Opera - uruchomiona zajmuje 2 GB ramu - dlaczego?

w dziale Opera
Diablotic napisał(a):

Opery używam od ponad 5 lat, aktualizuję ją na bieżąco, ustawień od zawsze z małym lub większymi zmianami używam od zawsze. Od jakiegoś czasu - nie potrafię dokładnie określić od kiedy, czy od ostatniej aktualizacji czy wcześniej ale od powiedzmy miesiąca czasu zauważyłem, że moja opera w której od długiego czasu absolutnie nic w ustawieniach nie dłubałem stała się bardzo zasobożerna.
Mój komputer chodzi 24h/dobe, opera również jest włączona non stop, praktycznie nigdy jej nie wyłączam ale taki stan rzeczy jest od zawsze. Od zawsze otwartą mam podobną ilość zakładek (max 10) + w ciągu dnia uruchamiam i zamykam zakładki z których aktualnie korzystam, aczkolwiek liczba ta nigdy na pewno nie przekracza uruchomionych 15-20 zakładek na raz. No i teraz pytanie co takiego mogło się wydarzyć, że kiedyś nie odczuwałem uruchomionej opery w ogóle a teraz potrafi przymulić mi komputer, sprawdzając w menadżerze zadań widzę, że niezmiennie pożera ona około 2 GB ramu.
Posiadam komputer z 4GB ramu więć Opera spokojnie sobie konsumuje połowę moich zasobów, biorąć pod uwagę Windowsa i inne pierdoły uruchomione w tle odczuwam te 2 GB, które żre opera.

Teraz pytanie kluczowe, dlaczego tak się dzieje - wiem, że Opera zapamiętuje zamknięte przeze mnie zakładki do których mogę wrócić klikająć ctrl+z - może zapamiętuje ich tak wiele, że wypełnia pamięć RAM - czy można to gdzieś sprawdzić/ustawić?
Ewentualnie może istnieje możliwość która zakładka konkretnie zajmuje ile Ramu?
Albo może macie jakiś inny pomysł/patent jak ograniczyć Operze dostępność ramu?

Proszę o pomoc i sugestie.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by Diablotic:

uruchomiona zajmuje 2 GB ramu - dlaczego

No masz rację. Dlaczego tylko tyle. Ale jest proste rozwiązanie - znajdź na http://my.opera.com/desktopteam/blog link do instalatora opery15 i po problemie. Na pewno zeżre Ci więcej.

Originally posted by Diablotic:

Ewentualnie może istnieje możliwość która zakładka konkretnie zajmuje ile Ramu?

opera:memdebug

Originally posted by Diablotic:

niezmiennie pożera ona około 2 GB ramu.
Posiadam komputer z 4GB ramu więć Opera spokojnie sobie konsumuje połowę moich zasobów, biorąć pod uwagę Windowsa i inne pierdoły uruchomione w tle odczuwam te 2 GB, które żre

To nie może być tak prosto wink Mam 2GB RAM i przymulania nie widzę. Może to i ważne - zamykam i Operę i komputer jakby częściej niż Ty.
Na wszelki wypadek - sprawdziłeś, że zamknięciu Opery wydajność systemu rośnie? I potem po uruchomieniu Opery przez jakiś czas jest OK?

albatros13 napisał(a):

U mnie zawsze Opera zajmuje ok. 2 GB. Myślałem, że tylko ja tak mam wink
W końcu otwarte min. kilkanaście kart, ok. 7 kont mail wraz z kilkoma tysiącami maili, itp. musi trochę zajmować wink

Diablotic napisał(a):

Originally posted by Ryszard:

To nie może być tak prosto Mam 2GB RAM i przymulania nie widzę. Może to i ważne - zamykam i Operę i komputer jakby częściej niż Ty.
Na wszelki wypadek - sprawdziłeś, że zamknięciu Opery wydajność systemu rośnie? I potem po uruchomieniu Opery przez jakiś czas jest OK?Tak po zamknięciu Opery wydajność znacznie rośnie, potem po uruchomieniu przez jakis czas jest OK.

Kiedys gdzies widzialem, ze jest mozliwosc usuwania zapamietanych zamknietych kart - czy ktos wie jak to zrobic zeby przyciskiem co jakis czas usuwac zapamietane zamkniete karty?

Originally posted by Ryszard:

opera:memdebugO to ciekawe, dzięki. Widzę, żę pozycja RAM Cache informuje mnie, żę Opera zjada 7455 kB z przydzielonych 1024 kB co stanowi 728% - moze tu tkwi problem?

Originally posted by albatros13:

W końcu otwarte min. kilkanaście kart, ok. 7 kont mail wraz z kilkoma tysiącami maili, itp. musi trochę zajmować


Tylko, ze ja nie mam kilkunastu kart tylko 10 maksymalnie, 0 kont mailowych, 0 maili, 0 innych dodatkow, po prostu czysta opera do przegladania stron.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by Diablotic:

Kiedys gdzies widzialem, ze jest mozliwosc usuwania zapamietanych zamknietych kart - czy ktos wie jak to zrobic zeby przyciskiem co jakis czas usuwac zapamietane zamkniete karty?


Można zrobić specjalny przycisk
Wyczyść listę zamkniętych kart
albo używać pierwszej pozycji ze standardowej listy zamkniętych kart
https://files.myopera.com/Ryszard/files/zamkniete.png

Saskatchewan napisał(a):

Obawiam się jednak, że czyszczenie listy zamkniętych kart powoduje tylko wyczyszczenie listy zamkniętych kart, a nie zwolnienie pamięci przez nie zajmowanej.

Ryszard napisał(a):

Też mi się wydaje, że przydałoby się odptaszkowanie "Zapamiętuj treść odwiedzanych stron". No chyba, że używa się pełnego tekstowego przeszukiwania historii.

dodd napisał(a):

Diablotic, używam przeglądarki w podobny sposób jak ty i użycie ramu wygląda identycznie, niestety. Polecam raz dziennie zamknąć na chwile Opere, innego rozwiązania nie widze. Miałem nadzieję, że kiedys programiści Opery się zainteresują tym problemem, no ale niestety teraz program już nie bedzie dalej rozwijany. (Istnienie nowego programu opartego na Chrome pozwolę sobie przemilczeć) Na pocieszenie moge powiedzieć, że więcej jak 2Gb już nie bedzie bo to jest limit (około 2Gb) dla procesu dla aplikacji 32bit.