Opera na AMD 64, brak "ó" przy wpisywaniu

w dziale Opera dla systemów Linux, Mac OS, FreeBSD oraz Solaris
DracoPsycho napisał(a):

No więc mam sobie tą Operę na 64 bitowym Ubuntu, java, flash śmiga ale nie mogę wpisywać "ó"... wyskakuje mi kwadracik, który w dodatku jak chcę zmazać backspacem to najpierw się zamienia na "?" i znika dopiero za drugim razem. Fonty wyświetlane są ok, nie mogę po prostu wpisać "ó", ani na stronach ani w polach edytowalnych np. w ustawieniach Opery. Poza Operą nigdzie indziej nie ma tego problemu. Poza "ó" inne polskie znaki występują... i o co tu chodzi?

Zaufany napisał(a):

Mam Fedorę AMD 64 na KDE. Nie mogę potwierdzić problemu. Podaj więcej detali.

daris napisał(a):

No więc napiszę ci tylko tyle że u mnie też wszystkie aplikacje KDE nie wyświetlały "ó" (zamiast tego były dwa prostokąty) ale pomogła zmiana klawiatury na kaszubską. Pogoogluj na ten temat

DracoPsycho napisał(a):

Cóż, ja siedze na Gnome i tego "ó" brakuje TYLKO w Operze, nie wiem co się stało, nigdy wczesniej mi się to nie zdarzyło, dopiero po ostatniej instalacji. Podejrzewam że fakt że na AMD 64 nic nie zmienia. Nie wiem jakie detale mogę podać. Opera 9.20-static, kodowanie mam ustawione na 8859-2 ale na Unicode też próbowałem...

archetwist napisał(a):

A ja nie tylko, że mogę potwierdzić, to jeszcze dodać, że krzaki zamiast o z kreską występują tylko w Operze uruchomionej pod 64-bitowym Ubuntu. Problem pojawił się po przesiadce z Ubuntu 32-bitowego na 64-bitowe właśnie.

Zaufany napisał(a):

Może chodzi o ustawione domyślne kodowanie znaków? Ja mam UTF-8.

archetwist napisał(a):

Domyślne kodowanie znakow czego? Ubuntu czy Opery? Nie sądzę, żeby wersje Ubuntu się pod tym względem rozniły. Poza tym z resztą polskich znakow nie ma problemu.

O z kreską, czemuś nam to uczyniła? Byłaś zawsze wierną, nawet gdy odchodziły inne sad .

archetwist napisał(a):

Pod 64-bitową Fedorą 7 nie ma problemów z "ó"...

Zaufany napisał(a):

Różne wersje Ubuntu może się nie różnią pod względem domyślnego kodowania znaków. Ale różne instalacje, nawet tej samej wersji, mogą się różnić. Może to ma związek z tym, że ó jest chyba jedynym, polskim ogonkiem dostępnym w ISO 8859-1. (Czy jakoś tak.)

Sqpnio napisał(a):

Miałem podobny problem pod 64 bitowym Kubuntu. Uciekłem najpierw na chwilę do Firefoksa, a potem na 32 bitowe 7.10...

PeBek napisał(a):

Używam Gentoo 32-bitowe i mam to samo w operze 9.50 (z wyjątkiem tego, że żaden polski znaczek nie działa poprawnie). Sytuacja dokładnie taka sama, podczas wpisywania polskiego znaku pojawia się kwadracik, po pierwszym backspace powstaje "?", dopiero po drugim znaczek jest usuwany. Ten sam problem występuje w Amaroku.
Reszta aplikacji działa ok.
Jak skopióję polskie krzaczki z jakiejś innej aplikacji, lub nawet ze strony która jest wyświetlana w operze i wkleje do inputa, to jest wszystko ok (w amaroku to samo). Problem występuje tylko podczas wpisywania tekstu.

Zaufany napisał(a):

@PeBek
Jakie masz środowisko graficzne (KDE, Gnome, coś innego)?
Który pakiet Opery?
Czy wersja stabilna działa dobrze?
Czy Konqueror działa dobrze?

Moje przypuszczenia:
1. Tymczasowy błąd w kodzie Opery, następny build może być go pozbawiony.
2. Gdzieś źle skonfigurowane kodowanie znaków. W jednym miejscu jest UTF-8, w innym pewnie ISO-8859-2 albo podobne.
3. Opera czasami gryzie się z jakimiś pakietem grupy SCIM.