Nieprawidłowe wyświetlanie okienek z komunikatami

w dziale Opera
E330 napisał(a):

Problem z Operą, który chcę opisać, występuje w tym programie od dawna. Program mam zainstalowany na partycji innej, niż system Windows; również wszelkie ustawienia Opery itd. są na partycji innej, niż systemowa.

Niestety, praktycznie zawsze zdarza się, że po przywróceniu systemu z obrazu partycji Opera źle wyświetla okna dialogowe. Część okien dialogowych, zamiast na środku, wyświetla w lewym, górnym rogu ekranu. Podkreślam, że część okien, tj. np. okno z pytaniem o potwierdzenie zamknięcia Opery, okno z pytaniem, czy Opera ma być domyślną przeglądarką; problem ten występuje również z wszelkimi okienkami, wywoływanymi w JS, np. poprzez instrukcję alert(). Ale już np. okno czyszczenia historii przeglądania wyświetlane jest na prawidłowej pozycji. Sytuację obrazują zrzuty ekranów:
1. Czy na pewno zakończyć tę sesję Opery?
2. Czy na pewno usunąć to konto?
3. Wyczyść historię przeglądania

Jest jeszcze jedna prawidłowość w tej nieprawidłowości. Mianowicie, każde z tych źle wyświetlanych okien zawsze częściowo jest wyświetlane poza widocznym obszarem roboczym ekranu, a nie od pozycji 0,0. Nie wiem, może ma to jakieś znaczenie i wskaże źródło występowania tego problemu?

Ostatnio tworzyłem (zwracam na to uwagę: tworzyłem, a nie odtwarzałem), obraz partycji (w DOS-ie) i po zrestartowaniu komputera okazało się, że Opera zaczęła błędnie wyświetlać okna dialogowe. Wcześniej, przed utworzeniem obrazu partycji, wyświetlała je prawidłowo. Naprawdę nie wiem, co jest grane.

Reinstalacja Opery nie pomaga. Z tego co pamiętam, pomagało *całkowite* usunięcie programu i zainstalowanie go w zupełnie innej lokalizacji. Ale nie potwierdzę tego na 100%, bo takie coś praktykowałem dawno temu, a teraz po prostu nie mam siły i ochoty z tym walczyć.

W związku z powyższym chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś spotkał się z takim problemem, a jeśli tak, to czy wie, jak go rozwiązać? Proszę o jakieś wskazówki, które będą pomocne w rozwiązaniu tego problemu.

Problem ciągnie się od niepamiętnych czasów, od wersji 7.23 (od kiedy to zacząłem używać Opery). Ja uważam, że to ewidentny błąd programu, nadający się do zgłoszenia do bugtracku Opery. W związku z tym proszę którąś z osób o zgłoszenie tam tego problemu.

peef napisał(a):

Witam, E330, ad4 sam sobie odpowiedziałeś.

Zaufany napisał(a):

Musisz podać bardzo dokładne dane systemu operacyjnego i zainstalowanych sterowników, uprawnienia usera, z poziomu którego Opera jest odpalana, jak i też pozostałe ustawienia dotyczące Opery, zarówno systemu, jak i samej Opery. To nie jest powszechny błąd, więc bez podania tych informacji nie uda się go odtworzyć. Błędów, których nie da się odtworzyć, się nie zgłasza.

Najpierw może spróbuj odpalić Operę z poziomu innego usera. Jeśli problem nadal będzie występował, należałoby jeszcze odpalić przeglądarkę z poziomu administratora.

E330 napisał(a):

Pisanie w tym przypadku na temat systemu operacyjnego, sterowników itd. nie ma sensu. Doszedłem do wniosku, że skoro ponowne instalacje (naprawy) Opery nie pomagały, problem musi leżeć w już istniejących ustawieniach programu.

Zacząłem przeglądać pliki z ustawieniami Opery. Okazuje się, że w pliku \profile\opera6.ini zapisywane są pozycje okien (o czym nie wiedziałem). Jakiekolwiek próby zmian koordynat dla tych okien nie przynosiły żadnych rezultatów (Opera wyłączona, edycja pliku z zachowaniem kodowania znaków utf-8). Być może zmieniałem ustawienia nie dla tych okien. Nie wiem.

W końcu na chama usunąłem ten plik. Po uruchomieniu Opera utworzyła nowy plik z zaledwie kilkoma podstawowymi ustawieniami. Co prawda, po tym zabiegu utraciłem wszystkie wcześniejsze ustawienia, ale po uruchomieniu Opera zaczęła bez problemu wyświetlać okienka na środku ekranu.

Podczas sprawdzania ustawień okazało się, że musiałem usunąć również plik \profile\toolbar\standard_toolbar (1).ini, bowiem Opera utworzyła nowy plik pod nazwą standard_toolbar (2).ini. Tworzyła plik nr 2 nawet w przypadku, gdy usuwałem obydwa te pliki oraz plik opera6.ini.

A teraz taka ciekawostka...

Jak już pisałem, Operę mam zainstalowaną nie na partycji systemowej; konkretnie, w lokalizacji: D:\Programy\Opera9

Po tych moich powyższych zabiegach przeciągnąłem ikonę Opery na zakładkę szybkiego uruchamiania, po czym we właściwościach zmieniłem ustawienie, aby Opera uruchamiała się nie w normalnym oknie, a zmaksymalizowanym. No i co się okazało? Otóż po ponownym uruchomieniu Opery niektóre okienka znowu zaczęły wyświetlać się w lewym, górnym rogu.

Kolejne powtarzanie kroków, tj. usuwanie tych plików .ini, uruchomienie Opery, zamknięcie jej, przeciągnięcie ikony na pasek szybkiego uruchamiania i zmiana właściwości uruchamiania okna na zmaksymalizowane skutkowała powtórzeniem problemu.

Ostatecznie usunąłem pliki .ini, zrobiłem "porządek" z ikoną, uruchomiłem Operę i dopiero po wtedy program zaczął prawidłowo wyświetlać okienka z komunikatami. Po tym zabiegu nie udało mi się odtworzyć tego błędu.

Proszę osoby bardziej obeznane w temacie ustawień Opery o wydedukowanie, co mogło być przyczyną takich problemów, jakie opisałem. Jeśli okaże się, że to błąd Opery, proszę o zgłoszenie tego na BT.