Błędy do zgłoszenia na bugtracku

w dziale Opera
E330 napisał(a):

Proszę o zgłoszenie na bugtracku Opery następujących błędów tej przeglądarki:


I. Strona firmy Astal

Adres: http://astal.org.pl

W Operze 9.51 są problemy z tą stroną. Nie wyświetla się intro - ani animacja flash, ani nawet alternatywne odnośniki tekstowe (!). Jest to co najmniej irytujące. Nie z mojej winy strona przestała poprawnie funkcjonować. Chyba nie trzeba dodawać, że właściciele firmy z powodu niedziałania strony tylko na tym tracą.

Kod strony został napisany zgodnie ze standardami i jest absolutnie poprawny. Kiedy pisałem tę stronę, testowałem ją w Operze 9.27, gdzie działała bez zarzutu. Strona działa w O 8.54 i O 9.26, a także w IE 6, IE 7, Firefoksie 2.xx i 3.xx oraz w Safari 3.0.3. W O 9.51 nie działa; w 9.50 nie sprawdzałem.

Strona i animacja na pewno się ładują - wystarczy tylko włączyć tryb autorski, a elementy intra pokażą się.

Kiedy ten ewidentny błąd programu zostanie naprawiony?


II. Odświeżanie zawartości okna popup

Na swoich stronach, do otwierania większych zdjęć, stosuję tzw. semantyczne popupy. Są one użyte m.in. na ww. stronie Astalu.

Kiedy otworzę takie zdjęcie i chcę odświeżyć zawartość okna (f5, a nie prawoklik i odświeżenie obrazka), to zamiast odświeżonego zdjęcia pokazuje się w nim strona, z której to okno zostało wywołane. Ani w Firefoksie, ani w Internet Explorerze nie ma takiego problemu.

Niesamowicie utrudnia to pracę nad stronami, gdy np. podmieni się zdjęcie otwierane w takim oknie. Żeby obejrzeć zmiany, trzeba albo odświeżyć sam obraz (prawoklik -> 'Odśwież obrazek'), albo wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki.


III. Nawiązywanie połączeń szyfrowanych

1. Już od dłuższego czasu występuje błąd, który do tej pory nie został poprawiony. Mianowicie, po kliknięciu w kłódkę otwierają się dwa okna z informacjami o zabezpieczeniach serwera. Zrzut ekranu: http://img220.imageshack.us/img220/6701/operagoogleadwordscertyvb4.png

Oto przykładowe strony, na których występuje takie zjawisko:
https://adwords.google.pl/select/Login
https://www.panel.blink.pl
https://www.agito.pl/?switch=user

Po cichu liczyłem na to, że w najnowszej Operze zostanie to w końcu poprawione, jednak nic się w tej sprawie nie zmieniło.

2. Od wersji 9.50 ewidentnie zaczęły się problemy z nawiązywaniem połączeń szyfrowanych. Konkretnie chodzi mi o stronę banku PKO BP: https://www.ipko.pl

Ta sprawa została już poruszona w tym wątku: http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=242791

Przeglądarka bardzo długo próbuje nawiązać połączenie szyfrowane, ale nigdy go nie nawiązuje - może tak wisieć minutami czy godzinami, a połączenie nie nastąpi. Zrzut ekranu: http://img228.imageshack.us/img228/9977/operaipkolb3.png

Są dwa sposoby obejścia tego problemu (przynajmniej u mnie):
a) Wystarczy przerwać tę długotrwałą próbę nawiązywania połączenia, wstawić kursor w pole adresu i klepnąć 'Enter', a strona załaduje się błyskawicznie, dosłownie w kilka sekund.
b) Używam programu antywirusowego AVG 8.0 Free Edition - wystarczy, że przed wejściem na stronę wyłączę moduł skanujący, który siedzi w zasobniku systemowym, a strona momentalnie załaduje się. Z poprzednim zestawem, tj. AVG 7.5 i Opera 9.27, wszystko działało bez zarzutu. Po przejściu na Operę 9.50 i 9.51 zaczęły się problemy i szczerze wątpię, czy najnowsza wersja AVG, tj. 8.0, jest tutaj źródłem problemu.

3. Dlaczego nie ma ujednolicenia kłódek związanych z szyfrowaniem SSL? Raz jest to stara, szara kłódka z cyfrą na niej i żółty pasek w polu adresu, a raz nowa, brązowa kłódka bez cyfry i zielony pasek w polu adresu. Dlaczego? Powinno być albo tak, albo tak.


IV. Strona Google AdWords

Adres: https://adwords.google.pl/select/Login

W wersji 9.50 Opery zaczęły się poważne problemy z tą stroną. Często jest tak, że strona nie chce się do końca załadować - nie widać formularza, w który można wpisać login i hasło. Zrzut ekranu: http://img229.imageshack.us/img229/8415/operagoogleadwordsbrakmio3.png

Dopiero odświeżenie strony (czasami trzeba powtórzyć kilka razy) rozwiązuje problem - formularz pojawia się. Zrzut ekranu: http://img228.imageshack.us/img228/4743/operagoogleadwordsoknolpv7.png

Ale na tym nie koniec. Po wpisaniu loginu i hasła nie otwiera się właściwa strona z kampanią AdWords. Opera informuje za to, że zablokowała wyskakujące okno. Zrzut ekranu: http://img220.imageshack.us/img220/9069/operagoogleadwordszablonc5.png

Po kliknięciu w dymek z informacją otwiera się właściwe okno z kampanią AdWords, tyle że w nowej zakładce. Zrzut ekranu: http://img220.imageshack.us/img220/8564/operagoogleadwordstrwalsv6.png

Wcześniej, tj. przed wersją 9.5x, wszystko działało normalnie. Nie było takich numerów, jak opisałem, i wszystko działało bez zarzutu - bez uciekania się do przeładowywania strony, bez jakiegoś blokowania okien ze strony Opery, w jednej zakładce, itd.


V. Klient poczty

Jednym słowem - koszmar. Tyle niedoróbek, że się w pale nie mieści.

1. Nie ma możliwości zapisywania wiadomości, jak było to w poprzednich wersjach. Można jakoś przywrócić tamtą funkcjonalność, tj. przycisk 'Zapisz'? Ciągłe zapisywanie wiadomości to uszczęśliwianie mnie na siłę. Często zapisują się w ten sposób wiadomości tymczasowe, niepotrzebnie wpychają się do brudnopisu.

2. Czy można wymienić ten paściarski, pseudoajaxowy wygląd klienta na standardowy?

3. Dlaczego Opera nie informuje o ilości pobranych wiadomości, jeśli był to tylko i wyłącznie spam?

4. Brak odstępu od góry wiadomości, gdy ta nie zawiera załączników. Program usuwa wszelkie puste wiersze ponad wiadomością i przykleja tekst do góry okna. Fatalnie to wygląda. Takiego problemu nie ma, gdy do wiadomości dołączony jest jakikolwiek załącznik.

5. Jeśli wiadomość jest już w 'Do wysyłki', jest problem ze zmianą adresu, z którego chciałoby się taką wiadomość wysłać. Oczywiście, można wejść w edycję wiadomości i wybrać inny adres - tutaj nie ma problemu. Ale mimo tego, że adres jest zmieniony, ciągle widać stary adres w nagłówku wiadomości. To, że adres został zmieniony, widać tylko po ponownym wejściu do edycji wiadomości.

Próba wysłania takiej wiadomości kończy się niepowodzeniem. Wyświetla się okno z komunikatem błędu modułu pocztowego. Zrzut ekranu: http://img216.imageshack.us/img216/8092/bladmodulupocztowegomu8.png

Po otworzeniu konsoli błędów wyświetla się komunikat:

Poczta i czat
Tlen
Błąd związany z odbiorcą [553 5.7.1 <tutaj_nowy_adres_email>: Sender address rejected: not owned by user tutaj_stara_nazwa_użytkownika]


6. Dlaczego, jeśli powiększy się tekst wiadomości, nie pojawia się poziomy suwak? Powiększony tekst ucieka w prawo i nie ma żadnej możliwości przeczytania go. Nie można również dopasować treści wiadomości do szerokości ekranu i włączyć trybu autorskiego.

7. Filtry wiadomości pocztowych

Zakładka 'Poczta' -> 'Filtry' -> prawoklik 'Właściwości' -> wybór jakiegoś filtra -> 'Zmień nazwę' -> wystarczy nacisnąć klawisz 'End' -> kursor nie wędruje na koniec nazwy filtra, tylko ucieka na koniec listy filtrów i ustawia się na nazwie ostatniego filtra.

8. Filtrowanie wiadomości

Czasami zdarza się, że do jakiegoś filtra wpadnie wiadomość, która nijak nie powinna się tam znaleźć, bo nie spełnia reguł filtrowania. I tutaj ujawnia się kolejna wada. Mianowicie, wejście do filtra i ponowne przefiltrowanie istniejących wiadomości nic nie pomaga. Zbędna wiadomość nie znika z widoku danego filtra. Poza tym, co w przypadku, gdy usunę jakąś regułę filtra? Ponowne przefiltrowanie wiadomości nic nie da - widok wiadomości nie odświeży się, jak powinien. Po prostu, jeśli już coś wpadło do danego filtra, to będzie tam leżeć i nijak nie można się tego pozbyć. Jedyny sposób na obejście tego problemu to usunięcie filtra i dodanie go na nowo z mniejszą ilością reguł.VI. Właściwości obrazów

Jeśli ścieżka do obrazu, atrybut alt czy title są za długie, to nawet rozciągnięcie okna z właściwościami obrazu niewiele pomoże. Dobrze byłoby, gdyby w tym oknie było zawijanie wierszy.


Proszę o zgłoszenie na bugtracku opisanych błędów i/lub niedoróbek funkcjonalności Opery.


PS. Kolorem wyróżniłem to, co dopisałem lub zmieniłem w tym poście.

Medium napisał(a):

Ad I. Masz rację, zgłosiłam poprzez funkcję z menu "Pomoc", "Zgłoś problem z witryną".

Ad II. Również masz rację, że fotki w popupach odświeżają się do strony głównej. Jest jakiś błąd w czytaniu javaskryptu. Również zgłosiłam w tym samym trybie. Ty też możesz to zrobić.

Ad III. U mnie wszystko OK. Używam Opery 9.52 i Tobie też to radzę.
pkt 3. Nie wiem, dlaczego tak jest. Może rozróżniają rodzaj szyfrowania?

Ad IV. Strona Google AdWords otwiera się u mnie z formularzem. Dalej sprawdzić nie mogę, bo nie jestem zarejestrowana.

Ad V. Faktycznie brak w przyciskach domyślnych przycisku "Zapisz". Zapisz: button.
Chyba przycisk "Zapisz" z grupy tych dla przeglądarki jest taki sam.
Pozostałe Twoje problemy z pocztą nie są dla mnie problemami.

Originally posted by E330:

Proszę o zgłoszenie na bugtracku opisanych błędów i/lub niedoróbek funkcjonalności Opery.


Zgłaszamy raczej we własnym imieniu, więc jeśli chcesz: https://bugs.opera.com/wizard/

E330 napisał(a):

Originally posted by medium:

Zgłaszamy raczej we własnym imieniu, więc jeśli chcesz: https://bugs.opera.com/wizard/


Czy problemy można zgłaszać w języku polskim, czy konieczny jest angielski?

golew napisał(a):

Angielski.

Originally posted by E330:

8. Filtrowanie wiadomości
Czasami zdarza się, że do jakiegoś filtra wpadnie wiadomość, która nijak nie powinna się tam znaleźć, bo nie spełnia reguł filtrowania. I tutaj ujawnia się kolejna wada. Mianowicie, wejście do filtra i ponowne przefiltrowanie istniejących wiadomości nic nie pomaga. Zbędna wiadomość nie znika z widoku danego filtra. Poza tym, co w przypadku, gdy usunę jakąś regułę filtra? Ponowne przefiltrowanie wiadomości nic nie da - widok wiadomości nie odświeży się, jak powinien. Po prostu, jeśli już coś wpadło do danego filtra, to będzie tam leżeć i nijak nie można się tego pozbyć. Jedyny sposób na obejście tego problemu to usunięcie filtra i dodanie go na nowo z mniejszą ilością reguł.


Możesz dać prawym klawiszem myszy na wiadomości i "usuń z danego filtru"

Medium napisał(a):

Właśnie wszystko wskazuje, że trzeba działać po angielsku... A Twoje wynurzenia są długie i... trudne. Warto jak najbardziej skonkretyzować zarzuty.

Ja raz zgłosiłam w Operze 9 do dziś niepoprawiony prosty bug polegający na tym, że linki otwierane z poczty środkowym przyciskiem myszy lub z menu kontekstowego w tle nie odznaczają się jako odwiedzone (nie wybarwiają się). Mój angielski jest mikry, więc było mi trudno i do dziś zastanawiam się, czy dobrze to wyraziłam. Inny zgłoszony przeze nie bug z czcionką w menu został poprawiony.

Originally posted by E330:

2. Czy można wymienić ten paściarski, pseudoajaxowy wygląd klienta na standardowy?


http://my.opera.com/polski/forums/topic.dml?id=154112&t


Originally posted by E330:

8. Filtrowanie wiadomości

Czasami zdarza się, że do jakiegoś filtra wpadnie wiadomość, która nijak nie powinna się tam znaleźć, bo nie spełnia reguł filtrowania. I tutaj ujawnia się kolejna wada. Mianowicie, wejście do filtra i ponowne przefiltrowanie istniejących wiadomości nic nie pomaga. Zbędna wiadomość nie znika z widoku danego filtra. Poza tym, co w przypadku, gdy usunę jakąś regułę filtra? Ponowne przefiltrowanie wiadomości nic nie da - widok wiadomości nie odświeży się, jak powinien. Po prostu, jeśli już coś wpadło do danego filtra, to będzie tam leżeć i nijak nie można się tego pozbyć. Jedyny sposób na obejście tego problemu to usunięcie filtra i dodanie go na nowo z mniejszą ilością reguł.


Mnie się niestety tak zdarza w widokach kont pocztowych: podobnie jak u Ciebie w filtrach, u mnie w kontach pojawiają się wiadomości z innych kont. Rzeczywiście irytujące, ale sądzę, że zostanie dopracowane, bo to nowa funkcja. Filtrów nie uzywam, boję się większego bałaganu... sad

E330 napisał(a):

Originally posted by golew:

Możesz dać prawym klawiszem myszy na wiadomości i "usuń z danego filtru"


To jest dobre dla pojedynczych wiadomości, a nie dla większej ilości. Co w przypadku, gdy reguła obejmuje np. kilkaset wiadomości? Mam klikać na liście i po kolei usuwać każdą z nich? To jest robota głupiego.