Opera 9.50, pobieranie plików

w dziale Opera
now_live napisał(a):

Witam.

Ustawiłem dla niektórych typów plików, żeby pojawiało się okienko z pytaniem czy otworzyć, zapisać, anulować... Problem polega na tym, że w momencie pojawienia się tego okienka Opera już ściąga plik, zapewne do jakiegoś katalogu tymczasowego... Jak można to wyłączyć? Tak, żeby pobieranie było tylko do wybranego katalogu, dopiero od chwili zatwierdzenia przez użytkownika.

winh8r napisał(a):

Dlaczego Ci to przeszkadza? Plik finalnie i tak ląduje w folderze docelowym wybranym przez Ciebie i jest to piękna funkcja w Operze (realnie szybciej ściągasz)
Jeżeli chcesz uniknąć fragmentacji dysku przez zwiększenie tymczasowych plików (bo o to pewnie chodzi tzn jedyny minus jaki mi przychodzi do głowy) to polecam utworzenie odrębnej partycji (wydzielony obszar dysku) dla pliku wymiany +500mb dla folderów temp systemowych jak i cache przegląderek

now_live napisał(a):

Cóż, przeszkadza mi przede wszystkim dlatego, że nie lubię "pięknych funkcji", które próbują w ten sposób "uszczęśliwiać" użytkownika i nie da się ich wyłączyć... Bardziej konkretne powody też można podać: mały dysk i partycje, zupełnie niepotrzebny wyciek danych w inne miejsce itp. A realne "przyspieszenie" jest rzędu jednej sekundy... I gdzie w ogóle Opera ma ten katalog tymczasowy? Można go zmienić w konfiguracji? A może dałoby się ustawić jego rozmiar na 0? To rozwiązałoby sprawę.

przemek1234 napisał(a):

Wpisz w pasku adresu opera:config i tam spróbuj poszukać.

golew napisał(a):

opera:config#UserPrefs|TemporaryDownloadDirectory

now_live napisał(a):

Tak, już wcześniej znalazłem tą opcję i wpisany tam katalog, tyle że podczas pobierania pliku (przed wybraniem "zapisz") nic się w nim nie pojawia ani też nie zmienia on swojego rozmiaru. Z dalszych obserwacji wynika, że to chyba leci do RAM-u i na partycję swap (pod Linuksem), a być może dopiero po ich zapełnieniu dalej do tego tempa (nie sprawdzałem).

JaDo napisał(a):

Z tego co zauważyłem u siebie, plik ląduje w keszu, po wskazaniu lokalizacji jest przenoszony. Sprawdzałem na niewielkich rozmiarów pliku, co się dzieje jeśli ściągnięte kB/MB zapełnią kesz? Ściąganie zatrzymuje się?

Mi to nie przeszkadza, nigdy na to nie zwracałem szczególnej uwagi. Jeśli chcesz, żeby zachowanie było inne, musisz chyba uderzyć tutaj , innego sposobu nie widzę. Może już tam jest wątek na ten temat.

now_live napisał(a):

Jeśli jako "kesz" masz na myśli katalog wskazany w opera:config#UserPrefs|TemporaryDownloadDirectory to tak jak pisałem u mnie nic się w nim nie zmienia. Monitor systemu pokazuje natomiast wzrastające użycie RAM-u i później partycji swap. Też testowałem dla niezbyt dużych plików, więc nie wiem co się dzieje po zapełnieniu swapa. Może wtedy byłby używany ten katalog... W zasadzie zdjęcie prawa zapisu do niego powinno chyba rozwiązać część problemu, chociaż i tak nie wiem czy będę takie duże pliki ściągał. Pomysł wykorzystania RAM-u i swapa generalnie jest niegłupi, ale i tak uważam, że powinna być opcja umożliwiająca wyłączenie tego. Poszukam jeszcze na angielskich forach.

JaDo napisał(a):

Originally posted by now_live:

Jeśli jako "kesz" masz na myśli katalog wskazany w opera:config#UserPrefs|TemporaryDownloadDirectory to tak jak pisałem u mnie nic się w nim nie zmienia.


opera:config#UserPrefs|CacheDirectory4

now_live napisał(a):

Też nie widzę, żeby cokolwiek tam zapisywał, u mnie wewnątrz opera:config#UserPrefs|CacheDirectory4 jest ten z opera:config#UserPrefs|TemporaryDownloadDirectory i jeszcze "revocation". No, ale w ogóle cały katalog użytkownika ~/.opera nie zmienia rozmiaru.