Polska wersja menu „Debug” – menu „Deweloper”

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
Wasacz napisał(a):

Witajcie,

Wraz z wydaniem Opery 9.50 RC pojawiła się możliwość pobrania dodatkowego menu „Debug”, przydatnego w szczególności webdeweloperom. Menu jest w wersji angielskiej, poniżej załączam polską wersję przetłumaczonę przeze mnie.

Kilka informacji: starałem się utrzymać nazewnictwo zgodne ze polskim tłumaczeniem Opery. Zrezygnowałem z tłumaczenia odnośników do anglojęzycznych specyfikacji – jest z tym dużo roboty, a uznałem to za zbędne. Angielska wersja menu pojawia się jako ostatni element na pasku, ja przesunąłem menu przed menu „Pomoc” i nazwałem „Deweloper” (inspirowałem się MS Office 2007, gdzie istnieje takie menu).

Menu instaluje się automatycznie po kliknięciu odnośnika: DebugMenuPL.ini

karol.f napisał(a):

dzięki smile

Wasacz napisał(a):

Ops, zapomniałem o „Links” doh

Poprawione ;-)

adas napisał(a):

A zgłoś to menu jakoś tym deweloperom i może dodają linka we wpisie jakimś?

Wasacz napisał(a):

Napisałem wiadomość, czekam na odpowiedź ;-)

EDIT: dostałem odpowiedź, że jeszcze kilku innych użytkowników przygotowuje nowe wersje językowe, które zostaną zebrane w jeden post i opublikowane na http://my.opera.com/dragonfly/ dziś albo jutro bigsmile

archetwist napisał(a):

Originally posted by http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2554923:

developer, deweloper «osoba lub firma, która inwestuje w budowę domów na sprzedaż»


Czy jest coś niedobrego w słowie "twórca"?

Zaufany napisał(a):

W przypadku stron www słowo "twórca" jest stosowane w perioratywnym znaczeniu. Osoby które robią dobre strony nazywa się webmasterami. Swoją drogą, co jest złego w słowie "webmaster"?

archetwist napisał(a):

Originally posted by Big_Z:

W przypadku stron www słowo "twórca" jest stosowane w perioratywnym znaczeniu.


A w przypadku heavymetalowców w pejoratywnym "znaczeniu" stosowane jest słowo "dobro". Nie powinno nas obchodzić widzimisie jakichś niekompetentnych użytkowników języka.

Originally posted by Big_Z:

Swoją drogą, co jest złego w słowie "webmaster"?


Może być.

Wasacz napisał(a):

Deweloper/webdeweloper. „Deweloper” krócej. Mamy też „Narzędzia dla deweloperów”. „Webmaster” wydaje mi się na dzień dzisiejszy trochę bardziej ograniczonym terminem (w sensie zakresu czynności). No a „Twórca” – twórca czego?

archetwist napisał(a):

Originally posted by Wasacz:

No a „Twórca” – twórca czego?


A "deweloper" czego? Twórca stron oczywiście (w domyśle). Tak jak w przypadku "dewelopera" w domyśle pozostawiłeś "stron".

Wasacz napisał(a):

Originally posted by archetwist:

Tak jak w przypadku "dewelopera" w domyśle pozostawiłeś "stron".


Terminów „deweloper” i „webdeweloper” w kontekście witryn internetowych używa się zamiennie. Z „twórcą” tak nie jest, ba – nie używa się tego wcale. O ile „webdeweloper” i „webmaster” to pojęcia podobne, to już „twórca” jest kompletnie czymś innym, niepasującym tutaj. Wybacz, ale naprawdę – szukasz dziury w całym.

Zauważ także, że „twórca”, o którym mówisz, to raczej 'autor strony', niż osoba zajmująca się jej tworzeniem i tak dalej. Menu przeznaczone jest dla deweloperów („Developer Tools”, „Narzędzia dla deweloperów”), ponieważ osoba korzystająca z tego menu nie musi być twórcą strony, którą analizuje czy modyfikuje.

Zatem, o ile nad „webdeweloperem” a „webmasterem” można by dyskutować, to już „twórca” to zwyczajne widzimisię. A akurat w tym przypadku szukanie polskiego odpowiednika „na siłę” jest bezsensowne.

archetwist napisał(a):

Nie szukam odpowiednika - jest co najmniej kilka odpowiednich określeń, choć nic nie może się równać z tak przyjemną nowomową.

Originally posted by Wasacz:

Zauważ także, że „twórca”, o którym mówisz, to raczej 'autor strony', niż osoba zajmująca się jej tworzeniem


Aha.

Wasacz napisał(a):

Originally posted by archetwist:

Aha.


Podczas pisania w pośpiechu zdarzając się niezłe skróty myślowe ;-)

Tak czy inaczej, chodziło mi o to, że termin „twórca” bardziej odnosi się do autora konkretnej strony. Webdeweloper/webmaster z kolei zajmuje się tym, co z tworzeniem stron jest związane; niekoniecznie strona musi do niego „należeć”. Prościej: „twórca” to po prostu za mało sprecyzowane określenie.

Originally posted by archetwist:

Nie szukam odpowiednika - jest co najmniej kilka odpowiednich określeń, choć nic nie może się równać z tak przyjemną nowomową.


Sam sobie przeczysz. Na marginesie – wiesz w ogóle, czym jest nowomowa? Mam wątpliwości.

Zaufany napisał(a):

Może się mylę, ale słowo webdeweloper jest bardzo ogólne i odnosi się też do różnych implementacji relacyjnych baz danych i serwerowych języków skryptowych, nie tylko do HTML, CSS, JavaScrip, DOM i paru innych.

Debuging nie doczekał się chyba polskiego, zgrabnego odpowiednika. Słowo bug właściwie tonawet chyba trafiło do słownika polskiego na stałe.

archetwist napisał(a):

Twórca nie odnosi się bardziej do tego czy owego. Odnosi się do tego, co tworzone.

Rozumiem, że zażalenie zostało rozpatrzone negatywnie. Idę developnąć obiad.

chef