Notebooki

w dziale Po godzinach
daroc napisał(a):

Czy ktoś spotkał się z jakimś dobrym porównaniem kart graficznych w notebookach? Chodzi mi szczególnie o porównanie pamięci dedykowanej i dzielonej (shared/dedicated).
Mam do wyboru np. 64 MB pamięci dedykowanej albo (maksymalnie) 384 MB współdzielonej. Która karta będzie lepsza do gier (oczywiście nie tych najnowszych)? Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenie w tej dziedzinie? (Póki co laptop którego mam na oku jest wyposażony w Intel Graphics Media Accelerator X3100 do 384 MB)
Przy okazji, skoro już o grach, jak to jest z uruchamianiem starszych gier na laptopie z panoramicznym ekranem? Jeśli gra obsługuje np. tylko rozdzielczości 800x600 i 1024x768, a ekran ma (około) 1280x800 to jak to wtedy będzie wyglądało?

Ziggy X napisał(a):

Ranking kart graficznych
X3100 jest słabiutka, nie polecam jej bo Ci wiele gier nie pójdzie z zadowalającymi parametrami. W wyborze laptopa (i przy każdym innym problemie związanym z laptopami) chętnie pomagają na wg.mnie najlepszym forum dot. lapków: NHL

ja_szczur napisał(a):

Originally posted by daroc:

Przy okazji, skoro już o grach, jak to jest z uruchamianiem starszych gier na laptopie z panoramicznym ekranem? Jeśli gra obsługuje np. tylko rozdzielczości 800x600 i 1024x768, a ekran ma (około) 1280x800 to jak to wtedy będzie wyglądało?obetnie: po bokach będziesz miał czarny ekran (taka ramka powstanie)

daroc napisał(a):

Originally posted by Ziggy X:

forum dot. lapków: NHL


Dzięki za adres.

Originally posted by ja_szczur:

obetnie: po bokach będziesz miał czarny ekran (taka ramka powstanie)


Tak jak myślałem, ale chciałem się upewnić. wink
A jak się wtedy gra jeśli chodzi o odczucia, przeszkadza to jakoś bardzo? [Edit - wycofuję pytanie, przecież i tak nic na to nie poradzę wink sprawdzę sam]

ja_szczur napisał(a):

Originally posted by daroc:

A jak się wtedy gra jeśli chodzi o odczucia, przeszkadza to jakoś bardzo? [Edit - wycofuję pytanie, przecież i tak nic na to nie poradzę wink sprawdzę sam]I tak odpowiem ;-)
Niektóre gry, np. Counter-Strike mają możliwość ustawienia "wide screen" - wtedy nic nie ucina, cały ekran dla nas ;-)
Przy rozdzielczości gry 1024x768 a ekranu 1280x800 po bokach jest ramka, która w ogóle nie przeszkadza, bo jest czarna - gorzej, jakby była np. różowa (chyba, że ktoś lubi ;-) )

Ziggy X napisał(a):

Nie zawsze tak jest. U mnie np. w Need For Speed Carbon można ustawić największą rozdzielczość 1024x768, ekran mam 1280x800 i nie mam żadnych czarnych pasów w grze, tylko mi rozciąga obraz na cały ekran przez co wszystko wydaje się takie porozciągane worried Samochody są długie i niskie.

Zajec napisał(a):

Originally posted by Ziggy X:

Nie zawsze tak jest. U mnie np. w Need For Speed Carbon można ustawić największą rozdzielczość 1024x768, ekran mam 1280x800 i nie mam żadnych czarnych pasów w grze, tylko mi rozciąga obraz na cały ekran przez co wszystko wydaje się takie porozciągane worried Samochody są długie i niskie.


Z tego co kojarzę, tak się zazwyczaj dzieje. Nie pamiętam na czym testowałem, chyba THPS2 i Star Wars Racer.
Nie kojarzę, aby widział kiedykolwiek dodatkowe paski czy to w Linuksie czy Windowsie.

arkwierz napisał(a):

w moim laptopie della w pracy jest tak,ze:
wlaczam jakas gre w np 800x600
no i odpala sie w malym okienku, czyli mam czarne paski u gory na dole i po bokach tez
naciskam Fn+F7 i zaczyna sie przeskalowywanie.
najpierw jest tak,ze powieksza proporcjonalnie, a zatem mam obraz na cala wysokosc
panoramicznego ekranu, a czarne paski juz tylko po bokach.
nastepne naciscniecie Fn+F7 i przeskalowuje tez na szerokosc
czyli nie ma zadnych czarnych paskow, tylko czasem srednio to wyglada.

natomiast w domu mam zintegrowana grafe w stacjonarnym i tam kazda inna rozdzielczosc
niz nattywna jest przeskalowywana do pelnej wysokosci i szerokosci ekranu.

daroc napisał(a):

W komputerach stacjonarnych rzeczywiście tak jest - obraz jes przeskalowywany, no chyba że uruchomimy grę w okienku (windowsa) a nie w trybie pełnoekranowym (mam GeForce 4 Ti4200, ale to chyba nic nie zmienia)
Dlatego interesowało mnie jak ta sprawa jest rozwiązana na laptopach gdzie nigdy nie było czegoś takiego jak ekran CRT (przeskalowanie nie psuje aż tak bardzo jakości obrazu)

daroc napisał(a):

Czy ktoś wie może czy karta graficzna ma wpływ na szybkość pracy programów do obróbki grafiki (dwuwymiarowej), jak np. Gimp, Corel Paint Shop Pro czy Adobe Photoshop? Z tego co wiem, karta graficzna zajmuje się wyświetlaniem grafiki na ekranie. Czy oznacza to, że obrazu powstałego w karcie graficznej nie można na przykład zapisać na dysku twardym?

PACH napisał(a):

Trochę późno chyba, ale dobra zacznijmy od początku...
X3100 to bardzo słaba karta graficzna (do gier się nie nadaje), różnica pomiędzy pamięcią dedykowaną a współdzieloną jest taka, że ta pierwsza jest tylko do dyspozycji dla karty, a ta druga to k. graf wykorzystuję pamięć ram procesora (która jest wolniejsza od dedykowanej).
Co do zmiany rozdzielczości to zazwyczaj można ustawić (oprogramowanie dołączone do k. graf) co ma się dziać w przypadku rozdzielczości nienatywnej, zazwyczaj są 3 opcje pozostawienie bez zmian (czarne obramowanie i obraz pośrodku), zachowanie proporcji (w przypadku panoramicznych czarne pasy po bokach i zmniejszenie jakości obrazu) i rozciągnięcie (rozciągnięcie obrazu na cały monitor, wygląda kiepsko, ale da się wytrzymać).
Co do wpływu k. graf na wydajność Gimpa/Photoshopa to obecnie coraz popularniejsze staje się tzw. GPGPU (czyli w skrócie zaprzęgnięcie k. graf, do którymi zadań dotychczas zajmował się tylko procesor) dzięki któremu karta graficzna wspomaga procesor w czasochłonnych zadaniach (nakładanie filtrów, edycja dużych plików graficznych itp.). Warunkiem jest odpowiednia karta graficzna (zazwyczaj wystarczy ATI/Nvidia zgodna z directX10) no i odpowiednia wersja programu (np.: najnowszy Photoshop). Oczywiście GPGPU jest nie tylko wykorzystywane w programach do obróbki 2D (więcej patrz: NVidia CUDA, ATI Stream, OpenCL).