Pomocy!! Jak odzyskać zakładki.

w dziale Opera
maran10 napisał(a):

Witam,
jestem nowy, wiec prosze o wyrozumialość.
Używałem z Opery 9.27 przez dluższy czas ( zapisywałem zakładki itp.) ostatnio zainstalowalem wersję 9.50 (oczywiście deinstalując poprzednią wersję) i moje zakładki znikneły. Jak i czy w ogóle mogę je odzyskać?

PeterCub napisał(a):

Mądry Polak po szkodzie: kopia zapasowa - http://help.opera.com/Windows/9.27/pl/backup.html. Poszukaj w folderze z danymi użytkownika.

JaDo napisał(a):

Originally posted by maran10:

(oczywiście deinstalując poprzednią wersję)


Jeśli usunęło katalog \profile, to nici, ale coś mi się wydaje, że ocalał smile , a 9.50 ma \profile troszkę gdzie indziej.

Szukajka windy->Bardziej zaawansowane opcje, trzy wytłuszczone pozycje zahaczasz (katalog \profile jest ukryty), wpisujesz w okienku opera6.adr->Wyszukaj. Jeśli znajdzie dwa pliki tzn. jeden z nich to stare zakładki. Kopiujesz do katalogu \profile 9.5.

maran10 napisał(a):

niestety, mam jeden taki plik...

JaDo napisał(a):

No to chyba lipa sad .

Poczytaj Własne dane pkt2 - http://my.opera.com/polski/forums/announcement.dml?aid=3702234 - przyda się na przyszłość smile

andol napisał(a):

Podczas dezinstalacji Opera na pewno nie usuwa pliku zakładek (opera6.adr). Albo jest gdzieś na Twoim dysku, albo niestety sam go usunąłeś.

Czy przed rozpoczęciem wyszukiwania pliku włączyłeś pokazywanie ukrytych plików i folderów?

maran10 napisał(a):

Gdy po zainstalowaniu Opery zobaczyłem że mam zakładki z IE myślałem że obie przegladarki zapisują w jednym miejscu, wiec po deinstalacji usunąłem z Program Files folder Opera. Czy mogłbym odzyskać w jakiś sposóp ten plik, czy mógłby ktoś polecić jakis program do odzyskiwania danych??

JaDo napisał(a):

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=379&PC+Inspector+File+Recovery+4.0

Tylko proszę nie pytaj jak to obsługiwać smile . Uruchamiałem to na przestrzeni lat, hmm... trzech, czterech, może ze trzy razy, wtedy kiedy tego potrzebowałem. Jeśli miałbym uruchomić to teraz, znowu musiałbym się zapoznać z tym bliżej.

Jeden warunek ! - jeśli było coś instalowane, mogło nadpisać dane na dysku i niestety nie da się wtedy ich odzyskać.

golew napisał(a):

Originally posted by maran10:

Gdy po zainstalowaniu Opery zobaczyłem że mam zakładki z IE myślałem że obie przegladarki zapisują w jednym miejscu, wiec po deinstalacji usunąłem z Program Files folder Opera


A sprawdź czy nie masz w Documents&Settings/Dane aplikacji katalogu Opery. Plik, który cię interesuje to opera6.adr

maran10 napisał(a):

mam tam plik, ale jest to nowy, gdy importuje z niego zakładki do opery nic nowego sie nie pokazuje... a czy jest to jedyny plik w którym opera zapisuje zakładki? Czy nie zapisuje ich gdzieś jeszcze np. razem IE, w Ulubione lub Temp czy Temporay Internet Files?

JaDo napisał(a):

Jedyny. Istniał kiedyś automatyczny backup min. pliku zakładek i wtedy były dwa (drugi z roszerzeniem .bak). O przywrócenie tego mechanizmu dopraszamy się już od prawie dwóch lat , bez skutku jak widać furious .

maran10 napisał(a):

Po przeszukaniu dysku pełną wersją programu z KŚ do odzyskiwania danych, znalazlem w folderze Opery teraźniejszy plik .adr i dwa pliki .bak, AUTOSAVE.WIN.BAK oraz Autosa~1.bak co to są za pliki?

JaDo napisał(a):

Backup automatycznie zapisanej sesji, powinieneś chyba też mieć autosave.win bez .bak, otwórz sobie plik w jakimś edytorze tekstu i kuknij.

golew napisał(a):

Osz wrrrr, Opera wlasnie mi sie zaciela a po ponownym uruchomieniu okazalo sie ze stracilam zakladki :/ a tu w pracy uzywam innych niz w domu cry
jak mozna bylo usunac tak pozyteczny "ficzer"?

czolg napisał(a):

Originally posted by golew:

Osz wrrrr, Opera wlasnie mi sie zaciela a po ponownym uruchomieniu okazalo sie ze stracilam zakladki :/ a tu w pracy uzywam innych niz w domu cry


Możesz spróbować odzyskać plik (przed chwilą testowałem - usunąłem zakładki i nadpisałem plik - i w części się odzyskały). Ja odzyskiwałem darmowym Drive Rescue.
Znajdź utracone dane --> dysk C --> Znadź pliki --> w opkienko wpisz adr i potem zapisz wszystkie opera6.adr na inną partycję, niż C:. Życzę powodzenia w odzyskiwaniu.

Pozdrawiam.

golew napisał(a):

Wiesz, aż tak bardzo mi nie zależało, a to akurat był komp w pracy z poblokowanym co się da, to nie chciałam mieszać. Ale tworzenie(automatyczne) plików .bak najważniejszych danych powinni zdecydowanie przywrócić.

czolg napisał(a):

Spróbować zawsze można wink Co do automatycznego tworzenia kopii zapasowej, to masz rację, a rozwiązaniem na chwilę obecną może być wrzucenie do autostartu chociażby krótkiego pliku batch, tworzącego kopię tego pliku. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, mogę coś takiego napisać i wrzucić.

woj-tek napisał(a):

Ja używam czegoś takiego (wywoływane przy każdym uruchomieniu komputera, tworzy archiwum z datą/godziną wywołania skryptu):

@Echo off

::Variables
Set TARGET=%USERPROFILE%\Application Data
Set BACKUPDIR=%USERPROFILE%\._backups
Set ZIPEXE=D:\Programy\Other\7-Zip\7z.exe a -t7z
Set METHOD=-mx1

@For /F %%A in ('Date /t') do set DATE=%%A
@For /F "tokens=1 delims=: " %%A in ('Time /t') do set HH=%%A
@For /F "tokens=2 delims=: " %%B in ('Time /t') do set MM=%%B
Set TIME=%HH%-%MM%

:: Backup
%ZIPEXE% "%BACKUPDIR%\Opera\%DATE%--%TIME%.7z" "%TARGET%\Opera\Opera\" %METHOD%

wrzucić do pliku z rozszerzeniem bat/cmd i podlinkować go do autostartu.

EDIT: nie wspomniałem wcześniej - dla zachowania mniejszych rozmiarów używam 7zip do kompresji. Dodatkowo wypadałoby poustawiać ścieżki wg własnego uznania. Na podstawie tego można dorzucić inne katalogi do archiwizowania (u mnie jest tego kilka, właśnie ze względu na "pad" konfiguracji kilka razy, co z kolei spowodowało stworzenie takowego skryptu).

czolg napisał(a):

To ja jeszcze dodam fragment do tworzenia kopii samego pliku z zakładkami (kopia tworzy się w tym samym folderze, tylko że do pliku jest dodawana data - na prośbę mogę rozwinąć skrypt):

@echo off
If exist "%APPDATA%\Opera\Opera\profile\opera6.adr" goto Kopiuj
If not exist "%APPDATA%\Opera\Opera\profile\opera6.adr" goto Blad
echo Jeľeli widzisz ten tekst, to znaczy, ľe co jest nie tak.
goto Koniec

:Kopiuj
If exist "%APPDATA%\Opera\Opera\profile\opera6_%date%.adr" goto Plik_istnieje
copy "%APPDATA%\Opera\Opera\profile\opera6.adr" "%APPDATA%\Opera\Opera\profile\opera6_%date%.adr"
goto Koniec

:Blad
echo Plik nie istnieje!
goto Koniec

:Plik_istnieje
echo Kopia juľ dzisiaj zostaa wykonana.
goto Koniec

:Koniec
pause

Tekst powyżej należy zapisać z rozszerzeniem .bat (w Notatniku: Plik --> Zapisz jako --> Zapisz jako typ: Wszystkie pliki --> Nazwa np.: kopia.bat). Skrypt tworzy jedną kopię dziennie, więc można go dodać np. do autostartu.

PS. Nie należy zmieniać tych krzaczków w miejscu polskich znaków - tak napisane wyświetlają się w wierszu poleceń prawidłowo nasze ogonki.

Pozdrawiam.