Otwieranie linku na nowej karcie

w dziale Strony WWW w Operze
triskaidekafil napisał(a):

Witam!

Używam Opery od niedawna (no dobrze, od wczoraj) i chciałem się zorientować w jednej kwestii:

Czy jest możliwość ustawienia przeglądarki w ten sposób, aby link na danej stronie po kliknięciu na niego za pomocą touchpada (lub odpowiadającego mu lewego przycisku myszki) otwierał się automatycznie na nowej karcie (nie - jak mam w tej chwili - na aktualnej)?

Przy przeglądaniu chociażby GoogleReadera dość irytujące mogło by być każdorazowe klikanie prawym przyciskiem + otwórz na nowej karcie zamiast prostego używania przyjaznych strzałeczek obok tytułu wiadomości.

Chyba wszelkie kombinacje związane z Narzędzia -> Preferencje -> Zaawansowane już przejrzałem (mam też odznaczone pole "Otwieraj nowe strony na bierzącej karcie") i dlatego postanowiłem zapytać się o tę kwestię co bardziej zorientowanych w działaniu tej przeglądarki niż ja.

Ryszard napisał(a):

Przytrzymuj w czasie klikania [Shift].
Albo - najeżdżasz kursorem na link, wciskasz prawy przycisk touchpada kciukiem, a palcem wskazującym przesuwasz po tabliczce w dół i porzesunięciu zwalniasz przycisk. Chociaż lepiej - trzymając wciśnięty prawy przycisk przesuwasz po tabliczce w dół i w górę a dopiero potem zwalniasz przycisk - nowa karta otworzy się w tle.
Albo klikaj rolką myszki.
Polecam też używanie klawisza [F1] wink

triskaidekafil napisał(a):

Testując nową przeglądarkę używam F1 od czasu do czasu wink
1. Myszka odpada, bo właściwie jej nie używam przy laptopie
2. Z wciskaniem przciska kciukiem może i by uszło gdyby nie to, przeglądając GoogleReadera otwieram co najmniej kilkanaście takich linków i za każdym razem taki zabieg mógłby być nieco karkołomny.
3. Opcja z [Shift] wydaje się na ten moment najbardziej optymalna.

Po prostu używając Firefoxa większość linków otwierała się w tej samej karcie, ale z GoogleReaderem była taka wygoda, że po kliknięciu na strzałkę obok wiadomości otwierałem wiadomość w innej karcie (co umożliwiało mi dalsze przeglądanie czytnika, a do czytania kolejnych wiadomości przechodziłem później, po wybraniu wszystkich mnie interesujących). Nie wiedziałem od czego to zależało i myślałem, że może w Operze też dam radę tak coś ustawić, ale ostatecznie wersja z przyciskaniem [Shift] można zaakceptować. Ale dzięki za pomoc smile

Pozdrowienia

daroc napisał(a):

Nie nie było czasem jakiejś opcji powodującej że każdy link otwiera się w tle? Coś jak Open New Window in Background, ale sprawdziłem - nie działa zgodnie z intencjami.
Hm.. dziwne, próbowałem się pobawić trochę opcjami Ignore Target, Target Destination i Open New Window in Background - i żadna nie przynosi żadnych zmian. Nawet F12 -> block all popups nie blokuje popupów wywoływanych zwyczajnie poprzez

<a href="..." onclick="open(...)">link</a>


Sprawdzałem na O9.63/Vista.

uniqiq napisał(a):

Proponuję użyć skryptów użytkownika. Ja od razu znalazłem coś takiego:
http://userjs.org/scripts/general/enhancements/open-in-new-window

Najpierw trzeba sprawdzić w jakim katalogu możesz wrzucać skrypty użytkownika: należy wejść na opera:about i wyszukać User JavaScript files, albo zrobić tak jak jest to opisane tu: http://userjs.org/help/installation.
Następnie zapisać w tym katalogu plik http://userjs.org/scripts/download/general/enhancements/open-in-new-window.js
Proponuje zmienić jednak jego rozszerzenie z .js na .user.js
Zwróć uwagę na linijki w stylu

// ==UserScript==
// @include http://example.com/*
// @include http://www.example.com/*
// @exclude http://example.com/directory/*
// @exclude http://www.example.com/example.html
// ==/UserScript==
Pozwalają one ustalić na których stronach ma działać skrypt.
PS: Nie testowałem tego skryptu na stronie GoogleReaders, ani żadnej innej, bo na moim laptopie można symulować wciśnięcie środkowego przycisku myszy poprzez wciśnięcie obu przycisków na raz - sprawdź u siebie.

daroc napisał(a):

Wada skryptu jest taka, że trzeba czekać na całkowite załadowanie strony. To raz. Dwa, że jeśli treść strony jest generowana dynamicznie Ajaxem, to raczej nie będzie to działać poprawnie (tzn. wygenerowane w trakcie przeglądania strony linki nie zostaną zmienione).

uniqiq napisał(a):

To prawda.

triskaidekafil napisał(a):

Na GoogleReader samo się naprawiło i działa jak powinno. Widocznie czasami trzeba dać niektórym rzeczom trochę czasu whistle

opetany napisał(a):

moj problem polega podobnie, z tym ze nie pomaga klawisz SHIFT

kiedy probuje otworzyc kolejne linki z maila, otwieraja sie one caly czas na tej samej karcie.
odznaczenie opcji "otwieraj nowe strony w biezacej karcie" nie rozwiazuje problemu.

andol napisał(a):

Czy masz możliwość zdefiniowania stref puknięć? Ja touchpada skonfigurowałem tak, aby puknięcia w lewym górnym i lewym dolnym narożniku działały jak kliknięcie środkowym przyciskiem myszy (co powoduje otwieranie w tle).
puk.png