Opera zżera mnóstwo ramu

w dziale Opera
Fr4ntic napisał(a):

Witam. Mam problem ,bo im dluzej korzystam z Opery tym mam wrazenie bardziej zamula mi ona komp.Sprawdziłem sobie ile Ramu uzywaja moje przegladarki i wyszlo tak:

Chrome:21 Mb
IE8: 35 Mb
Fifrefox : 70 Mb
Opera: 110 Mb sad

I o ile przy FF,IE i chrome ta wielkosc duzo nie wzrasta po otwarciu kilku kart to w Operze po kilku minutach korzystania przekracza 200 Mb ramu sad Też tak macie ? To normalne ? Np teraz mam otwarte 10 kart i mam 260 Mb uzywanej pamieci ( mam 768 Ramu).

Jeśli nie powinienem tyle mieć to czym to może być spowodowane ? Oprozniam cache i historie w miare często? Czy mozliwe ze dzieje sie tak przez to ,że mam dość sporo różnych favicon ,skrótów,skórek itp ? Co mam robić?

daroc napisał(a):

W jaki sposób sprawdzasz, ile ramu zajmują poszczególne programy?

Fr4ntic napisał(a):

menadżer zadan -> procesy

lemari napisał(a):

Różnie bywa z tym ramem, mam otwarte 4 zakładki i włączone Turbo (Opera 10 Turbo ).
Niestety czasami bywa ponad 200mb
opera.exe.png

woj-tek napisał(a):

Spróbujcie wyłączyć automatyczny cache w pamięci. Zapewne zmniejszy to zajętość pamięci ale może spowodować wolniejsze ładowanie stron. Wiele razy było omawiane że w czasie aktywnego używania opera maksymalizuje niejako zajętość ram w pewnych granicach żeby zyskać na szybkości. W momencie gdy nie używamy przeglądarki (minimalizacja/ ukrycie do zasobnika) zajętość ram powinna gwałtownie zmaleć. Zrobiłem szybki test: przeglądałem forum (kilkanaście otwartych kart) - zajętośc ram ~120MB (ustawienie automatyczne), zminimalizowałem, spadło do ~13MB, ponownie przywróciłem i wzrosło do ~30MB.
Ergo - to że przeglądarka w czasie aktywnego przeglądania zabiera więcej ram (w przypadku gdy mam jeszcze ~1,3GB wolne nie stanowi większego problem - w końcu po to jest. Pocieszające jest, że gdy potrzebuję to potrafi ten ram zwolnić (;

lemari napisał(a):

Mam tak ustawione już od dawna, powoduje to że wolniej rośnie zużycie RAM, ale rośnie.
RAM.png

woj-tek napisał(a):

Sugerowałem kompletne wyłączenie i wtedy sprawdzanie zajętości ramu...

Fr4ntic napisał(a):

Inny problem to taki ,że często zdarza się ,że po wylaczeniu opery gdy potem chce ja znowu odpalic to nie moge bo ciagle jest w proceasach i zajmuje ~60 Mb.

PS. Czy ta Opera 10 turob rzeczywiscie szybciej dziala i zzera mniej ramu ?

lemari napisał(a):

Originally posted by Fr4ntic:

PS. Czy ta Opera 10 turob rzeczywiscie szybciej dziala i zzera mniej ramu ?Funkcja Turbo ( jeżeli zaskoczy wink ) na w o l n y m łączu potrafi odczuwalnie przyśpieszyć ładowanie stron, druga zaleta "oszczędza" łącze
( pobiera mniej danych)
turbo.PNG

daroc napisał(a):

Działanie funkcji turbo nie polega na zmniejszeniu wykorzystania ramu, a jedynie na korzystaniu z serwera Opery do pobierania danych (dane na serwerze Opery są kompresowane, niestety kompresją stratną, aby zajmowały mniej miejsca), co ma przyspieszyć ładowanie stron na wolnych łączach.