Język skryptowy do gier

w dziale Po godzinach
Zaufany napisał(a):

Szukam języka skryptowego (do zrobienia gry), do którego miałbym (łatwy) dostęp z poziomu C++. Zasadniczo wystarczy mi, jak będę mógł odpalić skrypt ze stringa C albo C++, oraz wywołać z jego poziomu funkcje C++. Oczywiście stosowne biblioteki muszą być dostępne dla Linuksa AMD 64 i mieć bardzo liberalną licencję: BSD, Apache, LGPL. Ktoś ma może jakieś pomysły?

Próbowałem z językiem Lua, ale nie znalazłem w Sieci instrukcji, jak go podpiąć pod C, która by działała. Rozważałem przez pewien czas Pythona, ale jego API wydaje mi się zbyt rozbudowane, względnie nie znalazłem odpowiedniej instrukcji. Dla formalności, szukałem w agnielskich zasobach. W chwili obecnej rozważam nawet zrobienie własnego języka samemu.

Zajec napisał(a):

Strzalem bardzo w ciemno, bo nie znam ani trochę tematu. Czytałeś o Allegro i SDL?

Zaufany napisał(a):

To są biblioteki służące do programowania gier i robią ogólnie to samo. Nie zawierają jednak samego wsparcia dla języków skryptowych. SDL akurat mam zamiar zastosować.

Zaufany napisał(a):

Po kilku dniach bezowocnej walki i polubieniu składni Ruby i Pythona udało mi się podpiąć pod C++ Luę.

Dragon9516 napisał(a):

Witam. Chciałbym zacząć robić gry. Mógłbyś napisać jakiś link z dobrym programem do gier dla początkujących. Najlepiej żeby był po polsku ale z
angielskiego też nie będę narzekać. A i jak byś mógł to jeszcze link z jakimś językiem całym.

woj-tek napisał(a):

http://www.gamedev.pl/tutorials.php wink

Zaufany napisał(a):

Gimp. W fedorze instaluje się przez "yum install gimp" z prawiami roota.