 80kb!
no i jesli nie masz dobrego reutera to polecam np cfos speeda
dodaj do emule z 10 plikow z duza iloscia zrodel i po godzinie powinno ci zamknac szafe wink

daroc napisał(a):

Mam zewnętrzne IP. Nie używam SP2. Odpowiednie porty odblokowane.
Jak znajdę dobry plik, do którego nie przypada 100 pijawek na jedno ziarno wink to BT czasami dochodzi do 15 - 25 KB/s, więc jakoś nie jest źle. Z eMulem spróbuję tak jak mówisz.

Dziękuję wszystkim za pomoc.