Szukam: standardów...

w dziale Po godzinach
dejko napisał(a):

Temat brzmi: nauka informatyki zgodna ze standardami. Część - przeglądarka internetowa i Internet.
Potrzebuję spisu standardów razem z ich opisem, dotyczących przeglądarek WWW i pochodnych (klient e-mail, FTP itp). Interesują mnie Polskie zasoby, nie pogardzę też tekstami autorskimi (jak ktoś napisze coś od siebie). Przydałyby się też porównania procentowe i zestawienia "spełnialności" konkretnych standardów przez dane przeglądarki (testy ACID już mam).

Chciałbym, abyście wymienili w tym temacie waszym zdaniem najbardziej znaczące standardy sieciowe, które kazda przeglądarka powinna wspierać. Tak jakbyście mieli przekonać mnie, dlaczego Opera jest lepsza w tym względzie od stosowanego powszechnie na lekcjach informatyki IE. Chodzi mi tylko o standardy (bezpieczeństwo, zasobożernosć i obsługę sam już rozpracowałem, ze standardami jeszcze się gubię). Sam sie gubię... nie jestem w tym na bieżąco, dokumentacja jest po angielsku, często trafiam na błędne określenia.
Wikipedię i W3C już znam, ale ja potrzebuję ludzkiego/użytkowego podejścia do tematu.

Liczę na konstruktywną dyskusję... w sumie już nie raz rozprawiałem z userami tego forum o standardach itp. teraz przechodzimy do konkretów.

uniqiq napisał(a):

Fragment dokumentacji Opery (http://www.opera.com/docs/specs/)

czolg napisał(a):

Witam. Rowumiem, że zgodność ze standardami sieciowymi, a nie ze standardami np. sposobu nauczania (warto by sprecyzować temat) wink
Niestety w polskich ciężko znaleźć coś na ten temat w formie jakiegoś zwięzłego tekstu. Ogólnie co znalazłem, to np.:
http://www.webinside.pl/webstandards/publicystyka/207 + artykuły pod "<<< Poprzedni", "Następny >>>"
http://szafranek.net/works/articles/webstandardschecklist/
Ogólnie więcej polskich: http://www.google.com/search?hl=pl&q=standardy+sieciowe
Najlepiej jednak szukać u źródła: http://www.webstandards.org/learn/faq/

Pozdrawiam.

dejko napisał(a):

Originally posted by czolg:

Rowumiem, że zgodność ze standardami sieciowymi


Dokładnie o coś takiego.

Z tym, ze zasoby Google to śmietnik. Nie potrzebuję ideologii i całej tej otoczki, chodzi mi o konkrety. Z linkami się oczywiście zapoznam (tan pierwszy szczególnie interesujący).

Chciałbym uzyskać takie coś: nazwa standardu + krótki opis, resztę już sobie znajdę, tylko muszę wiedzieć jakich słów kluczowych używać.
Przykładowo:

ECMAScript - język skryptowy nadający odpowiednie zachowania danym elementom
RSS, Atom - standardy kanałów informacyjnych
DOM - reprezentacja dokumentów HTML i XML
JPEG (chyba) - format graficzny służący do zapisu zdjęć
PNG - rastrowy format plików graficznych oraz system bezstratnej kompresji danych graficznych.
SVG - format grafiki wektorowej
HTML, XHTML - języki “markup’owe"
CSS - kaskadowe arkusze styli - sposób opisu wyglądu dokumentów

Chciałbym zebrać taką listę tych standardów na których przestrzeganie kładzie się największy nacisk lub które ogólnie łamane są przez IE lub próbowane zastąpić własnymi rozwiazaniami przez MS.
Oczywiście nie zaszkodziłoby jakieś porównanie, jak dane przeglądarki sobie z tym radzą. Przykładowo: test ACID2 i ACID3

czolg napisał(a):

Powyższe linki pochodzą właśnie z google. Wbrew pozorom można tam znaleźć wiele użytecznych informacji wink
Np. wpisując: comparison table opera firefox znalazłem to:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Web_browsers
http://www.builderau.com.au/program/css/soa/Comparison-of-CSS-compatibility-on-IE-Firefox-Safari-and-Opera-/0,339028392,339287800,00.htm

Chyba o coś takiego, co jest w wikipedii Ci chodziło.

Pozdrawiam.

dejko napisał(a):

No tam od Web technology support w dół, zaczyna się robić ciekawie. Tylko nadal nie wiem, które z tych web technology to standard, a które tylko technology. Chciałbym w jednym miejscu rozwiązać problem, bo różne źródła różnie podają... (np. PDF).
Jednakże link przydatny.

czolg napisał(a):

PDF jest standardem dokumentu, który ma być wyświetlany w ten sam sposób na wszystkich komputerach, więc raczej nie jest standardem sieciowym. Podobnie flash nie jest standardem sieciowym, tylko zewnętrznym programem "podpinanym" pod przeglądarkę za pomocą wtyczki. Można w ten sposób rozpatrywać resztę elementów.
Co do elementów wymienionych na stronie:

CSS2.1, Frames, Java, Nav LINKs, XSLT, XHTML 1.0, XHTML 1.1, MathML, XForms, RSS, Atom, Web Forms 2.0, VoiceXML/X+V, WML


To to też są standardy, chociaż Frames już nie powinno się używać (w zamian oparty o XML XFrames) i nie jestem pewny co do Javy, bo to właściwie też nie przeglądarka decuje o obsłudze, bądź nie, lecz wtyczka.

Pozdrawiam.

dejko napisał(a):

No dobra, powiedzmy, ze tyle mi wystarczy.
Teraz przydałby mi się jakiś spis otwartych standardów, ale już nie sieciowych. Znajdowałem różne spisy, ale były niekompletne.
formaty plików archiwów (nie wiem)
formaty plików audio (wiem, ze OGG jako format kompresji stratnej, ale czy jest coś do bezstratnej)
formaty plików dokumentów biurowych (wiem o ODF, standardem jest chyba format RTF)
formaty plików graficznych (PNG jako format grafiki skompresowanej bezstratnie, SVG - format grafiki wektorowej a reszta?)
formaty plików video (nie wiem)
formaty plików tekstowych (nie wiem)
W Wiki coś tam powstaje, ale spisu jeszcze nie ma.

woj-tek napisał(a):

Audio: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_audio_codecs ?

dejko napisał(a):

Ale gdzie w tym spisie jest info który z tych formatów jest otwartym standardem?

woj-tek napisał(a):

OK, nie do końca zrozumiałem zamierzenia. Tak czy inaczje: klik, klik (wśród linków na końcu strony) i mamy http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source_codecs_and_containers - o takie coś chodzi?

EDIT: kolejne klik, klik i doszedłem do: http://en.wikipedia.org/wiki/Free_file_format (Kategoria See Also wydaje się bardzo przydatna wink )

dejko napisał(a):

Ani to ani to. W pierwszym, jest spis formatów "Open source", czyli formatów z otwartym źródłem. Formaty te są otwarte, ale nie są standardami. Drugi to spis formatów darmowych, czyli używanie ich jest możliwe bez żadnych opłat licencyjnych (darmowe, ale nie otwarte).

Ja potrzebuję spisu formatów, które są Standardami Otwartymi.
Format też może być zwykłym standardem, ale przede wszystkim, szukam tych otwartych.

nie wiem czy dobrze się rozumiemy... nie format, tylko format pliku będący standardem. Docx - to format zapisu dokumentów tekstowych, a np. Dot - to format zapisu dokumentów tekstowych, będący standardem otwartym. RTF jest też formatem zapisu dokumentów tekstowych i jest chyba standardem.
Czyli np. doc, docx, odt - wszytkie one są formatami zapisu plików, ale tylko odt jest standardem.

Problem właśnie w tym, ze wiele osób nadużywa słowo standard. Nie dawno znalazłem tekst, gdzie użyto wyrażenia "archiwa zapisujemy w standardzie .rar". Format RAR nie jest standardem! Ktoś to napisał nieświadomie z błędem.
Dlatego zwracam się o pomoc do forumowiczów będących w temacie. Organizacje standaryzujące, mają niezły "burdel" a jak sie nawet coś znajdzie, to opis jest technicznym angielskim. W polskich zasobach jest niewiele konkretów, głównie to jakieś ideologie i mówienie o formatach, ale znaleźć coś z sensem nie jest łatwo.


Robi się niezła kicha :/ Wszędzie się mówi o zgodzie ze standardami, o standardach, o otwartych standardach a pytam na 3 forum o konkrety i to jest jedyne gdzie ktoś coś odpisał.

czolg napisał(a):

Originally posted by dejko:

tylko odt jest standardem.


Originally posted by http://pl.wikipedia.org/wiki/Standard:

W technice standard to zestaw parametrów, zwykle posiadający nazwę (np. PAL w telewizji), który zapewnia odpowiedni poziom jakości, bezpieczeństwa, wygody lub zgodności z innymi wytworami techniki.

Żeby standard był otwarty, musi być swobodny i darmowy dostęp do dokumentacji. Więc patrząc np. na tą zgodność z innymi wytworami techniki, nie wiem, czy można powiedzieć, że format odt jest standardem, można go otworzyć tylko przy pomocy OpenOffice. Ale już np. PDF jest na pewno standardem - specyfikacja została udostępniona za darmo przez firmę Adobe i tu można wymienić masę (darmowych, jak i płatnych) programów obsługujących ten format (zarówno tworzenie, jak i otwieranie), poza tym, jest to potwierdzone na stronie w3c.

Originally posted by http://pl.wikipedia.org/wiki/Standard:

Opracowywaniem standardów zajmują się często odpowiednie organizacje, np. ISO, IEEE, World Wide Web Consortium (W3C) czy JPEG.

Tak więc tam należy szukać.

woj-tek napisał(a):

Originally posted by czolg:

ie wiem, czy można powiedzieć, że format odt jest standardem, można go otworzyć tylko przy pomocy OpenOfficeNo tak, kijowy ten sdandard: http://en.wikipedia.org/wiki/OpenDocument#Software wink

dejko napisał(a):

Originally posted by czolg:

czy można powiedzieć, że format odt jest standardem, można go otworzyć tylko przy pomocy OpenOffice.


Co?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Por%C3%B3wnanie_aplikacji_obs%C5%82uguj%C4%85cych_OpenDocument
Ja tu widzę co najmniej kilka aplikacji... nawet Office 2007 ma mieć wsparcie tego standardu dodane przez SP2 do tego pakietu. Popularność jest niewielka, bo format jest standardem chyba od roku. Na "rynku" króluje wylansowany przez Microsoft format DOC, XLS i PPT.

Zresztą dobry, nie dobry - standard i już.

OpenDocument (znany również jako ODF oraz ISO/IEC 26300, pełna nazwa: OASIS Open Document Format for Office Applications) to otwarty standard ISO formatu plików pakietów biurowych.


Ja nie mam decydować czy jest lepszy od doc czy docx. Ktoś uznał ten format za standard i skoro tak, to trzeba się dostosować.
O formacie nie można "mówić" czy jest standardem czy nie... on nim albo jest, albo nie jest.

Originally posted by czolg:

Tak więc tam należy szukać.


No tyle to i ja wiem, tylko wejdź tam i spróbuj coś znaleźć. Pisałem przecież wyżej jak to wygląda.

Myślałem, ze znajdę tutaj kogoś (bądź co bądź Operę promujecie m.in. za zgodność ze standardami), kto da radę od tak od ręki wypisać.

czolg napisał(a):

Ok, przyznaję, że byłem ciekaw reakcji na to zdanie o braku wsparcia dla odt wink

Originally posted by dejko:

No tyle to i ja wiem, tylko wejdź tam i spróbuj coś znaleźć. Pisałem przecież wyżej jak to wygląda.


Wszedłem tam i znalazłem np. to:
http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=38573
http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=38538
http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=35458
http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=34342
http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=29581
http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalogue_tc/catalogue_detail.htm?csnumber=38920
http://www.google.com/custom?q=file+format&sa=Go&cof=T%3Ablack%3BLW%3A72%3BALC%3A%23ff3300%3BL%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.w3.org%2FIcons%2Fw3c_home%3BLC%3A%23000099%3BLH%3A48%3BBGC%3Awhite%3BAH%3Aleft%3BVLC%3A%23660066%3BGL%3A0%3BAWFID%3A0b9847e42caf283e%3B&sitesearch=www.w3.org&domains=www.w3.org
Przykłady można mnożyć.

Originally posted by dejko:

Myślałem, ze znajdę tutaj kogoś (bądź co bądź Operę promujecie m.in. za zgodność ze standardami), kto da radę od tak od ręki wypisać

Piszesz w ten sposób, choćbyśmy tu mieli znać wszystkie standardy. Nie każdego interesuje, czy format jakiegoś pliku (niezwiązanego z Operą) jest standardem, czy tylko jakiś programista sobie po prostu taki wymyślił. To tak jakbyś nam kazał znać wszystkie wynalazki opatentowane w Polsce, bo przecież mieszkamy w tym kraju.

Poza tym,

Originally posted by dejko, Sunday, 20. July 2008, 10:39:18:

Chciałbym, abyście wymienili w tym temacie waszym zdaniem najbardziej znaczące standardy sieciowe, które kazda przeglądarka powinna wspierać.

Standardy sieciowe zostały wymienione i z tymi standardami współpracuje (w mniejszym lub większym stopniu/całkowicie) Opera.

Originally posted by dejko, Sunday, 20. July 2008, 10:39:18:

Liczę na konstruktywną dyskusję... w sumie już nie raz rozprawiałem z userami tego forum o standardach itp. teraz przechodzimy do konkretów.

Dyskusja wg mnie była/jest konstruktywna, ponieważ dowiedziałeś się kilku nowych rzeczy.

Pozdrawiam.

[Edit] Znalzłem przed chwilą jeszcze coś takiego:
http://standards.iso.org/ittf/PubliclyAvailableStandards/C038442e_FILES/MAIN_C038442e/Part1/AnnexC--Format%20references.html

Zaufany napisał(a):

Chodzi chyba o otwarte, darmowe i popularne standardy.

>formaty plików archiwów
zip

>formaty plików audio (wiem, ze OGG jako format kompresji stratnej, ale czy jest coś do bezstratnej)
Ogg Vorbis, nie OGG.
Do kompresji bezstratnej jest FLAC, ale jego popularność jest ograniczona. Inna sprawa, że dotyczy to wszystkich kodeków jego klasy.

>formaty plików graficznych (PNG jako format grafiki skompresowanej bezstratnie, SVG - format grafiki wektorowej a reszta?)
Jest jeszcze JPEG.
Można też dodać do listy TIFF.

>formaty plików video (nie wiem)
Otwartych, darmowych i popularnych standardów nie ma. Najbliżej jest Ogg Theora, ale mało popularna.

>formaty plików tekstowych (nie wiem)
A co to jest plik tekstowy? Ciąg liter bez formatowania? Jeśli tak, uznałbym za stadard UTF-8 ze znakiem "\n" dla końca linii.

woj-tek napisał(a):

Originally posted by Big_Z:

Do kompresji bezstratnej jest FLAC, ale jego popularność jest ograniczona. Inna sprawa, że dotyczy to wszystkich kodeków jego klasy.Inna sprawa, że wśród kodeków bezstratnych wiedzie prym. APE się wykruszyło po drodze a WavPack się dopiero wgryza...

dejko napisał(a):

Originally posted by czolg:

Znalzłem przed chwilą jeszcze coś takiego:


To jest dobre! Właśnie czegoś takiego szukałem... format, opis i oznaczenie standardu.

Tylko teraz, przykładowo:

AVI - Microsoft Corporation (MS). AVI RIFF File Reference. Redmond (Washington).


standardem nie jest, ale:

BIIF - ISO/IEC 12087-5:1998, Information technology -- Computer graphics and image processing — Image Processing Interchange (IPI) — Functional specification — Part 5: Basic Image Interchange Format (BIIF) [online]


już jest. Dobrze myślę?
Bo ten spis, to formaty rekomendowane a nie formaty będące standardami.

Originally posted by Big_Z:

A co to jest plik tekstowy? Ciąg liter bez formatowania?


Chyba tak. Z tym, ze tu raczej chodzi o np. format TXT, bo UTF to chyba standard kodowania znaków.

Chociaż znowu pojawia się problem... MP3 jest standardem i OGG jest standardem - oba do kompresji stratnej. ISO w ogóle nie wymienia OGG. Trzeba by więc stworzyć jakąś hierarchię. Powiedzmy najpierw standardy otwarte, potem standardy ISO i na koniec formaty rekomendowane i popularne.