Niepotrzebne aktualizacje Windows XP?

w dziale Po godzinach
Zajec napisał(a):

Zdaje się, że mamy tu trochę osób znających się na konfiguracji i zachowaniu Windows XP. Od niedawna czasami go używam i dostosowałem do swoich potrzeb, ale jednego nie umiem zrozumieć. Usunąłem z systemu Windows Media Player, Outlook Express oraz Windows Messenger, a w aktualizacjach widzę, że Windows chce te programy aktualizować. W dodatku 3 łatki dla Windows Media Player dotyczą dwóch różnych wersji. Jedna łatka jest dla Windows Media Player 6.4, a dwie dla wersji 9.

Czy ktoś może mi wytłumaczyć, jak Windows chce łatać program, który nie jest zainstalowany?

Próbowałem Google, ale ciężko mi było zadać pytanie. Nie znalazłem więc odpowiedzi.

woj-tek napisał(a):

Czy te programy usunąłeś narzędziami MS czy jakimiś innymi (nLite)? Bo jeżeli to drugie to pewnie chodzi o to, że taka sytuacja nie została przewidziana w systemie aktualizacji. Inna sprawa, że aktualizacje od MS mają działać na zasadzie "Kliknij i niech się samo zaktualizuje" a user niech się nie martwi co się ściągnęło i zainstalowalo wink

Zajec napisał(a):

Usunąłem przez Mój Komputer → Usuń/Dodaj programy (z lewego menu, mogłem teraz ciut nazwę przekręcić).

Zaufany napisał(a):

W nowszych wersjach MS Windows standardowo instalowane są dwa WMP. Jeden, ten 6.4, domyślnie nie zostawia nigdzie skrótów, ale jest. Możesz odwiedzić stosowny katalog, a znajdziesz dwa binaria. Najprawdopodobniej, nawet jeśli odinstalowałeś daną aplikację Microsoftu, jej biblioteki mogą być potrzebne innym aplikacjom, od innych dostawców. Z tego powodu standardowy proces deinstalacji jedynie ukrywa skróty, może coś więcej, ale większość bibliotek zostaje w systemie. I właśnie te biblioteki wymagają aktualizacji. Tak mi się wydaje.

JaDo napisał(a):

Originally posted by Zajec:

Usunąłem przez Mój Komputer → Usuń/Dodaj programy (z lewego menu, mogłem teraz ciut nazwę przekręcić).

To usuwa tylko pozycje z menu Start i ukrywa exeki. Nic nie jest odinstalowane, ani 1 kb.

Nie wiem jak jest z WMP i Outlookiem, ale Messengera można pozbyć się na amen, o ile dobrze pamiętam po Dodaj/Usuń chyba zlikwidowałem ręcznie jego folder. Czy w takim przypadku WU również próbuje aktualizować?, nie wiem, nie używam tego mechanizmu.
Takiego NetMeetinga myślę, że też można się w ten sposób pozbyć, chociaż osobiście nie próbowałem.

Windows Update można trochę skonfigurować przez gpedit.msc (w Home tego nie ma).

dejko napisał(a):

Originally posted by JaDo:

Nie wiem jak jest z WMP i Outlookiem, ale Messengera można pozbyć się na amen,


WMP i Otlooka nie da się pozbyć. Wywalenie "na chama" ich folderów spowoduje utratę stabilności systemu. Po choćby uszkodzeniu plików WMP, oprócz samego WMP, nie będą też działały aplikacje nakladkowe na niego (czyli np. SubEdit). Co nie działa w przypadku Outlooka - nie wiem.

To wywalanie na siłę składników systemu (np. nLitem), przynosi zazwyczaj więcej szkody niż pożytku (chociaż są elementy które wywalić można... np. Windows Messenger).

Zajec napisał(a):

Dzięki za informacje. Jak na razie mam już ochotę pozbyć się Windowsa wink