Opera 9.62 Build 10469 (<video>, canvas i file i/o)

w dziale Wersje beta, testowe i rozwojowe
John_G napisał(a):

http://labs.opera.com/news/2008/11/25/

adas napisał(a):

Żeby tak pusto nie było to dopowiem, że jest to wersja z obsługą <video>, canvas i file i/o. Reszta to zwykła Opera 9.62 (może jakąś drobną poprawkę wprowadzili ale nic ważnego).

Przy okazji można się pośmiać z redaktora dobrych probramów, bo mu się wersje pokićkały wink
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=10330&Opera+9.62+Build+10469+Beta

adas napisał(a):

Chociaż to nie działa... http://people.opera.com/timj/canvas/canvas3d_example2.html

JaDo napisał(a):

Działa. smile

opera:config#Extensions|EnableCanvas ?

Albo pingwinowa wersja jest ...nie teges. wink

adas napisał(a):

Obecnie jestem pod winxp więc to nie pingwinowa wersja wink A haczyka mam w tym polu. Brak działania mi nie przeszkadza - nie potrzebuję tego kanwasa na razie wink (<video> na wikipedii działa).

Zaufany napisał(a):

3D działa pod Linuksem AMD 64. Video na Wikipedii też.

pio-76 napisał(a):

http://people.opera.com/timj/canvas/canvas3d_example2.html
u mnie działa.SN-009.jpg

PACH napisał(a):

a działa u was http://www.dailymotion.pl/openvideodemo czy to tylko strona do promowania Fx Beta?

DooBLER napisał(a):

Witam
A jest gdzieś 9.64 z obsługą <video> ?

woj-tek napisał(a):

9.52 -> http://dev.opera.com/articles/view/a-call-for-video-on-the-web-opera-vid/ ?

DooBLER napisał(a):

Abo nie rozumiem mojego pytania, albo Twoj odpowiedzi.

woj-tek napisał(a):

Najprawdopodobniej to ja nie rozumiałem Twojego pytania (;
Tak czy inaczej, 9.64 z obsługą wideo nie ma, jest tylko 9.52 w wersji "laboratoryjnej", do ściagnięcia z podlinkowanej strony (:

Barthezdeleted napisał(a):

Originally posted by DooBLER:

A jest gdzieś 9.64 z obsługą


Standard obsługi tagu <video> jest niekompletny. Tak naprawdę to istnieją poważne spory co do tego, jakiego kodeka należy użyć do obsługi tego tagu (więcej tutaj). Bez jasnej specyfikacji, implementacja takiego rozwiązania jest bezsensowna. Ta wersja (jak i poprzednie), są wersjami laboratoryjnymi, będącymi bardziej proof-of-concept niż stabilnym rozwiązaniem.

To, że Mozilla wydała wersje obsługującą taki tag, nie czyni tego ani standardem, ani czymś wartym naśladowania. Zresztą i tak zaliczą faila jeśli Google nie zgodzi się na Tehore (a na razie się nie godzi).

DooBLER napisał(a):

Barthez, nie jest to do końca zły pomysł wdrożenie tagu <video>.
Pewnie ostatecznie będzie z nim tak jak jest obecnie z <img> czyli będzie grupa wspieranych kodeków, a jeśli teraz doda się obsługę jednego z nich to potem łatwiej będzie rozszerzyć funkcjonalność o pozostałe (nie mówię żeby pchać to do wersji dla usera końcowego). "Wygra" ta przeglądarka, która ostatecznie będzie obsługiwać 2 - 3 najpopularniejsze, a potem reszta pewnie się dostosuje.
Moje przypuszczenia są na podstawie informacji z w3c, że w specyfikacji html5 będzie tag <video> ale nie będzie określonego kodeka. (http://webhosting.pl/W3C.porzuca.obsluge.audio.i.wideo.w.HTML.5?page=0)


lwiczek

Tak czy inaczej, 9.64 z obsługą wideo nie ma, jest tylko 9.52 w wersji "laboratoryjnej"


Szukając najpierw trafiłem właśnie na 9.52, a potem na 9.62 (o której jest ten wątek) więc myślałem że są kolejne. Jak widać pomyliłem się smile

woj-tek napisał(a):

Originally posted by DooBLER:

a jeśli teraz doda się obsługę jednego z nich to potem łatwiej będzie rozszerzyć funkcjonalność o pozostałe (nie mówię żeby pchać to do wersji dla usera końcowego)No ale widzisz - jest laboratoryjna wersja, pokazali że nad tym pracują. Jak będzie potrzeba to po prostu włączą to do głównej gałęzi (po odpowiednich poprawkach ma się rozumieć (; )

Zajec napisał(a):

Originally posted by Barthez:

Standard obsługi tagu jest niekompletny. Tak naprawdę to istnieją poważne spory co do tego, jakiego kodeka należy użyć do obsługi tego tagu (więcej tutaj). Bez jasnej specyfikacji, implementacja takiego rozwiązania jest bezsensowna. Ta wersja (jak i poprzednie), są wersjami laboratoryjnymi, będącymi bardziej proof-of-concept niż stabilnym rozwiązaniem.

To, że Mozilla wydała wersje obsługującą taki tag, nie czyni tego ani standardem, ani czymś wartym naśladowania. Zresztą i tak zaliczą faila jeśli Google nie zgodzi się na Tehore (a na razie się nie godzi).

Spory, niekompletność, gadanie... :/ Sprawa jest prosta, tylko W3C się sprzedało.

Jedyny w pełni otwarty i wolny kodek (umożliwia to bezpłatne wykorzystanie go tworcom przeglądarek) będący w wersji stabilnej to Theora. Używa go testowo Opera (labs), normalnie Firefox (3.5) i znów testowo Google Chrome (3). Jedynie Apple stwierdziło że go nie będzie wspierać (bo mają swoje, niewolne formaty, które najchętniej widzieliby wszędzie użyte). Microsoft milczy, ale to standard. Google nie sprzeciwił się implementacji Theory w Google Chrome, tylko stwierdził że nie opłaca się YouTube przechodzić na Theorę ze względu na niższą jakość przy tej samej ilości danych. Co nie zmienia faktu, że zaimplementowali video i Theorę w testowym Google Chrome 3!

Wystarczyłoby aby W3C oficjalnie ogłosiła Theorę odpowiednim kodekiem (nie przejmując się Apple) i tyle. To jest organizacja standaryzacyjne, to oni mają tworzyć standardy, które producenci będą implementować! A nie: Apple się nie zgodziło, to my nie zrobimy standardu, musicie radzić sobie sami.

Niech będzie na razie Theora standardem, jak wyjdzie lepszy kodek (Dirac?), można go dołączyć, żadnej kłopot, kompatybilność wsteczna zachowana.

A swoją drogą YouTube mógłby zyskać przechodząc na otwarte video i audio. Ogg Vorbis (kodek audio) zapewnia lepszą kompresję niż obecna komplesja audio w YouTube. Dzięki temu zaoszczędzają w każdym vidoe trochę miejsca, które można przeznaczyć na potrzeby nieco gorszego kodeka video (Theory) w porównaniu do obecnie wykorzystywanego.

Barthezdeleted napisał(a):

Widziałem porównawcze screeny zrobione w filmach zakodowanych przy pomocy wewnętrznych algorytmów na Youtube i za pomocą Tehory i przynajmniej przy niskim bitracie Theroa jest o wiele lepszym wyjściem. Też bym chciał by w 10 pojawiła się obsługa tagu <video> i <audio>. Problem jednak w tym, że pomimo moich chęci i wydawać by się mogło oczywistej sytuacji, nie ma zgody w łonie W3C co do tego jak ma wyglądać taki standard (bez względu na przyczynę). Sytuacja jest więc taka, że na razie nikt nie chce walki formatów - wszyscy wolą rozmawiać.

Jaka jest alternatywa?
Jeśli Google zdecyduje się przejść w Youtube z czasem na natywne H264 (i Flashem jako alternatywą) to może to zrobić bez pytania. Szczególnie, że posiadają własną przeglądarkę, Apple jako poplecznika i wystarczającą siłę przebicia by się nie martwić o przyszłość i konkurencje. Microsoft stać na licencje, a Mozilla po tym jak zaleją ją wiadomości w stylu OMG U BROKE YT! znajdzie jakieś rozwiązanie by tą technologie wdrożyć u siebie (z licencją na klikaniem flashów sobie poradzili).

Najwcześniej więc <video> zobaczymy pewnie w Operze 10.5 wraz z pierwszą odsłoną Vegi i/lub Carackana. Jeśli będziemy mieli szczęście wink

Zajec napisał(a):

Wojnę formatów mógłby wprowadzić serwis hostujący video. Safari może sobie implementować każdy własnościowy kodek, ale jeśli żaden serwis nie będzie go używał to do niczego nie dojdzie.

Ja na razie z Theorę eksperymentuje dailymotion.com, a tylko z niego korzysta http://thevideobay.org/ . Rozwój tych serwisów w odpowiednim kierunku mógłby zmusić ostatecznie YouTube do przejścia na Theorę. Jeszcze lepiej, gdyby kolejne serwisy do nich dołączyły.

Wspomniane wcześniej porównanie: http://people.xiph.org/~greg/video/ytcompare/comparison.html