Odtwarzacz mp3 na blogu

w dziale Po godzinach
Nigatsu napisał(a):

Kiedyś w RSS z Polskiej Planety Opery (chyba) był opisany sposób umieszczenia na blogu pliku mp3 tak, aby można go było odsłuchiwać bezpośrednio ze strony (stop/pauza, pasek postępu - ale nie qt)(i nie pamiętam czy działał tylko w Operze). Nie potrafię tego teraz znaleźć, a bardzo by mi się przydało. Gdyby ktoś cokolwiek o tym wiedział albo znał rozwiązanie to był bym bardzo wdzięczny.

Zaufany napisał(a):

Skonwertuj na Ogg Vorbis i zrób z tym plikiem to, co robią na Wikipedii.

Nigatsu napisał(a):

A co dokładnie z tymi plikami robią na Wikipedii? Widziałem efekt ale kompletnie nie wiem jak to wykonać...

Zaufany napisał(a):

Zasadniczo umieszczanie plików mp3 można zrealizować na kilka sposobów.

1. Wybierasz konkretny plugin, o którym wiesz, że odtwarza mp3, i w nim osadzasz wspomniany plik. Można wybrać QuickTime, można wybrać coś innego, ale niezależnie od wyboru nie będzie to zgrabny i niezawodny sposób.

2. Umieszczasz plik w tagu a, przy odrobinie szczęścia przeglądarka się zapyta, czy otworzyć ów plik w domyślnym odtwarzaczu, nie na samej stronie. W jednym z gorszych wypadków ów plik zostanie zapisany na dysku twardym i z dysku będzie go można zwyczajnie odtworzyć. Cóż, zdecydowanie najłatwiejsza opcja.

3. Możesz poszukać appletu Java, który odtwarza pliki Ogg Vorbis i umieścić go na stronie. Jeśli nie chcesz bawić się z technologią Flash, a koniecznie chcesz osadzenia na stronie, najłatwiejsza opcja.

4. Możesz przekonwertować plik mp3 do takiej postaci, aby dało się go odpalić z poziomu pluginu Flash. Prawdopodobnie gdzieś są narzędzia online, które takie rzeczy pozwalają, od plików video są. Osobiście nie szukałem.

5. Eksperymentalne wersje Opery dla systemów Microsoftu potrafią natywnie obsłużyć format Ogg Vorbis. Niestety nie przeglądałem dokładnie specyfikacji, jak to zrobić. W każdym razie plik Ogg/Vorbis wsadzony w tag video tej przeglądarki się odtworzy.

6. Możesz teoretycznie wpisać taki kod:
<object data="./scieżka/do/pliku/plik.mp3" type="audio/mp3"> (tekst alternatywny) </object>
Teoretycznie to powinno zadziałać. (U mnie nawet zadziałało, ale sam się lekko zdziwiłem.) Większość przeglądarek sobie z tym nie poradzi.

Jeśli chodzi o Wikipedię, stosują kombinację tych pomysłów wspieraną jeszcze przez Java Script. Prawdopodobnie gdybyś się tam kogoś odpowiedniego spytał, uzyskałbyć najlepszą z możliwych odpowiedzi. To jedyny, znany mi, otwarty projekt, który stosuje pliku multimedialne na taką skalę.