refleksje o nieproszonych wyszukiwarkach

w dziale Opera
meteor333 napisał(a):

Zainstalowałem wersję 9.20, a ta bez mojej wiedzy i tym samym zgody dodała mi kilka nowych wyszukiwarek! Na dodatek nie można ich usunąć edytując search.ini w C:\Documents and Settings\nazwa użytkownika\Dane aplikacji\Opera\Opera\profile, bo treść tamtego pliku się nie zmieniła.
To jest przykład szacunku dla użytkownika: dodamy Ci coś czego nie chcesz, a Ty bujaj się z wywalaniem "wyszukiwarkowego spamu".

PS. Problem rozwiązałem, bo choć plik search.ini jest bez zmian to można powywalać spamy przez Narzędzia--> Przeferencje --> Wyszukiwanie --> zaznaczenie "wyszukiwarkowego spamu" --> usuń

Tematu jednak nie kasuję, bo takie siupy trzeba piętnować.

Barthezdeleted napisał(a):

sherlock hmmm ...

Ja nie miałem z tym problemu, po instalacji 9.20 zostawiłem tylko swoje. Resztę wywaliłem przez
CTRL+F12 -> Wyszukiwarki

Originally posted by meteor333:

Wypada podziękować, że zakładek nie zmienili na ich zdaniem bardziej interesujące...


Nie ma co rozpaczać!
Włącz sobie za to Wielką Operową Siostrę!

vril napisał(a):

Jak wyżej. Zresztą było o tym wspominane przy okazji wersji 9.20b. Wystarczyło przejrzeć forum.

meteor333 napisał(a):

Originally posted by vril:

Jak wyżej. Zresztą było o tym wspominane przy okazji wersji 9.20b. Wystarczyło przejrzeć forum.Ja to rozwiązałem, ale wybacz nie każdy lubi dłubać. Filozofia typu my Ci coś wsadzimy, a Ty poczytaj na forum jak to wywalić nie prowadzi do niczego dobrego. Nie lubię być zaskakiwany.

Np. moja matka, która nie zna się na sprawach technicznych powiedziała: skoro to dodali znaczy, że chyba tak musi być...

Nie twierdzę, że to jest jakiś dramat, bo poradziłem sobie z tym szybko, ale w sumie możesz mi podać swój mail. Ja naślę Ci tam niepotrzebnych maili, a Ty się nie obrazisz, bo przecież będziesz mógł je skasować ...

Zajec napisał(a):

Znasz znaczenie używanych słów? http://pl.wikipedia.org/wiki/Spam

Opera dodała nową funkcjonalność - Speed Dial, a w nim nowe miejsce z wyszukiwarką. W związku z tym instalka przszła z paczką wyszukiwarek. Ty natomiast zachowujesz się jak dziecko robiąc osobistą tragedię z powodu zmiany jednego ustawienia. Już teraz radzę ci przejść na ręcznie kompilowanego Firefoksa z dokładnym przeczesaniem źródła przez kompilacją. Powód? Opera ma jeszcze tak wredne rzeczy jak samo-pobierający się plik browser.js, automatyczne sprawdzenie dostępności nowszej wersji i pewnie wiele innych o które się oburzysz.

meteor333 napisał(a):

Skrytykowałem konkretną rzecz. Widzę, że wyznajesz zasadę "kopnij tego, kto skrytykował Twój ulubiony program". Na FF mnie nie wygonisz, bo ma on znacznie więcej wad. Wersja 1.5 była u mnie niestabilna, po wyjściu nowej wersji rozszerzenia zwykle nie są komptybilne, no i ten czas rozruchu ...

Co do spamu, to napisałem o "wyszukiwarkowym spamie", czyli o czymś co dostałem mimo, że tego nie chciałem i co trzeba skasować - analogia do spamu sama się nasuwa. Dla mnie ustawienia personalizujące powinny być możliwie nietknięte i tyle. Jak lubisz kasować, to podaj adres swojego domyślnego maila.

Jedną z większych zalet Opery jest to bardzo dobre forum. Jeśli uważasz, że dodanie tych wyszukiwarek, było pożyteczne, to ok, ale nie odsyłaj do Firefoksa kogoś tylko dlatego, że nie lubi gdy się go uszczęśliwia czymś na siłę.

Barthezdeleted napisał(a):

Koniec tego flame'a.
Każdego trochę poniosło, nie ma co ciągnąć tematu.
Proszę niech któryś z moderatorów zamknie topic.

golew napisał(a):

Ależ proszę.
Szklanka wody panowie - wiadro było przedwczoraj wink

quiris napisał(a):

Originally posted by meteor333:

Co do spamu, to napisałem o "wyszukiwarkowym spamie", czyli o czymś co dostałem mimo, że tego nie chciałem i co trzeba skasować - analogia do spamu sama się nasuwa. Dla mnie ustawienia personalizujące powinny być możliwie nietknięte i tyle. Jak lubisz kasować, to podaj adres swojego domyślnego maila.


Niestety, ale pewne rzeczy muszą być wyjaśnione do końca. meteor333 wyszukiwarki w Operze tak naprawdę nigdy nie były wyłącznym podwórkiem użytkownika. Opera od zawsze była dystrybuowana z pewną liczbą domyślnych wyszukiwarek i ten zestaw często podlegał modyfikacjom. Co więcej, Opera długo wzbraniała się przed dodaniem użytkownikowi funkcji pozwalających na modyfikację domyślnego zestawu wyszukiwarek. Były oczywiście publikowane nieoficjalne metody pozwalające na takie modyfikacje (m.in. słynny Opsed Andola), ale te metody nie były oficjalnie wspierane. Najczęściej było tak, że po instalacji Opery nowy search.ini nadpisywał stary. Oczywiście z biegiem czasu, pojawiły się w Operze oficjalnie wspierane metody modyfikacji tego pliku, jednak nie były one doskonałe.

Wyszukiwarki są jednym z głównych źródeł dochodu dla twórców Opery (podobnie zresztą jaki Firefoksa) i firma musi mieć możliwość modyfikacji domyślnego zestawu wyszukiwarek, bo przecież podpisuje nowe umowy z różnymi firmami, typu Google, ostatnio Yahoo, czy też Onet.

Zauważ jednak, że te nowe wyszukiwarki nie kasują Ci twoich własnych wyszukiwarek! Ba możesz je również łatwo usunąć, ale oczywiście wg metody oficjalnie wspieranej, czyli przez Preferencje. W search.ini tak naprawdę nie powinno się grzebać. Jeśli jednak grzebiesz, to musisz liczyć się z różnymi nieprzewidzianymi skutkami, czego doświadczyłeś. Jednak nie możesz mieć o to pretensji do nikogo. Opera Ci nic nie skasowała! Opera dodała nowy zestaw wyszukiwarek zgodnie ze swoim planem biznesowym tak, aby móc na Operze zarabiać. To wszystko.

Zastanów się, równie dobrze mógłbyś się obrazić, że Opera dodała Szybkie wyszukiwanie do przeglądarki, bo ty tej funkcji nie chciałeś.

quiris napisał(a):

Originally posted by golew:

Ależ proszę.Szklanka wody panowie - wiadro było przedwczoraj


Golew, to jest wbrew pozorom ciekawy wątek. Myślę, że warto go kontynuować, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Oczywiście bez niepotrzebnych personalnych ataków!

golew napisał(a):

No to proszę bardzo.

Ale szklankę wody podtrzymuję wink

meteor333 napisał(a):

Quiris, Twój wywód jest w pełni merytoryczny. Nie zawsze bierze sie po uwagę względy biznesowe, a gdyby nie one, to taka modyfikacja byłaby przecież głupotą.
Nawet teraz myślę, że dobrze by było gdyby wyszukiwarki domyślne dodawały się za 1 razem, a przy aktualizacji dawały już człowiekowi spokój. Przecież skoro ktoś już raz usunął daną wyszukiwarkę, to ponowne automatyczne dodanie jej przy aktualizacjach tylko go zirytuje.

Pozwolę też sobie zauważyć, że do wersji 9 wyszukiwarki dodawało się tylko przez edycję search.ini. Przyzwyczajony do tego sposobu korzystałem tylko z niego, więc gdy zobaczyłem nowe wyszukiwarki, których nie było w search.ini, to uznałem, że nie za bardzo wiadomo czy to da się wywalić. Oczywiście po minucie przypomniałem sobie, żeby spróbować przez menu.

Jeszcze wracając do komerchy, to ciekawe, że Google dostrzegają Operę, gdy chodzi o zestaw wyszukiwarek, a zapominają przy innych okazjach...

quiris napisał(a):

Originally posted by meteor333:

Przecież skoro ktoś już raz usunął daną wyszukiwarkę, to ponowne automatyczne dodanie jej przy aktualizacjach tylko go zirytuje.


Nie jest to wbrew pozorom takie proste. Zauważ, że dana usunięta wg twojego mniemania wyszukiwarka może tak naprawdę nie być tą samą wyszujkiwarką, bo zmienił się przykładowo URL itp. Zresztą tak naprawdę to zmiany poczynione w Operze 9.20 w zakresie obsługi wyszukiwarek są rewolucyjne i aby uniknąć potencjalnych błędów zdecydowano się na takie rozwiązanie w momencie akutalizacji a nie inne.

BTW. Polskie forum zmieniło troszkę wygląd wink

Copernick napisał(a):

Originally posted by quiris:

Polskie forum zmieniło troszkę wygląd


Troszkę bigeyes ?? Toż to rewolucja, przynajmniej dla mnie.

A w temacie.

Originally posted by meteor333:

...Google dostrzegają Operę, gdy chodzi o zestaw wyszukiwarek, a zapominają przy innych okazjach...


To się nazywa chyba hipokryzja, znana w świecie pod nazwą biznes. smile

nowotny napisał(a):

Jednak coś z tymi wyszukiwarkami jest nie tak... Nie można na ten przykład usunąć wyszukiwarki google.com nawet jeśli nie jest domyślną wyszukiwarką... a jak chcę wyedytować url tak, żeby używało polskiej wersji googla to przy następnym uruchomieniu pojawia się klon z domyślnym urlem... :/

janbar napisał(a):

No, wiesz... - to jest rewolucja! Straty musza byc! ;]
bigsmile