Wyłaczanie menu głownego

w dziale Dostosowywanie Opery do własnych potrzeb
claudio1 napisał(a):

Jak wyłączyć menu główne w Operze? W Widoku nic nie ma, w Preferencjach też nie mogę znaleźć.
I jeszcze jedno, w którym miejscu ustawić, czy odnośniki z innych porgramów maja się otwierać w nowej czy w bieżącej karcie ?

lemari napisał(a):

1 ) narzędzia>>wygląd>>paski narzędzi
2 ) narzędzia>>preferencje>>zaawansowane>>karty-zaptaszkuj -otwieraj nowe karty obok karty aktywnej

daroc napisał(a):

Menu z preferencji i ustawień wyglądu nie wyłączy...
http://operawiki.info/PrzyciskiUzytkownika#menu

claudio1 napisał(a):

Z menu głównym sobie poradziłem (na podstawie przycisku z operawiki podanej przez daroca - dzięki za pomoc). Ustawiłem skrót klawiszowy F10 na polecenie "Enable menu bar > Disable menu bar".

@lemari
1) W tej zakładce nie ma nic o menu głównym, ale jw. - już sobie z tym poradzilem
2) Nie chodzi mi o otwieranie nowej karty obok aktywnej; chodzi mi żeby wybrać sposób otwarcia linku z programu zewnętrznego (np. z GG): czy ma się otwierać w bieżącej karcie, w nowej karcie czy nowym oknie. W poprzednich wersjach opery była taka opcja w Preferencjach, teraz jej nie mogę znaleźć. Więc problem nadal aktualny.

daroc napisał(a):

W tym samym miejscu jest "używaj bieżącej karty".
Ciekawe że już drugi raz (w ciągu tygodnia?) ktoś pyta o otwieranie linków w nowych kartach i drugi raz odpowiadający pomylił te dwie opcje. [edit - ok, to bylo miesiąc temu wink]

Może warto te dwa pytania umieścić w FAQ?

golew napisał(a):

Originally posted by daroc:

Może warto te dwa pytania umieścić w FAQ?


To proszę ładnie sformułować pytania i odpowiedzi wink

daroc napisał(a):

Jak wyłączyć menu główne w Operze?

Wejdź do menu -> preferencje, zakładka zaawansowane i wybierz skróty, a następnie "edytuj" w części związanej z klawiaturą. W polu do wyszukiwania wpisz "F11 alt", kliknij dwukrotnie na "Platform Unix, F11 alt" i usuń pierwszą część tak aby zostało samo "F11 alt". Kliknij OK i jeszcze raz OK w oknie preferencji. Od teraz skrót Alt+F11 będzie włączał i wyłączał menu.

Jak sprawić, aby strony otwierane w innych programach otwierały się w nowej karcie, a nie w karcie aktywnej?

Wejdź do menu -> preferencje, zakładka zaawansowane i odznacz opcję "użyj ponownie kart".


Proszę sprawdzić czy polskie tłumaczenia się zgadzają. wink

Swoją drogą nie rozumiem dlaczego ten skrót jest dostępny tylko dla uniksowców...

golew napisał(a):

Originally posted by daroc:

odznacz opcję "użyj ponownie kart".


"używaj bieżącej karty"
Twoje tłumaczenie chyba lepiej oddaje sens. Bo używaj bieżącej karty jest niejasne nieco dla osoby nie wiedzącej o co chodzi. andol co nam powiesz? smile może "użyj ponownie bieżącej karty"?

daroc napisał(a):

Otwieraj nowe strony w bieżącej karcie?
Otwieraj linki w bieżącej karcie?

golew napisał(a):

Zrobione. I w blogu i jako ogłoszenie.

andol napisał(a):

Originally posted by golew:

Originally posted by daroc:

odznacz opcję "użyj ponownie kart".


"używaj bieżącej karty"
Twoje tłumaczenie chyba lepiej oddaje sens. Bo używaj bieżącej karty jest niejasne nieco dla osoby nie wiedzącej o co chodzi. andol co nam powiesz? smile może "użyj ponownie bieżącej karty"?Nie może być „Użyj”, bo mamy tu do czynienia z wielokrotnym wykonywaniem tej czynności. Tłumaczenie jest równie jasne, co oryginalna, anglojęzyczna nazwa tej opcji („Reuse current tab”). wink W bardzo starych wersjach anglojęzycznej Opery opcja ta nosiła zresztą zupełnie inną nazwę i miała odwrotne działanie („Otwieraj zakładki w nowych oknach”). Zmiany dokonano, gdyż od Opery 7 począwszy taki opis nie oddawał już w pełni zachowania Opery.
Obecna nazwa w swej pierwszej odsłonie (w Operach 7, 8 i być może pierwszych 9) brzmiała „Reuse existing tab” („Używaj istniejących kart”).

Originally posted by daroc:

Otwieraj nowe strony w bieżącej karcie?
Otwieraj linki w bieżącej karcie?Pierwsza propozycja podaje tylko jedną z kilku możliwych konsekwencji zaznaczenia tej opcji.
Druga w ogóle nie oddaje działania Opery, gdyż odznaczenie tej opcji wcale nie spowoduje, że klikane odnośniki będą otwierane na nowych kartach.

Krótkie nazwy opcji są zwykle szerzej opisane w pomocy Opery. Pomoc ta nie jest co prawda zbyt obszerna, ale jest. Ale kto ją czyta? ;-)

daroc napisał(a):

I tu właśnie leży problem. Dlatego może warto zastanowić się nad krótkim opisem, który będzie zrozumiały?
Zwróć uwagę na fakt, że powodem niezrozumienia może być tłumaczenie "reuse" jako "użyj". Dlatego jak samodzielnie przetłumaczyłem nazwę angielskiej opcji wyszło mi "użyj ponownie...". Samo stwierdzenie "używaj bieżącej karty" brzmi conajmniej dziwnie. Mogłoby to sugerować, że jej odznacznie będzie powodowało inny tryb pracy z kartami, tylko niezupełnie wiadomo jaki.

Przy okazji - przy odpowiadaniu na posta pod polem textarea pojawia się pięć najstarszych postów, zamiast 5 najnowszych. Tj. tak jakby przed wybraniem 5 ostatnich odwrotnie posortowali. wink

Edit: "Używaj tej samej karty przy otwieraniu nowych stron"?

andol napisał(a):

Originally posted by daroc:

Edit: "Używaj tej samej karty przy otwieraniu nowych stron"?To nowa, nie zmieniająca znaczenia, wersja jednej z Twoich poprzednich propozycji. wink

Ale pal sześć ścisłość. Obecna postać tłumaczenia brzmi rzeczywiście fatalnie i większości użytkowników nic nie mówi (podobnie jak w wersji anglojęzycznej). Inspirowany Twoimi pomysłami, w nowej wersji tłumaczenia umieściłem „Otwieraj nowe strony na bieżącej karcie”.