brak polskich fontów

w dziale Opera dla systemów Linux, Mac OS, FreeBSD oraz Solaris
rforys napisał(a):

zainstalowałem ostatnio ubuntu 6.12. w operze po ściągnięciu pliku pl.lng i ustawieniu języka polskiego, nie mam polskich fontów w paskach narzędzi. zamiast nich są prostokąty. próbowałem edytować wspomniany plik i zmianiać w nim kodowanie znaków (pierwotnie było utf-8, zmieniłem na iso-8859-2), ale moje starania na nic się zdały. czy przy zmianie w charset muszę jescze zmieniać poszczególne wpisy w tym pliku?

M-Z napisał(a):

O ile pamiętam (sam używam angielskiej wersji) problem z polskimi znakami rozwiązywało się przez zmianę czcionek interfejsu użytkownika na unikodowe (np. MS corefonts).

Zajec napisał(a):

Potwierdzam, miałem to samo w SuSE Linux 10.1. Zmieniłem czczionkę na DejaVu i polskie znaczki się pojawiły. DejaVu to właściwie modyfikacja Bitstream Vera z obsługą Unicode. W openSUSE 10.2 na szczęście Opera już domyślnie przyjęła sobie jako font DejaVu (pewnie tak w systemie jest ustawione).

rforys napisał(a):

ok. dzięki. będę próbował. swoją drogą, w mandrivie jest wszystko w porządku. czcionkę mam zmieniać w preferencje -> zaawansowane, czy w pliku pl.lng?

pozdrawiam.
___________________________________________
"długich dni i przyjemnych nocy"

szyk napisał(a):

Originally posted by rforys:

czcionkę mam zmieniać w preferencje -> zaawansowane


Preferencje->Zaawansowane->Czcionki smile

rforys napisał(a):

dzięki. zadziałało.
pozdrawiam.

Louner napisał(a):

Witam.
Mam podobny problem, z tym, że rozwiązanie nie wydaje się banalne. xD Próbowałem zmienić fonty w opcjach zaawansowanych, ale mam tam do wyboru tylko czcionki bez polskich znaków, pomimo, że w systemie mam zainstalowane DejaVu i Sans Serif.

Jak mogę ustawić polskie czcionki do wyboru w tym panelu? ( ew. w jakikolwiek inny sposób mogę włączyć polskie znaki )

Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc

rforys napisał(a):

w którym miejscu masz zainstaolwane te dwie czcionki? czy na pewno są w nich polskie fonty? i ostatnie pytanie, jakie masz ustawione kodowanie znaków?

Louner napisał(a):

1) Trudno powiedzieć, wiem że mogę z nich korzystać wszędzie, tylko nie w Operze. wink
2) Na pewno.
3) iso-8859-2

rforys napisał(a):

wydaje mi się, że musisz zobaczyć, gdzie masz zainstalowane te fonty które widzi opera i tam dodać te z polskimi znakami.