Lokalny folder przy dostępie IMAP

w dziale Opera Mail - poczta, czat, grupy dyskusyjne i kanały informacyjne
jaceknowakgf napisał(a):

Mam taki problem - używam konta pocztowego, do którego jest wyłącznie dostęp przez IMAP. Quota na tym koncie jest bardzo duża, ale każda quota kiedyś się zapcha. Nie chciałbym usuwać maili, zresztą klient Opery nawet na to nie pozwala (maile usunięte są tylko oznaczane jako usunięte, żeby zwolniły quotę trzeba wyczyścić/skompresować folder).

Zazwyczaj (Thunderbird, Outlook) robiłem sobie automatyczne filtry, które przenosiły wszystkie maile do lokalnego folderu zaraz po otrzymaniu i ten lokalny folder traktowałem jako swój INBOX (taka symulacja POP3 przy użyciu IMAPa). Opera jednak nie ma takiej funkcjonalności (chyba).

Chciałbym okresowo stare maile backupować sobie w folderze przechowywanym lokalnie - tak żeby usuwać je z serwera (ok, czyścić folder mogę sobie ręcznie, łącząc się przez interfejs www do tego konta). W ten sposób maile zachowane i quota cała. Da się? Na razie nawet nie umiem stworzyć sobie lokalnego folderu na maile...

Jak się nie da, to trudno - będę musiał w dalszym ciągu używać Thunderbirda do backupowania starych maili, których już nie chcę trzymać na serwerze, bo jednak klient Opery jest dla mnie dużo wygodniejszy w obsłudze, ale takie rozwiązanie trudno uznać za eleganckie.

Ryszard napisał(a):

A tu nie ma folderów tylko widoki.
Wybrany(zebrany) zestaw wiadomości można wyeksportować z Opery po prawokliku w widok.

jaceknowakgf napisał(a):

No ja to oczywiście wiem. Tyle że eksport w widok jest przydatny do organizowania maili, ale nie zwalnia miejsca na serwerze i nie rozwiązuje problemu z małą quotą. Potrzebuję możliwości przeniesienia maila na lokalny dysk (PRZENIESIENIA a nie utworzenia lokalnej kopii). I dopytuję się, czy taka możliwość w Operze jest, bo mimo usilnych poszukiwań jej nie znalazłem.

Ryszard napisał(a):

Taki przykład:
Mam widok zbierający jakieś wiadomości. Co jakiś czas robię "na tym widoku" eksportuj - maile zapisują się w pliku *.mbs we wskazanym przeze mnie miejscu na dysku lokalnym. Następnie kasuję maile zawarte w widoku i robię "opróżnij kosz".
Jak będę do czegoś potrzebował staroci to zaimportuję plik *.mbs
Nie używam IMAP ale w tym wypadku to żadna różnica.
Chcesz mieć te wyeksportowane wiadomości od razu dostępne z poziomu Opery - to je sobie od razu zaimportuj wink Niekoniecznie do tego samego konta, z którego je wyeksportowałeś.

archetwist napisał(a):

Ryszard ma rację - powinieneś wyeksportować widok z wybranymi wiadomościami. Tylko w taki sposób będziesz je mógł usunąć z serwera, a jednocześnie posiadać ich kopie (możesz je potem zaimportować). Choć jakiegoś przesadnie dużego sensu to nie ma wink , tak jak korzystanie z małego konta IMAP.

Originally posted by ja_n:

maile usunięte są tylko oznaczane jako usunięte, żeby zwolniły quotę trzeba wyczyścić/skompresować folder


Wystarczy opróżnić kosz. Chyba, że korzystasz z funkcji "usuwania z widoku".

Originally posted by ja_n:

Opera jednak nie ma takiej funkcjonalności


Funkcji, na Zeusa, funkcji.

jaceknowakgf napisał(a):

OK, dzięki za pomysł. Eksport do pliku lokalnego to jakieś wyjście jest. A nawet od razu import z powrotem do fikcyjnego, lokalnego konta utworzonego wyłącznie w celu przeszukiwania.