PINGi w Operze

w dziale Opera
Frankosio napisał(a):

Witam,
Czy ktoś z Was zwrócił uwagę na pingi przy łaczeniu się przez Operę ?? Nie wiem... może to występuje tylko u mnie (w co wątpię), ale pingi na stronach testowych są kilkakrotnie większe przy połaczeniu z Opery niż przy połaczeniach z IE lub Firefoxa.
Sprawdzałem to na wielu stronach i za każdym razem wyniki są podobne. Niżej przykłady testów z www.speedtest.net

Testy z Opery


Test z IE7


Jak zauważyliście, oprócz znacznie większych pingów niższe są też transfery DL/UL. Wygląda to tak, jakby Opera nie mogła wykorzystać całego pasma transferowego w testach.

________________________________________
Opera 9.24 (8816) , WinXP/SP2 , Neo 6144Kbps

daroc napisał(a):

Ten test tak zamula cały system, że nie wiem czy warto brać pod uwagę wyniki - 100% CPU może zupełnie zamieszać w systematyczności uploadu i downloadu.
IE7:

Opera: (nie wiem dlaczego pod koniec upload spadł jakieś 10x, ale sam download wyszedł wyższy wink )

Różnica w pingach jest rzeczywiście widoczna (prawie dwa razy). wink Różnie z tymi pingami bywa...

http://my.opera.com/polski/forums/findpost.pl?id=2199403
http://my.opera.com/polski/forums/findpost.pl?id=1975611

Teraz mnie naszła taka myśl. Czy możliwe jest, że różnice wynikają nie z samego faktu wolniejszego łączenia się z serwerem, a z tego, że w różnych momentach zaczyna być liczony czas? Coś jak afera z przeglądarką Safari, która rzekomo znacznie wyprzedzała prędkością pozostałe przeglądarki.

Edit: Coś mi się wydaje, że sytuacja nieco odmieniła się w najnowszych buildach (9694) - pingi jednak spadły i na numion.com, i na speedtest.net. Ktoś może to potwierdzić? Na numion.com mam teraz ping 200, a zwykle było coś koło 500 - 600. Na speedtest.net też kiedys było po 500.

Frankosio napisał(a):

Zamula trochę to fakt (średnie użycie CPU przez Operę = 80%) ale może dlatego, że test jest robiony we flashu.
Nie mniej jednak pingi oraz pomiar UL/DL jest znacznie niższy w testach Opery wykonanych także na innych stronach, na których do testów wykorzystana jest JavaScript lub Java.
CfosSpeed pokazuje dokładnie takie same osiągi DL/UL jakie widać w testach i jak na razie nie udało mi się (w tych testach) wycisnąć max. transferu na Operze. Na innych przeglądarkach wyniki są zbliżone do max przepustowości więc...... w czym tkwi problem ???

Dodam tylko, że ściągając Operą jakieś pliki ze stron www, transfer idzie normalnie tzn. wykorzystuje max "mocy transferowej" smile

P.S.
daroc - który polski prowider daje takie transfery jak widać u Ciebie ?? wink

Zajec napisał(a):

Swoją drogą, może mi ktoś powiedzieć jak przeglądarka może obsługiwać PING?

archetwist napisał(a):

Z początku myślałem, że chodzi o PNG wink .

Frankosio napisał(a):

Originally posted by Zajec:

Swoją drogą, może mi ktoś powiedzieć jak przeglądarka może obsługiwać PING?


A czy tu ktoś napisał że "Opera obsługuje PING" ??

Cytat z Wikipedia.org:
Ping – nazwa programu używanego w sieciach komputerowych TCP/IP (takich jak Internet) służącego do diagnozowania połączeń sieciowych. Pozwala na sprawdzenie czy istnieje połączenie pomiędzy hostami testującym i testowanym. Umożliwia on także określenie jakości połączenia między nimi poprzez mierzenie liczby zgubionych pakietów oraz czasu potrzebnego na ich transmisję, czyli pomiaru latencji pakietów zwanej lagami.

Teoretycznie można zaimplementować w przeglądarce bezpośrednią "obsługę" PING tylko... po co ?
Tematem wątku nie jest obsługa PING przez przeglądarkę, tylko dziwne opory w łączeniu Opery z serwisami testującymi a dokładniej jej oporne zachowanie w testach.

daroc napisał(a):

Originally posted by Frankosio:

daroc - który polski prowider daje takie transfery jak widać u Ciebie ??


Sieć akademicka we Wrocławiu. wink Ja nawet nie wiem jakie tu jest łącze, bo nie mam jak tego sprawdzić. Ale jak się ściąga pliki, to dochodzi niekiedy do 10 MB/s, przy tych prędkościach zwykle mój dysk przestaje wyrabiać. wink

Originally posted by Zajec:

Swoją drogą, może mi ktoś powiedzieć jak przeglądarka może obsługiwać PING?


Originally posted by archetwist:

Z początku myślałem, że chodzi o PNG .


I już zeszliśmy z tematu... wink

useruser napisał(a):

Ten flash na speedtest jest na tyle niezoptymalizowany (?) że nawet komp z procesorem C2D 3,6GHz i 4GB ram PC1333 nie wyswietla płynnie tej animacji. Zeby zmniejszyć ping można po uruchomieniu testu zminimalizowac okno przeglądarki, ale i tak nie bedzie on krótki jak w IE.

@daroc - spróbuj ściągnąć jakiegoś linuxa z tego samego serwera co u większosci polakow aktualizuje się opera czyli ftp.task.gda.pl.
Gdy testowałem predkość przekroczyła 70Mbit/s. Test był przeprowadzony w sieci akademickiej w Katowicach. W sali był router z portami 100Mbit więc tyle maksymalnie można było wyciągnąć.

daroc napisał(a):

Pobierałem ftp://ftp.task.gda.pl/ls-lR i kiepsko to szło. Najpierw 7KB/s, po kilku sekundach 0,5KB/s. Dopiero po kilkudziesięciu sekundach się zaczął rozpędzać. Opera wskazała maksymalnie 2,5 MB/s, a Net Acitivity Diagram - 32mbps. Dodam, że przy około 60% pobieranie spało znowu do jakiejś bardzo niskiej wartości na kilkanaście sekund, potem znowu zaczęło pobierać...

Zaufany napisał(a):

Może Opera specjalnie ogranicza obiekt Flash, aby zapewnić większe bezpieczeństwo? W końcu bardzo niskie pingi (czasy transferów pakietów), jak i bardzo wysoki transfer nie są potrzebne w protokole http.

daroc napisał(a):

Osobiście wolałbym, aby pobieranie wybranej strony rozpoczęło się natychmiast, a nie po ponad 0,5 sekundy. wink