Polskie krzaczki w menu Opery

w dziale Opera dla systemów Linux, Mac OS, FreeBSD oraz Solaris
Amisttad napisał(a):

Witam,
Jestem początkującym użytkownikiem Ubuntu i chciałem zainstalować sobie na nim Operę. Wszystko poszło dobrze. Zainstalowała się w wersji 9.25. Mam Polski słownik do sprawdzania pisowni. Jak i wgrany Polski plik językowy. I to w z nim mam jeden problem, który nie wiem jak rozwiązać. Może będzie m ktoś w stanie pomóc. W wszystkich rozwijanych menu u góry ekranu zamiast polskich znaków mam krzaczki, tak samo jak w menu kontekstowym (jak kliknę prawym klawiszem myszy). Jedynie litera ł (z polskich znaków) wyświetla się prawidłowo. Reszta już nie. Wie ktoś jak to naprawić?

Zajec napisał(a):

Narzędzia → Preferencje → Zaawansowane → Czcionki

Tam dla problematycznych elementów interfejsu ustawiasz font, który posiada polskie znaki.

Amisttad napisał(a):

Zajec pomogło. Dzięki za odpowiedź. Wprawdzie kombinowałem wcześniej z czcionkami - ale z ich kodowaniem. A nie z wyborem konkretnej czcionki :-(

Więc podpowiem od razu innym na przyszłość że dość dobrze sprawdza się czcionka Times o wielkości 14.

P.S. W profilu Zajec masz że używasz openSuse. Mogę się zapytać jakiej ty używasz dla elementów menu?

Zajec napisał(a):

U mnie od razu po instalacji była to "Nimbus Sans L", która pasuje więc i nie zmieniałem. Ładne są też fonty Deja Vu. Jeśli chodzi o polecanego przez Ciebie Times'a, to pewnie mało kto będzie miał go w systemie smile

Amisttad napisał(a):

Jak wejdę na Ubuntu sprawdzę te twoje fonty, może są ładniejsze i lepiej niż ów Times. Co do niego to był on oryginalnie zainstalowany w systemie. Bez żadnych dodatkowych zabiegów. Więc z jego obecnością w systemie innych osób nie powinno być aż tak źle. Jeszcze tylko jakiś ładny skin i będzie można się cieszyć w pełni z Opery. Jeszcze raz dzięki za pomoc. :-)

iwonarw napisał(a):

Mam podobny problem jak Amisttad i też początkująca na Ubuntu. Zastosowalam się do rad i niestety okazało się, że u mnie nie wyświetla opera polskich czcionk wogóle.... nie wiem dlaczego. Inne programy nie miały takiego problmu.
Tylko interfejs robi takie numery, komendy wszystkie są już po polsku.

Co jeszcze moge robić? kodowanie? ...