Czy to jest zgodne z monopolistycznymi (?) "standardami"?

w dziale Strony WWW w Operze
IGI2 napisał(a):

Witam!

Mam taki kłopot otóż strona w walidatorze W3C pokazuje 0 błędów zielony dymek że strona jest wporzo sie świeci Opera i Firefox śmigają wink A co robi IE ? No właśnie sam tego nie wiem...

Problem występuje na stronie gdzie są zmniejszone obrazki za pomocą | width="50%"> | Czy to nie jest czasem jakaś przestarzała metoda ? Czy można to zastąpić jakąś Micro$hitowską metodą ?

Z góry dzięki Wam doświadczonym userom za pomoc!

Zajec napisał(a):

Zapis poprawny, tylko pamiętaj, że takie "50%" oznacza 50% szerokości rodzica. Nie 50% szerokości samego siebie :-)

Czy metoda przestarzała? Zaleca się niby wrzucanie jak największej ilości dancyh opisujących wygląd do CSS, ale myślę że nie ma sensu przerzucać takich width do CSS.

nowotny napisał(a):

Poza tym trzeba pamiętać że walidator sprawdza jedynie poprawność kodu względem standardu... to, jak różne przeglądarki implemetują te standardy to już jest inna sprawa... a powszechnie wiadomo co IE robi ze standardami... wink

Ryszard napisał(a):

Originally posted by IGI2:

Problem występuje na stronie gdzie są zmniejszone obrazki za pomocą | width="50%"> | Czy to nie jest czasem jakaś przestarzała metoda ?

Metoda jest raczej nowatorska wink Dlaczego skazujesz odbiorców na ściąganie niepotrzebnych danych? Zrób po prostu mniejsze obrazki.

Zaufany napisał(a):

To powinno dwa razy zmniejszyć szerokość obrazka. Część przeglądarek chyba przy okazji koryguje jeszcze wysokość, aby zachować proporcje. Sama metoda, z tego co wiem, nie jest przestarzała. Są nawet pewne przesłanki, aby ją stosować mimo obecności CSS.

Zajec napisał(a):

Originally posted by Big_Z:

To powinno dwa razy zmniejszyć szerokość obrazka.

Jesteś pewien, że to jest prawdiłowe i zgodne ze standardami zachowanie? Wszedłem pod adres: http://www.w3.org/TR/html401/struct/objects.html#h-13.2 , kliknąłem na opis atrybutu "width", a następnie widząc przy "width" wartości typu "length" kliknałem na "length" i zobaczyłem:

Length: The value (%Length; in the DTD) may be either a %Pixel; or a percentage of the available horizontal or vertical space. Thus, the value "50%" means half of the available space.


daroc napisał(a):

Originally posted by IGI2:

A co robi IE ? No właśnie sam tego nie wiem...


My też nie. wink

Zaufany napisał(a):

Cóż. Procentowych wartości nie należy z tego względu stosować.

daroc napisał(a):

W takim wypadku nie. Trzeba sprawdzić rozmiar obrazka i wtedy wpisać samemu odpowiednią szerokość (wysokość jest dopasowywana automatycznie w znanych mi przeglądarkach).

IGI2 napisał(a):

No cóż, dzięki wam za tak liczne odpowiedzi...

A teraz trochę wyjaśnień:
a) ten atrybut zmniejsza i szerokość i wysokość i w IE i w Operze (w praktyce).
b) ten atrybut jak już Zajec w pierwszym poście powiedział chodzi o 50% względem rozmiarów matki.
c) IE nie upodabnia się do żadnych z wyżej wymienionych przypadków (a adresu podać nie moge bo .... p).
d) Obrazków nie chce pomniejszać, gdyż moim jedynym graficznym narzędziem jest przecudny Paint bo na PhotoShopa mnie nie stać p i w ogóle nie chce mi sie ściągać nawet Triala a obrazków jest 50 (może znacie jakieś ciekawe aplikacje do 20 - 30 mb, skrypty czy coś? - wszelkie pomoce mile widziane, bo widzę że pozostaje tylko pomniejszenie obrazków fizycznie).

Jeszcze raz dzięki!

Zajec napisał(a):

IrfanView. Dobrze konfigurując opcję masowego przetwarzania załatwisz wszystkie pomniejszania od ręki. Jako narzędzie trzeba tam chyba Resize ustawić i wybrać 50% wysokości i szerokości.

Ryszard napisał(a):

Originally posted by Zajec:

IrfanView. Dobrze konfigurując opcję masowego przetwarzania załatwisz wszystkie pomniejszania od ręki. Jako narzędzie trzeba tam chyba Resize ustawić i wybrać 50% wysokości i szerokości.

O właśnie. Plik ustawień dla IrfanView
50pr.ini
wink

Zaufany napisał(a):

Gimp... Może duży, ale opcji mu nie brakuje.