Problem z połączeniami szyfrowanymi

w dziale Strony WWW w Operze
E330 napisał(a):

Witam,

Od jakiegoś czasu Opera ma problem z nawiązaniem prawidłowego połączenia szyfrowanego. Problem występuje na stronach firmy Blink:
https://www.blink.pl/hosting/zamowienie/przegladarka
https://www.panel.blink.pl

Kiedyś można było połączyć się w szyfrowaniu stopnia 3, ale od jakiegoś czasu jest to niemożliwe. Obecnie, po wejściu na ww. strony, ikona kłódki jest niedomknięta i wyświetla się na niej cyfra 2.

Kiedyś zdarzało się, że z ww. stronami Opera łączyła się w szyfrowaniu stopnia 2, ale wystarczyło odświeżyć stronę (najczęściej jednak wyczyścić cache itd., zamknąć przeglądarkę i uruchomić ją ponownie), a połączenie było już nawiązywane prawidłowo. Niestety, od jakiegoś tygodnia/dwóch ten sposób już nie działa - Opera nie nawiązuje prawidłowego połączenia szyfrowanego.

Szczegóły dotyczące certyfikatu, jakie wyświetla przeglądarka:
Opera: Połączenie z serwerem www.panel.blink.pl nie jest bezpieczne i nie powinno być używane do przekazywania poufnych informacji.
Firefox: Pobierana strona WWW z witryny www.panel.blink.pl obsługuje uwierzytelnianie. Tożsamość tej witryny została potwierdzona przez organ certyfikacji Starfield Technologies, Inc., który został uznany za godny zaufania przy tego rodzaju weryfikacji.

To dwa różnie skrajne komunikaty i chyba dają trochę do myślenia...

Problem opisany tutaj zgłosiłem firmie Blink. Oto odpowiedź, jaką otrzymałem:

Nie wiem co mam powiedzieć. Z mojego punktu widzenia certyfikat wygenerowany jest poprawnie, a data jego ważności mija pod koniec grudnia 2007 roku. Nie mam się do czego przyczepić.
Nie mam opery i nie znam się na jej kaprysach. Sugeruję poszukać w jej dokumentacji co konkretnie oznacza wspomniany komunikat lub w ostateczności skontaktować się z jej twórcami.


Problem występuje nie tylko w mojej przeglądarce. Poprosiłem dwóch znajomych, używających Opery, aby sprawdzili ww. strony i okazało się, że jest dokładnie tak samo, jak w mojej Operze - połączenie nie jest prawidłowo nawiązywane. Być może ma to związek z aktualizacją przeglądarki z wersji 9.20 do 9.21. Podkreślam - być może.

Używam następującej Opery:
Wersja: 9.21
Kompilacja: 8776
Platforma: Win32
System: Windows XP

W związku z powyższym chciałem zapytać, po czyjej stronie leży problem: Opery czy firmy Blink? Czy jest jakiś sposób na jego obejście/rozwiązanie? Proszę o jakieś podpowiedzi, sugestie itd...

Ryszard napisał(a):

Nie ma sposobu na "obejście" problemu. Opera tak już ma, że bezwzględnie obnaża wszelkie niedoróbki związane z bezpieczeństwem.
Ładuję kilka stron i co widać:
https://www.mbank.com.pl/ - OK
https://www.pkointeligo.pl/ - OK
https://mail.google.com/ - dane wysyłane bez szyfrowania
https://profil.wp.pl/ - OK
https://sms.bzwbk24.pl/ - OK
https://www.ovh.com/managerv3/ - OK
https://poczta.onet.pl/ - dane przesyłane bez szyfrowania
https://poczta.interia.pl/ - dane przesyłane bez szyfrowania
https://home.pl/webmail - OK
Na podanych przez Ciebie stronach też jest wyrażnie napisane do czego Opera się przyczepia - Żądanie serwera weryfikującego ważność certyfikatów nie powiodło się. I Opera "informuje" Cię, że połączenie takie zupełnie bezpieczne nie jest.
Kawałek pomocy: http://help.opera.com/Windows/9.21/pl/dialogs.html#certificate

Moim zdaniem występuje tu typowy problem braku profesjonalizmu u dostawcy usługi. Coś tam niby robią, ale jak dochodzimy do szczegółów to wychodzi, że niebardzo.
Brak profesjonalizmu potwierdza również wysłana przez nich odpowiedź - żeby mieć Operę wystarczy ją ściągnąć i zaistalować. I wtedy można zobaczyć czym to ten marudny użytkownik głowę zawraca.

E330 napisał(a):

Niestety, nie jest to takie oczywiste, jak to przedstawiłeś. W międzyczasie trwała korespondencja z firmą Blink i okazało się, że Opera nie ma firmy Starfield Technologies, Inc. na liście znanych ośrodków certyfikacji.

Oto fragment odpowiedzi:

Opera nie uznaje Starfield Technologies (https://certificates.starfieldtech.com/Repository.go)
za godnego zaufania CA.

To nie jest problem po stronie certyfikatu. To jest kwestia tego kogo Opera uznaje za znanego i zaufanego wystawcę certyfikatu, a kogo nie. Wspomniane ostrzeżenia nie rzutują w jakikolwiek sposób na działanie szyfrowanego kanału SSL. Od strony technicznej wszystko jest ok.


Wystarczy sprawdzić ww. stronę w różnych przeglądarkach. Niestety, także tutaj Opera wskazuje na to, że witryna nie jest zabezpieczona.

W ogóle cała sprawa jest dla mnie dziwna, bowiem - o czym już wspominałem - wcześniej nie było problemów z certyfikatami wystawionymi przez Starfield Technologies. Problem pojawił się ostatnio. Może rzeczywiście miało to związek z ostatnią aktualizacją przeglądarki i być może miała miejsce aktualizacja/zmiana listy zaufanych ośrodków certyfikacji? To są tylko moje spekulacje. Byłbym wdzięczny, gdyby osoby bardziej obeznane w tym temacie sprawdziły, czy rzeczywiście taka sytuacja mogła mieć miejsce.

Cała sprawa jest dla mnie, i pewnie nie tylko dla mnie, bardzo ważna. W związku z powyższym chciałem zapytać, czy istnieje taka możliwość, aby Opera Software ASA dodała firmę Starfield Technologies do listy zaufanych ośrodków certyfikacji? Czy mogę prosić o podjęcie interwencji w tej sprawie u Opery?

golew napisał(a):

Po wciśnięciu "sprawdź czy to oszustwo" otrzymuje się:

Zweryfikowano
Ta strona została zweryfikowana przez godną zaufania firmę i nie znajduje się na czarnej liście nieuczciwych witryn.
Zgłoś tę witrynę, jeśli uważasz, że powinna zostać umieszczona na czarnej liście.Czyli raz tak raz tak.

E330 napisał(a):

Firma Starfield Technologies nie jest jakaś "lewa", skoro z jej certyfikatów korzysta Blink, a to poważna firma: http://blink.pl/o_nas.firma.html

Ryszard napisał(a):

Originally posted by E330:

W międzyczasie trwała korespondencja z firmą Blink i okazało się, że Opera nie ma firmy Starfield Technologies, Inc. na liście znanych ośrodków certyfikacji.

Ciekawe - nie przypominam sobie, żebym przy pierwszym ładowaniu podanych przez Ciebie w pierwszej wiadomości linków zobaczył okienko informujące o "nieznaności" Operze tego ośrodka. A bez kliknięcia w odpowiedni "klawisz" w takim okienku podane przez Ciebie strony poprostu by się nie załadowały.
Sprawdź zresztą sam - Narzędzia - Preferencje - Zaawansowane - Zabezpieczenia - Menedżer certyfikatów - Ośrodki certyfikacji. Znajduję tam "Starfield Technologies". I zgłaszany przez Operę błąd w bezpieczeństwie połączenia nie jest związany z "nieznajomością" ośrodka.
Taki sam błąd bezpieczeństwa zgłasza Opera na https://certificates.starfieldtech.com/

Opera tak ma - jeżeli cokolwiek w bezpiecznym połączeniu jest nie tak to dostajesz informację o brakach z wyraźnym ostrzeżeniem - tego połączenia nie możesz uważać za bezpieczne. Inna przeglądarka łącząc się z tą samą stroną ma połączenie o takim samym stopniu bezpieczeństwa, ale poprostu nie informuje Cię o niedociągnięciach w tym połączeniu (pewnie nawet nie sprawdza tego wszystkiego co sprawdza Opera).

Masz rację - przydałoby się, żeby osoby bardziej obeznane w obsłudze przez Operę bezpiecznych połączeń wyjaśniły Ci na czym polega problem. Ja mogę tylko dykteryjką - jeżeli zainstalujesz 3 zamki w drzwiach i automat, który sygnałem dżwiękowym będzie informował o niezamknięciu wszystkich zamków to chyba nie będziesz zdziwiony, że jak zamkniesz tylko 2 zamki to Ci "wyje" a sąsiadowi mającemu jedynie 2 zamki w dzwiach nic nie "wyje" nawet jak zamknie drzwi tylko na jeden.
Dla mnie to, że FF czy Msie uznają połączenie z https://www.panel.blink.pl/ świadczy nie o problemie z Operą ale o niedoskonałości pozostałych przeglądarek.
Jeszcze przed chwilą Opera miała problem z https://poczta.interia.pl/


Originally posted by E330:

Firma Starfield Technologies nie jest jakaś "lewa", skoro z jej certyfikatów korzysta Blink, a to poważna firma: http://blink.pl/o_nas.firma.html

Wiesz, to akurat brzmi tak tekst "my ze szwagrem są porządne byznesmeny bo razem prowadzimy interesy" wink

porneL napisał(a):

Zgłosiłem jako bug #268077. Wszelkie odkrycia możecie dosyłać (w j. ang.) na bug-268077@bugs.opera.com

porneL napisał(a):

Dostałem odpowiedź od Opery.

Winny jest wydawca certyfikatu, którego serwer (protokołem OCSP) odsyła odpowiedź "spróbuj później" zamiast danych właściciela certyfikatu. Informacja o tym jest w szczegółach o połączeniu i Opera umyślnie traktuje to jako niższy poziom bezpieczeństwa, a od wersji 9.10 umyślnie nie pokazuje kłódki w tej sytuacji.