Opera + color management...

w dziale Opera
tomurbanowicz napisał(a):

Witam

Czy są plany, aby Opera korzystała z profili zarządzania kolorem? Bardzo mi tego w niej brakuje.
A może jest jakiś sposób na to aby z nich korzystała?
Konkurencja Fx 3.0 w wersji apha już posiada tą właściwość.

szyk napisał(a):

A co to takiego to "zarządzanie kolorami"? smile

tomurbanowicz napisał(a):

Chodzi o korzystanie z profilu monitora (który jest we właściwościach karty graficznej w Zarządzaniu kolorami). Jako, że system Windows nie potrafi wykorzystać profilu (nie bierze go pod uwagę), programy graficzne takie jak np. Photoshop, niektóre przeglądarki do zdjęć np. ACDSee potrafią z niego korzystać. Zależy mi na wierności barw również w internecie, a FX 3.0 apha to potrafi. Proszę przetestować przeglądarkę za pomocą tej strony:

http://www.color.org/version4html.xalter

archetwist napisał(a):

Ciekawostka. HTML - "The system does not support these ICC profiles", PDF - "The system supports these ICC version 4 and version 2 profiles".

tomurbanowicz napisał(a):

Tak czy siak Fx 3 radzi sobie świetnie. Nie wiecie czy trudne jest TO wkomponować w Operę?

tomurbanowicz napisał(a):

To jeszcze raz ja smile Przepraszam z góry że z uporem maniaka o tym piszę, ale....

Wyjaśnię może o co w ogóle chodzi smile

Monitor po kalibacji/oprofilowaniu posiada profil wygenerowany przez oprogramowanie do kalibracji. Profil ten "wskakuje" do Zarządzania kolorami we Właściwościach karty graficznej. Powoduje to, że programy które korzystają z profilów ICC, ICM potrafią sobie odpowiednio przeliczyć przestrzeń roboczą, np. dla koloru żółtego o parametrach RGB 255 255 0 pokazują nam ten kolor na żółty zmierzony i ustawiony przez sprzętowy kalibrator np. o parametrach RGB 239 244 39 (można to sprawdzić każdym Color Pickerem, lub za pomocą funkcji z LittleCMS icctrans).
Problem w tym, że system Windows sam z siebie nie potrafi wykorzystać profili i musimy liczyć na programy które to potrafią, np. Photoshop, najnowszy Gimp, ACDSee, DPP itp. Wiele przeglądarek do zdjęć nie potrafi wykorzystać profilu np. IrfanView, XnView, Faststone (niby posiada wbudowanego CMS'a ale coś on niechętnie działa).
A dlaczego zależy mi na przeglądarce internetowej? Ponieważ korzystam często z serwisów foto i chciałbym bez pobierania zdjęć na dysk i przeglądania w ACDSee widzieć wierne kolory po prostu w Operze. Firefox wersji 3.0 alpha ma wbudowany sinik LittleCMS (korzysta z jego bibliotek) i zdjęcia, całe strony pokazuje już po wykorzystaniu profilu (ponoć Safari też to potrafi).

Jeśli macie Państwo ochotę proszę zainstalować jeden z profili Eizo z tej strony:
http://www.eizo.pl/pl/pobierz_profile.html

Jako, że angielski nie jest mocną stroną, mam prośbę do osób blisko związanych z Operą o interwencje do Twórców Opery w tymże temacie.
Liczę na jakiś odzew smile
Z góry dziękuję.