Zapisywanie sesji z jednego okna...

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
Fr4ntic napisał(a):

Wedlug mnie chyba najwieksza zaleta Opery sa sesje. Nie musze dzieki nim szukac linkow w zakladkach, tylko sobie sam ustawiam zestaw stron na dany temat i zapisuje sesje.

Problem jest jednak taki , ze jak chce wprowadzic zmiany w jakies sesji to musze wczesniej zamknac okno, z ktorego wczesniej korzystalem. W przeciwnym wypadku sesja zapisze sie wraz z drugim oknem i przy nastepnym wczytaniu sesji otworza mi sie dodatkowe 2 okna zamiast jednego.

Więc mam pytanie ,czy da się ustawić ,żeby zapisujac sesje zapisywalo mi tylko uklad kart z jednego(obecnego) okna. Pomocy bigsmile

Baca napisał(a):

Z tego co mi wiadomo to się nie da. Też mi tej funkcjonalności brakuje.

Fr4ntic napisał(a):

sad - no mnie juz to zaczyna pomalu denerwowac

nunio napisał(a):

Originally posted by Fr4ntic:

Wedlug mnie chyba najwieksza zaleta Opery sa sesje. Nie musze dzieki nim szukac linkow w zakladkach, tylko sobie sam ustawiam zestaw stron na dany temat i zapisuje sesje.Zamiast sesji wole foldery zakladek.
Do folderu wrzucam zakladki zwiazane z okreslonym tematem, a nastepnie we wlasciwosciach folderu wpisuje krotka nazwe, np. newsy dla stron informacyjnych. Teraz, aby otworzyc wszystkie strony z folderu (w zaleznosci od okolicznosci), wpisuje w polu adresu zdefiniowana wczesniej krotka nazwe lub wybieram folder z menu zakladek (albo na pasku osobistym) i wybieram polecenie "Otworz wszystkie".

Fr4ntic napisał(a):

a czy te karty otwieraja sie w nowym oknie czy w biezacym ??

szyk napisał(a):

Originally posted by Fr4ntic:

a czy te karty otwieraja sie w nowym oknie czy w biezacym ??


Bieżącym, sprawdź. wink

W uzupełnieniu do powyższych sposobów - można też stworzyć przycisk, po którego wciśnięciu nastąpi otwarcie wszystkich zakładek z folderu mającego krótką nazwę o kodzie (button):

Go to page, "krotka_nazwa"


Albo prościej to dodać nową zakładkę o adresie będącym krótką nazwą danego folderu z zakładkami i np. przesunąć ją na jakiś pasek narzędziowy.

Fr4ntic napisał(a):

No dobra spróbuje z tymi zakladkami cos pokombinowac chociaz sesje wydaja sie byc latwiejsze p

I jeszcze przy okazji takie pytanie, czy mozna jakims cudem zrobic dodatkowy pasek osobisty, bo juz troche mi sie zapchal moj.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by Fr4ntic:

I jeszcze przy okazji takie pytanie, czy mozna jakims cudem zrobic dodatkowy pasek osobisty, bo juz troche mi sie zapchal moj.

Możesz pozbierać adresy w foldery i te foldery usadzić na pasku.
Możesz też prawokliknąć w pasek i po "Dostosuj" wybrać "Zawjaj pasek narzędzi".

Fr4ntic napisał(a):

Dzieki za rade bigsmile Do tej pory kompletnie nie uzywalem zakladek i wszystko mialem w sesjach i na pasku osobistym p Ale moze te zakladki nie gryza p

Originally posted by Ryszard:

Możesz też prawokliknąć w pasek i po "Dostosuj" wybrać "Zawjaj pasek narzędzi".Mialem ta opcje domyslnie ,ale jest rowniez fajna opcja "pokaz menu rozwijalne" i wlasnie chyba to ustawie. W prawdzie bede musial kliknac o jeden raz myszka wiecej ,ale chyba nie bedzie to takie uciazliwe p

dzieki

_eP napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

Możesz pozbierać adresy w foldery i te foldery usadzić na pasku.Foldery to fajna rzecz gdy się je upuszcza na paek z kartami smile
Dodawanie pojedyńczych adresów gdy chcemy przykładowo dodać 15-20 kart z otwartego okna jest jednak niewątpliwie niewygodne. Dodatkowo folderów nie można dodawać do dowolnego paska w odróżnieniu od pojedyńczych adresów.

Wybieranie folderów z paska osobistego jest wygodne ale pasek zajmuje miejsce, natomiast klikanie w menu zakładki i wybieranie folderu z listy już jest nieco bardziej kłopotliwe.
Byłoby to do przełknięcia gdyby istniała możliwość dodawania wszystkich kart do wybranego folderu jednym klikiem, oraz gdyby jednym klikiem można umieszczać wybrane karty w uprzednio wybranym folderze. happy

Powinni nad tym bug jak najszybciej popracować, bo bez tego posługiwanie się folderami przypomina trochę lizanie cukierka przez szybę.

Przy okazji można by też dopracować paski tak by się chowały lub rozwijały na życzenie. Przykładowo mógłby istnieć przycisk/przyciski paska zminimalizowanego po kliknięciu w który pasek by się rozwijał do predefiniowanej postaci, ale by można na pasku mieć przyciski w klikanie których pasek by się zwijał do przycisku lub zmieniał swoją definicję np. z niezawijanego na zawijany itp.
W ten sposób paski nie zabierałyby wiele miejsca i szybko można by je dostosowywać do aktualnych potrzeb.
Dostosuj jest dobre ale tylko do wyboru ustawień predefiniowanych.

Znowu się rozpisałem trochę offtopic ale jedno ma związek z użytecznością drugiego (czyli folderów i zakładek ).

Pozdrawiam

ps.
Nie wiecie gdzie takie uwagi można by umieszczać by były przez autorów zauważone ?
Jestem tu początkującym userem i mam wrażenie że to forum służy jedynie wzajemnej pomocy użytkowników Opery. Ale może się mylę ?

Ryszard napisał(a):

Originally posted by _eP:

Dodawanie pojedyńczych adresów gdy chcemy przykładowo dodać 15-20 kart z otwartego okna jest jednak niewątpliwie niewygodne.

Noo smile Umiesz zainstalować sobie nowe menu? To zainstaluj add_all.iniAlbo [F4], prawoklik w folder zakładek i szukaj "Dodaj wszystkie otwarte strony.

Originally posted by _eP:

Przy okazji można by też dopracować paski tak by się chowały lub rozwijały na życzenie.

sprawdź czy przyciski z http://operawiki.info/PrzyciskiUzytkownika#toolbar jeszcze "chodzą"

_eP napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

Originally posted by _eP:

Dodawanie pojedyńczych adresów gdy chcemy przykładowo dodać 15-20 kart z otwartego okna jest jednak niewątpliwie niewygodne.

Noo smile Umiesz zainstalować sobie nowe menu? To zainstaluj add_all.iniAlbo [F4], prawoklik w folder zakładek i szukaj "Dodaj wszystkie otwarte strony.


Niestety ale ta opcja tak starannie ukryta przez autorów nie działa tak jakby się można po niej spodziewać.
Zakładki nie są dodawane do folderu na którym wykonaliśmy prawoklik rozwijając menu z opcjami tylko do pierwszego podfolderu folderu nadrzędnego.
A żeby było śmieszniej (lub smutniej ) to nawet gdy wyciągniemy jakiś fubfolder wyżej w hierarchii i klikamy na niego to zakładki są dodawane do folderu który był kiedyś nadrzędnym do klikanego aktualnie folderu.
Dodatkowo Opera lubi się zamykać przy tego typu operacjach (mnie zamknęła się 2 razy ,ale być może dlatego że miałem otwartych chyba z 60-80 kart w 3 oknach )

Przy takich niedoskonałościach nie dziwi że ta możliwość jest tak skrzętnie ukrywana przez autorów - w menu wyskakującym po prawokliku na folder znajdujący się na pasku osobistym tej opcji się nie uświadczy.

Jest to dosyć poważny bug


Originally posted by Ryszard:


Originally posted by _eP:

Przy okazji można by też dopracować paski tak by się chowały lub rozwijały na życzenie.

sprawdź czy przyciski z http://operawiki.info/PrzyciskiUzytkownika#toolbar jeszcze "chodzą"Co do przycisków to idea jest słuszna ale wykonanie fatalne.
Zamiast przycisków o identycznym wyglądzie służących do umieszczania danego paska w określonych pozycjach wystarczyłby pojedyńczy przycisk podzielony na 4 części w które by można klikać.
Dodatkowo paski znikają całkowicie co powoduje że zawartość strony skacze przy włączaniu/wyłączaniu paska w położeniu poziomym.
Gdyby dany pasek zwijał się do małego przycisku/uchwytu wtedy mógłby się rozwijać w tym samym wierszu /kolumnie po jego wywołaniu
Dzięki temu w razie pomyłkowego jego wywołania można by go zwijać bez wykonywania ruchu myszą ponieważ jego rozwinięcie nie powodowałoby przemieszczania się (na ekranie) przycisku/uchwytu służącego do wykonywania tej operacji.

Widać że ktoś myślał już coś i się nawet sporo napracował tyle że efekt końcowy jest taki sobie. Wygląda na to jakby producent traktował użytkowników jak króliki doświadczalne i starał się zachować użyteczne i wygodne rozwiązania dla płatnej wersji przeglądarki, bo nie wygląda mi na to by takie niedoróbki były dziełem czystego przypadku.

Właśnie tego typu niedopracowane i irytujące rozwiązania były główną przyczyną tego że wolałem trwać przy takiej archaicznej przeglądarce jak IE5.
Przy całym swoim prymitywiźmie dostepnego zestawu funkcji te rozwiązania które są tam dostępne są jednak dosyć dobrze zrealizowane - przykładowo paski można tam łatwo przenosić i umieszczać obok siebie. Gdy mam ochotę widzieć większą cześć danego paska wtedy go sobie intuicyjnie przesuwam o tyle o ile mi potrzeba lub mogę go przenieść do osobnego wiersza. Rozwiązanie proste ale również praktyczne i wygodne.
Przecież tego typu rozwiązań nie można chyba patentować są to przecież rzeczy oczywiste więc zamiast tworzyć ogromne zestawy niezbyt funkcjonalnych przycisków prościej by było zastosować rozwiązania które się same narzucają i są w dodatku sprawdzone w wielu programach (gdzie paski można przenosić do wybranych lokalizacji i/lub umieszczać je jako ramki pływające w oknie.

Dzięki za podpowiedzi.
Pozdrawiam


szyk napisał(a):

Originally posted by _eP:

można na pasku mieć przyciski w klikanie których pasek by się zwijał do przycisku lub zmieniał swoją definicję np. z niezawijanego na zawijany itp.


Jeśli chodzi o te opcje w Narzędzia->Wygląd >Paski narzędzi->Zawijanie, to takie przyciski da się zrobić.


Niestety, Opera Software nie traktuje priorytetowo interefesju Opery*, co mi się bardzo nie podoba, ale i tak jest on o wiele bardziej konfigurowalny z punktu widzenia zwykłego użytkownika (w sensie nie znającego lub słabo znającego się na programowaniu) niż w innych przeglądarkach, co mnie oczywiście trzyma przy Operze. smile

* Czego dowodem jest np. brak możliwości przełączania się na poprzednią lub następną kartę po zamknięciu bieżącej, która to opcja zostanie wprowadzona chyba po trupach obecnych właścicieli OS. ;D

_eP napisał(a):

Originally posted by szyk:

Originally posted by _eP:

można na pasku mieć przyciski w klikanie których pasek by się zwijał do przycisku lub zmieniał swoją definicję np. z niezawijanego na zawijany itp.


Jeśli chodzi o te opcje w Narzędzia->Wygląd >Paski narzędzi->Zawijanie, to takie przyciski da się zrobić.


Cała przyjemność by była wtedy gdyby te przyciski nie zbierały miejsca na pasku, ale na nim były (przykładowo jeden przycisk podzielony na strefy/pola lub po prostu obok opcji dostosuj w menu kontekstowym aby można było już tam umieścić wybór uprzywilejowanych opcji )

Nie jest żadnym rozwiązaniem usłać paski furą rozmaitych przycisków

Originally posted by szyk:


Niestety, Opera Software nie traktuje priorytetowo interefesju Opery*, co mi się bardzo nie podoba, ale i tak jest on o wiele bardziej konfigurowalny z punktu widzenia zwykłego użytkownika (w sensie nie znającego lub słabo znającego się na programowaniu) niż w innych przeglądarkach, co mnie oczywiście trzyma przy Operze. smile

* Czego dowodem jest np. brak możliwości przełączania się na poprzednią lub następną kartę po zamknięciu bieżącej, która to opcja zostanie wprowadzona chyba po trupach obecnych właścicieli OS. ;DWłaśnie miałem na ten temat założyć osobny topic na temat nawigacji po kartach.
Bardzo brakuje mi tej właściwości z paska zadań gdy kolejny klik na karcie zadania powoduje przełączenie do poprzedniego zadania.

Pozdr.

golew napisał(a):

Originally posted by _eP:

Właśnie miałem na ten temat założyć osobny topic na temat nawigacji po kartach.


I byłbyś 1458. osobą, która to zrobiła...

_eP napisał(a):

Originally posted by golew:

Originally posted by _eP:

Właśnie miałem na ten temat założyć osobny topic na temat nawigacji po kartach.


I byłbyś 1458. osobą, która to zrobiła...A już zaczynałem mieć podejrzenia że jestem jakiś wyjątkowy
w swych zachciankach wink

Ryszard napisał(a):

Originally posted by _eP:

Zakładki nie są dodawane do folderu na którym wykonaliśmy prawoklik rozwijając menu z opcjami tylko do pierwszego podfolderu folderu nadrzędnego.

Przepraszam - wczoraj dość pobieżnie sprawdziłem działanie tego menu. Faktycznie działa "nieco przypadkowo". wink
Ale dlaczego nie działa u Ciebie orginalna funkcja na panelu zakładek? U mnie zakładki zawsze precyzyjnie trafiają dokładnie w ten folder o który chodzi.

Originally posted by _eP:

Niestety ale ta opcja tak starannie ukryta przez autorów nie działa tak jakby się można po niej spodziewać.

No tu niezupełnie masz rację - opcja jest "na oczach" na panelu. A twórcy sugerują Ci używanie panelów - nie tylko do zakładek ale do innych celów też.


Originally posted by _eP:

Co do przycisków to idea jest słuszna ale wykonanie fatalne.


Jakby nie rozumiesz - strona http://operawiki.info/PrzyciskiUzytkownika i okolice jest prowadzona przez takich różnych fanatyków, którzy z firmą Opera Software ASA nie mają żadnych związków finasowo-zależnych.
Firma dała możliwość zrobienia własnych przycisków, fanatycy poświęcili swój czas na udostępnienie tych przycisków innym. Które działanie nazywasz

Originally posted by _eP:

wykonanie fatalne


Originally posted by _eP:

Zamiast przycisków o identycznym wyglądzie

Na tamtej stronie tak wyglądają, jeżeli zostaną zaciągnięte na właściwe miejsce to okazuje się jaką dany przycisk ma ikonkę.

Originally posted by _eP:

Gdyby dany pasek zwijał się do małego przycisku/uchwytu wtedy mógłby się rozwijać w tym samym wierszu /kolumnie po jego wywołaniu

Myślisz o czymś takim button?


Są rzeczy, których tu zrobić się nie da - np. to chodzenie po kartach, ale z innymi to jest tak, jak z szafą z ikei - można ją używać zaraz po zakupie, a można bez trudu "dopasować" do swoich potrzeb.

szyk napisał(a):

Originally posted by _eP:

Cała przyjemność by była wtedy gdyby [...] po prostu obok opcji dostosuj w menu kontekstowym aby można było już tam umieścić wybór uprzywilejowanych opcji )


1. Metoda mniej czasochłonna

Doprowadzenie poniższej sekcji w używanym pliku standard_menu.ini do postaci (dodałem separator):

[Toolbar Popup Menu]
Item, 70470=Customize toolbars
--------------------1
Item, "Nie zawijaj paska narzędzi"=Customize toolbars & Set wrapping, "target toolbar", 0 & Execute program, "ścieżka\do\wrap.exe"
Item, "Zawijaj pasek narzędzi"=Customize toolbars & Set wrapping, "target toolbar", 1 & Execute program, "ścieżka\do\wrap.exe"
Item, "Pokaż rozwijalne menu"=Customize toolbars & Set wrapping, "target toolbar", 2 & Execute program, "ścieżka\do\wrap.exe"

Programik do "wciskania" przycisku ENTER: wrap.exe
Wada taka, że przez chwilę pojawia się okienko "Wygląd".

2. Metoda trochę bardziej czasochłonna

W sekcji [View Toolbars Menu] są podane nazwy użytkowe pasków narzędzi. Dla danego paska należy zastąpić w powyższym kodzie "target toolbar" na "nazwa paska narzędziowego" i wstawić odpowiedni kod do sekcji przypisanej do tego wybranego paska. Np. dla paska osobistego kod będzie wyglądał tak (usunąłem wpis Include, Toolbar Popup Menu i dodałem z tego menu polecenie Item, 70470=Customize toolbars, w przeciwnym razie po dodaniu do sekcji paska głównego pozycji do wyboru zawijania byłyby one widoczne również po kliknięciu na pasek osobisty, co nie ma sensu):

[Personalbar Popup Menu]
Submenu, 11458, Internal Search List
--------------------1
Item, 70470=Customize toolbars
--------------------2
Item, "Nie zawijaj paska osobistego"=Set wrapping, "personalbar", 0
Item, "Zawijaj pasek osobisty"=Set wrapping, "personalbar", 1
Item, "Pokaż rozwijalne menu"=Set wrapping, "personalbar", 2

Sekcja dla paska głównego to [Toolbar Popup Menu], dla paska kart - [Pagebar Popup Menu] itd.
Niewątpliwą zaletą jest szybkość takiego rozwiązania, wszystko odbywa się w ramach wewnętrznego mechanizmu Opery i nie wyskakuje żadne okienko, a także to, że przy wybranej przez użytkownika opcji zawijania w menu pojawia się ikonka.