Aktualny słownik Aspell

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
Derbeth napisał(a):

Aspell dla Windows ma strasznie przestarzały polski słownik. Denerwowało mnie ciągłe klikanie na "dodaj" albo "ignoruj" (szczególnie, że Opera nie wiem czemu nie ma "Ignoruj wszystkie") przy słowach typu "IBM" czy "Wikipedia". Aż odkryłem http://www.kurnik.pl/slownik/ - ciekawy projekt, w którym użytkownicy ciągle poprawiają i poszerzają słownik języka polskiego - w tym Aspella. Po paru próbach udało mi się "skompilować" słownik i działa; co więcej, jestem bardzo z niego zadowolony. Liczby mówią jasno - nowy słownik ma 68 MB a stary 26.

Po konsultacji z Adziurą postanowiłem zaprezentować na forum coś, co może nie jest instalatorem w pełnym tego słowa znaczeniu, ale w zasadzie działa jak instalator. Z paczki udostępnianej na oficjalnej stronie wyciąłem pliki Makefile (bezużyteczne dla windowsowca) i dodałem moje dwa skrypty BAT - install i deinstall (moim zdaniem postąpiłem ok, bo słownik jest na licencji GPL). Sama kompilacja i instalacja to w zasadzie jedno polecenie, ale postanowiłem dodać do skryptów robienie kopii zapasowej starego słownika.

Skrypty są do pewnego stopnia odporne na błędy, ale lokalizacja Aspella jest w nich zaszyta na stałe (można ją zmienić otwierając skrypty w edytorze tekstu i zmieniając linijkę na początku). Ogólnie, każdy, kto zainstalował Aspella jak pan Bóg przykazał (w c:\Program Files\Aspell), nie powinien napotkać żadnych problemów i instalacja sprowadza się w takim przypadku do dwukrotnego kliknięcia na "install.bat".

U mnie wszystko działa, zapraszam chętnych do testowania (archiwum RAR, 740 kB). Skrypty: install.bat, deinstall.bat

adas napisał(a):

Ja bym tam wolał zipa - nie każdy musi mieć WinRara (a windows XP zipa otworzy bez problemów). A skrypty mógłbyś też wrzucić do paczki. Jak sobie uruchomię mego nie używanego od dawna windowsa to potestuje wink

Yaa_ napisał(a):

Pliki .bat są już w paczce. Wszystko działa idealnie. Dobra robota Derbeth.

adas napisał(a):

http://mojaopera.9g.pl/wiki/Sprawdzanie_pisowni_w_Operze - tak dla informacji jak z tego korzystać wink

p.s. A czy jeżeli osoba zainstaluje tylko Aspella (bez polskiego słownika) to ten skrypt też zadziała?

Ryszard napisał(a):

Originally posted by Derbeth:

Co do RAR-a - właśnie zastanawiałem się, czy lepiej wybrać ZIP-a, który jest powszechniejszy, czy RAR-a, który produkuję plik o połowę mniejszy. Jak myślicie?


Myślę, że jak już jest RAR to go zostaw, a gdyby ktoś miał problem z rozpakowaniem, to albo poprosi o dodanie pliku ZIP albo zainstaluje sobie 7-Zip czy inną darmochę do rozpakowania.

Derbeth napisał(a):

Originally posted by adas:

p.s. A czy jeżeli osoba zainstaluje tylko Aspella (bez polskiego słownika) to ten skrypt też zadziała?Nie sprawdzałem, ale powinno zadziałać. Fajnie, jakby ktoś sprawdził, czy na pewno nie ma problemów.

Skrypty można sobie zachować, gdyby ktoś później ściągnął sobie ze strony nową wersję słownika. Wystarczy wtedy skopiować install.bat do katalogu, gdzie rozpakowało się nowy słownik, i odpalić skrypt.

Co do RAR-a - właśnie zastanawiałem się, czy lepiej wybrać ZIP-a, który jest powszechniejszy, czy RAR-a, który produkuje plik o połowę mniejszy. Jak myślicie?

szyk napisał(a):

Originally posted by Derbeth:

Fajnie, jakby ktoś sprawdził, czy na pewno nie ma problemów.


Jest problem w Windowsie ME - skrypt nie wykrywa katalogu c:\Program Files\Aspell , w którym mam zainstalowanego Apella - to chyba chodzi o spację w ścieżce.

Edycja: nie, po prostu warunek "if not exist %aspell% goto nfound" nie jest sprawdzany i od razu następuje przejście do sekcji ":nfound". Wywaliłem przeszkadzające linijki i słownik się skompilował. smile

archetwist napisał(a):

Tak dla informacji, bo właściwie nie używam 0.60, to właśnie z tą wersją (dostępna na tej stronie) instalator nie współpracuje. A poza tym (0.50) świetna robota.

Vambeer napisał(a):

Derbeth: Świetna robota, dzięki!

Może warto dodać do FAQ projekt Derbetha?

adas napisał(a):

Originally posted by szyk:

Edycja: nie, po prostu warunek "if not exist %aspell% goto nfound" nie jest sprawdzany i od razu następuje przejście do sekcji ":nfound". Wywaliłem przeszkadzające linijki i słownik się skompilował.


No to derbeth: zrobisz poprawkę w paczce? wink

Derbeth napisał(a):

Hm, nie mam pojęcia, co jest powodem błędu - czyżby Windows Me nie obsługiwało "if exist"?

Mogę zmienić skrypt tak, żeby nie robił żadnej kopii zapasowej, nie sprawdzał, czy aspell jest zainstalowany pod daną ścieżką, tylko po prostu próbował zainstalować słownik. Nic się raczej tym nie zepsuje.

szyk napisał(a):

Originally posted by Derbeth:

Hm, nie mam pojęcia, co jest powodem błędu - czyżby Windows Me nie obsługiwało "if exist"?


Nie, znalazłem przyczynę - problem jest z "if not exist %aspell% goto nfound". Wygląda na to, że musi tu być nazwa pliku. Zadziała np. takie coś:

@echo off

set aspell="c:\program files\aspell"

if not exist %aspell%\bin\aspell.exe goto nfound
[...]

Wywaliłem też "setlocal", bo to polecenie pojawiło się dopiero w nowszych Windowsach od serii 9.x (na działanie skryptu to polecenie w Windsowsie ME nie ma żadnego wpływu, po prostu pokazuje się błąd, że nie znaleziono pliku). smile

Derbeth napisał(a):

Ok, zmieniłem oba skrypty, wrzuciłem też na serwer paczkę z dzisiejszym słownikiem i nowymi skryptami.

robert051 napisał(a):

a jak instaluje się ?? bo jestem, ciemna masa

adas napisał(a):

Originally posted by robert051:

a jak instaluje się ?? bo jestem, ciemna masa


Rozpakowujesz plik aspell.rar, następnie klikasz na install.bat i powinno się zrobić.

rys58 napisał(a):

Witam.
WIELKIE dzięki @Derbeth - " twój słownik "jest o niebo lepszy od oryginału.
- brawka:yes: yes yes

Mifczu napisał(a):

scared A jest jakaś możliwość by opera automatycznie podkreślała błedy ?? Tak jak w wordzie, firefoxie itp ?confused

adas napisał(a):

Originally posted by Mifczu:

A jest jakaś możliwość by opera automatycznie podkreślała błedy ?? Tak jak w wordzie, firefoxie itp ?


http://adas.jogger.pl/2007/03/23/userjs-ospell-sprawdzanie-pisowni-w-operze-coraz-lepsze/

Mifczu napisał(a):

no nie do Końca sprawdź on w locie bo trzeba pamiętać by wyłączyć sprawdzanie, ale o niebo lepsze od tej wbudowanej opcji smile
Dzki wielkie, mam nadzieje ze Opera 10 będzie już to mieć wink

adas napisał(a):

Originally posted by Mifczu:

Dzki wielkie, mam nadzieje ze Opera 10 będzie już to mieć


http://my.opera.com/community/forums/topic.dml?id=163169 - też mamy taką nadzieję wink Ale nie wiemy co z tego wyjdzie...

krato napisał(a):

Musi byc wcześniej zainstalowany słownik polski żeby skrypt zadziałał to tak dla informacji .